بازاریابی در آموزش ، جذب مشتری در صنعت آموزش از 1370 تا به حال

بازاریابی در آموزش

بازاریابی در آموزش ایران در طی سالهای گذشته دچار تغییر و تحول زیادی شده ، نیاز بازار  و تفکر مشتریان به کلی تغییر کرده . از سال 1370 تا به حال در صنعت آموزش ایران حضور داشتم و در این حوزه فعالیت کردم. زمانی بود که با یک تراکت ساده کلی مشتری جذب کلاس ها و دوره های ما می شدند . جذب مشتری و هنرجو نیاز به کار علمی یا خلاقیت زیادی نداشت و مهم این بود که کار خوب ارائه بدی . اما الان اوضاع فرق کرده باید علمی و حساب شده و با تحلیل بازار پیش بری.

1

بازاریابی در آموزش و خدمات آموزشی اگه به درستی و با تحلیل بازار و شناخت جامعه ی هدف پیش بره ، می تونه بسیار سود ده و پر بازده باشه . لازمه ی این که ما بتونیم با ارائه ی دوره های آموزشی ، بیزینس و کسب و کار مناسبی داشته باشیم و سود ببریم ، داشتن استراتژی باهوشانه است. باید یا خودمون رو به روز کنیم و یا از مشاوران کار کشته استفاده کنیم. دیگه الان نمی تونیم یه دوره و یا کلاس برگزار کنیم و با پخش تراکت و آگهی روزنامه و بیلبورد دانش آموز و دانشجو جذب کنیم.

تاریخچه ی بازاریابی در آموزش ایران

نوع تبلیغ در گذر سالها تغییر کرده و به سمت علمی تر شدن رفت. دیگه نمی تونید با روش های قدیمی ، به اندازه ی کافی ، فروش محصول و خدمات داشت. دقت کنید ! به اندازه ی کافی ! یعنی هنوز می تونی بفروشی اما نه به اندازه و سودمندی قبل. خیلی ها دارن می فروشن ، چون اولین بودن. اونموقع ها اولین و بهترین ! اما حالا فقط اولین. به خاطر اولین بودن ، گستره ی مشتریان زیادی از قبل دارن.

بازاریابی در آموزش به وسیله ی پخش تراکت:

در دهه ی 70 حجم زیادی از آموزشگاه ها و مراکز آموزشی در حوزه ی کنکور و آموزش دروس و همچنین دوره های مهارتی در ایران وجود داشت.  تعداد متقاضیان هم خیلی زیاد بود. مخصوصا برای دوره های درسی و کنکور. تعداد زیادی موسسات تدریس خصوصی و اعزام دبیر خصوصی به منازل وجود داشت. در یه بازه ی زمانی برای یک موسسه ی تدریس خصوصی در ماه بیش از یک میلون قطعه تراکت در منازل پخش می شد.

این پخش توسط کارگرهای انجام می شد که قرار بود در هر خونه به تعداد زنگ ها ( طبقات ) تراکت ریخته شود. اما عملا یه تعداد زیدی از این تراکت ها دور ریخته می شد ( سطل آشغال و صندوق پست و… ) اما با این حال میزان جذب بسیار خوب بود. این موسسات صبح ها برای هر کارگر حدود 1000 تا 1500 تراکت در نظر می گرفتن تا طبق نقشه در کوچه های مختلف پخش کنند. هر روز عصر هم هر کارگر حدود 500 تراکت در میادین و خیابونهای شلوغ به دست مردم می دادن.

اما این روش بازاریابی در آموزش در حال حاضر بسیار کم بازده یا شاید بی بازده باشه !

بازاریابی در آموزش به  وسیله ی چاپ آگهی در روزنامه و مجلات :

با ورود روزنامه ی همشهری به بازار روزنامه ها و مجلات ایران سبک جدید آگهی و بازاریابی در ایران شکل گرفت . صفحات نیازمندیهای روزنامه ی همشهری خودش یه کتاب بود. تا قبل از این ، روزنامه های اطلاعات و کیهان و … یه چند صفحه ای آگهی چاپ می کرد.

بازاریابی در آموزش به  وسیله ی چاپ آگهی در روزنامه و مجلات :

آگهی های روزنامه ی همشهری حجم زیادی تماس تلفنی ایجاد می کرد که به تبع اون میزان جذب مشتری بسیار چشمگیر و قابل ملاحظه بود. پس کسب و کارهای آموزشی بسیار پر رونق شدند. با درج یک آگهی در روزنامه تعداد تماس های تلفنی بسیار زیاد می شد.

معمولا آگهی در روزهای اول هفته بسیار سودمند تر از آخر هفته بود . روزهای پنجشنبه کمترین حجم آگهی در روزنامه وجود داشت.

این روش نیز در حال حاضر بازدهی چندانی ندارد.

بازاریابی در آموزش و شروع تبلیغات شکیل تر و لاکچری تر:

پس از این که بازاریابی و تبلیغات در روزنامه ها و مجلات هم دیگه بازدهی لازم رو نداشت. از طرفی هم تعداد دانش آموزان و علاقه مندان کاهش یافت، شکل آگهی ها تغییر کرد و به اصطلاح با کلاس تر شد.
بازاریابی آموزش و شروع تبلیغات شکیل تر و لاکچری تر:

انتشار دفترچه های تبلیغاتی:

در این مرحله ، تبلیغات به سمت انتشار دفترچه های شکیل و ارائه ی cd . dvd  حرکت کرد. جلوی مدارس و موسسات آموزشی که ممکن بود دانش آموز و دانشجو وجود داشته باشه، دفترچه ها و هدایای رنگارنگ توزیع می شد. در این دفترچه ها اطلاعات ، سوابق و نتایج دوره های آموزشی که برگزار کردن رو منتشر می کردن . پس چون جذب مشتری سخت تر شد ، نیاز بود اطلاعات بیشتری ارائه بشه.با یه آگهی ساده یا یه تبلیغ نمی تونستی مشتری بگیری. همین باعث شد سبک بازاریابی در آموزش یه مقدار سازماندهی شده تر بشه.
بازاریابی در آموزش ، جذب مشتری در صنعت آموزش

شروع عصر جدید بازاریابی در آموزش:

اما این روش هم کم کم بازدهی خود رو از دست دادو به همون دلایلی که گفتم. ( کاهش چشمگیر تعدادمتقاضیان و اشباع بازار از این نوع تبلیغ). متاسفانه در ایران و در بازار فعلی ، به جای ایده پردازی و خلاقیت، کپی کاری رواج داره!!! خب حجم انبوه آگهی ، دفترچه تبلیغاتی و… که همه یک چارچوب دارن ، باعث یکنواختی در چشم مشتریان و اشباع بازار شد.

البته هنوز هم هستند کسانی که به همین روش های سنتی و قدیمی ادامه می دهند. این روش های هنوز هم می تونه مشتری جذب کنه اما بازدهی لازم رو نداره.مگر اینکه به طور اختصاصی و فقط برای مخاطب هدف انجام بشه. با گرانی کاغذ در سالهای اخیر و عدم تعهد کافی مجریان پخش آگهی های کاغذی و دفترچه های تبلیغاتی ، این روش اصلا مقرون به صرفه نیست.

با پیشرفت تکنولوژی و ظهور شبکه های اجتماعی ، سبک تبلیغات و بازاریابی در آموزش دچار تحول اساسی شد. برای کسانی که خودشون رو به دانش روز مجهز کردن ، استفاده از ابزراهای جدید و دیجیتال مارکتینگ ، پر بازده تر و مقرون به صرفه تر است.

بازاریابی در آموزش

دیجیتال مارکتینگ و آموزش:

در دیجیتال مار کتینگ به مخاطبان بیشتری دسترسی داریم.به شرط اینکه بدونیم مشتریان چی لازم دارن و چی می خوان.باید بتونیم بین اون چیزایی که می خوان و اون چیزهایی که واقعا نیاز دارن تعادل ایجاد کنیم.یه زمانی هدف این بود که بهترین محصول یا خدمت را ارائه بدیم . اما حالا باید از بین اون چیزهایی که مشتریان می خوان، مناسب ترین خدمات را ارائه بدهیم.اما این بازاریابی به روش های جدیدی مثل بازاریابی ایمیلی، بازاریابی حسی ، بازاریابی درونگرا ، اینفلوئنسر مارکتینگ و… صورت می گیره . تبلیغات تلویزیونی و بیلبوردهای بزرگ تبلیغاتی هنوز باز خورد داره اما هزینه ی بسیار زیادی را به کسب و کار ما تحمیل می کنه. در صورتی که دیجیتال مارکتینگ هزینه ها را کاهش می ده و بازدهی رو چندین برابر می کنه.

بازاریابی نوین در آموزش:

اقیانوس آبی و قرمز:

در روش های جدید بازاریابی در آموزش هم باید حواسمون جمع باشه. درسته روش تبلیغات و جذب مشتری تغییر کرده اما عادت ما ایرانی ها سرجاشه!!! ما از ایده های بقیه بیشتر استفاده می کنیم تا این که خودمون خلاقیت به خرج بدیم و ایده جدید به کار ببریم. حتما مفاهیم اقیانوس قرمز و آبی رو شنیدید. اقیانوس قرمز جایی هست که ماهی کمه و ماهی گیر زیاد!!!! یعنی بیشتر بازارهای موجود در ایران. اما اقیانوس آبی ماهی گیر کم داره و شانس موفقیت بیشتره.باید برای کسب و کارمون دنبال فضای مناسب و اقیانوس آبی بگردیم. تا شانس موفقیت بیشتر بشه.

بازاریابی در آموزش
بازاریابی در آموزش

برای پیدا کردن اقیانوس آبی نیاز به تحقیقات بازار و مارکتینگ ریسرچ داریم. باید بشناسیم الان مشتری ها چی میخوان و دوست دارن چطور خدمات رو دریافت کنن. بعد بررسی ، باید جامعه ی هدف رو مشخص کنیم. استراتژی خودمون رو مشخص کنیم . هدف گذاری مناسب داشته باشیم و اهداف رو به هدف های کوچکتر تقسیم کنیم. از ایده آل ها فاصله بگیرید و با واقعیت ها کنار بیاین.

بازاریابی نوین نیاز به کمپین بازاریابی داره :

یه کمپین بازاریابی در آموزش شامل چندین روش و چندین استراتژی بازاریابی هست. از همه ی روش ها استفاده می کنیم اما بر اساس استراتژی کسب و کارمون ، به یه روش بیشتر اهمیت می دیم و به یکی کمتر! اما متاسفانه هنوز هم بسیار از دوستان تا می خوان یه کار جدید رو انجام بدن ، باز به سالها قبل بر می گردن! می گن می خوایم یه محصول  یا خدمت توپ ارائه بدیم!!! غافل از این که شاید مشتریان ما دیگه الان یه خدمت توپ و بی نظیر نمی خوان. چیزی می خوان که مشکلاتشون رو حل یا کمتر کنه.این دوستان کار رو با تبلیغات شروع می کنن و می گن فلان قدر هزینه گذاشتیم برای تبلیغ . دمتون گرم اما تبلیغات الکی پولتون رو هدر می ده. تبلیغات لازم و مهمه ، اما بعد از بازاریابی در آموزش و تعیین استراتژی.

شروع کار:

برای شروع کار حتما با متخصصین بازاریابی و تبلیغات مشورت کنین . کلمات و رفتار شما باید حساب شده باشه. طراحی محصول و خدماتی که ارائه خیلی مهمه . برای خودتون یه وب سایت ایجاد کنید. شبکه های اجتماعی خودتون رو تقویت کنین. و از همه مهم تر به تولید محتوا بپردازید. فیلم ، عکس ، متن و… اما نه هر محتوایی!!! محتوای منحصر به فرد و اختصاصی رمز موفقیت شماست. همه ی اینها رو می تونین در وب سایت خودتون و شبکه های اجتماعی منتشر کنین. در این صورت وب سایت شما یه مغازه چند دهنه در بهترین نقطه ی بازار خواهد بود که پاخُور زیادی داره!!!! قدیم می خواستن کسب و کار خوب داشته باشن دنبال همچین مغازه ای می گشتن. شما الان این مغازه رو با کمترین هزینه می تونی داشته باشی.

بازاریابی در آموزش یک کار تخصصی و بسیار مهم است.

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله

محمد گنجیمشاهده نوشته ها

Avatar for محمد گنجی

محمد گنجی مدرس ، مولف و کارشناس ارشد کسب و کار تالیف 32 جلد کتاب تدریس و مشاوره از 1370

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments