اصول بازاریابی برای کسب و کار و استارتاپ

اصول بازاریابی

اصول بازاریابی برای کسب و کار و استارتاپ ، کمک می کنه تا، بیشتر بفروشین ، کمتر پول دور بریزید ، سهم بازار بیشتری داشته باشین ، به کسب وکارتون رونق بدید ، تبلیغات هدفمندتری داشته باشید و…

اصول بازاریابی
اصول بازاریابی برای کسب و کار و استارتاپ ۲

بازاریابی که درست انجام بشه می تونه کمک عظیمی به درآمد شما بکنه. اگر هم اشتباه انجام بشه میتونه مثل ریختن پول توی آتش باشه. چون کسب و کارهای کوچک باید هرچیزی که بیزینسشون می خواد باشن، سخته که تمام اصول بازاریابی رو یاد بگیرین. اگه هم یه بازاریاب ذاتی نباشین میتونه سخت ترم باشه. نترسید.

اصول بازاریابی برای داشتن کسب و کار موفق تر و استارتاپ ناب

۹ پیشنهاد زیر برای کسب و کار می تونه به شما کمک کنه بیشتر بفروشین، کمتر پول حروم کنین و بهتر بازاریابی کنین.

خوبی خودتون رو بفروشین نه مقایسه اتون رو.

چطور بازاریابی می کنید همش راجع به اینه که چه چیزی شما رو متمایز می کنه. سه راه برای این کار وجود داره:

  • قیمت ( شما می تونین قیمت مناسب تری از رقاباتون پیشنهاد بدین.)
  • کیفیت ( شما بهترین.)
  • ترکیبی از هردو( شما ارزش بیشتری دارین.)

ولی این که چطور خودتونو میفروشین با این که چطور خودتونو بازاریابی می کنین فرق داره. شما می تونین به یه نفر بگین چه قد ارزون تر یا بهتر از رقباتون هستین. ولی این نشون نمیده که چه قدر زندگی شون رو تغییر می دین.فروختن همش راجع به نکات مثبته. با مقایسه می تونین چیزهایی که ارائه میدین رو پررنگ کنین ولی اول و آخر فروش راجع به نقاط قوته.

به مشتری هاتون گوش بدین.

سم والتون، غول والمارت، کار خودشو توی آمریکای روستایی شروع کرد. این درست برعکس منطق و اصول بازاریابی بود که می گفت هر فروشگاه خرده فروشی که در شهر های پرجمعیت نباشه شکست میخوره . منطقش این بود که اگه قراره حجم عظیمی از مواد باشه، نیاز به حجم عظیمی از آدم ها هم داره. ولی والتون مشتریهاشو میشناخت چون قبل از اون زیاد باهاشون صحبت کرده بود. اون می دونست که کسایی که تو مناطق روستایی و یا حاشیه ای زندگی می کنن بیشتر می خرن چون خانواده های بزرگتری دارن یا به مواد بیشتری نیاز دارن .چون میخوان کسب و کار کوچک خودشون رو هم سرپا نگه دارن. والتون مشتریهاشو میشناخت و نتیجه اش شد بزرگترین غول خرده فروشی جهان. مشتریها شاید اون اوایل بر خلاف منطق رفتار کنن. اما بهشون گوش کنین. اونا همیشه درست میگن.

برای کالاهاتون قبل از این که به بازار بیاد بازاریابی کنین.

بعضی شرکت ها صبر می کنن تا کالاهاشون کامل و بی نقص بشه تا تبلیغات رو شروع کنن. این میتونه اشتباه مرگباری باشه. خیلی از شرکت ها انتظار دارن تا کالاهاشون به بازار رسید فروش بره. ولی این وقتی که کسی چیزی راجع به کالا نمیدونه ممکن نیست. پس کالا هیچ فروشی نمیکنه تا تبلیغات خوب خودشونو جا بندازن.بهتره اول یه سری کمپین هایی برای افزایش آگاهی نسبت به کالا برپا بشه، حتی اگه کم باشه، تا مشتری های آینده اتون بفهمن که محصول شما در راهه.  میتونین نقاط قوتتون رو قبل از این که کالا به بازار بیاد نشون بدین. این جوری وقتی محصول آمادس، مشتری ها هم هستن.

خارج از چهارچوب فکر کنید.

اصول بازاریابی از سی سال پیش، خیلی عوض شده. اون زمان نه موتور جست و جویی بود و نه شبکه ی اجتماعیی. اینترنت به معنایی که اکنون میشناسیم وجود نداشت. الان استارت آپ ها میتونن از انبوهی از تکنیک های بازاریابی آنلاین استفاده کنند که هم مجانین، هم خلاقانه و هم کارآمد. می تونین از ویدیو مارکتینگ، اینفلوئنسر ها،  شبکه های اجتماعی، مسابقات و خیلی چیز های دیگه برای معرفی کالاهاتون استفاده کنین.

سریع امتحان کنین. سریع شکست بخورین.

بازاریابی که نتونین اندازه گیری کنین محکوم به فناست. درسته،  ممکنه یه پولی خرج کنین، یه تبلیغی تهیه و کنین متوجه شین فروشتون افزایش پیدا کرده. ولی از کجا میفهمین مقدار رشد چه قد با حجم تبلیغات همخونی داره؟ شاید مجموعه ای از چیزای دیگه باشه. شاید یه روند رشد ساده و طبیعی داشته باشین.اگه قراره وقت و پول رو صرف یه کمپین بازاریابی کنین، مطمئن شین که میتونین نتایج رو اندازه گیری کنین. راه هایی درست کنین که مکالماتی که حول کمپین های تبلیغاتی تون می چرخن رو دنبال کنین. مدل های مختلفی از کمپین های تبلیغاتی رو توی گروهای کوچیک ایجاد کنین. اینجوری میتونین بفهمین کدومشون بازخورد بهتری دارن. اونایی که به درد نمیخورن رو بندازین دور و باقیشو نگه دارین.اصول بازاریابی روز به روز مدرن تر و کاربردی تر می شه.

از زوایای مختلف تبلیغ کنین.

همون طور که بالا گفته شد، بهتره راه ها و دروازه های تبلیغاتی مختلف رو امتحان کنین تا بفهمین کدوم بهتر کار میکنه. تبلیغات ، معمولا صرفا یک راه نیست و مجموعه ای از روش های مختلفه. وقتی مشتریتون شمارو توی رادیو میشنوه، توی نتیجه سرچ گوگلش میبینه و بعدش هم اسمتون رو توی وبلاگ مورد علاقش میبینه، شروع می کنه به پذیرفتن شما به عنوان یه شرکت بزرگ، موفق و شناخته شده. شاید در لحظه نیازی به خدمات یا کالای شما نداشته باشه ولی وقتی پیدا بکنه، اسم شماست که در وهله ی اول به گوشش میخوره.

همیشه برای روابط عمومی وقت هست.

وقتی تبلیغات سنتی انجام میدین، این اصول بازاریابی شماست که محصولتون ر و میفروشه. ولی وقتی یکی از اهالی رسانه، که کارش مرتبط با صنعتی هست که شما توش کار میکنین، از کار شما تعریف میکنه، میشه ساخت برند. بغضیا به این کار میگن ساخت اعتبار. وقتی کمپانی شما توی وال استریت ژورنال و یا مشبل ازش نامی برده میشه، احمق خواهید بود که اینو توی صفحه ی اول وبسایتتون نیارین. حتی اگه این نام بردن در حد یه نقل قول از سی ای او ی شرکتتون باشه، وقتی مردم اسم شما و وال استریت ژورنال رو کنار هم میبینن، باعث ساخت اعتبار میشه.حتی روابط عمومی کوچیک مثل یه روزنامه یا شبکه ی محلی هم میتونن باعث ساخت اعتبار بشن و برعکس بازاریابی کلاسیک، اثر این مدت ها بعد از تموم شدن کمپین تبلیغاتیتون باقی خواهد موند.

به مشتری هاتون جایی رو اختصاص بدین که باهاتون یا درباره اتون صحبت کنن.

خوب یا بد، شما نیاز دارین که بشنوین مخاطباتون چی میگن. اگه بهشون جایی ندین که از شما تعریف یا شما رو تخریب کنن، به نظر میاد که نظرشون اهمیتی نداره. حتی اگه یه مشتری با عصبانیت میاد سراغتون، یه فرصت عالیه برای این که نشون بدین دلتون می خواد اشتباهاتتون رو درست کنین و به نظرات دیگران اهمیت میدین. چیزی که برای روابط عمومی عالیه.

با ارائه دادن جایی توی وبسایتتون برای این حرف ها، میتونین تا حدودی اونا رو هدایت کنین. حالت دیگه این که مخاطب شما میره توی یه سایت ثانویه حرفاشو میزنه که شما نمی تونین هیچ جوابی در اونجا بهش بدین.

ما مشتاق دوباره دیدنتون هستیم.

به وفاداری یا علاقه جایزه بدین. من به کارمندام توی پاتریوت سافتور، شرکت آنلاین مرتبط با حسابداریم، میگم که مشتریای ما بخش فروش ما هستن. حرف هایی که از دهن مشتریان تازه بیرون میاد، از هر تیم فروشی که میشه سرهم کرد، بهتر عمل می کنن.  پس من مدام بهشون قیمت های استثنایی ارائه میدم، سایت و اپ هامو اپدیت میکنم و بهشون خدمات فوق العاده ارائه میدم.

اصول بازاریابی خیلی ساده است. فقط باید بخواین که پیشرفت کنین . استراتژی موفقیت ، یعنی روی خوتون سرمایه گذاری کنین. اطلاعات جدید رو بدست بیارین. برای موفقیت کسب و کار ، اصول بازاریابی نوین رو یاد بگیرین.

۰ ۰ رای ها
رأی دهی به مقاله

محمد گنجیمشاهده نوشته ها

Avatar for محمد گنجی

محمد گنجی مدرس ، مولف و کارشناس ارشد کسب و کار تالیف ۳۲ جلد کتاب تدریس و مشاوره از ۱۳۷۰

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments