loading

چطور تبلیغات خوب و موثری داشته باشیم تا بهتر و بیشتر دیده بشیم؟ چطور تبلیغات متفاوت و تاثیر گذار داشته باشیم؟ این سوال بیشتر صاحبان کسب و کار و استارت آپ هاست. البته در این مسیر اغلب اشتباهات بزرگی هم انجام میشه . خیلی ها فکر می کننن که تبلیغ می کنن و مشتری می گیرن!!! نه تبلیغ می کنی تا دیده به بشی ، مراجعه کنن بهت تا جذب بشن ، بعد تازه هنر شماست که اونهایی که جذب شدن از یه ببیننده یا دنبال کننده به یه مشتری تبدیل کنی.سوالات و و ایده هاتون رو در بخش کلوپ موفقیت مطرح کنید تا با هم فکری به نتایج جالب برسیم . لینک ورود به کلوپ موفقیت

چطور تبلیغات خوب و موثری داشته باشیم تا بهتر و بیشتر دیده بشیم؟

چطور تبلیغات می تونه به رونق کسب و کار ما کمک کنه ، یکی از چالش های بزرگ ماست. تبلیغات به تنهایی باعث افزایش فروش نمیشه ، فرآیند های بعدی خیلی مهم هستن. بازاریابی ، خدمات و … اما مسلما نوک پیکان همه ی این فعالیت ها تبلیغات است. قدیم می گفتن کار خوب نیاز به تبلیغ نداره ، اما این مال قدیم بود که شهر ها کوچیک بود. کسب و کارها محلی و محدود بودو… الان از هر صنفی ، یه عالمه کسب و کار وجود داره. خیلی هاشون رو تا حالا ندیدی، پس این که می گفتن کیفیت بهترین تبلیغه الان نمیشه. چون مگه میشه بریم کیفیت همه رو بررسی کنیم . پس باید اول اطلاع رسانی بشه. تا از بین اونایی که فکر کردیم بهتره ، حالا اونی که می خوایم انتخاب کنیم.

روش های تبلیغات و چطور تبلیغات  کنیم

در دنیای امروز تبلیغات یک ابزار برای ایجاد ارتباط با مشتری و مصرف کننده با صاحب کسب و کار تبدیل شده .به خاطر وجود اینترنت و فضای مجازی توانایی ما برای انجام فعالیت در حوزه تبلیغات به شدت وسیع شده و ما میتونیم پیامهای تبلیغاتی خودمون رو از طریق رسانه های مختلف به مردم و مصرف کننده ها برسونیم. ویدیو های مختلف در شبکه‌های اجتماعی ،تبلیغات بنری در سایت ها گفتگوی کاربران درباره برندها و محصولات روش‌های تبلیغات رو کاملاً متفاوت کرده. درجواب این سوال که چطور تبلیغات موثر داشته باشیم می شه گفت.
تبلیغات به چند دسته تقسیم میشن که مهمترین آنها

تبلیغات دیجیتال

تمام تبلیغاتی که در اینترنت میبینیم در حوزه تبلیغات دیجیتالی محسوب می‌شن. هر زمان که در سایتی مشغول جستجو هستیم تبلیغات مختلفی به چشم ما میخوره که از بزرگترین منبع درآمد وبسایت نمایش دهنده هستن. یک روش تبلیغاتی جدید در حوزه دیجیتال تبلیغات بومی هست که یک راه برای به دست آوردن درآمد وب سایت ها از طریق محتوایی که برای برند یا محصول به صورت متن یا مقاله تهیه می‌کنن، اجرا میشه. تبلیغات دیجیتالی با توجه به نیاز دنیای امروز خیلی سریع رشد می کنن و از طریق بسترهای متفاوتی مثل فیسبوک، اسنپ چت ،توییتر و … که بیشتر مخاطبان و افراد دنبال کننده آنها هستن، دراختیار مردم قرار می‌گیرن.

تبلیغات موبایلی و تلفنی

با توجه به اینکه روش های تبلیغات بسیار زیاد و گسترده و متفاوت هستن ولی تبلیغات در سطح دستگاه های کوچک و قابل حمل مثل موبایل یا تلفن که قابلیت اتصال به اینترنت دارن به شدت رواج پیدا کرده. این ابزار مهم ترین پل ارتباطی ما یا مهمترین پل دسترسی ما به اینستاگرام ،توییتر، فیس بوک، اسنپ چت و… هستن که ما به سادگی به تبلیغات در این فضاها دسترسی داریم. پیامک های تبلیغاتی که ارسال میشن یا تماس های تلفنی که به منظور معرفی محصول یا برند خاصی با افراد برقرار میشن ، در حوزه تبلیغات موبایلی و تلفنی قرار میگیرن. که متاسفانه در حال حاضر با توجه به زیاد بودن این پیامک ها و تماس ها باعث آزرده خاطر شدن افراد زیادی در جامعه شده. در واقع هر تبلیغی که خارج از حد تعادل و عرف انجام بشه به جای جذب مخاطب باعث کاهش مخاطب میشه.

تبلیغات چاپی

این نوع تبلیغات در گذشته مهمترین ابزار محسوب می شد ولی با توجه به پیشرفت فناوری و تکنولوژی های مختلف در حال حاضر این نوع از تبلیغات کمی عقب نشینی کرده. اما تنها نکته ای که در این تبلیغات باعث ایجاد تمایز و تفاوت اون با روش های دیگه میشه وجود خلاقیت در نحوه انجام هست . اگر تبلیغات چاپی برای هر محصول یا برند به یک شکل مختلف و خاص و منحصر بفرد ،طراحی و اجرا بشه میتونه افراد زیادی که مورد هجوم و گستردگی تبلیغات دنیای دیجیتال قرار گرفتن رو به سمت خودش جذب کنه بر روی اون ها تاثیرات مثبت بگذاره.
تبلیغات چاپی شامل سه زیر گروه:
تبلیغات تناوبی
وقتی تبلیغات ما در نشریه یا روزنامه یا ماهنامه با تاریخ انتشار مشخص چاپ بشه در این گروه قرار می‌گیره. این روش از قدیمی ترین روش های تبلیغات محسوب میشه و از طریق اون افراد زیادی تصویر تبلیغات چاپی رو در پشت مجله یا در صفحات میانی یا در روزنامه ها میبینن.
برگ نامه ها( تراکت ) و بروشور ها
در این روش تبلیغات ما در قالب برگه های تبلیغاتی و بروشور ها منتشر میشه که گاهی جداگانه در میان صفحات روزنامه ها یا مجلات هم میتونه توزیع بشه. میتونیم تبلیغات رو فقط به شکل بروشورهای شکیل و زیبا با کیفیت خوب روی پیشخوان بخش ارتباط با مشتری قرار بدیم تا هرکسی که مایل بود از آنها استفاده کنه. با این کار بروشورها عمر طولانی تری دارن. در این آگهی ها امکان ارائه اطلاعات و آگاهی های بیشتر درباره محصول یا برند برای ما وجود داره.

تبلیغات مستقیم پستی

در این روش محتوای تبلیغاتی خودمون رواز طریق پست برای مخاطب ارسال می کنیم در واقع هر دو روش قبلی تبلیغات چاپی رو میتونیم از طریق پست هم برای مشتری یا افراد دیگه ارسال کنیم. اگر محتوای تبلیغاتی خلاقانه و جذاب باشه تاثیر خوبی روی مخاطب میذاره و او رو با برند و محصول و خدمات ما بیشتر آشنا میکنه.

تبلیغات چریکی

این روش کاملاً بی قاعده تمام چارچوب‌های تبلیغات رو میشکنه. در واقع با روش‌های غیر عادی و غیرمرسوم و به کمک تکنیک های خلاقیت خواستار جذب مخاطب و مشارکت بیشتر در بازاریابی و تبلیغات هست. زمان و مکان خیلی اهمیت داره ، یعنی لازم که ما تبلیغات خودمون رو در این روش با یک اصول خاص و در یک زمان مشخص اجرا کنیم تا بتونیم مخاطب ها رو جذب کنیم .از طرفی مهمترین نکته مثبت اینکه بودجه مالی زیادی لازم نیست که داشته باشیم . ما فقط نیاز به ایده های خاص و بکر و خلاقانه تبلیغاتی برای جلب توجه مشتری داریم . ابزار مورد استفاده ما در این روش کمپین های تبلیغاتی، شبکه های اجتماعی و تبلیغات دهان به دهان مخاطبان هست.

تبلیغات تلویزیونی و رادیویی

در سال‌های گذشته تبلیغاتی که از طریق تلویزیون و رادیو با افراد به اشتراک گذاشته می‌شدن بسیار پر نفوذ و با اهمیت بودن، با گذشت زمان و توسعه فناوری‌های مختلف مثل اینترنت و شبکه‌های اجتماعی اهمیت و تأثیر اونها کمتر شد در حال حاضر فقط در ساعت های پر بیننده یا زمان پخش بازی های ورزشی یا زمان پخش سریال های پرمخاطب افراد زیادی جذب تبلیغات می شن و در این زمان ها اثرگذاری تبلیغات در رسانه ها بسیار بالا هست.

تبلیغات محیطی

تبلیغاتی مثل بیلبوردها یا تصاویر روی اتوبوس ها یا تراکت ها در این گروه از تبلیغات قرار می‌گیرن. یعنی تبلیغاتی که مخاطب در بیرون از منزل با آنها روبرو میشه. حتی تلویزیون ها و نمایشگرهای بزرگ در میدان‌های بزرگ یا در پارکها نصب هستن و تبلیغات نمایش می دن در این گروه قرار می گیرن.

تبلیغات خدمات عمومی

هدف این گروه از تبلیغات آگاهی و اطلاع رسانی به افراد عموم جامعه هست و اصلاً جنبه تجاری ندارن. در گذشته این نوع از تبلیغات در تلویزیون یا رادیو پخش میشد ولی الان در شبکه های اجتماعی یا از طریق دیجیتال به مردم اعلام میشه.

تبلیغات نامشهود و غیر مستقیم

این روش غیر مستقیم و نامحسوس تبلیغات حساب میشه. مثلاً در فیلم‌ها یا برنامه‌ها اگر شخصیت داستان از یک برند خاص اتومبیلی یا نوشیدنی استفاده میکنه به طور غیر مستقیم در حال تبلیغ اون برند هست . این روش از تبلیغات اثر گذاری خوبی داره و به تبلیغ کننده اجازه می ده که با توجه به اطلاعات و خواسته های جمعیت شناختی، مخاطبان رو هدف قرار بگیره.

پس میشه گفت چطور تبلیغات کنیم ، خودش یه دنیای بزرگ از روش ها و الگوهاست. هر کدوم از این الگوهای چطور تبلیغات کنیم نیاز به بررسی و کار بیشتر داره. البته هر روز هم به این روش ها و الگو ها اضافه میشه.

بازاریابی و فروش

محمد گنجیمشاهده نوشته ها

محمد گنجی مدرس ، مولف و کارشناس ارشد کسب و کار تالیف 32 جلد کتاب تدریس و مشاوره از 1370

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.