بازاریابی محتوا یا کانتنت مارکتینگ بهترین روش بازاریابی

بازاریابی محتوا یا کانتنت مارکتینگ بهترین روش بازاریابی

بازاریابی محتوا یا کانتنت مارکتینگ بهترین روش بازاریابی ,در بازاریابی نوین است . محتوای خوب می تونه تضمین کننده ی موفقیت در بازاریابی باشه.اگه خودمون رو جای یه مشتری قرار بدیم ، می بینیم که وقتی به طور غیر مستقیم ،یا با یک محتوا ، یا متن ، یا فیلم درگیر می شیم ، راحت تر خرید می کنیم.

بازاریابی محتوا

این بازاریابی یکی از انواع بازاریابی هست که در بلند مدت و کوتاه مدت برای هر کسب و کاری ارزش ساز میشه. بازاریاب های زیادی از این بازاریابی استفاده میکنن چون یک استراتژی بلند مدت داره که هدف اون داشتن یک رابطه قوی با مخاطب هست  و تلاش میکنه محتوای با کیفیت رو به مخاطب بده . شرکت های بزرگ مثل مایکروسافت و سیسکو و حتی کسب کار های کوچک و فروشگاه ها برای توسعه کار خود از این بازاریابی استفاده میکنن پس منحصر به کسب و کار خاصی نیست و همه میتونن از اون استفاده کنن.

رویکرد بازاریابی محتوا

رویکرد این بازاریابی استراتژیک هست و هدف اون تولید محتوای ارزشمند هست ، محتوایی که مخاطب رو جذب کنه، اون رو نگه داره و به سمت سود دهی حرکت کنه . در واقع این بازاریابی محتوا کاری میکنه که در  مخاطب احساسی به وجود بیاره که به برندی خاص تعهد و وفاداری نشون بده . در حال حاضر اینترنت و رسانه بستر اصلی این بازاریابی هست ولی کسب وکارهای دیگری هستن که به صورت سنتی این بازاریابی رو انجام میدن، یعنی این بازاریابی فقط در حوضه دیجیتال فعالیت نمیکنه.
بازاریابی محتوا یعنی به اشتراک گذاشتن دانش، مشاوره، سرگرمی به صورت مقالات، وبلاگ، فیلم، پادکست، ایمیل، اینفوگرافی، کاریکاتور،مسابقه، ارزیابی ، برنامه ها و… .

تولید محتوای خلاقانه و ایده پردازی در بازاریابی محتوا

چند نمونه از بازاریابی محتوا:

  • کتاب یا دفترچه ای که توضیحاتی درباره یک محصول میده
  • مصاحبه ای که توضیحاتی درباره یک کتاب انجام میده و اون رو نقد میکنه
  • فیلم ویدئویی از یکی از جلسات آموزشی چند جلسه ای که با قیمت مناسب فروخته میشه
  • پادکست هایی که یک مشاور خانواده آماده میکنه تا افراد بیشتر اون رو به عنوان یک متخصص بشناسن و با حیطه ی فعالیت او آشنا بشن

تاریخچه بازاریابی محتوا قدمتی ۳۰۰ ساله داره ، سال ۱۸۹۵ که جان دیر  در زمینه تولید ماشین آلات کشاورزی کار میکرد ، یک مجله سبک زندگی برای کشاورزها تهیه کرد و انتشار داد. او بازار هدف خودش رو شناخته بود و اهمیت بازاریابی محتوا رو فهمیده بود . با این کار افراد بیشتری با کسب و کار او آشنا شدن و حتی از او خرید کردن .

اصول بازاریابی محتوا :

نقاط حساس مشتری که نقاط  درد گفته میشه شناسایی بشن.
این نقاط با سوال ها و جمله هایی تحریک بشن.
کسب و کار به عنوان یک قهرمان برای رفع نقاط درد وارد میشه.

تفاوت بازاریابی محتوا و سنتی چیه؟

در بازاریابی سنتی به مخاطب و خواسته های او اهمیتی نمیدادن و سعی میکردن با تبلیغات پی در پی به صورت تهاجمی مشتری رو برای خرید محصول مجبور کنن. به مرور که تعداد کسب و کار ها زیاد شد ، افراد تصمیم گرفتن با دادن اطلاعاتی درباره نوع کسب و کار خودشون ومحصولات به مشتری حق انتخاب بدن. ویژگی های منحصر بفرد و کیفیت محصولات رو نشون بدن.

در صورتی که در بازاریابی سنتی فقط صاحبان کار میگفتن ما هستیم و این محصول خاص رو د اریم و از موجودیت خودشون میگفتن.در بازاریابی محتوا مثل بازاریابی سنتی پول و زمان اتلاف نمیشه وبا دادن اطلاعات به مخاطب سعی میکنن با علاقمندی اون رو به خرید تشویق کنن تا جذب برند بشه .

کارکرد بازاریابی محتوا

کارکرد بازاریابی محتوا جذب مخاطب هست ، در حال حاضر متوجه شدن که هر خرید ۴مرحله داره: اطلاع،پژوهش، توجه ،خرید
دو مرحله اول یعنی کلیه فعالیت هایی که باعث میشن افراد درباره یک برند شناخت پیدا کنن ، دو مرحله بعدب یعنی حفظ و مراقبت از مشتری ها که نقطه قوت بازاریابی محتوا محسوب میشه .
بازاریابی محتوا پایه ی کمپین های بازاریابی هست . یعنی تا محتوای ارزشمندی وجود نداشته باشه نمیشه افراد رو به برند و محصولات علاقمند کرد تا منجر به خرید بشه .

مهم ترین تاثیر بازاریابی محتوا بر موفقیت کسب و کار

افزایش ترافیک سایت:

اگر مطالب به روز و سودمندی درباره کسب و کار وجود داشته باشد افرادی که برای بار اول وارد سایت شده اند رو ترغیب میکنه که دوباره به سایت سر بزنن. حتی اگر اشتباهی وارد سایت شده باشن. اینطور ترافیک سایت افزایش پیدا میکنه.

تبدیل کردن مشتری های بالقوه به بالفعل:

اگر بتونیم توصیف های درست و هنرمندانه درباره محصول انجام بدیم در واقع برای اون تبلیغ کردیم و به طور غیر مستقیم افراد رو به سمت اون جذب میکنیم ، اگر نحوه بیان و کلمات ما به درستی انجام بشه ، احتمال اینکه جرقه خرید رو در ذهن فردی زده باشیم بسیار زیاد میشه.

شکل گیری شخصیت یک برند:

با دادن اطلاعات و تهیه ی محتوای سودمند در ذهن مخاطب از برند ما تصویری شکل میگیره که به مرور شخصیت برند ما در ذهن فرد میشه.

بازاریابی محتوا . محمد گنجی

شروع یک بازاریابی محتوا ی خوب و تاثیر گذار :

اول باید استراتژی محتوا رو بفهمیم ، یعنی نقشه و اصول خاصی کهدر اون قدم به قدم تمام مراحل و اهداف خودمون رو از تولید محتوا نوشتیم و بر اساس، توان مالی، زمان، نیروی انسانی برنامه ریزی و مدیریت میکنیم .
بعد باید مراحل تعیین استراتژی محتوا رو انجام بدیم.

هدف در بازاریابی محتوا

هدف خودمون رو تعریف کنیم ، برای این منظور باید چند سوال رو جواب بدیم ، محتوا برای چه مخاطبانی هست؟ در چه بستری باید منتشر بشه؟ چه موضوعاتی رو باید در برگیرد؟ چه مشکلاتی رو از مخاطب حل میکنه ؟ و چه نتایجی داره؟
مرحله بعدی درباره مخاطبان تحقیق کنیم، ما باید افرادی که قصد تولید محتوا برای اونها رو داریم بشناسیم و اونها رو دسته بندی کنیم، نیازهای اونها رو بشناسیم ، تا بفهمیم با چه افرادی سرو کار دارید، برای ما که اول راه کسب و کار هستیم فهمیدن این مطالب لازم هست .

ممیزی بازاریابی محتوا

ممیزی تولید محتوا کنیم، اگر قصد داریم که به صورت جدی روی تولید محتوا سرمایه گذاری کنیم باید از تمام قالب های تولید محتوا استفاده کنیم ،مثلا اگر در پیج اینستاگرام قصد داریم چند پست آموزشی بذاریم، میتونیم اونها رو در قالب یک کتاب الکترونیکی تهیه و در اختیار مخاطب قرار بدیم.

سیستم مدیریت محتوا

در قدم بعدی باید یک سیستم مدیریت محتوا بسازیم.سیستمی که بتوانیم محتوای تولید شده و بارگذاری شده رو مدیریت کنیم . مدیریت محتوا عبارتند از :ایجاد محتوا، انتشار محتوا، تجزیه و تحلیل اون. سیستم مدیریت محتوا به ما کمک میکنه تا برنامه ریزی، انتشار و بازخورد تولید محتوا رو مدیریت کنیم و در جهت اهداف خودمون به پیش ببریم. 

سیستم وردپرس یکی از سیستم های مدیریت محتوا در حال حاضر هست .

تولید محتوای حرفه ای

تولید محتوای حرفه ای کار سخت و پیچیده ای هست که به ظرافت های خاصی احتیاج داره.اکثر کسب و کار ها نمیتونن خودشون این وظیفه رو انجام بدن و یا در طولانی مدت توانایی انجام اون رو به صورت منسجم و منظم ندارن.پس به کسب و کار های نوپا پیشنهاد میشه که به شرکت های بازاریابی محتوای حرفه ای کار رو بسپارن.

با این کار هم با پیچیدگی ها ی این کار آشنا میشن و هم در بودجه و زمان صرفه جویی میشه. باید بدونیم که تولید محتوا یک فرآیند هست نه یک کار و نظم و اصول و پیوستگی لازم داره. هر خللی در تولید محتوا باعث میشه بازدید سایت کسب و کار مختل بشه.تعداد بازدید کنندگان کم بشن و روند بازاریابی و تاثیرگذاری کند بشه. از همه مهمتر در راستای تولید محتوا باید صبور باشیم تا به مرور افراد جذب کسب و کار  و محصول ما بشن ، تا به اهداف خودمون برسیم.

ننتیجه گیری:

بازاریابی محتوا یک راه عالی برای هدایت ترافیک به وب سایت یا وبلاگ شما است. از بازاریابی محتوا می توان برای تبلیغ محصولات یا خدمات خود یا به اشتراک گذاشتن افکار و ایده های خود با جهان استفاده کرد. اگر در حال حاضر از بازاریابی محتوا استفاده نمی کنید، توصیه می کنم آن را امتحان کنید.بازاریابی محتوا راهی عالی برای دستیابی به مخاطبان هدف شماست. اما ایجاد محتوای باکیفیتی که برای مخاطبان جذاب و تاثیر گذار باشد، همیشه آسان نیست. اگر سوالی دارید در بخش نظرات پایین صفحه بپرسید.

بازاریابی محتوا چیست؟

بازاریابی محتوا، جذب مخاطب بوسیله تولید محتوای متنی، تصویری، ویدئویی و… که برای مخاطب مفید بوده وباعث راحتی، پیشرفت و… برای او شود.

مزایای بازاریابی محتوا چیست؟

با تولید محتوا، علاوه بر این که به مخاطبان کمک می کنیم، خود را به عنوان یک فرد یا شرکت متخصص معرفی می نماییم. با این کار قابل اعتماد تر شده و تبدیل مخاطب به مشتری راحت تر انجام می گیرد.

چگونه می توانم از بازاریابی محتوا برای تبلیغ کسب و کار خود استفاده کنم؟

در تولید محتوا نیازی به تبلیغ مستقیم نیست. بهتر است محتوای تولید شده با نوع خدماتی که شما ارائه می دهید هماهنگ باشد. در این صورت می توانید نقشه ی سفر مشتری در داخل وبلاگ یا سایت خود را از محتوا به سمت محصول یا خدمات به دقت طراحی نمایید.

۰ ۰ رای ها
رأی دهی به مقاله

محمد گنجیمشاهده نوشته ها

Avatar for محمد گنجی

محمد گنجی مدرس ، مولف و کارشناس ارشد کسب و کار تالیف ۳۲ جلد کتاب تدریس و مشاوره از ۱۳۷۰

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments