تولید محتوای خلاقانه و ایده پردازی در بازاریابی محتوا

تولید محتوای خلاقانه و ایده پردازی در بازاریابی محتوا

تولید محتوای خلاقانه و ایده پردازی در بازاریابی محتوا می تونه وجه تمایز و ویژگی رقابتی شما در این بازار پر از فروشنده باشه. الان همه دارن محتوا تولید می کنن. ویدئو . پادکست . عکس ، وبینار . دوره های آموزشی و… اما اگه دقیق نگاه کنی می بینی خیلی هاشون فقط از روی هم کپی کردن!!! دیدن یکی داره سود می بره بقیه هم ریخت سود ببرن. اما رفقا ، یا باید جزو ده درصد اول کسب و کار باشید . یا متفاوت و با ایده ی جذاب !

تولید محتوای خلاقانه و ایده پردازی در بازاریابی محتوا
تولید محتوای

تولید محتوای خلاقانه و ایده پردازی در بازاریابی محتوا  یا  داشتن یک ایده عالی بخش اصلی کمپین یا پروژه بازاریابی محتوا را تشکیلمی ده. اگر به ایده مورد نظر علاقه مند باشیم باعث میشه در عملی کردن این ایده ثابت قدم باشیم.

تولید محتوای خلاقانه و ایده پردازی در بازاریابی محتوا

اگر این راه رو یک مسیر ماجراجویانه تلقی کنیم باعث تولید محتوای هیجان انگیز میشه که مخاطبان زیادی را به خودش جذب میکنه. اگر ایده اولیه ما ایده خوبی نباشه باعث میشه بازدید کنندگان سایت یا مخاطبان محصول یا برند کاهش پیدا کنن. اگر ایده ها مناسب و کاربردی باشن افزایش ترافیک ونرخ‌تبدیل و درآمد سایت بالا میره.

ایده ها از کجا میان؟؟؟

ایده ها همه جا حضور دارن، ما فقط باید روی آنها تمرکز کنیم تا ایده مناسب مربوط به خودمون رو بدست بیاریم.

استفاده از فایل ایده ها برای تولید محتوای خلاقانه

باید یک فایل یا پوشه برای نگهداری ایده ها ،تصاویر، رویکردها و فناوری‌های جدید داشته باشیم که در موقع لزوم از آنها الهام بگیریم.
برای هر موضوع یک پوشه درست میکنیم و پوشه خودمون رو با ایده های مختلف به روز رسانی می کنیم تا هر زمان که یک ایده جدید احتیاج داشتیم از محتوای پوشه استفاده کنیم.

وقتی زمان میگذره میشه از هر ایده روشهای مختلفی را استخراج کرد .این بررسی و مرورایده ها انگیزه ای به ما می‌ده که می‌تونیم بهترین روش رو برای جلسات طوفان فکری بدست بیاریم. پوشه میتونه هر جنسی باشه اپلیکیشن یا یک پوشه فیزیکی یا فولدرایمیل.
Evernote,pinterest,Trello
برنامه هایی هستن که میتونن ایده های ما رو در خودشون نگهدارن.
Musepeak,mural.ly
موارد بسیار خوب و پیچیده ای در زمینه ایده پردازی در اختیار ما میذارن.

طوفان های فکری موفقیت آمیز تولید محتوای خلاقانه

افراد می تونن طوفان فکری رو انجام بدن اما فقط تعداد کمی می تونن آن را به خوبی انجام بدن. نکات زیر به ما کمک می‌کنن تا یک جلسه طوفان فکری به خوبی و موفقیت به سرانجام برسونیم.
یک جلسه موفقیت آمیز یک یا چند نفر اعضا داره که هدف مشترکی را دنبال می کنن.

تعداد افراد میتونه زیاد باشه فقط برای تسریع در گزارش دهی باید آن ها را به گروه های کوچک تقسیم کنیم. قبل از شروع جلسه بهتره که به هیچ یک از اعضا درباره پروژه چیزی نگید تا بدون پیش داوری وارد جلسه بشن همچنین ما میدونیم در یک گروه افرادی ایده های خوب ارائه می‌دن و افرادی توانایی اجرا دارن ، مهم این هست که ما چطور ترکیب گروه روتشکیل بدیم از اعضای سایر گروه ها در گروه خودمان استفاده کنیم.
نباید خلاقیت اعضا را کور کنیم و از کلماتی مثل نباید، اینطور نیست،
نمی تونید استفاده کنیم چون خلاقیت آنها محدود میشه همینطور حوزه و محدوده بحث را باید باز بگذاریم که هر ایده خوبی بیان بشه .معیارهایی که برای جلسه در نظر می گیریم باید در خلال جلسه تکرار بشن و اعضا را تشویق کنیم که روی این معیار ها تمرکز کنند و خلاقیت خودشون را در این حوزه افزایش بدن.

هر ایده ای که گفته میشه باید روی وایت برد یا روی کاغذ نوشته بشه چون هر ایده میتونه منبع مهمی برای ما باشه.

جستجوی رقابتی تولید محتوای خلاقانه

باید بفهمیم رقیب های دیگه به چه روشی موفق شدند .باید همیشه تولید محتوای رقیب های خودمون رو بررسی کنیم تا بفهمیم چه محتوایی برای ما بهتر و موفقیت آمیز تر هست باید به دنبال ایده ای باشیم که عملکرد ما را بهبود ببخشد . برای اینکه وضعیت رقیب های خودمون را بفهمیم باید تحقیق و جستجو کنید این کار رو میتونیم با ابزارهای سئو انجام بدیم نمودار گردش کاری سئو می تونه ایده ها رو درباره تجزیه و تحلیل شرایط ما و رقیب هامون در اختیار ما قرار بده.
در اینجا برای ما سوال هایی پیش میاد مثلاً:


چه موضوع هایی در حال حاضر جذاب و داغ هستن؟ کاربران چه کلمات کلیدی را جستجو می کنن؟ چه محتوایی بدست بیاریم که لینک بشه؟
چه کلماتی ترافیک بالایی رو دارن؟ برند های برتر چه مطالبی و موضوعاتی رو پیگیری می کنن؟
ما باید برای همه این سوال ها با جستجو و پژوهش جواب های دقیق و علمی بدست بیاریم چون همه این جواب ها به ما در ایده پردازی برای تولید محتوای خوب کمک می کنن.
بهترین روش برای تولید یک محتوای درست و قوی الهام گرفتن از ایده‌های رقبا و ساخت یک ایده خاص و منحصر به فرد هست.

تفکر افقی تولید محتوای خلاقانه

گاهی برای اینکه یک ایده جدید به دست بیاریم باید به مسئله از زاویه جدید نگاه کنیم این طرز فکر، تفکر افقی یا عمودی یا نردبانی نام دارد.
اگر درباره هر موضوعی از زاویه دیگری به موضوع نگاه کنیم یک قدم به عقب برگردیم و دوباره موضوع رو تجزیه و تحلیل کنیم حتماً به نتیجه خوبی می رسیم. مثلاً ما یک طراح هستیم و قصد تغییر دکوراسیون یک حمام را به عهده داریم. مشتری از ما یک کار خلاقانه با هزینه به صرفه و پایین خواستاره.

برای تعمیر حمام باید هزینه شیرآلات کاشی کاری آینه کاری کف پوش رو در نظر بگیریم. لازمه که یک دید جدید نسبت به موضوع داشته باشیم چون هدف ما با هزینه به صرفه کار کردن است . پس باید انواع مختلف کاشی ها و شیرآلات رو باهم دسته بندی و طبقه بندی کنیم و آنهایی که از لحاظ کیفیت جنس و هزینه با هم همخوانی دارن در یک گروه قرار بدیم انجام این دسته بندی یعنی داشتن یک دید جدید به موضوع و عملی کردن اون ایده.

حالا که ایده‌های خودمون رونوشتیم باید از بین آنها یک ایده ناب و جذاب رو انتخاب کنیم. اول ایده ها و موضوع های خسته کننده و تکراری را از فهرست خط می زنیم. هر ایده ای که با معیارهای الان ما تطابق نداره رو کنار بگذاریم و اگر ایده رو خیلی دوست داریم برای آینده ذخیره می کنیم.

تولید محتوای خلاقانه و متفاوت

حالا با توجه به معیارهای خودمون از بین ایده‌هایی که باقی موندن ایده مورد نظر را انتخاب می‌کنیم و به این موضوع فکر می‌کنیم که این ایده برای تولید فقط یک محتوا کافیه یا مجموعه ای از محتوا. در آخر به دنبال ایده های مرتبط با ایده مورد نظر و تاثیر گذار می گردیم. حالا که ایده پیدا شد باید با کمک اعضای گروه محتوایی تولید کنیم که جذاب باشه طولانی نباشه قابلیت اشتراک گذاری داشته باشه خسته کننده نباشه و به واقعیت های موجود اشاره کنه .

تولید محتوای اختصاصی

محتوایی که فقط و فقط مختص به کسب و کار ما باشه و ما را به مخاطب نشونه بده.
روش هایی که گفته شدن به صورت کلی در نظر گرفته می شن و باید این نکته را درک کنیم که این مراحل و منبع های گفته شده برای صاحب یک کافی شاپ که به دنبال ایده پردازی برای تولید محتوا و بازاریابی هست متفاوت است با صاحب یک کارگاه صنایع دستی که قصد فروش محصولات خودش را داره. پس باید دقت کنید که با توجه به منابع موجود و افرادی که در کنار شما هستن ایده هایی را انتخاب کنید که توانایی اجرا و عملی کردن آنها را دارید و این ایده ها مناسب کسب و کار شما هستن و میتونن پرسود و نتیجه‌بخش باشن.

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله

محمد گنجیمشاهده نوشته ها

Avatar for محمد گنجی

محمد گنجی مدرس ، مولف و کارشناس ارشد کسب و کار تالیف 32 جلد کتاب تدریس و مشاوره از 1370

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments