چگونه در ده گام استراتژی بازاریابی دیجیتال ایجاد بکنیم.

استراتژی بازاریابی دیجیتال

بازاریابی دیجیتال، بازاریابی آنلاین‌ برای وبسایت‌ها است. به‌نظر کار آسانی می‌رسد ولی حداقل هفت روش اصلی برای بازاریابی یک وبسایت وجود دارد. اینجاست که استراتژی بازاریابی دیجیتال وارد ماجرا می‌شود. این هفت روش تنها اصلی ترین روش‌های بازاریابی دیجیتال، مثل سئو، تبلیغات آنلاین و بازاریابی شبکه‌های اجتماعی هستند. هر کدام از این شیوه‌ها به چندین زیرشاخه تقسیم می‌شوند که تخصص خاص خود و مهارت‌های به خصوص خود را می‌طلبند. به عبارت دیگر، سئو به کلی دنیای متفاوتی از تبلیغات آنلاین است.

به همین دلیل، تعیین استراتژی بازاریابی دیجیتال، آسان نیست.

از آنجا که هر سایتی با دیگری متفاوت است، این که استراتژی بازاریابی را برای کسب و کار خود شخصی سازی کنید، حیاتی است. در این آموزش، ما زوایای مختلفی از بازاریابی آنلاین را پوشش داده و فرآیند کلی بازاریابی دیجیتال را توضیح می‌دهیم.

۶ پایه‌ی بازاریابی دیجیتال:

دنیای بازاریابی دیجیتال رشد کرده و حالا دیگر به قطع بیش از یک راه برای انجام آن وجود دارد.

خبر خوب این که با وجود تفاوت این شاخه‌ها با هم، همه در راستای رسیدن به اهداف و گسترش کسب و کار شما حرکت‌ می‌کنند.

استراتژی بازاریابی دیجیتال، بر شش اصل استوار است:

 1. بازاریابی محتوا:
  • خلق و تولید محتوای مفیدی که رسالت آن جذب، آموزش و در نهایت حفظ گروه هدف شما است.
 2. تبلیغات همسان (Native Marketing):
  • تبلیغات همسان که به آن‌ها رپورتاژ آگهی هم می‌گویند، شیوه‌ای از تبلیغات آنلاین بوده که مشابه مقالات و دیگر محتواهای منتشر شده‌ی شرکت یا وب سایتی بوده که در حال تبلیغ آن هستند.
 3. تبلیغات کلیکی یا PPC:
  • PPC یک استراتزی بازاریابی آنلاین است که در شامل تبلیغات آنلاین می‌شوذ. صاحبان تبلیغ در ازای هربار کلیک بر روی یکی از تبلیغ‌هایشان، به شخص تبلیغ کننده مبلغی را پرداخت می‌کنند.
 4. سئو:
  • سئو درواقع مجموعه اقداماتی است که در جهت بهینه سازی یک سایت برای موتورهای جست و جو بوده و باعث جذب ترافیک ارگانیک به آن می‌شود.
 5. بازاریابی شبکه‌های اجتماعی:
  • بازاریابی شبکه‌های اجتماعی، تبلیغ و معرفی محصولات و خدمات کسب و کار در شبکه‌های مجازی است.
 6. ایمیل مارکتینگ:
  • شکلی از بازاریابی که از ایمیل برای جذب مخاطبان جدید و هدایت آن‌ها به سمت تبدیل شدن به خریدار استفاده می‌کند.
استراتژی بازاریابی دیجیتال

چطور در ده گام، یک استراتژی بازاریابی دیجیتال درست کنیم.

حالا که کمی با بازاریابی دیجیتال آشنا شده‌اید، وقت آن است که پایه‌های چیدن استراتژی آن را یاد بگیرید.

از پرسونای مشتری تا استفاده از ابزارهای مناسب، چیزهای کوچک و بزرگ زیادی وجود دارند که می‌توانند به موفقیت استراتژی بازاریابی دیجیتال شما کمک کنند.

گام اول: خلق پرسونای مشتری

از قدیم، بازاریابان دیجیتال اطلاعات کمی و کیفی درمورد گروه هدف خود، جمع می‌کردند. اطلاعاتی مثل:

 • سن
 • جنسیت
 • شغل
 • علایق
 • محل زندگی

تمامی این اطلاعات، به ساخت پرسونای مشتری ما کمک می‌کنند. امروزه برخورد با مشتریان احتمالی، بدون پرسونای مشتری غیرممکن است.

پرسونای مشتری عبارتی است که برای توصیف مشتریان ایده‌آل شما استفاده می‌شوند. اطلاعات درباره‌ی آن‌ها به وسیله‌ی ابزارهایی مثل پرسش‌نامه، جمع‌آوری می‌شوند.

گام دوم: شناسایی اهداف و ابزارها

هر بازاریاب حرفه‌ای می‌داند که این مرحله چه قدر اهمیت دارد. بدون اهدا، یک استراتژی بازاریابی دیجیتال فایده‌ای نخواهد داشت پس شناسایی اهداف مهم‌ترین گام شما است. مطمئن شوید که اهداف شما مناسب و قابل اندازه‌گیری هستند.

یک هدف بازاریابی ضعیف:

افزایش نرخ تبدیل مشتری سایت و ایجاد دو آفر تبلیغاتی.

این هدف چه ایرادی دارد؟ قابل اندازه‌گیری نیست! چطور این هدف رو قابل اندازه‌گیری کنیم؟ به این شکل:

افزایش ۲۰ درصدی نرخ تبدیل مشتریان وبسایت در یک چهارم اول سال ۱۴۰۰، ایجاد دو آفر تبلیغاتی: یک گزارش بازاریابی رایگان در اردیبهشت و یک کتاب بازاریابی در مرداد.

حالا اهداف ما قابل اندازه‌گیری شدند.

گام سوم: تمرکز بر روی بلاگینگ

تولید محتوای با کیفیت برای موفقیت هر استراتژی بازاریابی دیجیتالی حیاتی است. بلاگینگ یکی از روش‌های تولید محتوا برای سایت و گسترش استراتژی بازاریابی محتوای شما است. این بخش مهم از استراتژی تعدادی از کلیدی‌ترین وظایف یک استراتژی بازاریابی دیجیتال را بر عهده دارد، مثل:

 • افزایش ترافیک وبسایت
 • تقویت حضور در شبکه‌های مجازی
 • کسب برتری نسبت به رقبا
 • و…

اگر بلاگی داشته باشید که به طور منظم به‌روز‌رسانی می‌شود و مخاطبان آن را مفید می‌دانند، وبسایت شما به راحتی از طریق موتورهای جست و جو قابل دسترسی بوده و می‌تواند به عنوان پلتفرمی برای کمپین‌های بازاریابی شما استفاده شود. حتی اگر ظرفیت کافی برای تولید محتوای بلاگ توسط خودتان را ندارید، می‌توانید از سرویس‌های تولید محتوای خارجی استفاده کنید.

گام چهارم: ارزیابی کانال‌های فعلی بازاریابی دیجیتال

کانال‌ها و ابزارهای بازاریابی دیجیتالی که همین الان استفاده می‌کنید را ارزیابی کنید. کانال‌هایی مثل:

 • سایت
 • بلاگ
 • شبکه‌های اجتماعی
 • تبلیغات دهان به دهان
 • بازاریابی همسان
 • گوگل ادوردز
 • تبلیغات پولی
 • و…

از خود بپرسید: این ابزارها و کانال‌ها تا چه حد سودمند بودند و در سال آینده چطور می‌شود از آن‌ها استفاده کرد؟ مهم‌ترین نکته، استفاده از سودمندترین کانال‌های فعلی در استراتژی‌های آینده است. برای مثال اگر لندینگ پیج (landing page) فعلی شما تولید سرنخ بالایی داشته، حتماً آن را در استراتژی‌های آینده‌ی خود نیز استفاده کرده ولی تا حد امکان بهترش بکنید.

گام پنجم: اتوماسیون بازاریابی

اتوماسیون بازاریابی می‌تواند کمک زیادی به شما بکند و با پیشرفت تکنولوژی و نرم‌افزار، نقش ان روز به روز درحال پررنگ‌تر شدن است. پلتفرم‌های اتوماسیون بازاریابی امروزی می‌توانند استراتژی بازاریابی دیجیتال شما را به کلی دگرگون کنند. بازاریابی محتوا، بازاریابی ایمیل، تولید سرنح و… به علاوه، پلتفرم‌های اتوماسیوت بازاریابی دیجیتال امروزه اغلب می‌توانند به CRM شما نیز متصل شده و سیستمی منسجم را ایجاد کنند.

گام ششم: بهینه‌سازی موبایل انجام دهید.

دوره زمانه، دوره‌ زمانه‌ی تلفن‌های همراه هوشمند است. هیچ بهانه‌ای برای عدم بهینه‌سازی سایت شما برای موبایل، وجود ندارد. بهینه‌سازی موبایل شامل موارد زیر می‌شود:

 • سرعت صفحه
 • طراحی سایت برای ابعاد گوشی
 • سئو و زیرشاخه‌های آن

گام هفتم: دسترسی به خود را آسان کنید.

رسالت کسب و کارهای آنلاین تعامل با مشتریان احتمالی است. برای همین ترافیک وبسایت شما باید بالا باشد تا نتیحه‌ی خوبی بگیرید. استراتژی بازاریابی آنلاین شما باید اطمینان حاصل کند که مشتریان احتمالی و سرنخ‌ها به آسانی می‌توانند با شما ارتباط برقرار کنند.

چیزهای زیادی برای یادگیری از مخاطبان آنلاین وجود دارد. اگر بازخوردهای صادقانه‌ی کمپین‌ها و پیام‌ها را در نظر بگیریم، استفاده از دیدگاه طرفداران برند می‌تواند باعث تولید محتوای تازه و ایجاد مخاطبان وفادار شود

آدام فریدمن

برای آسانی دسترسی به خود، بهتر است در لندینگ پیج اطلاعات اضافی نخواهید و کال تو اکشن‌ها را واضح کنید.

گام هشتم: از تکنولوژی درست استفاده کنید.

یک فعالیت بازاریابی به آسانی بدون استفاده از ابزارهای درست و کارآمد، زمین می‌خورد.

برای یک استراتژی بازاریابی خوب، شما به ابزارهایی مانند نرم‌افزارهای اتوماسیون و ابزارهای صنعتی نیاز دارید. این ابزارها در هر مرحله‌ی بازاریابی دیجیتال به شما کمک می‌کنند؛ از ابزارهایی که به شما در مشخص کردن اهدافتان کمک می‌کنند تا ابزارهایی که منشأ جذب مخاطبان وبسایت را پیدا می‌کنند.

گام نهم: وجه تمایزهای خود را مشخص کنید.

اگر کسب و کار شما وجه تمایز مشخصی از رقبا نداشته باشد، نمی‌توانید انتظار فروش‌های بالا داشته باشید. مطمئن شوید که وجه تمایز‌های خود را با پرسیدن از مخاطبانتان، بهبود ببخشید. هر کسب و کاری یک نقطه‌ی قوت و یک وجه تمایز دارد که او را از باقی رقبا جدا می‌کند. تحقیقات خود را انجام دهید و آن را پیدا کنید و سپس، نقاطی که باعث برتری رقبا نسبت به شما می‌شوند را تقویت کنید. وجه تمایز‌های خود را در دیدرس مخاطبان قرار دهید.

گام دهم: فرآیند را رهگیری کنید.

رهگیری مداوم کمپین‌ها و استراتژی‌های بازاریابی، به شما کمک می‌کند تا از کارآمد بودن آن‌ها مطمئن شوید. این کار تنها با اختصاص دادن تیم‌هایی به این فرآیند امکان پذیر است. یادتان باشد که از اشکلات خود درس بگیرید و همیشه در حال پیدا کردن نقاط قابل بهبود باشید. یک استراتژی بازاریابی محتوا، کار پیچیده و زمان باری است ولی هرچه از قبل برای آن برنامه بریزید، آسان‌تر می‌شود.

منابع:

ده گام برای استراتژی بازاریابی آنلاین

۰ ۰ رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments