loading

بازاریابی مشارکتی ، مشارکت در فروش برای کسب درآمد یابازاریابی از طریق همکاری در فروش بسیار پر بازده است.این نوع از بازاریابی یک بازاریابی مشارکتی هست و از بهترین روش های بدست آوردن درآمد از طریق اینترنت. سالهای گذشته بازاریابی پورسانتی نوعی از بازاریابی محسوب می‌شد که شخص برای فروش کالا و محصولات خودش به جاهای مختلف می رفت ساعت ها حرف می زد و مزیت محصول را می گفت تا شخصی پیدا بشه و محصول رو بخره و فرد بازاریاب پورسانتی دریافت کنه.

بازاریابی مشارکتی

بازاریابی مشارکتی در ادامه ی همان روش است.  بازاریابی پورسانتی در واقع فعالیتی بود که انرژی و زمان بسیاری رو طلب می کرد .اما حالا با پیشرفت تکنولوژی و وجود اینترنت این بازاریابی راحت ترین و کم هزینه ترین بازاریابی شده است.

بازاریابی مشارکتی

در واقع بازاریابی مشارکتی یا بازاریابی از طریق همکاری در فروش یک بازاریابی پورسانتی نوین هست که در شکل آنلاین و بر اساس تکنولوژی های جدید انجام میشه .اولین بار کمپانی آمازون این روش رو به کار گرفت و بعد از مدتی به محبوب ترین روش های کسب درآمد آنلاین و راه ها و استراتژی های دیجیتال مارکتینگ تبدیل شد.

به بازاریابی از طریق همکاری در فروش افیلیت مارکتینگ هم گفته میشه . صاحب کسب و کار به وب سایت ها یا افراد دیگر که به اونها ناشر افیلیت میگن محصولات خودش رو می سپاره و به آنها میگه پیشنهاد خرید محصولات و کالاها را در وبسایت خودشون قرار بدهند. و هر مشتری که از لینک ناشر افیلیت وارد وب سایت کسب و کار بشه و خرید بکنه پورسانتی از طرف صاحب کسب و کار به ناشر تعلق میگیرد. اشتباهی که بعضی از افراد انجام می‌دهند اینکه این بازاریابی را مشابه تبلیغات می دونن .در صورتی که این طور نیست در تبلیغات هزینه میکنیم تا محصول شناسایی بشه ولی در افیلیت مارکتینگ به ازای فروش هر محصول حق کمیسیون به ناشر تعلق میگیرد.

گروه هایی که در افلیت مارکتینگ  یا بازاریابی مشارکتی حضور دارند:

افیلیت یا ناشر تبلیغ
صاحب کسب و کار و محصول
شبکه هایی که توسط افیلیت ها مدیریت میشه
مشتری ها که خریداران نهایی محصول هستند

افیلیت یا ناشر تبلیغ می تونه یک شرکت یا کمپانی یا حتی یک فرد باشه. معمولاً اینها بلاگر هستند یا تولید محتوا انجام میدن که ارتباطی با محصول مورد نظر دارد . صاحب کسب و کار و محصول به وسیله افیلیت ها محصولات خودش را تبلیغ می کند .پورسانتی که به ناشر تبلیغ تعلق میگیره میتونه به ازای فروش محصول ،عضویت کاربر در سایت و یا افزایش ترافیک وب سایت باشد .

صاحب محصول همون صاحب کسب و کار هست که به ازای هر خرید موفقی که توسط کاربر ها انجام بشه به افیلیت ها حق کمیسیون پرداخت می کند. شبکه های همکاری در فروش دقیقاً مثل یک واسطه بین صاحب محصول و ناشر تبلیغ عمل می کنن .

با انتخاب مناسب ترین ناشر تبلیغ ، احتمال موفقیت تبلیغات را بالا میبرند . این شبکه ها همون شبکه های سرویس های ارائه دهنده تبلیغات آنلاین هستند و روی بازار تبلیغ و کمپانی هایی که در این زمینه فعالیت می کنن شناخت بالایی دارند و صاحب محصول را بهتر راهنمایی می کنند .در ایران شرکت ادرو یکی از این شبکه ها محسوب میشه ،هر فردی که در سیستم همکاری در فروش ادرو عضو بشه و به فروش محصولات کمک کنه به ازای هر خرید شخص سوم یا مشتری حق کمیسیون دریافت می کند.

مشتری ها افرادی هستند که محصول را خریداری میکنند و از طریق لینک ناشر تبلیغ وارد وبسایت صاحب محصول میشن.

برنامه های همکاری در فروش – بازاریابی مشارکتی

روش های مختلف این نوع بازاریابی به صورت زیر است.

پرداخت در ازای کلیک

در این روش ناشر تبلیغ به ازای کلیک هایی که از سمت او در سایت صاحب محصول منجر شده و نتیجه نهایی باعث خرید شده یا نه، هزینه ای دریافت می کند . این روش زمانی اتفاق می افته که صاحب محصول در مرحله معرفی و آگاهی دادن درباره محصول خودش باشه و هدف بالا بردن ترافیک باشد.

پرداخت در ازای جذب افراد

در این روش ناشر تبلیغ در ازای هر مشتری که باعث شده به وب سایت صاحب محصول وارد بشه و ثبت نام کنه و عضو بشه هزینه دریافت می کند.

پرداخت در ازای فروش

در این روش ناشر تبلیغ در ازای فروش هر محصولی که برای صاحب محصول اتفاق افتاده هزینه دریافت می کند.

افیلیت مارکتینگ فقط مختص وب سایت نیست بلکه در هر ساختار آنلاین و برای هر کسی امکان پذیر است. تنها لازم یک وب سایت، کانال تلگرام و صفحه اینستاگرام داشته باشیم . حتی تعداد زیادی مخاطب هم احتیاجی نیست چون اگر یک نفر ترغیب بشه ما کمیسیون خودمون رو دریافت میکنیم.در دنیا شرکت آمازون یک نمونه خیلی موفق از سیستم همکاری در فروش محسوب میشه . در حقیقت شرکت آمازون اولین و معتبرترین شرکتی بود که این سیستم رو بنا کرد .در ایران دیجی کالا یکی از مهم‌ترین سیستمهای همکاری در فروش محسوب میشه که تعداد خیلی زیادی از فروشگاه های اینترنتی در حال حاضر از این سیستم استفاده می کنند.

فواید سیستم همکاری در فروش

صاحب محصول در مقیاس بزرگتری میتونه کالاها و خدمات خودش رو بفروشه .همینطور بدون اینکه وقت خیلی زیادی برای پیدا کردن مشتری به بازار صرف کنه از این طریق مشتری را می تونه بدست بیار . برای اینکه تقاضای مشتری مورد بررسی قرار بگیره برنامه های خیلی زیادی موجود هستند که آمارهای خرید را در وب سایت ناشر تبلیغ مشخص می‌کنند که یک منبع قابل اعتماد هم محسوب می‌شود . برنامه های افیلیت مارکتینگ برای ناشران تبلیغ که تولید کننده های محتوا هستند یک منبع درآمد خیلی راحت در کنار منابع درآمدی دیگه اونهاست و ساختار کم هزینه ای برای تبلیغ صاحبان محصول محسوب میشه . مهمترین فایده سیستم همکاری در فروش این که به سرمایه گذاری احتیاج ندارد ناشر افیلیت هم فقط با قرار دادن یک لینک در وبسایت خودش کسب درآمد می‌کند.

معایبی که سیستم همکاری در فروش دارد

معمولاً صاحب محصول با درصد پورسانت بالا ما را ترغیب می‌کند که با او همکاری کنیم و بعد از مدتی حق پورسانت ها را کم می کند. باید دقت کنیم که با فروشگاه های معتبر و افراد شناخته شده کار کنیم. ازطرفی ممکن هکرها لینک‌های افیلیت ما را بدزدند و کمیسیون ما را برای خودشان بردارند که سرقت اینترنتی اتفاق افتاده.

برای اینکه در زمینه کسب درآمد از طریق سیستم همکاری در فروش و فعالیت کنیم باید مراحلی رو طی کنیم.

 گام های اساسی در بازاریابی مشارکتی

اولین کاری که لازمه انجام بدیم اینه که یک وب سایت بسازیم و حوزه‌ای که به اون علاقه مندیم و قصد داریم در آن فعالیت کنیم را مشخص کنیم . برای ساختن وب سایت میتونیم از پلتفرم های رایگان ساخت وبسایت استفاده کنیم تا اگر پشیمان شدیم هزینه زیادی نکرده باشیم . قسمت وبلاگ وب سایت خیلی اهمیت داره ولی قسمت های دیگه مثل درباره ما ،تماس با ما، رفع مسئولیت، قوانین و مقررات و تبلیغات هم مهم و با ارزش هستند .

در قسمت درباره ما باید کمی اطلاعات را شخصی کنیم و درباره خودمان صحبت کنیم تا به ما اطمینان کنن.

در قسمت تماس با ما باید اطلاعات دسترسی به ما مثل شماره تماس و آدرس باشه تا صاحب محصول و تبلیغ کننده برای ایجاد همکاری با ما ارتباط برقرار کنه.

در قسمت رفع مسئولیت باید به مشتری بگیم که هر خریدی ممکن ریسک های احتمالی خودش داشته باشه و ما مسئول پیگیری خرید نیستیم فقط به عنوان یک واسطه کار می‌کنیم .

در قسمت قوانین و مقررات اگر از مشتری اطلاعاتی جمع آوری می کنیم باید به او اطلاع بدیم .

در آخر در قسمت تبلیغات باید یک صفحه جداگانه برای انجام تبلیغات خودمان طراحی کنیم و قسمت هایی رو که دوست داریم لینک افیلیت در آنها قرار بگیرد مشخص کنیم.

حالا باید مهمترین قدم یعنی تولید محتوای با کیفیت رو انجام بدیم.زمانی که محتوای ما با کیفیت و زمانبندی درست منتشر بشه باعث ارتباط بهتر با مشتری و فروش بیشتر میشه. محتوای ما باید مرتبط با محصول مورد نظر باشد و کاربر ها را ترغیب کنه که وارد فروشگاه بشن و حتی اگر محصول رو نمی خرند حداقل نگاهی به اون بندازنن.

اگر از قبل وبلاگ داریم و تولید محتوا انجام دادیم باید محصول را خودمان انتخاب کنیم که سازگار با محتوایی باشه که در وب سایت وجود دارد و شانس فروش را بالا ببریم . یا حتی محصولی را انتخاب کنیم که تقاضای تبلیغ داره و نیاز افراد را برطرف می کند. حتی می تونیم محصولی رو در وبسایت قرار بدیم که خودمون قبلا استفاده کردیم و راضی بودیم و حالا قصد داریم که تبلیغ را انجام بدیم، میتونیم از صاحب محصول درخواست لینک کنیم.

باید سعی کنیم لینک های افیلیت رو در پست های محبوب قرار بدیم. پستهایی که میدونیم بیشتر مورد توجه مخاطب ها هستند و این لینک ها بیشتر دیده میشن. اگر در کمپین ایمیل مارکتینگ شرکت می‌کنیم لینک افیلیت رو میتونیم قرار بدیم تا افراد بیشتری با تبلیغ محصول مورد نظر آشنا بشن.

یک کار جذاب هم که میتونیم انجام بدیم اینه که از صاحب محصول برای مشتری های خودمون تقاضای تخفیف کنیم و ببینیم اگر امکانش هست کدهای تخفیف خاصی رو در اختیار ما بگذارند و ما اون رو به افراد بیشتری بدیم و آنها را به سمت سایت صاحب محصول منتقل کنیم. به مرور زمان که در افیلیت مارکتینگ پیشرفت کردیم داشتن یک پیج منبع خیلی مهم و ضروری است. پیج منبع صفحه ای که همه محصولات پیشنهادی رو در اون قرار میدیم تا به صورت یک جا در دسترس افراد باشه.

بازاریابی و فروش

محمد گنجیمشاهده نوشته ها

محمد گنجی مدرس ، مولف و کارشناس ارشد کسب و کار تالیف 32 جلد کتاب تدریس و مشاوره از 1370

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.