بازاریابی ویدئویی یا ویدئو مارکتینگ ، محتوای ویدیویی جذاب

بازاریابی ویدئویی یا ویدئو مارکتینگ ، محتوای ویدیویی جذاب می تونه هم تبلیغ خوبی برای کسب و کار باشه و هم وابستگی برند ایجاد کنه! با یه ویدئوی خوب که استراتژی مشخصی به دنبال اون هست می تونین چندین برابر تبلیغات دیگه اعتبار و مشتری بدست بیاورید. ویدئوهای شما باید در چند نوع مختلف و با استراتژی های مختلف تولید بشه!
بازاریابی ویدئویی یا ویدئو مارکتینگ ، محتوای ویدیویی جذاب
بازاریابی ویدئویی یا ویدئو مارکتینگ یکی از بهترین روش های بازاریابی و تبلیغات هست. مردم حوصله ی خوندن متن ندارن! مخصوصا اگه طولانی باشه . اما در همه جا و همه ی حالات می تونن با موبایل و تبلت هاشون فیلم ببینن. تازه اگه از فیلم خوششون بیاد و محتوای سود مندی داشته باشه برای دوستانشون می فرستن، پس می تونن علاوه بر این که مشتری شما می شوند ، مشتری های جدید دیگه ای هم براتون جذب کنن.

بازاریابی ویدئویی

مفهوم دقیق بازاریابی رو میشه در مطالب زیر خلاصه کرد.
۱٫شناخت دقیق و صحیح و انتخاب درست و توسعه یک محصول
۲٫تعریف دقیق قیمت محصول
۳٫انتخاب هوشمندانه روش های توزیع محصول و رسیدن اون به دست مشتری
۴٫توسعه و پیاده سازی استراتژی تبلیغاتی
با یادگیری تمامی فرآیندها ،انواع مختلف بازاریابی رو بررسی کردیم اما یکی از مهمترین بازاریابی ها،بازاریابی ویدئویی هست .
بازاریابی ویدئویی یک نوع رویکرد فیلم سازی برای ساخت ویدئوهای پرمخاطب ، به منظور گسترش کسب و کار، برندهای تجاری وبرندهای شخصی هست. اگر کسی بخواد محصول یا خدمات خودش رو در اینترنت، فضای مجازی ، رسانه یا شبکه های اجتماعی معرفی کنه ، اگر از اصول درست و روش های منطقی ویدئومارکتینگ استفاده کنه خیلی میتونه موفق باشه.  در اصل ویدئو یک رابط بین یک برند و مخاطب ها برای آگاهی دادن از یک محصول یا سرویس یا جذب مخاطب عمل میکنه. در عکاسی و بدست آوردن تصاویر ، افراد معتقدند که هر تصویر خوب معادل هزاران کلمه هست ، طبق تحقیقات هر ویدئوی خوب و جذاب معادل ۸/۱ میلیون کلمه هست.
در دنیای تجارت و رقابتی که با محصولات و برندهای دیگه وجود داره ، ویدئو یک ابزار رقابتی برای ما محسوب میشه، یعنی ویدئو مارکتینگ استفاده بهینه از ویدئو برای بهتر شدن سطح کیفیت کسب و کار، محصول، خدمات ، برند و سرویس قابل ارائه هست.

بازاریابی ویدئویی ، ویدئو مارکتینگ و کسب و کارهای نوپا

اگر ما با استراتژیهای درست برای کسب و کار یا برند خودمون یک ویدئو بسازیم، در اصل هدف ما معرفی خودمون در بین مخاطب ها، افزایش فروش  یا بالا بردن ترافیک بیشتر به سمت وب سایت خودمون هست . ویدئوی ما باید تعامل سازنده و ارتباط بیشتر بین ما و مخاطب رو نشون بده ، پس باید یک کار حرفه ای انجام بدیم و به یک تیم مجرب برای ساخت احتیاج داریم ، تا ایده ها و هدف اصلی ما که قصد داریم در ویدئو گنجانده بشه و به مخاطب نشون داده بشه مورد بررسی قرار بگیرن، ایده پردازی بشه،سوژه پیدا بشه و سپس برنامه ریزی و کار اجرا بشه.

بازاریابی ویدئویی و وب سایت ها :

یکی از عوامل بهینه سازی وب سایت ، استفاده از ویدئو هست ، با روش های اصولی و استراتژی های صحیح در بازاریابی ویدئویی میتونیم در مدت زمان کوتاه ، وب سایت خودمون رو به اولین صفحات و موتور های جستجو مثل گوگل برسونیم.
You Tubeدومین موتور جستجوی دنیاست که تمرکز اون روی ویدئو هست ،  ما با تکنیک های درست و تگ های صحیح در کسب و کار خودمون میتونیم گوگل رو از آن خودمون کنیم.
یک تحقیق علمی نشون میده که بیشتر از ۵۷%از مشتری ها با دیدن ویدئوی معرفی محصول اقدام به خرید اون محصول میکنن،  دقت کنیم میفهمیم که اگر استراتژی صحیح ساخت ویدئو رو به کار ببریم میتونیم نرخ فروش محصولات رو تا دوبرابر افزایش بدیم .
در دنیای امروز رکورد استفاده از کامپیوتر توسط موبایل شکسته شده ، پس باید کاربران پلتفرم موبایل رو هم در نظر بگیریم چون خیلی از افراد برای بازدید از سایت ها اولین وسیله ای که انتخاب میکنن ، موبایل هست .

بازاریابی ویدئویی در کجا انجام بشه ؟

۱٫شبکه های اجتماعی:فیسبوک،یوتیوب،اینستاگرام ،آپارات،ویمیو …
۲٫شبکه های تلویزیونی و ماهواره ای
۳٫تلویزیون های شهری

استراتژی  ویدئو مارکتینگ یا بازاریابی ویدئویی

طبق آمار هرسال تعداد شرکت ها و  کسب و کارهایی که از ویدئو مارکتینگ استفاده میکنن رو به افزایش ، واضح هست که این شرکت ها به تاثیر این بازاریابی در بهبود فروش خود پی بردن . ولی اینکه  کدوم از چه استراتژی استفاده کنن بستگی به شرایط اونها برای ساخت ویدئو ها و بودجه ای که در نظر میگیرن، جامعه ی آماری مشتری ها و… داره. تمامی این تحلیل ها شروع کمپین بازاریابی ویدئویی برای ماست.
هرشرکت باید میزان فعالیت خودش و تعداد مخاطبان رو در رسانه و شبکه های اجتماعی بسنجه، بعد در این مرحله وارد بازاریابی تعاملی بشه تا بفهمه مشتری چی میخواد و چه خواسته ای داره، وقتی هدف گذاری کرد ،حالا به مرحله اجرا میرسه ، باید ویدئو رو بسازه که جذاب و هدفمند باشه و مخاطب بفهمه که خواسته او د رجهت احترام و جذب کردن او به طور هوشمندانه در ویدئو قرار گرفته. که برای ساخت ویدئو بهتر هست که از افراد کاردان در این زمینه استفاده کنه ، چرا؟؟؟ چون ساختن یک ویدئو ی کارآمد بهتر از ساختن ۱۰ ویدئوی ناکارآمد هست . اینکه هر شرکت چه تعداد ویدئو به اشتراک بذاره به مرور زمان میفهمه از استقبال مشتری ها و فیدبک مناسبی که میگیره،پس استراتژی برای هر کسب و کار متفاوت هست.

روش های بازاریابی ویدئویی

ویدئوهای  نسخه نمایشی: یعنی ویژگی ها و کارآمدی محصول خودمون رو به نمایش میذاریم.
ویدئوهای برند:هدف اون آگاهی بخشیدن درباره شرکت و جذب مخاطب هست،بخشی از کمپین تبلیغاتی بزرگتر هست که دیدگاه، اهداف و رویکرد کاری شرکت رو نمایش میده.
ویدئوهای رویداد: مثلا شرکت ما میزبان یک کنفرانس هست و به جمع آوری کمک های مالی میپردازه، در کنفرانس با افراد مصاحبه میکنه و از اتفاقات کنفرانس ویدئو تهیه میکنه.
ویدئوهای آموزشی: سعی میکنیم تا به مخاطب ها چیزهای جدید یاد بدیم تا با کسب وبا کار ما و کارهایی که میکنیم بیشتر آشنا بشن.
ویدئوهای توضیحی: به مخاطب نشون میدیم که دلیل نیاز او به محصولات یا خدمات ما چیه.
مصاحبه با افراد کارشناس: هدف از این کار نشون دادن اعتبار و اقتدار ما در بین مخاطب هاست ، تا با افراد حرفه ای در این صنعت آشنا بشن و نظرات و دیدگاه های متفاوت رو بشنون.
مطالعه ی موردی و نظرات مشتری ها :بیشتر مخاطب ها مایل هستن تا بدونن آیا افرادی از محصول رضایت داشتن، با نمایش نظرات و مصاحبه هایی از مشتری ها که محصول راضی بودن و اینکه نیازهای اونها تامین شده میتونیم اعتماد بیشتری رو بدست بیاریم.
ویدئوهای زنده: از پشت صحنه و واقعیت های کسب و کار خودمون ویدئو تهیه میکنیم و به نمایش میذاریم.

چالش های بازاریابی ویدئویی

در گذشته هزینه برای این بازاریابی یک چالش جدی بود. هزینه تجهیزات، ویرایش نرم افزار و ار دید کاربرنهایی هزینه ی اینترنت مصرف شده برای دیدن آنلاین ویدئو. اما حالا تمام هزینه های تیم حرفه ای،تجهیزات،نرم افزار و ویرایش و اینترنت بسیار کمتر شده ولی درحال حاضر مهمترین چالش تعیین استراتژی مناسب و پایدار هست . اینکه چطور محتوای مشتری پسند و جذاب تهیه کنیم. بازاریاب ها در این زمینه باید از معیار ها و عوامل موفقیت درک صحیحی داشته باشن تا به ارتقای تاثیر هرچه بیشتر ویدئو ها کمک کنن.

بازاریابی و فروش به همراه جذب مشتری و بازار جدیدتولید محتوا ، برند سازی و ایجاد اعتماد و مسئولیت اجتماعی

محمد گنجیمشاهده نوشته ها

محمد گنجی مدرس ، مولف و کارشناس ارشد کسب و کار تالیف 32 جلد کتاب تدریس و مشاوره از 1370

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.