آموزش تولید محتوای خلاقانه و ایده پردازی در بازاریابی محتوا ۲۰۲۲

تولید محتوای خلاقانه و ایده پردازی در بازاریابی محتوا

تولید محتوای خلاقانه و ایده پردازی در بازاریابی محتوا می تونه وجه تمایز و ویژگی رقابتی شما در این بازار پر از فروشنده باشه. الان همه دارن محتوا تولید می کنن. ویدئو . پادکست . عکس ، وبینار . دوره های آموزشی و…

اما اگه دقیق نگاه کنی می بینی خیلی هاشون فقط از روی هم کپی کردن!!! دیدن یکی داره سود می بره بقیه هم ریخت سود ببرن. اما رفقا ، یا باید جزو ده درصد اول کسب و کار باشید . یا متفاوت و با ایده ی جذاب !

تولید محتوای خلاقانه و ایده پردازی در بازاریابی محتوا
تولید محتوای

تولید محتوای خلاقانه و ایده پردازی در بازاریابی محتوا  یا  داشتن یک ایده عالی بخش اصلی کمپین یا پروژه بازاریابی محتوا را تشکیل می ده. اگر به ایده مورد نظر علاقه مند باشیم باعث میشه در عملی کردن این ایده ثابت قدم باشیم.

تولید محتوای خلاقانه و ایده پردازی در بازاریابی محتوا

اگر این راه رو یک مسیر ماجراجویانه تلقی کنیم باعث تولید محتوای هیجان انگیز میشه که مخاطبان زیادی را به خودش جذب میکنه. اگر ایده اولیه ما ایده خوبی نباشه باعث میشه بازدید کنندگان سایت یا مخاطبان محصول یا برند کاهش پیدا کنن. اگر ایده ها مناسب و کاربردی باشن افزایش ترافیک ونرخ‌تبدیل و درآمد سایت بالا میره.

ایده ها از کجا میان؟؟؟

ایده ها همه جا حضور دارن، ما فقط باید روی آنها تمرکز کنیم تا ایده مناسب مربوط به خودمون رو بدست بیاریم.

استفاده از فایل ایده ها برای تولید محتوای خلاقانه

باید یک فایل یا پوشه برای نگهداری ایده ها ،تصاویر، رویکردها و فناوری‌های جدید داشته باشیم که در موقع لزوم از آنها الهام بگیریم.
برای هر موضوع یک پوشه درست میکنیم و پوشه خودمون رو با ایده های مختلف به روز رسانی می کنیم تا هر زمان که یک ایده جدید احتیاج داشتیم از محتوای پوشه استفاده کنیم.

وقتی زمان میگذره میشه از هر ایده روشهای مختلفی را استخراج کرد .این بررسی و مرورایده ها انگیزه ای به ما می‌ده که می‌تونیم بهترین روش رو برای جلسات طوفان فکری بدست بیاریم. پوشه میتونه هر جنسی باشه اپلیکیشن یا یک پوشه فیزیکی یا فولدرایمیل.
Evernote,pinterest,Trello
برنامه هایی هستن که میتونن ایده های ما رو در خودشون نگهدارن.
Musepeak,mural.ly
موارد بسیار خوب و پیچیده ای در زمینه ایده پردازی در اختیار ما میذارن.

طوفان های فکری موفقیت آمیز تولید محتوای خلاقانه

افراد می تونن طوفان فکری رو انجام بدن اما فقط تعداد کمی می تونن آن را به خوبی انجام بدن. نکات زیر به ما کمک می‌کنن تا یک جلسه طوفان فکری به خوبی و موفقیت به سرانجام برسونیم.
یک جلسه موفقیت آمیز یک یا چند نفر اعضا داره که هدف مشترکی را دنبال می کنن.

تعداد افراد میتونه زیاد باشه فقط برای تسریع در گزارش دهی باید آن ها را به گروه های کوچک تقسیم کنیم. قبل از شروع جلسه بهتره که به هیچ یک از اعضا درباره پروژه چیزی نگید تا بدون پیش داوری وارد جلسه بشن همچنین ما میدونیم در یک گروه افرادی ایده های خوب ارائه می‌دن و افرادی توانایی اجرا دارن ، مهم این هست که ما چطور ترکیب گروه روتشکیل بدیم از اعضای سایر گروه ها در گروه خودمان استفاده کنیم.


نباید خلاقیت اعضا را کور کنیم و از کلماتی مثل نباید، اینطور نیست،نمی تونید استفاده کنیم چون خلاقیت آنها محدود میشه همینطور حوزه و محدوده بحث را باید باز بگذاریم که هر ایده خوبی بیان بشه .معیارهایی که برای جلسه در نظر می گیریم باید در خلال جلسه تکرار بشن و اعضا را تشویق کنیم که روی این معیار ها تمرکز کنند و خلاقیت خودشون را در این حوزه افزایش بدن.

هر ایده ای که گفته میشه باید روی وایت برد یا روی کاغذ نوشته بشه چون هر ایده میتونه منبع مهمی برای ما باشه.

جستجوی رقابتی تولید محتوای خلاقانه

باید بفهمیم رقیب های دیگه به چه روشی موفق شدند .باید همیشه تولید محتوای رقیب های خودمون رو بررسی کنیم تا بفهمیم چه محتوایی برای ما بهتر و موفقیت آمیز تر هست باید به دنبال ایده ای باشیم که عملکرد ما را بهبود ببخشد . برای اینکه وضعیت رقیب های خودمون را بفهمیم باید تحقیق و جستجو کنید این کار رو میتونیم با ابزارهای سئو انجام بدیم نمودار گردش کاری سئو می تونه ایده ها رو درباره تجزیه و تحلیل شرایط ما و رقیب هامون در اختیار ما قرار بده.
در اینجا برای ما سوال هایی پیش میاد مثلاً:


چه موضوع هایی در حال حاضر جذاب و داغ هستن؟ کاربران چه کلمات کلیدی را جستجو می کنن؟ چه محتوایی بدست بیاریم که لینک بشه؟
چه کلماتی ترافیک بالایی رو دارن؟ برند های برتر چه مطالبی و موضوعاتی رو پیگیری می کنن؟
ما باید برای همه این سوال ها با جستجو و پژوهش جواب های دقیق و علمی بدست بیاریم چون همه این جواب ها به ما در ایده پردازی برای تولید محتوای خوب کمک می کنن.
بهترین روش برای تولید یک محتوای درست و قوی الهام گرفتن از ایده‌های رقبا و ساخت یک ایده خاص و منحصر به فرد هست.

تفکر افقی تولید محتوای خلاقانه

گاهی برای اینکه یک ایده جدید به دست بیاریم باید به مسئله از زاویه جدید نگاه کنیم این طرز فکر، تفکر افقی یا عمودی یا نردبانی نام دارد.
اگر درباره هر موضوعی از زاویه دیگری به موضوع نگاه کنیم یک قدم به عقب برگردیم و دوباره موضوع رو تجزیه و تحلیل کنیم حتماً به نتیجه خوبی می رسیم. مثلاً ما یک طراح هستیم و قصد تغییر دکوراسیون یک حمام را به عهده داریم. مشتری از ما یک کار خلاقانه با هزینه به صرفه و پایین خواستاره.

برای تعمیر حمام باید هزینه شیرآلات کاشی کاری آینه کاری کف پوش رو در نظر بگیریم. لازمه که یک دید جدید نسبت به موضوع داشته باشیم چون هدف ما با هزینه به صرفه کار کردن است . پس باید انواع مختلف کاشی ها و شیرآلات رو باهم دسته بندی و طبقه بندی کنیم و آنهایی که از لحاظ کیفیت جنس و هزینه با هم همخوانی دارن در یک گروه قرار بدیم انجام این دسته بندی یعنی داشتن یک دید جدید به موضوع و عملی کردن اون ایده.

حالا که ایده‌های خودمون رونوشتیم باید از بین آنها یک ایده ناب و جذاب رو انتخاب کنیم. اول ایده ها و موضوع های خسته کننده و تکراری را از فهرست خط می زنیم. هر ایده ای که با معیارهای الان ما تطابق نداره رو کنار بگذاریم و اگر ایده رو خیلی دوست داریم برای آینده ذخیره می کنیم.

تولید محتوای خلاقانه و متفاوت

حالا با توجه به معیارهای خودمون از بین ایده‌هایی که باقی موندن ایده مورد نظر را انتخاب می‌کنیم و به این موضوع فکر می‌کنیم که این ایده برای تولید فقط یک محتوا کافیه یا مجموعه ای از محتوا. در آخر به دنبال ایده های مرتبط با ایده مورد نظر و تاثیر گذار می گردیم. حالا که ایده پیدا شد باید با کمک اعضای گروه محتوایی تولید کنیم که جذاب باشه طولانی نباشه قابلیت اشتراک گذاری داشته باشه خسته کننده نباشه و به واقعیت های موجود اشاره کنه .

تولید محتوای اختصاصی

محتوایی که فقط و فقط مختص به کسب و کار ما باشه و ما را به مخاطب نشونه بده.
روش هایی که گفته شدن به صورت کلی در نظر گرفته می شن و باید این نکته را درک کنیم که این مراحل و منبع های گفته شده برای صاحب یک کافی شاپ که به دنبال ایده پردازی برای تولید محتوا و بازاریابی هست متفاوت است با صاحب یک کارگاه صنایع دستی که قصد فروش محصولات خودش را داره.

پس باید دقت کنید که با توجه به منابع موجود و افرادی که در کنار شما هستن ایده هایی را انتخاب کنید که توانایی اجرا و عملی کردن آنها را دارید و این ایده ها مناسب کسب و کار شما هستن و میتونن پرسود و نتیجه‌بخش باشن.

آموزش تولید محتوا – شکوفایی کسب و کار

برای اینکه بتونیم کسب و کارمون رو رونق بدیم و شکوفا کنیم، محورهای نولید محتوا باید مشخص و دقیق باشه. در اینجا محورهای مهم تولید محتوا رو با هم بررسی می کنیم.

 • داستان برند خودت رو بگو
 • استراتژی داشته باش
 • سخنرانی و مصاحبه های جذاب یادت نره
 • محتوا متناسب با پرسونای مخاطبان باشه
 • محتوای اختصاصی و منحصر به فرد
 • محتوای تخصصی و متمایز

یادت باشه، تولید محتوا نیاز به انرژی و خلاقیت داره. لازمه تو این بخش از آموزش تولید محتوا دقیق تر و اصولی تر پیش بری. پس به بخش شکوفایی کسب و کار با تولید محتوا کراجعه کن.

آموزش تولید محتوا – ایجاد تقویم محتوایی:

قرار نیست هر روز فکر کنی چی تولید کنی. یه سری از محتواها ممکنه در لحظه و بنا به موقعیت موجود، تولید بشه.

تقویم محتوایی
آموزش تولید محتوای خلاقانه و ایده پردازی در بازاریابی محتوا ۲۰۲۲ ۵

اما قسمت عمده ی محتواها باید از قبل برنامه ریزی بشه و طبق یه تقویم محتوایی و زمانی مشخص پیش بره. پس لازمه طبق گام های زیر پیش بریم.

 • گام اول تقویم محتوایی . جدول زمانی
 • گام دوم . جدول محتوایی
 • گام سوم .نوع محتوا
 • گام چهارم . مکان انتشار
 • گام اساسی . آنالیز و بررسی

جزئیات هر بخش رو در بخش تقویم محتوایی در دیجیتال مارکتینگ ببین. تا آموزش تولید محتوا برات مفید و کاربردی بشه.

آموزش تولید محتوا – چهار گام اساسی:

برای تولید محتوا همیشه وقت و انرژی زیادی مصرف میشه. اما همیشه نتایج اون چیزی نیست که دلمون می خواد. پس بهتره دقیق تر و اصولی تر پیش بریم. ۴گام اساس عبارتند از:

 • گام اول: ساخت استخوان‌بندی محتوا
 • گام دوم: نوشتن پیش‌نویس اول
 • گام سوم: صیقل‌دادن و آمادگی برای انتشار
 • گام چهارم: تولید و تبلیغ

اما چه طوری؟ جزئیات هر قسمت از این چهارگام رو در بخش تولید محتوا در چهار مرحله ببین.

آموزش تولید محتوا – محتوای اپیزودی:

ما عموما به داستان و سریال گرایش داریم. داستان جذاب رو دنبال می کنیم. براش وقت می گذاریم و تجزیه تحلیلش می کنیم. خب اگه محتوای ما این خاصیت رو داشته باشه، می تونه پر مخاطب و تاثیر گذار باشه. برای تولید محتوای سریالی باید به نکات زیر توجه کنیم:

 • یک تم تعریف کنیم.
 • به ایجاد کشش فکر کنیم.
 • داستان بگوییم.
 • برای شیوه ی پیاده سازی برنامه ریزی داشته باشیم.
 • و درست منتشر کنیم.

اینها رو شاید همه بهش فکر می کنیم. اما در زمان اجرا یادمون میره. مثل بقیه بقش های آموزش تولید محتوا ، بررسی دقیق تر این بخش رو در ۵ گام محتوای اپیزودی بخون.

تولید محتوا چیزیه که همه حس می کنن بلدن و خودشون می تونن بهتر از همه انجامش یدن. اما نتایج معمولا اینطور نیست.

آموزش تولید محتوا – بازاریابی محتوا:

رسالت خودمون رو گم نکنیم! معمولا تیمی که درگیر تولید محتوای حرفه ای میشه یادش میره برای چی داریم تولید محتوا می کنیم. تولید محتوا می کنیم تا بازاریابی انجام بدیم. تولید محتوا می کنیم که فروش رو بالا ببریم. پس آموزش تولید محتوا رو خیلی دقیق بخون ، تمرین کن و اگه سوالی داشتی پایین صفحه بپرس.

یادتون باشه مهمترین اثرات بازاریابی محتوا عبارتند از:

 • افزایش ترافیک سایت
 • تبدیل مخاطب به مشتری
 • شکل گیری شخصیت برند

و …

اما یادمون باشه در جریان تولید محتوا باید مرتبا هدف یادآوری بشه. سیستم کنترل بشه. نتایج آنالیز بشه تا به سمت بهترین نتیجه حرکت کنیم. جزئیات دقیق تر و حتما در بخش بازاریابی محتوا بررسی کن.

آموزش تولید محتوا – ماتریس محتوا:

ماتریس محتوا از دو محور افقی(آگاهی تا خرید) و عمودی(احساسی تا عقلانی) تشکیل شده است.به کمک ماتریس محتوا می‌شه فهمید که مشتری طی سفرش به چه محتواهایی احتیاج داره. ممکنه کسی بپرسه سفر مشتری  یعنی چی؟ نقشه‌ی سفر مشتری یعنی اولین تجربه‌ای که مشتری از آشنایی با شما(آگاهی و شناخت محصول) داره تا رابطه بلندمدت(مشتری وفادار).

 • محتواهایی که جنبه سرگمی دارن
 • محتواهایی که الهام بخش هستن
 • محتواهای آموزشی

می تونیم بر اساس نوع کسب و کار، محتواهای دیگه ای هم در نظر بگیریم. اما شاید بشه گفت این سه دسته عمده ی فعالیت های ما در زمینه ی تولید محتوا رو دربر می گیره. روش کار با ماتریس محتوا رو در بخش ماتریس محتوا به طور کامل بخونو سوالاتت رو پایین صفحه بپرس.

آموزش تولید محتوا – محتوای همیشه سبز:

محتوای همیشه سبز محتوایی هست که تاریخ مصرف نداره. برای یه مناسبت یا زمان خاص نیست و همیشه کاربردر داره. این محتوا هم به کار ما هویت و اعتبار میده و هم مخایب جذب می کنه.

 • محتواهای لیستی (listicle)
 • نکته‌ها
 • محتواهای آموزشی
 • نقد محصولات
 • بعضی ویدیو‌ها

برای تولید محتوای همیشه سبز یاید نکات مهمی رو همیشه مد نظر داشته باشم. آموزش تولید محتوای همیشه سبز رو بخونید.

آموزش تولید محتوا – محتوای ویدئویی:

محتوای ویدئویی برا مخاطبان هم جذاب تره و هم کم دردسر تر. پس ارزش داره روی اون به طور جدی وقت بگذاریم.

بازاریابی ویدئویی یا ویدئو مارکتینگ ، محتوای ویدیویی جذاب
آموزش تولید محتوای خلاقانه و ایده پردازی در بازاریابی محتوا ۲۰۲۲ ۶

در تولید محتوای ویدئوییمی تونیم روی موارد زیر تکیه کنیم:

 • ویدئوهای  نسخه نمایشی
 • ویدئوهای برند
 • ویدئوهای رویداد
 • ویدئوهای آموزشی
 • ویدئوهای توضیحی
 • مصاحبه با افراد کارشناس
 • تحقیقات بازار و نظرات مشتری ها
 • ویدئوهای زنده

اما برای تولید هر کدوم از این ویدئو ها همون استراتژی ها و اهدافی که در بالا گفته شد در نظر گرفته شود. این بخش از آموزش تولید محتوا رو می تونید در بازاریابی ویدئویی به دقت بخونید و سوالاتتون رو بپرسید.

آموزش تولید محتوا- اجتناب از محتوای کپی:

همون طور که تولید محتوا به کسب و کارمون کمک می کنه، محتوای کپی بلای جون کسب و کارمون میشه. شاید بشه گفت بزرگترین مشکلاتی که محتوای کپی شده برامون ایجاد می کنه عبارتند از :

 • کاهش اعتماد کاربران
 • کاهش اعتماد موتورهای جستجو
 • کاهش ارزش محتوا
 • کاهش ارزش برند
 • کاهش شانس دیده شدن
 • و…

پس در تولید محتوا، به عدم استفاده از محتوای کپی شده توجه ویژه داشته باشیم.

نقشه محتوا عامل مهم در تولید محتوای فاخر:

برای تولید یک محتوای خوب ، نقشه ی محتوا می تونه بسیار تاثیر گذار باشه. یک نقشه‌ی محتوا قوانین، پروسه‌ها‌، منابع تیم و تصمیمات وظیفه محور شما در جهت پیاده‌سازی استراتژی بازاریابی محتوا را مستند می‌کند.

نقشه‌ی تولید محتوا

شبیه به ساخت استراتژی بازاریابی محتوا، طرح‌ریزی نقشه‌ی محتوا هم می‌تواند در ابتدا مرعوب‌کننده باشد. باید بخش‌های متغیری را در نظر داشته باشید و هر وجه‌ را به شکلی طراحی کنید که با اهدافتان همراستا باشد.

همچنین نقشه‌ی شما باید جایی برای انعطاف پذیری داشته باشد. بی شک محتوای شما باید بر اساس اولویت‌های کسب و کار، ترند‌های تکنولوژی، علایق مخاطب و از این دست مسائل تغییر کند.

خوشبختانه، اگر شما نقشه‌ی‌ محتوای خود را روی سه نقطه‌ی متمرکز کنید،  وظایف باید بیشتر مورد توجه قرار گرفته شود تا پروسه قابل کنترل تر باشد. این سه نقطه عبارتند از:

 1. راهبردها و شیوه‌ی اداره
 2. پروسه‌ها و ابزارها
 3. منابع تیم

برای بررسی دقیق تر حتما به بخش نقشه محتوا مراجعه کنید.

۰ ۰ رای ها
رأی دهی به مقاله

محمد گنجیمشاهده نوشته ها

Avatar for محمد گنجی

محمد گنجی مدرس ، مولف و کارشناس ارشد کسب و کار تالیف ۳۲ جلد کتاب تدریس و مشاوره از ۱۳۷۰

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments