هوش بازار

هوش بازار در حقیقت به مجموعه همه فعالیت هایی که ، به ما به عنوان صاحب کسب و کار یا صاحب شرکت ازمنابع مختلف اطلاعاتی می‌دن که نمایی از بازار هدف رو به ما نشون بده و به ما کمک کند که درک بهتری از بازار داشته باشیم .این که بدونیم چه مسائلی در بازار وجود دارد ؟رقیب ها چه کارهایی می خواهند انجام بدند ؟مشتری‌ها و مصرف کننده ها چه کاری انجام میدهند و چه نیازهایی دارند؟ و پتانسیل های احتمالی بازار برای محصول های جدید و خدمات جدید با توجه به فعالیت ها ی گذشته چطور هست؟

هوش بازار

هوش بازار به سه دسته تقسیم میشه:
هوش بازار بر اساس داده های بیرونی
جستجوی شبکه های اجتماعی
هوش بازار بر اساس داده‌های درونی

درباره ی هوش بازار بر اساس داده‌ها و اطلاعات بیرونی مثال هایی میتونیم بزنیم مثل: تجزیه گزارش ها ،داده های مالی رقیب ها ،بررسی اطلاعات منتشر شده یا شبکه های اجتماعی. درباره هوش بازار بر اساس اطلاعات داخلی، که یک دید وسیع از بازار و رفتار مشتری ها تهیه می کنه ، بیشتر به سمت منبع هایی مثل فهرست مشتری‌های در حال حاضر، پایگاه داده ها فعالیت های وب سایت ،تاریخچه تراکنش ها و … به پیش میره.

هوش بازار مبتنی بر داده های بیرونی

در حالت کلی با توجه به بررسی های انجام شده روی منابع اطلاعاتی مثل مصاحبه های افراد ،مقاله ها، مجلات، تبلیغات و …اطلاعاتی بدست میاد .روی اونها بررسی‌های مداوم انجام میشه .این کار یعنی پیدا کردن یک منبع خوب و تجزیه و تحلیل داده هایی که منتشر شده هستند برای ساختن یک تصویر از بازار و پیدا کردن جواب به سوال های تجاری که برای صاحب کسب و کار یا شرکت به وجود می آید.

مثلاً اینکه پتانسیل بازار در حال حاضر چقدر هست ؟استراتژی آینده رقیب ها چه چیزی ممکن باشد؟ مشتری ها چه قیمت هایی را دوست دارند و مبلغ پرداخت میکنند؟ مهم ترین راه برای وارد شدن به بازار چی هست؟
برای اینکه در زمینه این تحقیقات به موفقیت برسیم باید قابلیت دنبال کردن و جستجو منابع اطلاعاتی مهم و تحلیل ماهرانه آن ها را داشته باشیم .نه فقط داده‌ها و اطلاعات رو بلکه هر آنچه که در پشت پرده برای آن اتفاق می‌افتد و تحلیل و تجزیه کنیم. مثلاً تشخیص بدیم که رقیب های ما چه افرادی هستند و چه جایگاهی در بازار فعلی ، در مقایسه با جایگاه ما دارند و همه نقاط ضعف و قوت آنها و علامت هایی که نشانه توسعه و گسترش کسب و کار آن هاست را پیدا کنیم.

کارشناس های هوش بازار میتونن چیزهایی رو که ممکنه به چشم عادی دیده نشه و در داده ها و اطلاعات به آنها توجهی نشه رو پیدا کنن و میزان اهمیت آن را متوجه بشن. یک کارشناس ماهر هوش بازار توانایی خیلی خوبی در استفاده از داده های کوچک مثل گزارش‌های مالی تا عملکرد کلی و اطلاعات بزرگ رو داره و ارزیابی میکنه . مثلا اینکه آیا بیشتر شدن درآمد به خاطر بالا رفتن قیمت‌ها بوده و یا بالا رفتن میزان فروش؟؟
شرکت ها و کمپانی های بزرگ برای کمک به هوش بازار درونی یا تحلیل بازار از منبع های بیرونی استفاده می کنن که نه تنها داده ها را به دست می آورد بلکه به خاطر ارتباطی که با تامین کننده ها و بقیه شرکت‌ها دارد تفسیر درست و خوبی درباره شرایط فعلی بازار ارائه می دهد .یکی از این منبع ها اتاق تحلیل هست ،اتاق تحلیل مثل یک ناظر بین تامین کننده هاعمل میکنه که اطلاعات رو جمع میکنه و در مقیاس بزرگ اطلاعات را به اشتراک میزاره. اتاق تحلیل در خیلی از زمینه ها می تونه داده های درست و وسیعی در اختیار داشته باشد مثل بررسی عمده فروشی ها.

هوش بازار و بررسی شبکه های اجتماعی

هوش بازار می تونه در مقیاس خیلی بزرگی اطلاعات را از مطالب اینترنتی توئیت ها و بقیه شبکه های اجتماعی مثل تلگرام و اینستاگرام به دست بیاره .این نوع هوش بازار قابلیت هم پوشانی با بعضی از روش های تحقیق بازار و روابط عمومی رو داره .برای بعضی از شرکت ها که حجم مطالب آنها بسیار زیاده در چندین زمینه بررسی اطلاعات انجام میشه تا بعد از بررسی ،تجزیه و تحلیل صورت بگیرد .

مثلاً عمده اطلاعاتی که به دست میاد درباره احساسات مشتری ها و احساسات موجود در بازار هست. شبکه های اجتماعی اطلاعات مفید و خوبی درباره احساسات بازار به کالایی که تازه معرفی شده و در اختیار افراد قرار داده میشه، میزارن .و همین اطلاعات باعث میشه روند فروش محصول یا خدمات بهتر بشه .اما بخشی از اطلاعات که مربوط به کمپین روابط عمومی و ارتباطات هستند موضوع اعتبار را بررسی می‌کنن تا به صاحبان کسب و کار و شرکت ها هشدار بدن که نظرات یا اطلاعات منفی از طریق شبکه‌های اجتماعی در بین افراد عمومی میشه ،هوشیار باشند.
کاملا واضح است که در شبکه‌های اجتماعی اطلاعات و داده های خیلی زیادی وجود دارند که در مقیاس بزرگ باید به دست بیان و بررسی بشن و بعد مورد تجزیه و تحلیل واقع شوند تا از آنها اطلاعات مفیدی به دست بیاد.درباره اینکه چطور شبکه های اجتماعی را مورد بررسی قرار بدیم باید دقت کنیم چون نمی توانیم همه سایت ها را بررسی کنیم .مثلاً فیسبوک اجازه این کار را به ما نمی‌دهد ،یا حتی ممکنه سایتهایی که اجازه بررسی را به ما میدن اطلاعاتی که نشان دهنده فعال بودن بازار یا اشتیاق بازار درباره محصول و خدمات باشه را در اختیار ما نذارند و دید کل بازار رو به درستی نشون ندن.

دریاره اطلاعات بحث های آنلاین باید دقت کنیم که زمانی که درباره یک موضوع اختلاف نظر وجود دارد نظرات بیشتری شنیده می شوند ،تا زمانی که اتفاق نظر وجود دارد .مکالمه های آنلاین می توانن به فکر ما ،به عنوان صاحب کسب و کار جهت بدن و روی آن تاثیر بگذارند .پس لازم است که در چارچوب قانون و با دقت به بررسی آنها بپردازیم.

هوش بازار مبتنی بر داده های درونی

اگراطلاعاتی که به دست می آوریم از پایگاه داده مشتری ها ،تحلیل وب سایت کسب و کار خودمون یا شرکت و آزمون و خطا بر روی شرایط بازار باشه اطلاعات به دست آمده بر اساس داده های درونی تنظیم شده که بررسی و تجزیه و تحلیل میشن. این قسمت به اسم تحلیل کلان داده هم معرفی می شه. مثلاً با تحلیل پایگاه داده می فهمیم که ما در چه جاهایی امکان فروش متقابل یا فروش محصول گرونتر رو داریم، میفهمیم که کدام دسته از مشتری های ما برای کسب و کار ما سودآوری بیشتری دارند .

در حقیقت تحلیل پایگاه داده به ما ارزش خرید مشتری ها و فهرست پایگاه داده را برای به دست آوردن الگوهای جدید خرید که توسط مشتری ها خلق میشه، نشون میده. منبع اطلاعاتی دیگه وب سایت هست که اطلاعات اون درباره اینه که چه افرادی به دنبال محصولات و خدمات ما هستند .همین طور تحلیل ترافیک وب سایت به ما نشون میده که مشتری ها به دنبال چه چیزهایی هستند و یا چرا سایت ما را پیگیری می‌کنند. میتونیم همه اطلاعات به دست آمده را در جهت درست تبلیغات و ارائه تنوع بیشتر به صفحه وب سایت استفاده کنیم که اثربخشی بازاریابی رو بیشتر کنیم.

جالبه که بدونیم یکی از شکل های خاص هوش بازار هوش رقابتی هست.
در واقع هوش رقابتی به صورت مداوم و پیوسته به ماهیت رقبا در بازار و بررسی رفتار و عملکرد آنها در زمینه کسب و کار و پیش‌بینی استراتژی های آینده آنها می پردازد واطلاعاتی که در اختیار ما میزاره باعث میشه بازار هدف را بهتر و بیشتر بشناسیم.

کسب و کار ، تجارت ، هدف گذاری و برنامه ریزی

محمد گنجیمشاهده نوشته ها

محمد گنجی مدرس ، مولف و کارشناس ارشد کسب و کار تالیف 32 جلد کتاب تدریس و مشاوره از 1370

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.