جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

بازاریابی مشارکتی، مشارکت در فروش برای کسب درآمد

فهرست مطالب

بازاریابی مشارکتی

در بازاریابی مشارکتی شخصی با ترغیب مشتریان به خرید محصول یا خدمت شخصی دیگر، پورسانت دریافت می‌کند. (affiliate marketing)این که کسی در ازای معرفی افراد به یک شرکت یا فروشگاه درصد بگیرد، از قدیم وجود داشته ولی با قوت گرفتن شبکه‌های مجازی و اینترنت، این شیوه‌ی بازاریابی بسیار گسترده‌تر شده است.

بازاریابی مشارکتی

بازاریابی پورسانتی به شکل سنتی فعالیتی بود زمان بر و هزینه بر بود. حالا با پیشرفت تکنولوژی و وجود اینترنت این بازاریابی راحت ترین و کم هزینه ترین شکل بازاریابی شده است.

در واقع بازاریابی مشارکتی یا بازاریابی از طریق همکاری در فروش یک بازاریابی پورسانتی نوین است که در شکل آنلاین و بر اساس تکنولوژی های جدید انجام میشود.

آمازون و محبوبیت بازاریابی مشارکتی

بازاریابی مشارکتی اولین بار توسط کمپانی آمازون به محبوبیت رسید. افراد می‌توانند از سایت این کمپانی لینکی مختص به خود برای محصولی به خصوص بگیرند و به ازای هر شخص که از طریق این لینک خریدی انجام دهد، پورسانت بگیرند. افرادی که ریویو یا معرفی انجام می‌دهند، از این روش برای افزایش درآمد خود استفاده می‌کنند.

الان وقتشه! مدرسه کسب و کار آنلاین باهوشانه
الان وقتشه! مدرسه کسب و کار آنلاین باهوشانه

بازاریابی مشارکتی چیست؟

به بازاریابی از طریق همکاری در فروش افیلیت مارکتینگ (Affiliate Marketing) هم گفته می‌شود.

بازاریابی مشارکتی (Affiliate Marketing) یکی از روش‌های بازاریابی آنلاین است که در آن، شرکت‌هایی به شما پورسانت می‌دهند تا محصولات یا خدمات آنها را به دیگران معرفی کنید و در صورت فروش، سودی را برای خود به دست آورید.

در این روش، شما به عنوان بازاریابی مشارکتی، یک لینک منحصر به فرد برای محصول یا خدمتی که قرار است تبلیغ کنید دریافت می‌کنید. سپس شما این لینک را در وب‌سایت، بلاگ، شبکه‌های اجتماعی و یا هر جای دیگری که می‌توانید به اشتراک بگذارید. هر کسی که از طریق این لینک محصول یا خدمت را خریداری کند، پورسانتی به شما پرداخت می‌شود.

بازاریابی مشارکتی برای شرکت‌ها به دلیل کاهش هزینه‌های تبلیغات و افزایش فروش به‌عنوان یک راهکار مناسب شناخته شده است و برای بازاریابان، فرصتی مناسب برای کسب درآمد از طریق فروش محصولات یا خدمات شرکت‌ها محسوب می‌شود.

بازاریابی مشارکتی شیوه‌ نامه‌ی ساده‌ای دارد:

 1. صاحب کسب و کار یک لینک را به یک ناشر که می‌تواند یک شخص، ویسایت، یا شرکت باشد، می‌سپارد.
 2. ناشر لینک را از طریق کانال‌های ارتباطی خود به اشتراک می‌گذارد.
 3. به ازای هر شخص که از آن لینک، استفاده‌ی مورد انتظار صاحب کسب و کار را انجام دهد، درصدی به ناشر داده می‌شود.

بازاریابی مشارکتی را با تبلیغات اشتباه نگیرید!

بعضی از افراد بازاریابی مشارکتی را مشابه تبلیغات می دانند که تصور بسیار غلطی است. شخصی که تبلیغ یک کالا را می‌کند، برای آن پولی دریافت کرده است ولی یک ناشر هیچ پولی به ازای ارائه‌ی لینک افیلیت دریافت نکرده و تنها برای هربار خرید از آن، درصد می‌گیرد.

تبلیغات و بازاریابی مشارکتی در واقع دو روش متفاوت برای تبلیغ و فروش محصولات یا خدمات هستند.

در تبلیغات، شرکت‌ها به صورت مستقیم تبلیغات خود را برای جذب مخاطبین انجام می‌دهند. برای مثال، یک شرکت ممکن است به روش‌های مختلفی مانند تلویزیون، رادیو، روزنامه، مجلات، تبلیغات گوگل و غیره تبلیغ کند. در این روش، شرکت به صورت مستقیم هزینه برای تبلیغ خود پرداخت می‌کند و در صورت فروش محصول، به سود خود می‌رسد.

در مقابل، بازاریابی مشارکتی، شرکت‌ها هزینه تبلیغات خود را کاهش می‌دهند و به افراد دیگر پرداخت پورسانت می‌کنند تا محصولات یا خدمات خود را به دیگران معرفی کنند. به عبارت دیگر، در این روش، شرکت‌ها به جای پرداخت هزینه برای تبلیغات، به بازاریابان مشارکتی پورسانت می‌دهند تا در صورت فروش محصول یا خدمت، به سودی برسند.

بنابراین، در تبلیغات، شرکت به صورت مستقیم هزینه برای تبلیغ خود پرداخت می‌کند و در صورت فروش محصول به سود خود می‌رسد. در بازاریابی مشارکتی، شرکت هزینه تبلیغ خود را کاهش می‌دهد و به بازاریابان مشارکتی پورسانت می‌دهد تا محصولات یا خدمات خود را به دیگران معرفی کنند.

گروه هایی که در افلیت مارکتینگ  یا بازاریابی مشارکتی حضور دارند:

 • افیلیت یا ناشر
 • صاحب کسب و کار و محصول
 • شبکه‌های ارتباطی ناشر با خریداران احتمالی
 • افرادی که اقدام به استفاده از لینک‌ می‌کنند.

افیلیت یا ناشر

افیلیت یا ناشر می‌تواند یک شرکت، کمپانی یا یک فرد باشد. بیشترین استفاده از لینک‌های افیلیت، بلاگرها و تولیدکنندگان محتوایی هستند که اغلب در نیچ مارکتی مشابه فعالیت می‌کنند. پورسانتی که به ناشر تبلیغ تعلق میگیرد میتواند به ازای موارد زیر باشد:

 • فروش محصول
 • عضویت کاربر در سایت
 • افزایش ترافیک سایت

صاحب محصول یا کسب و کار

صاحب محصول همان صاحب کسب و کار تست که به ازای هر خرید موفقی که توسط کاربر ها انجام بشود، به افیلیت‌ها حق کمیسیون پرداخت می کند. این افراد و برندها به طور فعال در بازاریابی مشارکتی جضور ندارند و تنها داده‌های مرتبط را راهگیری می‌کنند تا چشم انداز درستی از سود افیلیت داشته باشند.

کانال‌ها و شبکه‌های ناشر

ناشر می‌تواند از طریق ویدیوهای یوتوب، تبلیغ در توییتر، سایر شبکه‌های اجتماعی اقدام به ارائه‌ی لینک مشارکتی کند. همچنین می‌تواند لینک مربوطه را در سایت خود قرار داده یا از طریق ایمیل به مشتریان ارسال کند.

مصرف کننده

مصرف کننده کسی است که از طریق کانال‌های ارتباطی ناشر در معرض لینک قرار می‌گیرد. این شخص می‌تواند بداند که ناشر از طریق لینک درصدی دریافت می‌کند یا نه. از آنجایی که درصد ناشر بر روی قیمت محصول تاثیری ندارد، خریدار هرگز به خاطر استفاده از لینک افیلیت مجبور به پرداخت مبلغ بیشتر نمی‌شود.

یک نمونه‌ی ایرانی از بازاریابی مشارکتی:

در ایران شرکت ادرو یکی از این شبکه ها محسوب میشود. هر فردی که در سیستم همکاری در فروش ادرو عضو شده و به فروش محصولات کمک کند، به ازای هر خرید شخص سوم یا مشتری حق کمیسیون دریافت می کند.

دیجی کالا نیز یکی از مهم‌ترین سیستمهای همکاری در فروش محسوب ‌می‌شود.

برنامه های همکاری در فروش – بازاریابی مشارکتی

افیلیت مارکتینگ یکی از روش‌های بازاریابی مشارکتی است که در فضای آنلاین انجام می‌شود. در این روش، شرکت‌ها برای فروش محصولات و خدمات خود با وب سایت‌ها و بلاگ‌های دیگر همکاری می‌کنند و به آن‌ها کمیسیونی برای فروش محصولات خود پرداخت می‌کنند.

برای اجرای یک برنامه افیلیت مارکتینگ در فضای آنلاین، شرکت ابتدا برنامه ایجاد می‌کند و سپس برای جذب همکاران، در وب سایت خود فرم‌های ثبت‌نام ایجاد می‌کند تا علاقمندان به همکاری با شرکت ثبت‌نام کنند.

پس از ثبت‌نام، همکاران می‌توانند لینک‌های خاصی را دریافت کنند که حاوی کد اختصاصی آن‌هاست. سپس با استفاده از این لینک‌ها، همکاران محصولات شرکت را به دوستان، آشنایان و دیگر افراد معرفی می‌کنند. اگر محصول از طریق این لینک‌ها خریداری شود، همکاران کمیسیونی برای فروش محصول دریافت می‌کنند.

در این روش، شرکت‌ها می‌توانند با جذب همکارانی که در فضای آنلاین فعالیت دارند، به سرعت برند خود را تبلیغ کنند و فروش خود را افزایش دهند. همچنین، همکاران نیز می‌توانند با فروش محصولات شرکت، درآمد خود را افزایش دهند.

روش های مختلف بازاریابی مشارکتی به صورت زیر است.

پرداخت در ازای کلیک

در این روش ناشر تبلیغ به ازای هر کلیک‌ بر روی لینک درصد دریافت می‌کند و این که آن شخص نهایتاً کالایی خریداری بکند یا نه، اهمیتی ندارد. این روش زمانی اتفاق می افتد که صاحب محصول در مرحله‌ی معرفی و آگاهی دادن درباره محصول خودش باشد و هدف بالا بردن ترافیک داشته باشد.

پرداخت در ازای جذب افراد

در این روش ناشر تبلیغ در ازای هر مشتری که از طریق لینک او در سایت ثبت نام کند، کمیسیون دریافت می‌کند. این روش بیشتر در جهت تولید لید یا سرنح استفاده می‌شود.

پرداخت در ازای فروش

در این روش ناشر تبلیغ در ازای فروش هر محصولی که برای صاحب محصول اتفاق افتاده هزینه دریافت می کند.

نکاتی در خصوص افیلیت مارکتینگ

 • بازاریابی مشارکتی فقط مختص وب سایت نیست بلکه در هر ساختار آنلاین و برای هرکسی امکان پذیر است.
 • تنها لازمه‌ی آن نوعی حضور در فضای اینترنت و داشتن یک کانال ارتباطی با افراد است.
 • کلید سود از لینک‌های افیلیت در تعداد بالای آن‌ها است. اگرچه که شما به ازای هر شخص کمیسیون دریافت می‌کنید ولی کمیسین یک شخص به تنهایی اغلب مبلغ قابل توجهی نیست.

بازاریابی مشارکتی یا افزایش فروش با استفاده از همکاری با افراد یا شرکت‌ها دیگر، یک روش پرکاربرد در صنعت بازاریابی است. برخی از روش‌های بازاریابی مشارکتی عبارتند از:

 1. برنامه‌های مشارکتی: در این روش، برای افرادی که به شما مشارکت می‌دهند، پاداشی به صورت نقدی یا غیرنقدی ارائه می‌شود. به عنوان مثال، شما می‌توانید برای فروش محصولات خود از طریق لینک‌های مختصر مشخص شده برای هر فرد، کمیسیون پرداخت کنید.
 2. برنامه‌های مشارکتی موسسات مالی: برای افرادی که برای شما مشارکت می‌کنند، تخفیف‌هایی در محصولات خود ارائه می‌دهید. این روش بیشتر در بین شرکت‌های مالی و بانک‌ها به کار می‌رود.
 3. برنامه‌های مشارکتی برای مشتریان: در این روش، شما برای مشتریانتان تخفیف‌ها و پاداش‌هایی فراهم می‌کنید که آنها را برای بازگشت به شما تشویق کند. برای مثال، شما می‌توانید برای هر دوستی که به شما معرفی کنند، تخفیفی را اعمال کنید.
 4. تبلیغات همکارانه: در این روش، شما با شرکت‌های دیگر همکاری می‌کنید تا با تبلیغات مشترک، مشتریان جدیدی را جذب کنید. این روش بیشتر در بین شرکت‌های بزرگ استفاده می‌شود.
 5. ایجاد برنامه‌های انتقالی: در این روش، شما برای کسب بیشتر مشتریان، برنامه‌هایی ایجاد می‌کنید که به صورت مشترک بین شما و شرکای دیگر اجرا می شود.

فواید سیستم همکاری در فروش و بازاریابی مشارکتی

 • صاحب محصول در مقیاس بزرگتری میتواند کالاها و خدمات خودش را بفروشد.
 • نیازی نیست به دنبال افراد مناسب یا مشتریان احتمالی بگردد
 • افلیت مارکتینگ برای ناشران هیچ هزینه‌ی مضاعفی نداشته و راه کم دردسری برای کسب درآمد است.
 • در این شیوه نه ناشر، نه صاحب کالا و نه مشتری مجبور به پرداخت هزینه‌ی اضافه‌ای نیستند.

افیلیت مارکتینگ به معنای فروش محصولات و خدمات توسط شرکت‌های دیگر با استفاده از لینک‌های اختصاصی و کد تخفیف است. این نوع بازاریابی به شرکت‌ها کمک می‌کند تا به شکل هوشمندانه‌تری محصولات خود را به مشتریان جدید معرفی کنند و در عین حال به بازاریابان حرفه‌ای کمک می‌کند تا به راحتی و با کمترین هزینه، درآمدی اضافی کسب کنند.

بعضی از فواید اصلی افیلیت مارکتینگ عبارتند از:

 1. افزایش فروش: با استفاده از شبکه‌های بازاریابی و با معرفی محصولات به شکل هوشمندانه‌تری، شرکت‌ها می‌توانند فروش خود را افزایش دهند.
 2. کاهش هزینه‌های تبلیغات: بازاریابان می‌توانند با استفاده از لینک‌های اختصاصی و کد تخفیف، به راحتی محصولات را به مشتریان معرفی کنند و همچنین هزینه‌های تبلیغات خود را کاهش دهند.
 3. افزایش ترافیک سایت: با توزیع لینک‌های اختصاصی، شرکت‌ها می‌توانند ترافیک سایت خود را افزایش دهند و همچنین در جستجوی مشتریان جدید بهتر عمل کنند.
 4. بهبود شناسایی برند: با کمک بازاریابان، شرکت‌ها می‌توانند شناسایی برند خود را بهبود دهند و در نتیجه، فروش خود را افزایش دهند.
 5. محیط رقابتی: با ایجاد یک شبکه بازاریابی قوی، شرکت‌ها می‌توانند در محیط رقابتی خود قرار گیرند و برای رقابت با رقبای خود بهبود یابند.

معایبی که سیستم همکاری در فروش دارد

این شیوه از بازاریابی می‌تواند مورد سواستفاده‌ی هکرها قرار گیرد و آن‌ها با ترفند‌هایی لینک شما را به نفع خود استفاده کرده و به جای شما کمیسیون تان را دریافت کنند.

افیلیت مارکتینگ همانند هر روش بازاریابی دیگری، مشکلات و چالش‌های خود را دارد. بعضی از مشکلات احتمالی افیلیت مارکتینگ عبارتند از:

 1. مشکلات بازاریابی: برای موفقیت در افیلیت مارکتینگ، بازاریابان باید دارای مهارت‌های مناسبی باشند و بتوانند به راحتی محصولات را به مشتریان معرفی کنند. برای این منظور، آموزش و آماده‌سازی بازاریابان بسیار مهم است.
 2. ریسک امتیاز لینک: در بعضی موارد، ممکن است بازاریابان از دست امتیاز لینک خود بیایند و در نتیجه، درآمد آنها کاهش یابد. این مشکل به عنوان یکی از مشکلات شایع افیلیت مارکتینگ محسوب می‌شود.
 3. شرایط قرارداد: شرایط قرارداد بین شرکت‌ها و بازاریابان ممکن است برای بازاریابان قابل قبول نباشد و محدودیت‌هایی برای آنها فراهم کند.
 4. رقابت: در این روش بازاریابی، رقابت بین بازاریابان بسیار زیاد است و این موجب می‌شود تا بازاریابان برای رقابت با رقبای خود، باید به روز باشند و به روزرسانی‌های مربوط به محصولات را به دقت دنبال کنند.
 5. جلوگیری از سوء استفاده: شرکت‌ها باید در نظر داشته باشند که بازاریابان، به صورت نادرست از شبکه‌های بازاریابی استفاده نکنند و محصولات را به طریقی نادرست به مشتریان معرفی نکنند. برای جلوگیری از سوء استفاده، شرکت‌ها باید برای بازاریابان قوانین و مقررات روشنی را تعیین کنند

 گام های اساسی در بازاریابی مشارکتی

 1. کانالی ارتباطی در حوزه‌ای که به آن علاقه مند هستیم و قصد داریم در آن فعالیت کنیم، داشته باشیم.
 2. محتوای با کیفیت تولید کنیم. نکته‌ی مهم این است که رمز افیلیت مارکتینگ در اعتماد است. مشتری باید به نقطه نظرهای شما اعتماد داشته باشد و بداند چه پورسانت دریافت کنید و چه نه، افراد و شرکت‌های غیرقابل اعتماد و محصولات بی کیفیت را تبلیغ نمی‌کنید.
 3. در دنیای امروز شخصی سازی و ارتباط نزدیک با مخاطب حرف اول را می‌زند. سعی کنید با مخاطبان خود ارتباطی صمیمی داشته باشید. لینک‌های افیلیت مرتبط با نیچ مارکت خود را برگزینید و حدالمکان از تجربه‌های شخصی خود از آن برای مخاطبین خود حرف بزنید.
 4. لینک‌های افیلیت باید در پست‌های پر مخاطب قرار بگیرند. مقاله‌ها و ویدیوهای آنباکسینگ یا نقد و بررسی بهترین شیوه‌های استفاده از افیلیت مارکتینگ هستند.
 5. بعضی اوقات می‌توان از شرکت‌ها برای مخاطبین تخفیف گرفت. لینک افیلیتی که همراه کد تخفیف باشد، مشتریان بیشتری را به خود جذب می‌کند و مخاطبان وفادار بیشتری می‌سازد.

برای شروع کار در افیلیت مارکتینگ، می‌توانید به روال زیر عمل کنید:

 1. انتخاب نیش (niche): نیش به موضوع و یا صنعتی اطلاق می‌شود که می‌خواهید در آن به عنوان بازاریاب فعالیت کنید. برای موفقیت در افیلیت مارکتینگ، بهتر است نیش خود را با دقت انتخاب کنید. برای انتخاب نیش، باید به تحقیق و بررسی بازار و نیازهای مشتریان توجه کنید.
 2. پیدا کردن شبکه بازاریابی: برای شروع کار در افیلیت مارکتینگ، باید به دنبال شبکه بازاریابی باشید که به نیازهای شما و نیش شما پاسخگویی کند. شبکه بازاریابی باید بتواند شما را با شرکت‌هایی که محصولات مرتبط با نیش شما را دارند، متصل کند.
 3. ثبت نام در شبکه بازاریابی: پس از پیدا کردن شبکه بازاریابی، باید در آن ثبت نام کنید و برای تایید حساب خود، مدارک لازم را ارسال کنید.
 4. انتخاب محصولات: پس از ثبت نام، می‌توانید به دنبال محصولاتی بگردید که با نیش شما مرتبط هستند. بهتر است محصولاتی را انتخاب کنید که قیمت مناسبی دارند و بازاریابی آنها برای شما قابلیت دارد.
 5. آموزش: برای موفقیت در بازاریابی مشارکتی، باید به طور مداوم آموزش ببینید و بازاریابی خود را بهبود ببخشید. بسیاری از شبکه‌های بازاریابی به بازاریابان آموزش‌هایی ارائه می‌دهند که برای یادگیری و بهبود فعالیت شما مفید هستند.
 6. شروع به بازاریابی: پس از انتخاب محصول کار بازاریابی آغاز می شود.
الان وقتشه! مدرسه کسب و کار آنلاین باهوشانه
الان وقتشه! مدرسه کسب و کار آنلاین باهوشانه

راه اندازی کمپین افیلیت مارکتینگ:

راه اندازی یک کمپین افیلیت مارکتینگ، می‌تواند با روال زیر انجام شود:

 1. انتخاب شبکه بازاریابی: برای شروع کار، شما باید یک شبکه بازاریابی را انتخاب کنید. برای این منظور، بهتر است از بین شبکه‌های موجود، شبکه‌هایی را که به نیش شما مرتبط هستند، انتخاب کنید.
 2. انتخاب محصولات: بعد از انتخاب شبکه بازاریابی، شما باید محصولاتی را که می‌خواهید بازاریابی کنید، انتخاب کنید. بهتر است محصولاتی را انتخاب کنید که با نیش شما مرتبط هستند و قیمت مناسبی دارند.
 3. تولید محتوا: شما باید محتوایی را تولید کنید که محصولات را به مخاطبین معرفی کند. محتوای شما می‌تواند شامل وبلاگ‌ها، پست‌های اجتماعی، ویدئوها و غیره باشد. بهتر است محتوای شما جذاب باشد و به مخاطبین کمک کند تا محصولات را بهتر بفهمند.
 4. پیگیری لینک‌های افیلیت: شما باید لینک‌های افیلیت خود را در محتوای خود قرار دهید. این لینک‌ها به شما کمک می‌کنند تا بازدید‌ها و فروش‌های خود را پیگیری کنید.
 5. پیگیری و بهینه سازی: بعد از انجام کمپین، باید با استفاده از ابزارهای مختلف پیگیری کنید و عملکرد خود را بررسی کنید. با تجزیه و تحلیل داده‌ها، می‌توانید بهینه‌سازی کنید و بازده کمپین خود را افزایش دهید.
 6. رشد و توسعه: پس از راه اندازی کمپین، شما باید تلاش کنید تا کمپین خود را گسترش دهید تا به موفقیت های بیشتر برسید.
۰ ۰ رای ها
امتیازدهی به مقاله
جستجو

مطالب بیشتر

ایده پردازی و خلاقیت . کسب و کار باهوشانه

ایده پردازی و روش های خلق ایده در کسب و کار

ایده پردازی نیاز داره ، برای تفکر خلاق خودتون محدودیت ایجاد کنید. یعنی علاوه بر این که به افزایش مهارت حل مسئله فکر می کنید ، محدودیت های بودجه و زمان را هم در نظر بگیرید. دنبال ایجاد تغییر باشید.

پاسخ به سوالات

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
0
دوست دارم نظرت رو بدونم! لطفا نظر بده!x