جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو
کارگاه افزایش درآمد
ثبت نام

فهرست مطالب

دورهمی باهوشانه
برای ثبت نام کلیک کنید

ایده پردازی در تبلیغات ، اولین و مهم ترین شرط تبلیغ خلاقانه

ایده پردازی در تبلیغات ، اولین و مهم ترین شرط تبلیغ خلاقانه

ایده پردازی در تبلیغات ، اولین و مهم ترین شرط ایجاد یک  تبلیغ خلاقانه و تاثیر گذار است . ایده پردازی در تبلیغات ضریب تاثیر تبلیغات را بیشتر  و آنرا هدفمند تر می کنه. وقتی به تبلیغات موجود در محیط و رسانه ها دقت می کنیم. وقتی صحبت های مردم در مورد تبلیغات محصولات مختلف را می شنویم. وقتی از دوست یا همکار خودمون در مورد خرید یه محصول یا خدمت می پرسیم . بیشتر متوجه می شویم کدام تبلیغ اثر گذار تر بوده. شاید در نگاه اول گستردگی تبلیغ و زرق و برق آن مورد توجه قرار بگیره. اما نه تبلیغ اثر گذار یک وجه تمایز داره. یکه نوع جاذبه خاص داره. انگار ذهن ما را قلقلک می ده!!!!

ایده پردازی در تبلیغات ، اولین و مهم ترین شرط تبلیغ خلاقانه
ایده پردازی در تبلیغات

ایده پردازی در تبلیغات  و هر تبلیغ با ایده پردازی خلاق نظر ما را به خود جلب می کنه. این تبلیغ میتونه تبلیغات محیطی ،مطبوعاتی ،تلویزیونی یا دیجیتالی باشه .  مثل تبلیغات در شبکه های اینستاگرام و تلگرام. برند های بزرگ دنیا هزینه های زیادی را برای تبلیغات به شرکت های تبلیغاتی پرداخت میکنن.

افراد کارشناس در حوزه تبلیغات به این سوال که آیا لازم و به صرفه هست که شرکت ها وبرند ها مبلغ قابل توجهی برای تبلیغات پرداخت کنن؟ پاسخ مثبت میدن. در همین جا بحث ایده پردازی به عنوان اولین گام مطرح می شه. تولید کارهای گرافیکی ،محتوا های متنی و بصری، فیلمبرداری و اجرای تبلیغ ها همه بر اساس ایده اولیه انجام میشن اما اگر ایده خلاقیت نداشته باشه روی اثر بخشی تبلیغ تاثیر میزاره.

ابزار لازم برای  تولید یک ایده خلاقانه:

برای اینکه یک تبلیغ خلاقانه داشته باشیم لازم تحقیقات و جستجوی وسیعی درباره مخاطب های هدف محصول و رسانه های تبلیغاتی انجام بدیم که در بین این ها ویژگیهای مخاطب های هدف مهمترین و موثرترین عامل در ایده‌پردازی محسوب میشه. هدف ما در تبلیغات چیه ؟مهمترین هدف در رساندن پیام یک برند یا شرکت به مخاطب های هدف و بالابردن آگاهی ها از برند و شرکت است. پس بایداطلاعات زیادی از پرسونای مخاطب های هدف برند داشته باشیم کنید تا بتونیم با آنها راحت تر ارتباط برقرار کنیم. اگر ایده خلاقانه باشه به دنبال اون یک‌ تبلیغ خلاقانه ساخته میشه و باعث میشه اثربخشی تبلیغ چندین برابر بشه و برند یا محصول ما در ذهن مخاطب تاثیر مثبتی داشته باشه.

یک تبلیغ موفق به طور غیرمستقیم دارای خلاقیت هست

میدونیم که دو تبلیغ وجود دارد تبلیغات مستقیم و تبلیغات غیر مستقیم. تبلیغات مستقیم مثل تبلیغاتی که پیام روی اون نوشته شده و یا یک داستانی را روایت می کنه تا به مخاطب مورد نظر برسه . با این کار مطمئن میشه که مخاطب ها پیام کمپین تبلیغاتی را بدون هیچ ابهامی در این لحظه دریافت کردن.
تبلیغات غیر مستقیم اصلاً اینطور نیستن. بلکه در درون آنها یک خلاقیت نهفته شده. در واقع خیلی هم پیچیده نیستن فقط پیام خودشون را به صورت غیرمستقیم بیان می‌کنن.

از نظر روانشناسی ثابت شده که تبلیغات غیر مستقیم مغز را وادار می کنن که درباره ایده پشت این تبلیغ حتماً فکر کنه.اگر افراد برای اینکه پیام تبلیغ رو متوجه بشن فقط چند ثانیه وقت صرف کنن اون تبلیغ و محصول بهتر و بیشتر به خاطر نگه می دارن که موجب ماندگاری برند در ذهن میشه. این نکته مهم ترین تفاوت بین تبلیغات مستقیم و غیرمستقیم هست.

ایده پردازی در تبلیغات

اگر ایده مورد نظر ما غیر خلاق باشه باعث میشه اون تبلیغ مخاطب ما را از محصول یا برند دور کنه.
برای اینکه ایده پردازی درست وکاربردی و خلاقانه ای داشته باشیم باید یک تیم و نیروی با تجربه و ذهن قوی در اختیار داشته باشیم. در حال حاضر مردم حضور و توجه بیشتری در شبکه های اجتماعی مثل فضای اینستاگرام و تلگرام دارن، فضایی که در اون تبلیغات به طور اشباع شده‌ای نمایش داده میشن پس اگر یک تبلیغ متفاوت و خلاق وجود داشته باشد مخاطب بیشتری رو جذب می‌کنه.

فرایند ایده پردازی در تبلیغات

برای ایده پردازی در تبلیغات هم مانند هر کار دیگه ای نیار به ملزومات وامکاناتی داریم. مراحل ایده پردازی می تونه به ترتیب زیر باشه.

آماده سازی و جمع آوری اطلاعات برای ایده پردازی در تبلیغات

در این مرحله ما و گروه تبلیغاتی ما مشغول به جستجو و به دست آوردن اطلاعات مهم میشه تا کار رو شروع کنه. هر نوع اطلاعاتی که به محصول یا مشتری های ما مربوط میشه مهمه. این اطلاعات مسیر ذهنی ما برای ایجاد تبلیغ را مشخص می کنه.

 ممکنه به مرحله  ی ناامیدی برسیم

ممکنه ایده مورد نظر منطقی باشه ولی میتونه ترکیبی از دو ایده ای باشه که هیچ ارتباطی به هم ندارن. در اینجا ممکنه حس ناامیدی به گروه دست بده. اما برآیند کار همیشه مثبت خواهد بود. بعضی وقت ها از دل یک ایده ی نه چندان خوب ایده های خلاقانه بیرون میاد.

مثل دستگاه جوجه کشی، ایده های را بالا و پایین کنیم

در اینجا با بالا و پایین کردن ایده ها و تجزیه و تحلیل اطلاعات قدیمی و جدید یک تعادل ایجاد کنیم. مثل کاری که در دستگاه جوجه کشی انجام میشه. دائم تخم مرغ ها رو می چرخونن تا اولین جوجه بیرون بیاد.!!!

ارزیابی و تحلیل ایده ها

در این مرحله کار کمی سخت می شه چون باید تصمیم بگیریم ایده مورد نظر ما خوب هست یا نه .پس سراغ بخش تحلیلگر مغز میریم تا درباره ایده مورد نظر قضاوت کنیم .این یک تصمیم گیری بحرانی محسوب میشه. شاید ماتریس های استراتژی در این زمینه کاربرد باشه. شاید هم نظر افراد!!!

ایده پردازی در تبلیغات و بسط دادن ایده

باید روی ایده نهایی کار کنیم و با آن سر و کله بزنیم .هرچه بیشتر بدونیم عناصر بیشتری برای ترکیب کردن داریم و می‌توانیم ایده های خلاقانه تری بسازیم. وقتی روی ایده تمرکز می کنیم ، به نکات و ایده های جدیدتر و بهتری می رسیم.

مرحله طوفان فکری

این مرحله یکی از مهمترین گام ها در ایده‌پردازی محسوب میشه .رئیس جلسه مسئله مورد نظر را مطرح می‌کنه و به همه افراد اجازه می‌ده تا ذهنیات خودشون رو بیان کنن. مسئله رو به صورت سوال چگونه به این هدف برسیم مطرح می‌کنه. هر کسی که راه حل های مختلفی به ذهنشون می رسه روی کاغذ مینویسه.

ایده ها رو شماره گذاری میکنن و دوباره سوال چگونه مطرح میشه و دوباره ایده های مختلف بیان می‌شن این کار انقدر ادامه پیدا ایده دیگری برای گفتن نداشته باشن. در آخر تصمیم میگیرند کدوم بیانیه سوال چگونه از همه بهتر هست و آن را بازنویسی می‌کنن . بیانیه نهایی خونده میشه
افراد سرکش ترین ایده رو می‌کنن و تلاش می کنن تا اون روبه چیز به درد بخوری تبدیل کنن. در نهایت ایده مورد نظر رو با استانداردهای خودشان ارزیابی می‌کنن.

ایده پردازی در تبلیغات  و بیلبورد های تبلیغاتی

مهمترین روش‌های تبلیغات محیطی محسوب می شن که نقش زیادی در معرفی کالا ها و برند و شرکت ها دارن. پس ایده پردازی برای بیلبورد ها نقش مهمی داره.
در طراحی بیلبورد ها باید ایده پردازی اقتصادی رو رعایت کنیم تا بتونیم بدرستی پیام رو به مخاطب انتقال بدیم. با این روش بیشترین توجه افراد را به خودمون جذب کنیم. مثلا حسگری که افراد با نزدیک شدن به اون روشن میشه، صرفه اقتصادی خودش رو به نمایش گذاشته. همینطور باید از ایده پردازی رنگ طبیعی در فضاهای باز استفاده کنیم.مثلا در حال حاضر فضاهایی که زمینه آسمان و رنگ طبیعی وجود داشته باشه برای طراحی بیلبورد انتخاب می شن.

ایده پردازی در تبلیغات ، ایده ای جان بخش

ایده ی جان بخشی به اشیا اثر خیلی مهمی در تبلیغات داره چون میتونه حس واقعی رو به مخاطب انتقال بده.
چون ممکنه افراد زیادی با سرعت بیلبورد های تبلیغاتی را رد کنن باید در حالت استاندارد از کلمات مختصر و مفید برای بیان تبلیغ استفاده کنیم.
در این جا هم داشتن خلاقیت بسیار مهم هست. ما باید سعی کنیم در این سادگی و خلاقیت بدون تکرار پیام تبلیغاتی و خودمون روانتقال بدیم.

اگر بتونیم یک حقیقت عینی و علمی رو در تبلیغ خودمون قرار بدیم یک تفکر منطقی در تبلیغ گنجوندیم و اثربخشی رو بالاتر بردیم.
ایده پردازی در زمینه تبلیغات هزاران روش مختلف داره اینکه شما کدوم روش رو برای تبلیغات کسب و کارخودتون انتخاب کنید بستگی به منابع مالی ، گروه و تیم مورد نظر و میزان خلاقیت شما در به کاربردن ایده های کاربردی و عملی هست.

۰ ۰ رای ها
امتیازدهی به مقاله

پاسخ به سوالات

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
0
دوست دارم نظرت رو بدونم! لطفا نظر بده!x