تحقیقات بازاریابی یا مارکتینگ ریسرچ برای شناخت بازار

تحقیقات بازاریابی یا مارکتینگ ریسرچ

تحقیقات بازاریابی یا مارکتینگ ریسرچ برای شناخت بازار.در دنیای حاضر مشتری بیشترین حق انتخاب رو برای خرید داره ، و چیزی که باعث میشه ما بتونیم اونها رو متقاعد کنیم تا محصول ما رو انتخاب کنن ، دانش و آگاهی ما از بازار و نحوه بازاریابی ماست.

این دانش به کسب و کار ما رونق می بخشه!

باید بازار کسب و کار خودمون رو به درستی بررسی کنیم.امکانات موجود کمبودها . اون چیزی که مشتری ها می خوان و انتظار دارن.اون چیزی که مشتری ها باید بخوان و لازم دارن. باید بفهمی چه کاری می تونی بکنی که با بقیه متفاوت باشه.
تحقیقات بازاریابی یا مارکتینگ ریسرچ
تحقیقات بازاریابی یا مارکتینگ ریسرچ یک سری فرآیند جمع آوری اطلاعات است.این تحقیقات نقش یک پل ارتباطی بین تولید کننده و مشتری ها و مصرف کننده نهایی رو ایجاد میکنه.اطلاعاتی که برای درک بهتر از فرصت ها و تهدیدهای بازاریابی می باشد. این اطلاعات در ارزیابی فعالیت های بازاریابی و بهبود اونها مورد استفاده قرار میگیرن.

تحقیقات بازاریابی یا مارکتینگ ریسرچ برای شناخت بازار

تحقیقات بازاریابی یا مارکت ریسرچ از راه های موثر برای پیدا کردن یک دید درست نسبت به مشتری ها و رقیب هاست.هدف ما اینه که اطلاعاتی درباره ی کسب و کار بدست بیاریم که در تصمیم گیری ها یاری دهنده باشن.در هر کسب و کار، برای ورود به حوزه های بزرگتر یا تولید محصولات جدید ،تحقیقات بازار برای ما موثر هست .این مفهوم جزئی از مارکتینگ و شامل فعالیت های قبل از فروش انجام  است.

بعضی از کارشناس ها تحقیقات بازار رو زیرمجموعه ای از تحقیقات بازاریابی میدونن.بعضی هم میگن که این دو مفهوم در بعضی موارد هم پوشانی دارن.یعنی فعالیت هایی مثل ترندهای بازار،سایز بازار ،سیگمنتیشن یا  بررسی بازار هدف جزء تحقیقات بازار هستن و مستقل از تحقیقات بازاریابی .بهینه سازی در تبلیغات، رضایت مشتری ها ، تغییر نگرش نسبت به برندینگ. نمونه هایی از تحقیقات بازار می باشد.

هدف در تحقیقات بازاراینه که :

  • چطور مطمئن بشیم که مشتری در خرید محصول، برند ما رو انتخاب میکنه.
  •  مشتری در تصمیم گیری خرید چه اطلاعاتی رو در نظر میگیره.

با تحقیقات بازار دقیق، ما به اطلاعات به درد بخوری دست پیدا می کنیم که می تونه شانس موفقیت ما رو بیشتر کنه.این اطلاعات می تونه وجه تمایز ما با سایر رقبا باشه. اطلاعاتی مانند:

  • مشتریان ما از کجا محصولات و خدمات موردنیازشون رو تهیه می کنن؟
  • مشتریان ما از کدومیک از رقبا ی ما بیشتر خرید می کنن؟ چرا؟
  • عرف بازار در صنعت ما چیه ؟
  • چه کسانی مشتریان و رقبای ما هستند؟ و چه چالش هایی دارند؟
  • چه فاکتورهایی برای مشتریان ما مهم است و روی تصمیم آنها اثر می گذارد؟
  • مشتریان ما چه نیاز ها و خواسته هایی دارند که در بازار فعلی به اون توجه نشده؟
  • نگرش موجود برای قیمت گذاری چیه؟ مشتریان چه انتظاری دارند؟
  • برای خدمات ما چقدر تقاضا وجود دارد؟

روش های مورد استفاده در تحقیقات بازاریابی

تحقیقات پایه ای :

اطلاعاتی که یک کارشناس بازار از مشتری ها و بازار به دست میاره.این اطلاعات،از طریق مصاحبه تلفنی،پرسشنامه های آنلاین بدست آورد.که به اون تحقیقات اکتشافی می گیم. یا از روی بررسی دقیق تر و متمرکز تر روی فرصت های موجود در یک گروه خاص (Focus group ) که با اون تحقیقات اولیه خاص می گیم. این اطلاعات دسته اول در مورد کسب و کارمون خیلی مهمه. با این اطلاعات میشه فهمید مشتری چه چالش هایی هنگام خرید داره.همچنین میزان آگاهی جامعه هدف رو از برند ببریم بالا.

تحقیقات ثانویه :

اطلاعاتی که از آژانس های دولتی یا شرکت های آماری بدست میاریم.این اطلاعات در روزنامه ها و مجلات،کتاب و سایت ها قرار میگیرن.از طرفی منابع دیگه ای هم وجود داره. که به این منابع منابع ثانویه گفته می شه. میشه گفت استفاده از هر منبع و آمار معتبری برای شناخت و تحلیل دقیق تر رقبا و مشتریان!

که شامل موارد زیر هستند:

منابع عمومی:

مثل کتابخانه ها که یکی از منابع رایگان بدست آوردن اطلاعات هستن.(در ایران زیاد کاربرد نداره!) اما سایت ها و مراکز آمار می تونه مفید باشه.

منابع تجاری:

منابعی که به ازای دریافت مبلغی ، یا خرید مجله و کتاب اطلاعات رو  در اختیار ما قرار میدن. این آمار ها معمولا توسط شرکت ها و آژانس ها تهیه میشه.

موسسات آموزشی:

میتوان از این موسسات و دانشگاه ها اطلاعات با ارزشی بدست آورد.

از طرفی آمار و اطلاعات داخلی مثل میانگین فروش ، نرخ تبدیل ، متوسط ارزش مشتری ، متوسط وفاداری مشتری و…. هم می تونه در این راستا به ما کمک کنه.

دلایل کسب و کارها برای استفاده از تحقیقات بازاریابی

در دنیای رقابت صنعت ها، مفهوم رقابت فراتر از مقایسه نام دو برند هست:

کسب و کارهای کوچیک بزرگترین هدفی که دارن افزایش درآمد هست.تحقیقات بازاریابی به اونها کمک میکنه تا رقیب های خودشون رو بهتر بشناسن.برای اینکه ارائه محصولات جدید اونها بهتر باشه باید مزیت رقابتی خودشون رو بشناسن.بدونن رقیب ها محصولات رو با چه شرایطی و چه قیمتی عرضه میکنن.

آشنایی با مشتری هایی که به کسب و کار ما مرتبط هستن:

با تحقیقات بازار میتونیم یک پروفایل از ویژگی های مشتری ها تهیه کنیم.مثل اینکه عادت های خرید اونها چیه؟حاضرن برای هر محصول چقدر هزینه کنن ؟؟چه ویژگی هایی در محصول برای اونها مهمتر هست؟با بررسی همه مواردو رقبا، میتونیم برای ارائه ی محصول جدید مشتری ها رو ترغیب به خرید کنیم.

پیدا کردن فرصت های جدید برای معرفی محصول:

فرصت های موجود در بازار و نیاز به یک محصول با تحقیقات بازاریابی بدست میاد.با گذر زمان و تغییر تکنولوژی و شرایط مشتری ها نیاز دارن که تغییراتی در محصول انجام بشه.یعنی نیاز هست که ما محصولات رو به روزرسانی کنیم تا مشتری ها رو حفظ کنیم.در این حین فرصت هایی که برای بررسی مشتری و نیاز های او اتفاق میفته.باید برای ما مهم باشه تا اطلاعات مناسب رو برای تولید محصول جدید بدست بیاریم.

پیش بینی نیازمشتری ها:

کسب و کار های کوچک تحت تاثیر شرایط اجتماعی و اقتصادی هستن.اگر مشتری برای محصول زیاد هزینه نکنه . یا نگران هزینه کردن باشه. نمیتونه برای خرید محصول به راحتی تصمیم بگیره.پس ما باید تصمیمات خودمون رو در راستای اقتصاد کشور قرار بدیم.با توجه به مسائل و مشکلات سیاسی و اقتصادی، چه زمانی برای تولید و عرضه محصول جدید به بازار مناسبه؟

مراحل انجام تحقیقات بازاریابی

ویژگی های مشتری ها رو مشخص کنیم.

برای بررسی نحوه تصمیم گیری مشتری موقع خرید باید ویژگی های او رو در نظر بگیریم.مثل:سن،جنسیت،محل زندگی ،عنوان شغلی، چالش های زندگی و …. .با دونستن این اطلاعات موقع تولید محصول جدید یا راه اندازی های کمپین های تبلیغاتی یا تولید محتواها بسیار جلو هستیم و اطلاعات خوبی داریم.

تعامل با مخاطب های هدف

اول ویژگی های مشتری رو بشناسیم.بعد یک جامعه هدف از اونها تشکیل بدیم.حالا رفتارهای اونها رو بررسی کنیم.اینکه چه عادت های خریدی دارن.چه محصولی رو میخرن.چه محصولی رو اصلا نمیخرن.مصاحبه تلفنی یا پرسشنامه های آنلاین راه های focus group دسترسی به این اطلاعات هستن.

درراه اول افراد با تعدا ۶تا۱۰ نفر دور هم جمع میشن. روی یک موضوع خاص بحث و تبادل نظر می کنن.هدف اونها پیدا کردن جواب مناسب برای موضوع مورد تحقیق هست.یک نفر از بین اعضا به عنوان راهنما انتخاب میشه تا بحث رو هدایت کنه. (تا افراد از موضوع اصلی منحرف نشن).

افراد طوری انتخاب میشن که از هر طیفی، دراون  وجود داشته باشه. ( با طرز فکرهای مختلف)همه افراد باید ویژگی های مشتری های هدف ما رو داشته باشن.در گروه کانونی افراد نظرات هم رو تایید یا  رد میکنن و نظرات افراد روی ذهنیت یکدیگه تاثیر گذار هست.
در مصاحبه  تلفنی بهتر هست از قبل از فرد وقت بگیریم. موضوع مصاحبه رو با او در میان بذاریم. تا با تمرکز بیشتر پاسخگو ما باشه.

چون صراحت جواب ها در کیفیت تصمیم گیری ما تاثیرگذار هست.در پرسشنامه های آنلاین میتونیم از گوگل فرم استفاده کنیم اون رو بسازیم و در اختیار افراد بذاریم.گاهی هدف ما فقط اینه که بدونیم اصلا برند مارو میشناسن و در زمینه قیمت گذاری محصول جدید از اونها نظر بخوایم.

   تهیه سوالات تحقیق

از هر روش جمع آوری اطلاعات که استفاده کنیم باید برای رسیدن به هدف تحقیق، سوالاتی تهیه کنیم.بهتره بدونیم که سوالاتی که در پرسشنامه ی آنلاین میپرسیم متفاوت با مصاحبه تلفنی و گروه کانونی هست.در پرسشنامه سوالات باید دقیق ، واضح و کامل باشن. تا مخاطب فقط یک برداشت از سوال داشته باشه.ولی در مصاحبه تلفنی یا گروه کانونی سوالاتی با پایان باز و پاسخ نامحدود میتونیم بپرسیم. تا مخاطب هرچی در ذهن داره به ما بگه.

لیستی از رقیب های خودمون تهیه کنیم

باید رقیب های خودمون رو بشناسیم. این کار در روش های ثانویه تحقیق هست و از منابع دیگه اطلاعات بدست میاد.در کشورهای دیگه شرکت هایی هستن که کسب و کار ها رو رتبه بندی میکنن و در اختیار عموم قرار میدن ولی  در ایران این شرکت ها وجود ندارن.ما میتونیم از نرم افزار لینکدین، صنعتی که در اون فعالیت میکنیم رو جستجو کنیم، تا شرکت ها ی مرتبط با کسب و کار رو ببینیم.Companies رقیب ها رو میشناسیم و دید بهتری پیدا میکنیم.

نتایج تحقیق رو خلاصه کنیم .

مقدمه: هدف ما زا انجام تحقیق چه بود؟

افراد مورد بررسی: برای اینکه اطلاعات بگیریم چه افرادی جامعه هدف ما بودن؟؟
خلاصه عملیات: چه نکات و موارد مهمی رو بدست آوردیم؟؟
آگاهی: راه هایی که یک مشتری طی میکنه تا یک محصول مطابق نیاز خودش پیدا کنه؟؟

سنجش:

نتیجه بررسی ها و رفتارهای مشتری ها در مقایسه محصول ها با همدیگه رو بیان کنیم.
تصمیم گیری: موقع خرید مشتری چه ویژگی هایی رو میبینه تا تصمیم بگیره محصول ما رو بخره.
برنامه ریزی: حالا میتونیم بر اساس اطلاعات روش های طراحی محصولات جدید با توجه به نیاز مشتری، کمپین های بازاریابی و تبلیغاتی  و روش های بازاریابی که مناسب با شرایط ما باشن رو پیدا کنیم.

استفاده از الگوی پنج نیروی پورتر و الگوی ماتریس swot می تونه روند گزارش دهی رو بهتر و دقیق تر کنه.

۰ ۰ رای ها
رأی دهی به مقاله

محمد گنجیمشاهده نوشته ها

Avatar for محمد گنجی

محمد گنجی مدرس ، مولف و کارشناس ارشد کسب و کار تالیف ۳۲ جلد کتاب تدریس و مشاوره از ۱۳۷۰

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments