ایده پردازی و خلاقیت

نوشته محمد گنجی یکشنبه - ۲۸ مرداد ۱۳۹۷

ایده پردازی و خلاقیت ، اصل اولیه و اساسی برای موفقیت به شمار میاد. ایده های نو که با خلاقیت ایجاد می کنید، راه های جدید برای پیشرفت ایجاد می کنند.
ایده پردازی و خلاقیت
ایده پردازی کن ، فکر کن ، خلاقیت داشته باش ! همیشه بهمون اینا رو گفتن. اما ایده پردازی چیه؟ خلاقیت چی؟

ایده پردازی و خلاقیت چیه؟

ایده، یک تصویر ذهنی و اولین قدم برای حل مشکلاته! در مدتی که تدریس می کنم، یه چیزایی رو زیاد شنیدم:

آقا من ایده های خوبی دارم. با ایده ای که دارم میشه….

ایده، یه نوع آوری و جرقه ی ذهنیه! این نوع آوری، باید قید و بند زیادی نداشته باشه. از طرفی آزادی نامحدود هم جلوی خلاقیت رو می گیره! پس تکلیف چیه؟ باید در یک محدوده ی مشخص ، ازادی فکر داشته باشی. ایده پردازی و خلاقیت ، با تمرین بیشتر و بهتر می شه. ایده پردازی و خلاقیت می تونه وسیلهی کسب درآمد باشه. ایده پردازی می تونه ، مسیر کوتاه و باهوشانه برای رسیدن به موفقیت باشه.

برای ایده پردازی ، نیاز نیست متفکر باشی!

برای ایده پردازی ، باید  درست ببینی. باید  درست بررسی کنی . باید از قدرت تخیل استفاده کنی. ایده پردازی و خلاقیت ،باعث افزایش مهارت حل مسئله میشه. ایده های خوب ، هم به خودمون کمک می کنه و هم به مردم. بعضی ها فکر می کنن ، ایده های خوب ، همه حاصل کار یک اتاق فکره! هر چند اتاق های فکر هم ایده تولید می کنن، اما ایده ها، به صورت الهام  در ذهن افراد متولد می شن.ایده پردازی و خلاقیت ، مکان و زمان مناسب نیاز داره.برای ایده پردازی ، باید خودتون را از قید و بند تفکرات معمول ، آزاد کنین. تفکرات روزمره ، ذهن را اشغال کرده و باعث سرکوب خلاقیت می شه.
یادتون باشه، محدودیت زمان و بودجه ، در ایده پردازی خیلی مهمه

مراحل ایده پردازی و خلاقیت:

هر ایده پردازی شامل سه مرحله است: تولد ایده ها ، انتخاب ایده مناسب ، پیاده سازی ایده.
در مرحله ی تولد ، کمیت و تعداد ایده ها ، مهم تر از کیفیت اونهاست. در این مرحله باید فکر کنی ، اما قضاوت نکن ! ذهن خودت را روی موضوع متمرکز کن. اما در این موضوع به ذهن ، آزادی عمل بده! این موضوع می تونه کسب و کار ، تبلیغات ، بازاریابی و به طور کلی استراتژی باشه. می تونه برای امور روزمره باشه . می تونه پیداکردن راه حل خاص برای حل مسئله باشه. بعد از تولد ایده های مختلف در ذهن ، اونا رو یادداشت کن. باید بتونی بهترین ایده را انتخاب کنی . بهترین ایده ، یعنی کاریردی ترین اونها. بعضی ها فکر می کنن ، ایده ها باید غیر معمول باشه. به نظرم ایده باید خالق یه روند جدید ، یا ساده کننده ی یه روش قدیمی باشه!
حالا باید روی پیاده سازی ایده کار کنی . اگه ایده پیاده سازی نشه ، فقط خیال پردازیه!

روی ایده تمرکز کنید:

روی ایده ای که دارید تمرکز بیشتری داشته باشید . تمرکز روی ایده ، باعث میشه خلاقیت بیشتر بشه. اگه نمی تونید روی ایده متمرکز شوید ، دقت کنید. شاید به اندازه ی کافی و در زمان مناسب نخوابیدید. شاید کلا در زندگی حواس پرت هستید و کاری برای بهتر شدن نکردید. شاید محیطی که در اون قرار دارید بی نظمه! شاید اولویت فکری شما ، خلق ایده نیست .شاید هم فقط جوگیر شده اید. یعنی شوق کاذب دارید. برای هر کدوم از موضوعات میشه یا عالمه حرف زد. به تدریج در پست ها ی بعد براتون می گم.شما هم نظرتون رو پایین این صفحه بنویسن.

بازدید: ۱۳۹