یک تیم رویایی برای استارتاپ و کسب و کار

استراتژی موفقیت

یک تیم رویایی برای استارتاپ و کسب و کار شما ، شاید مهم ترین قسمت برای شروع کار باشه، پس دقت کنین!
یک تیم رویایی برای استارتاپ و کسب و کار مهم نیست چه قدر ایده ی استارت آپ شما قویه. سرنوشت شرکت دست آخر روی دوش اعضای تیمه. تمام چیزی که برای سقوط کمپانی شما نیازه یه عضو ضعیفه.

مشکل استارت آپ اخیر منم همین بود و در عرض  چند ماه به کلی فرو ریخت. ما زمان، پول و یه ایده ی محشرو به کلی حروم کردیم.پس از کجا میشه مطمئن بود که تیم درستی رو جمع کردیم؟ این پنج مرحله میتونه تو جمع آوری تیم رویاییتون کمک کنه.

یک تیم رویایی برای استارتاپ و کسب و کار

یه تیم خوب باید مکمل هم باشن. تا بتونن یه پروژه را به ثمر برسونن.

موقعیت هارو شناسایی کنید.

مهم ترین اعضای یک تیم رویایی برای استارتاپ  شما،  تیم مدیریتن. قبل از این که شروع به استخدام باقی اعضا کنید باید درباره ی نحوه ی تصمیم گیری با شریکتون صحبت کنید. مثلا آیا شما متخصص فناوری و شریکتون مسئول بازاریابیه؟

این همون چیزیه که باید پایه و بنیان شرکت تون را تشکیل بده.بعد از اون باید ببینید که به چه شغل هایی برای کامل کردن تیمتون نیاز دارین. بخش هایی مثلا SEO، بازاریابی، برنامه نویسی و یا حسابداری نمونه هایی از موقعیت های ضروری هستند. وقتی به دنبال افرادی برای این موقعیت ها می گردین، به درستی اولویت بندی کنین و سعی کنید مهارتایی رو جمع کنین که باقی اعضای تیم ندارن. معنیی نداره که پنج نفر مسئول بازاریابی داشته باشین و هیچی  برنامه نویس. البته حواستون باشه که چه اندازه پول برای دادن به کارمند ها دارین.

مشاور، قراردادی، همکار و تمام وقت.

وقتی کاری رو شروع می کنین نیازی نیست که همه ی کارمند ها تمام وقت باشن. برای مثال می تونین به جشنواره ها و یا سایت هایی برین که به شما در پیدا کردن مشاوران ماهر کمک میکنن؛ مثل مشاور بازاریابی، ارتباطات و یا فناوری. این کارو برای موقعیت های دیگه هم میتونین انجام بدین.

میتونین یه تیم طراحی رو به عنوان شرکت همکارتون انتخاب کنین یا کارمند های دارای قرارداد های کوتاه مدت ولی ماهر پیدا کنین.من به شخصه به چند تا شرکت مشاوره می دم و شرکت خودم رو هم مدیریت می کنم که کارش کمک به استارت آپ ها است. من یاد گرفتم که داشتن یه سری کارمند با قراردادهای کوتاه یا پاره وقت بهترین روش برای جمع کردن یه تیم اولیه ی همه فن حریفه به علاوه با رشد کردن شرکت شما این کارمند ها می تونن به کارمند های تمام وقت هم تبدیل بشن.

کاندید ها رو مشخص کنید.

اگر نکته هایی که تا الان بیان شد رو موقع بررسی کاندید ها در نظر بگیرین احتمال جمع کردن یک تیم رویایی برای استارتاپ موفق خیلی بیشتر میشه.

پروسه ی استخدام.

حالا که چند تا کاندید مناسب پیدا کردین وقت پروسه ی استخدامه که با مصاحبه شروع میشه. وال استریت ژورنال یه آموزش کوتاه کارآمد داره برای کسایی که تا حالا مصاحبه انجام ندادن. چند تا از نکته هاش:قبل از این که مصاحبه رو انجام بدین، بهتره یه کم تحقیق راجع به کارمند احتمالیتون داشته باشید.

اگه همه چی خوب پیش رفت، استخدامش کنین. بهش یه سری تست بدین. با پروژه های کوچیک شروع کنین و رفته رفته بزرگترش کنین. با این آزمایش ها میتونن ببینید که کارمند احتمالیتون چجوری تحت فشار عمل می کنه، چه قدر کارگروهیش خوبه، و چه قدر تو کارش مهارت داره.تا بتونین یک تیم رویایی برای استارتاپ داشته باشین

بعد از استخدام.

فرض کنیم که کاندید شما با گرفتن نمره ی ۲۱ از ۲۰ امتحانش رو قبول شد. آیا به این معنیه که همه چی تموم شده؟ معلومه که نه. شما باید یه برنامه هایی هم برای بعد از استخدام داشته باشین مثل شرایط ترفیع، نحوه ی پرورش دادن و مسیری که این شغل میتونه توی کمپانی شما طی کنه.

۰ ۰ رای ها
رأی دهی به مقاله

محمد گنجیمشاهده نوشته ها

Avatar for محمد گنجی

محمد گنجی مدرس ، مولف و کارشناس ارشد کسب و کار تالیف ۳۲ جلد کتاب تدریس و مشاوره از ۱۳۷۰

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments