بازاریابی مشارکتی ، مشارکت در فروش برای کسب درآمد

بازاریابی مشارکتی

در بازاریابی مشارکتی شخصی با ترغیب مشتریان به خرید محصول یا خدمت شخصی دیگر، پورسانت دریافت می‌کند. این که کسی در ازای معرفی افراد به یک شرکت یا فروشگاه درصد بگیرد، از قدیم وجود داشته ولی با قوت گرفتن شبکه‌های مجازی و اینترنت، این شیوه‌ی بازاریابی بسیار گسترده‌تر شده است.

بازاریابی مشارکتی

بازاریابی پورسانتی به شکل سنتی فعالیتی بود زمان بر و هزینه بر بود. حالا با پیشرفت تکنولوژی و وجود اینترنت این بازاریابی راحت ترین و کم هزینه ترین شکل بازاریابی شده است.

در واقع بازاریابی مشارکتی یا بازاریابی از طریق همکاری در فروش یک بازاریابی پورسانتی نوین است که در شکل آنلاین و بر اساس تکنولوژی های جدید انجام میشود.

آمازون و محبوبیت بازاریابی مشارکتی

بازاریابی مشارکتی اولین بار توسط کمپانی آمازون به محبوبیت رسید. افراد می‌توانند از سایت این کمپانی لینکی مختص به خود برای محصولی به خصوص بگیرند و به ازای هر شخص که از طریق این لینک خریدی انجام دهد، پورسانت بگیرند. افرادی که ریویو یا معرفی انجام می‌دهند، از این روش برای افزایش درآمد خود استفاده می‌کنند.

بازاریابی مشارکتی چیست؟

به بازاریابی از طریق همکاری در فروش افیلیت مارکتینگ (Affiliate Marketing) هم گفته می‌شود. این کار شیوه‌ نامه‌ی ساده‌ای دارد:

 1. صاحب کسب و کار یک لینک را به یک ناشر که می‌تواند یک شخص، ویسایت، یا شرکت باشد، می‌سپارد.
 2. ناشر لینک را از طریق کانال‌های ارتباطی خود به اشتراک می‌گذارد.
 3. به ازای هر شخص که از آن لینک، استفاده‌ی مورد انتظار صاحب کسب و کار را انجام دهد، درصدی به ناشر داده می‌شود.

بازاریابی مشارکتی را با تبلیغات اشتباه نگیرید!

بعضی از افراد این بازاریابی را مشابه تبلیغات می دانند که تصور بسیار غلطی است. شخصی که تبلیغ یک کالا را می‌کند، برای آن پولی دریافت کرده است ولی یک ناشر هیچ پولی به ازای ارائه‌ی لینک افیلیت دریافت نکرده و تنها برای هربار خرید از آن، درصد می‌گیرد.

گروه هایی که در افلیت مارکتینگ  یا بازاریابی مشارکتی حضور دارند:

 • افیلیت یا ناشر
 • صاحب کسب و کار و محصول
 • شبکه‌های ارتباطی ناشر با خریداران احتمالی
 • افرادی که اقدام به استفاده از لینک‌ می‌کنند.

افلیت یا ناشر

افیلیت یا ناشر می‌تواند یک شرکت، کمپانی یا یک فرد باشد. بیشترین استفاده از لینک‌های افیلیت، بلاگرها و تولیدکنندگان محتوایی هستند که اغلب در نیچ مارکتی مشابه فعالیت می‌کنند. پورسانتی که به ناشر تبلیغ تعلق میگیرد میتواند به ازای موارد زیر باشد:

 • فروش محصول
 • عضویت کاربر در سایت
 • افزایش ترافیک سایت

صاحب محصول یا کسب و کار

صاحب محصول همان صاحب کسب و کار تست که به ازای هر خرید موفقی که توسط کاربر ها انجام بشود، به افیلیت‌ها حق کمیسیون پرداخت می کند. این افراد و برندها به طور فعال در بازاریابی مشارکتی جضور ندارند و تنها داده‌های مرتبط را راهگیری می‌کنند تا چشم انداز درستی از سود افیلیت داشته باشند.

کانال‌ها و شبکه‌های ناشر

ناشر می‌تواند از طریق ویدیوهای یوتوب، تبلیغ در توییتر، سایر شبکه‌های اجتماعی اقدام به ارائه‌ی لینک مشارکتی کند. همچنین می‌تواند لینک مربوطه را در سایت خود قرار داده یا از طریق ایمیل به مشتریان ارسال کند.

مصرف کننده

مصرف کننده کسی است که از طریق کانال‌های ارتباطی ناشر در معرض لینک قرار می‌گیرد. این شخص می‌تواند بداند که ناشر از طریق لینک درصدی دریافت می‌کند یا نه. از آنجایی که درصد ناشر بر روی قیمت محصول تاثیری ندارد، خریدار هرگز به خاطر استفاده از لینک افیلیت مجبور به پرداخت مبلغ بیشتر نمی‌شود.

یک نمونه‌ی ایرانی

در ایران شرکت ادرو یکی از این شبکه ها محسوب میشود. هر فردی که در سیستم همکاری در فروش ادرو عضو شده و به فروش محصولات کمک کند، به ازای هر خرید شخص سوم یا مشتری حق کمیسیون دریافت می کند.

دیجی کالا نیز یکی از مهم‌ترین سیستمهای همکاری در فروش محسوب ‌می‌شود.

برنامه های همکاری در فروش – بازاریابی مشارکتی

روش های مختلف این نوع بازاریابی به صورت زیر است.

پرداخت در ازای کلیک

در این روش ناشر تبلیغ به ازای هر کلیک‌ بر روی لینک درصد دریافت می‌کند و این که آن شخص نهایتاً کالایی خریداری بکند یا نه، اهمیتی ندارد. این روش زمانی اتفاق می افتد که صاحب محصول در مرحله‌ی معرفی و آگاهی دادن درباره محصول خودش باشد و هدف بالا بردن ترافیک داشته باشد.

پرداخت در ازای جذب افراد

در این روش ناشر تبلیغ در ازای هر مشتری که از طریق لینک او در سایت ثبت نام کند، کمیسیون دریافت می‌کند. این روش بیشتر در جهت تولید لید یا سرنح استفاده می‌شود.

پرداخت در ازای فروش

در این روش ناشر تبلیغ در ازای فروش هر محصولی که برای صاحب محصول اتفاق افتاده هزینه دریافت می کند.

نکاتی در خصوص افیلیت مارکتینگ

 • افیلیت مارکتینگ فقط مختص وب سایت نیست بلکه در هر ساختار آنلاین و برای هرکسی امکان پذیر است.
 • تنها لازمه‌ی آن نوعی حضور در فضای اینترنت و داشتن یک کانال ارتباطی با افراد است.
 • کلید سود از لینک‌های افیلیت در تعداد بالای آن‌ها است. اگرچه که شما به ازای هر شخص کمیسیون دریافت می‌کنید ولی کمیسین یک شخص به تنهایی اغلب مبلغ قابل توجهی نیست.

فواید سیستم همکاری در فروش

 • صاحب محصول در مقیاس بزرگتری میتواند کالاها و خدمات خودش را بفروشد.
 • نیازی نیست به دنبال افراد مناسب یا مشتریان احتمالی بگردد
 • افلیت مارکتینگ برای ناشران هیچ هزینه‌ی مضاعفی نداشته و راه کم دردسری برای کسب درآمد است.
 • در این شیوه نه ناشر، نه صاحب کالا و نه مشتری مجبور به پرداخت هزینه‌ی اضافه‌ای نیستند.

معایبی که سیستم همکاری در فروش دارد

این شیوه از بازاریابی می‌تواند مورد سواستفاده‌ی هکرها قرار گیرد و آن‌ها با ترفند‌هایی لینک شما را به نفع خود استفاده کرده و به جای شما کمیسیونتان را دریافت کنند.

 گام های اساسی در بازاریابی مشارکتی

 1. کانالی ارتباطی در حوزه‌ای که به آن علاقه مند هستیم و قصد داریم در آن فعالیت کنیم، داشته باشیم.
 2. محتوای با کیفیت تولید کنیم. نکته‌ی مهم این است که رمز افیلیت مارکتینگ در اعتماد است. مشتری باید به نقطه نظرهای شما اعتماد داشته باشد و بداند چه پورسانت دریافت کنید و چه نه، افراد و شرکت‌های غیرقابل اعتماد و محصولات بی کیفیت را تبلیغ نمی‌کنید.
 3. در دنیای امروز شخصی سازی و ارتباط نزدیک با مخاطب حرف اول را می‌زند. سعی کنید با مخاطبان خود ارتباطی صمیمی داشته باشید. لینک‌های افیلیت مرتبط با نیچ مارکت خود را برگزینید و حدالمکان از تجربه‌های شخصی خود از آن برای مخاطبین خود حرف بزنید.
 4. لینک‌های افیلیت باید در پست‌های پر مخاطب قرار بگیرند. مقاله‌ها و ویدیوهای آنباکسینگ یا نقد و بررسی بهترین شیوه‌های استفاده از افیلیت مارکتینگ هستند.
 5. بعضی اوقات می‌توان از شرکت‌ها برای مخاطبین تخفیف گرفت. لینک افیلیتی که همراه کد تخفیف باشد، مشتریان بیشتری را به خود جذب می‌کند و مخاطبان وفادار بیشتری می‌سازد.

منابع

معنای بازاریابی مشارکتی

بازاریابی مشارکتی در ۲۰۲۱

۰ ۰ رای ها
رأی دهی به مقاله

محمد گنجیمشاهده نوشته ها

Avatar for محمد گنجی

محمد گنجی مدرس ، مولف و کارشناس ارشد کسب و کار تالیف ۳۲ جلد کتاب تدریس و مشاوره از ۱۳۷۰

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments