loading

چگونه کمپین تبلیغاتی خوب طراحی و به خوبی اجرا کنیم؟ چگونه کمپین تبلیغاتی خلاقانه و متفاوت ایجاد کنیم؟ چگونه کمپین تبلیغاتی ما باعث رشد کسب و کار ما میشه؟ حضور موفق در بازار نیاز به یک کمپین انتخابی با استراتژی مناسب داره. متاسفانه ما در ایران تا یه کار یا خدمتی داریم ، به صورت کاملا بی برنامه به تبلیغات ورود می کنیم. فقط هم به بودجه نگاه می کنیم. در صورتی که بودجه یکی از فاکتورهای ورود به تبلیغات است.

چگونه کمپین تبلیغاتی خوب طراحی و به خوبی اجرا کنیم

چگونه کمپین تبلیغاتی ایجاد کنیم ، انگار مهم ترین قسمت برای جذب مشتری دونستن چگونه کمپین تبلیغاتی تشکیل بدیم است ! چیزی که شاید قدیم ترها برای شروع کار تبلیغات با افراد مطلع مشورت می کردید .الان هم می دونیم ، هر کار نیاز به تخصص داره .با این حال خودت هم سعی کن که اطلاعاتت رو بالا ببری. در این مقاله سعی دارم بگم اصلا چی کار باید بکنیم . چه طور باید پیش بریم و چگونه کمپین تبلیغاتی خودمون رو طراحی کنیم.

چگونه کمپین تبلیغاتی

هر کمپین تبلیغاتی یک استراتژی طراحی شده خاص و منحصر به فرد است که در رسانه ها و ابزارهای مختلف تبلیغاتی نمایش داده میشه و هدف مشخصی را دنبال می کند .هدف های هر کمپین تبلیغاتی میتونه شامل بالابردن آگاهی از برند ،بالابردن فروش و ارتباط با یک بازار خاص باشد که همه این هدف ها را از طریق تبلیغات عملی می شن. برای اینکه یک کمپین تبلیغاتی موفقیت آمیز باشه باید درست طراحی و سازماندهی بشه. برای این کار بهترین گزینه کمک گرفتن از یک متخصص تبلیغات در این زمینه هست ، مثل آژانس های تبلیغات آنلاین در طراحی کمپین های تبلیغاتی .اگر با این شرکت ها همکاری کنیم هزینه های تبلیغات ما کاهش پیدا میکنن و معیارهای مابرای فعالیت های تبلیغاتی بهترمیشن.

نکاتی برای ایجاد کمپین

قبل از شروع ایجاد یک کمپین ، به نکات زیر توجه کنید.

اهداف کمپین
هدف از تبلیغات بالا بردن میزان فروش هست، اما در واقع اهداف دیگری هم وجود دارن: مثل دست پیدا کردن به مشتری های جدید، تبلیغ محصول فعلی و معرفی محصول های جدید. هدف کمپین تبلیغاتی ما می تونه آگاهی از برند باشه یا اینکه برند خاصی را با احساسات و هیجانات خاص مرتبط کنه.
بازار هدف
اگر ما استراتژی لازم برای کمپین تبلیغاتی خودمون رو داشته باشیم حتما قبل از عملی کردن از بازار هدف و مخاطب هدف خودمون اطلاع پیدا می کنیم و آنها را به خوبی شناسایی می کنیم و مطمئن هستیم که این روش ما را به عملی کردن اهداف نزدیک تر می کنه. اطلاعاتی مثل جنسیت، سن، وضعیت تاهل ،طبقه اجتماعی ،سطح تحصیلات ،عادت‌ها و سرگرمی ها و علایق میتونن در شناسایی مخاطب های هدف ما خیلی مفید باشن.

تقسیم بندی مخاطب ها
حالا که مخاطب های خودمون رو شناسایی کردیم باید اونها رو بر اساس محصولاتی که می خواهیم بفروشیم یا خدماتی که می‌خواهیم به آنها ارائه بدیم به گروه های مختلف تقسیم کنیم. باید خودمونون رو جای آنها فرض کنیم و سوالاتی را بپرسیم که باعث جلب توجه اونها میشه مثل اینکه آیا محصول یا خدمات ما برای آنها مفیده ؟ آیا توان مالی خرید محصول یا خدمات را با قیمت تعیین شده ما دارند؟
ابزارهای تبلیغاتی
برای اینکه پیام کمپین رو به گوش مخاطب ها برسونیم باید از ابزارهای مفید و کاربردی استفاده کنیم. باید ابزارهای مختلف تبلیغات و انواع آنها را بررسی کنیم ، مثل:
تبلیغات در رسانه های اجتماعی شامل اینستاگرام ،توییتر، فیس بوک،
طراحی ، بازاریابی محتوایی، ایمیل مارکتینگ، ارتباطات ،معیارهای سنجش ها ، KPIو .SEMوSEO

تعیین بودجه مناسب
برای اینکه کمپین تبلیغاتی عملی بشه باید هزینه مالی اجرای او را در نظر بگیریم که بستگی به وسعت جغرافیایی بازار هدف ما و نحوه توزیع مشتری ها داره.

سادگی و احترام به بیننده و تضاد شدید باعث موفقیت پیامک کمپین میشه،
وقتی کمپین تبلیغاتی را طراحی میکنیم باید بدونیم خلاقیت در طراحی این نیست که پیام تبلیغ را پیچیده بیان کنیم بلکه باید ساده و روان گفته بشه که در ذهن مشتری باقی بمونه. خوبه که چاشنی طنز در فضای تضاد پیام کمپین گنجانده بشه چون باعث کشش بیشتر مخاطب می شه و او رو ناخوداگاه مجبور میکنه پیام تبلیغاتی ما رو تا آخر دنبال کنه.

اینها یکسری از استراتژی های اثربخش برای طراحی کمپین تبلیغاتی هستند که می‌تونیم از چهره های معروف و سلبریتی ها برای ایجاد جاذبه بیشتر تبلیغ استفاده کنیم.اگر کمپین تبلیغاتی ما درباره یک شکلات خاص باشه ممکنه همراه با یک تبلیغات ویدیویی ارائه بشه، مثلاً شخصیت اصلی داستان می تونه یک کار احمقانه وبی معنی انجام بده بعد با خوردن شکلات به حالت تعادل برگرده، شاید دیدن این ویدیو جالب به نظر نرسه ولی شعار اصلی پنهان شده در اون ناخودآگاه به ما القا می کنه که وقتی این شکلات را نخوریم خودمون نیستیم.
پس نگاه پیام های اصلی یک کمپین تبلیغاتی می تونه نهفته درون اون باشه و گاهی هم ما به سادگی میتونیم پیام خودمون رو به بیننده انتقال بدیم.
تکنیکی که در تبلیغات چاپی میتونیم استفاده کنیم نقصان حرف اول پیام تبلیغ هست. مثلاً در تبلیغ شکلات اسنیکرز از چهره معروف آبراهام لینکلن که در جامعه ی آمریکا به صداقت و درست گویی معروف هست استفاده شده که با یک سوال از او پرسیدن شکلات میخوری؟ گفته نه ! برای اینکه نشون بدن دروغ گفته و شکلات اسنیکرز خوردنی و خاص هست در طراحی چهره او بینی اش رو بزرگ کشیدن که نشان دهنده دروغ گو بودن او باشه.

ایجاد کمپین تبلیغاتی

سیستم sostac در طراحی کمپین تبلیغاتی خیلی به ما کمک می کنه و نتایج بهتری رو به وجود میاره. برای استفاده از اون باید اصول زیر را در نظر بگیریم:
وضعیت خودمون رو آنالیز کنیم و بدونیم کجا هستیم؟ مشتری های هدف و ویژگی های آنها را شناسایی کنیم؟ بدونیم رقبای ما چه کمپین هایی رو راه انداختن؟ هدف ما به کجا رسیدن هست؟ استراتژی ما برای پیدا کردن مسیر چیه ؟ و در نهایت اقدام و عملی کردن.

انواع کمپین های تبلیغاتی

تبلیغات تجاری: مصرف کننده را به طور مستقیم مورد هدف قرار نمیده بلکه نهادهایی که روی مصرف کننده تاثیر می ذارن مورد هدف هستند ،مثل : توزیع‌کنندگان ،عمده فروشان ،خرده فروشان.
تبلیغات مصرف کننده: هدف اطلاع رسانی به مشتری ها درباره ی خصوصیات محصول و متقاعد کردن آنها برای خرید محصول هست.
تبلیغات عمومی: تبلیغ یک محصول خاص توسط اتحادیه تجاری که هدف اصلی گفتن مزیت های این محصول هست.
تبلیغات برند: تمرکز اصلی روی برند مطرح شده هست که توسط مخاطب ها دیده بشه و روی اون ها اثرگذار باشه.
تبلیغات شرکتی : یک شرکت خاص رو تبلیغ می‌کنه تا سرمایه‌گذارهای اقتصادی جدید پیدا کنه و وضعیت شرکت بهتر بشه.
تبلیغات مشارکتی: در این کمپین هزینه تبلیغات در سطح محلی بین خرده فروش ها یا عمده فروش ها و تولید کننده ها تقسیم میشه.
تبلیغات بازاریابی دیجیتال: از تکنولوژی های دیجیتال برای تبلیغات ،تعامل با مشتری ها و افزایش درآمد شرکت استفاده می کنه.
کمپین بهینه سازی موتور جستجو: هدف استفاده از دانش موتورهای جستجو در جذب مخاطب سایت هست و جذب ترافیک بیشتر از موتور های جستجو با هدف فروش و کسب درآمد.
کمپین موتور جستجو: باعث افزایش بازدید سایت در صفحات موتورهای جستجو میشه ،به تنظیم و بازنویسی محتوای وب سایت ها برای رسیدن به رتبه بالاتر در موتورهای جستجو کمک می کنه.
کمپین بازاریابی کلیکی: برای بمباران تبلیغاتی استفاده میشه .از روش های دیگه سریع تر و کارآمد تر ترافیک وب سایت رو افزایش میده. برای این کمپین به گوگل هزینه پرداخت میکنیم و مشخص میشه بعد از چه مدتی و در پایان هزینه تبلیغات تموم میشه.
برای ایجاد و تبلیغ کمپین های تبلیغاتی بهتر هست که از متخصصین وکارشناسان در زمینه تبلیغات استفاده کنیم که تجربه کاری دارن و با توجه به بودجه ای که ما در دست داریم می‌تونن یک کمپین تبلیغاتی کارآمد و نتیجه‌بخش برای ما طراحی و عملی کنن.

بازاریابی و فروش

محمد گنجیمشاهده نوشته ها

محمد گنجی مدرس ، مولف و کارشناس ارشد کسب و کار تالیف 32 جلد کتاب تدریس و مشاوره از 1370

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.