سلام همه ی مطالبی که تو سایت منتشر میشه ، مال هر قسمتی باشه ، یه نسخه اش اینجاست . می تونید استفاده کنید . نظرتون رو هم بنویسید.

تحقیقات بازاریابی یا مارکتینگ ریسرچ

تحقیقات بازاریابی یا مارکتینگ ریسرچ برای شناخت بازار چون در دنیای حاضر مشتری بیشترین حق انتخاب رو برای خرید داره ، و چیزی که باعث میشه ما بتونیم اونها رو متقاعد کنیم تا محصول ما رو انتخاب کنن ، دانش و آگاهی ما از بازار و نحوه بازاریابی ماست. این دانش به کسب و کار ما رونق می بخشه! باید بازار کسب و کار خودمون رو به درستی بررسی کنیم. امکانات موجود کمبودها . اون چیزی که مشتری ها می خوان و انتظار دارن. اون چیزی که مشتری ها باید بخوان و لازم دارن. باید بفهمی چه کاری می تونی بکنی که با بقیه متفاوت باشه.
تحقیقات بازاریابی یا مارکتینگ ریسرچ
تحقیقات بازاریابی یا مارکتینگ ریسرچ یک سری فرآیند هستن که نقش یک پل ارتباطی بین تولید کننده و مشتری ها و مصرف کننده نهایی رو از طریق جمع آوری اطلاعات ایجاد میکنه. اطلاعاتی که برای درک بهتر از فرصت های بازاریابی و تهدید های اون، ارزیابی فعالیت های بازاریابی و بهبود اونها مورد استفاده قرار میگیرن.

تحقیقات بازاریابی یا مارکتینگ ریسرچ برای شناخت بازار

تحقیقات بازاریابی یا مارکت ریسرچ از راه های موثر برای پیدا کردن یک دید درست نسبت به مشتری ها و رقیب ها هست. هدف ما اینه که اطلاعاتی درباره ی کسب و کار بدست بیاریم که در تصمیم گیری ها یاری دهنده باشن. اگر کسب و کار کوچک باشیم برای ورود به حوزه های بزرگتر یا تولید محصولات جدید ،تحقیقات بازار برای ما موثر هست .
هر دو این مفاهیم جزئی از مارکتینگ هستن و دارای فعالیت هایی هستن که قبل از فروش انجام میشن. بعضی از کارشناس ها تحقیقات بازار رو زیرمجموعه ای از تحقیقات بازاریابی میدونن، بعضی هم میگن که این دو مفهوم در بعضی موارد هم پوشانی دارن. یعنی فعالیت هایی مثل ترندهای بازار،سایز بازار ،سگمنتیشن یا  بررسی بازار هدف جزء تحقیقات بازار هستن و مستقل از تحقیقات بازاریابی .
بهینه سازی در تبلیغات، رضایت مشتری ها ، تغییر نگرش نسبت به برندینگ. نومنه هایی از تحقیقات بازار می باشد. هدف در تحقیقات بازار این است که ، چطور مطمئن بشیم که مشتری در خرید محصول، برند  ما رو انتخاب میکنه،و اینکه مشتری در تصمیم گیری خرید چه اطلاعاتی رو در نظر میگیره.

روش های مورد استفاده در تحقیقات بازاریابی

تحقیقات پایه ای :

اطلاعاتی که یک کارشناس بازار از مشتری ها و بازار به دست میاره که میشه از طریق مصاحبه تلفنی،پرسشنامه های آنلاین یا بدست آورد. Focus group  با این اطلاعات میشه چالش هایی که مشتری موقع خرید داره فهمید و میزان آگاهی جامعه هدف رو از برند ببریم بالا.

تحقیقات ثانویه :

اطلاعاتی که بدست میاریم از آژانس های دولتی یا شرکت های آماری هستن. این اطلاعات در روزنامه ها و مجلات،کتاب و سایت ها قرار میگیرن. از طرفی منابع دیگه ای هم وجود داره. که به این منابع منابع ثانویه گفته می شه. که شامل موارد زیر هستند.

منابع عمومی:

مثل کتابخانه ها که یکی از منابع رایگان بدست آوردن اطلاعات هستن.

منابع تجاری:

منابعی که به ازای دریافت مبلغی ، یا خرید مجله و کتاب اطلاعات رو  در اختیار ما قرار میدن.

موسسات آموزشی:

میتوان از این موسسات و دانشگاه ها اطلاعات با ارزشی بدست آورد.

دلایل کسب و کارها برای استفاده از تحقیقات بازاریابی

در دنیای رقابت صنعت ها، مفهوم رقابت فراتر از مقایسه نام دو برند هست:

کسب و کارهای کوچیک بزرگترین هدفی که دارن افزایش درآمد هست، تحقیقات بازاریابیبه اونها کمک میکنه تا رقیب های خودشون رو بهتر بشناسن. برای اینکه ارائه محصولات جدید اونها بهتر باشه باید مزیت رقابتی خودشون رو بشناسن و بدونن رقیب ها محصولات رو با چه شرایطی و چه قیمتی عرضه میکنن.

آشنایی با مشتری هایی که به کسب و کار ما مرتبط هستن:

با تحقیقات بازار میتونیم یک پروفایل از ویژگی های مشتری ها تهیه کنیم مثل اینکه عادت های خرید اونها چیه؟ حاضرن برای هر محصول چقدر هزینه کنن ؟؟چه ویژگی هایی در محصول برای اونها مهمتر هست؟ با بررسی همه موارد  و رقیب میتونیم برای ارائه ی محصول جدید مشتری ها رو ترغیب به خرید کنیم.

پیدا کردن فرصت های جدید برای معرفی محصول:

فرصت های موجود در بازار و نیاز به یک محصول با تحقیقات بازاریابی بدست میاد . با گذر زمان و تغییر تکنولوژی و شرایط مشتری ها نیاز دارن که تغییراتی در محصول انجام بشه. یعنی نیاز هست که ما محصولات رو به روزرسانی کنیم تا مشتری ها رو حفظ کنیم . در این حین فرصت هایی که برای بررسی مشتری و نیاز های او اتفاق میفته باید برای ما مهم باشه تا اطلاعات مناسب رو برای تولید محصول جدید بدست بیاریم.

پیش بینی نیازمشتری ها:

کسب و کار های کوچک تحت تاثیر شرایط اجتماعی و اقتصادی هستن. اگر مشتری نتونه هزینه زیادی برای محصول کنه و یا نگران هزینه کردن باشه نمیتونه برای خرید محصول به راحتی تصمیم بگیره. پس ما باید تصمیمات خودمون رو در راستای اقتصاد کشور قرار بدیم. شاید زمانی با توجه به مسائل و مشکلات سیاسی و اقتصادی برای تولید و عرضه محصول جدید به بازار برای ما مناسب نباشه.

مراحل انجام تحقیقات بازاریابی

ویژگی های مشتری ها رو مشخص کنیم.

برای بررسی نحوه تصمیم گیری مشتری موقع خرید باید ویژگی های او رو در نظر بگیریم مثل:سن،جنسیت،محل زندگی ،عنوان شغلی، چالش های زندگی و …. . با دونستن این اطلاعات موقع تولید محصول جدید یا راه اندازی های کمپین های تبلیغاتی یا تولید محتواها بسیار جلو هستیم و اطلاعات خوبی داریم.

تعامل با مخاطب های هدف

بعد از اینکه ویژگی مشتری ها رو شناختیم یک جامعه هدف از اونها تشکیل میدیم تا رفتار اونها رو بررسی کنیم .اینکه چه عادت های خریدی دارن،چه محصولی رو میخرن و چه محصولی رو اصلا نمیخرن. پس ،مصاحبه تلفنی یا پرسشنامه های آنلاین راه های focus group دسترسی به این اطلاعات هستن. درراه اول افراد با تعدا ۶تا۱۰ نفر دور هم جمع میشن تا روی یک موضوع خاص بحث و تبادل نظر کنن ، هدف اونها پیدا کردن جواب مناسب برای موضوع مورد تحقیق هست . یک نفر از بین اعضا به عنوان راهنما انتخاب میشه تا بحث رو هدایت کنه تا افراد از موضوع اصلی منحرف نشن. افراد طوری انتخاب میشن که از هر طیفی وجود داشته باشه و طرز فکر های متفاوت حضور داشته باشن. همه افراد باید ویژگی های مشتری های هدف ما رو د اشته باشن. در گروه کانونی افراد نظرات هم رو تایید یا  رد میکنن و نظرات افراد روی ذهنیت یکدیگه تاثیر گذار هست.
در مصاحبه  تلفنی بهتر هست از قبل از فرد وقت بگیریم و موضوع مصاحبه رو با او در میان بذاریم تا با تمرکز بیشتر پاسخگو ما باشه. چون صراحت جواب ها در کیفیت تصمیم گیری ما تاثیرگذار هست.در پرسشنامه های آنلاین میتونیم از گوگل فرم استفاده کنیم اون رو بسازیم و در اختیار افراد بذاریم. گاهی هدف ما فقط اینه که بدونیم اصلا برند مارو میشناسن و در زمینه قیمت گذاری محصول جدید از اونها نظر بخوایم.

   تهیه سوالات تحقیق

از هر روش جمع آوری اطلاعات که استفاده کنیم باید برای رسیدن به هدف تحقیق، سوالاتی تهیه کنیم . بهتره بدونیم که سوالاتی که در پرسشنامه ی آنلاین میپرسیم متفاوت با مصاحبه تلفنی و گروه کانونی هست.در پرسشنامه سوالات باید دقیق ، واضح و کامل باشن تا مخاطب فقط یک برداشت از سوال داشته باشه ولی در مصاحبه تلفنی یا گروه کانونی سوالاتی با پایان باز و پاسخ نامحدود میتونیم بپرسیم تا مخاطب هرچی در ذهن داره به ما بگه.

لیستی از رقیب های خودمون تهیه کنیم

باید رقیب های خودمون رو بشناسیم ، این کار در روش های ثانویه تحقیق هست و از منابع دیگه اطلاعات بدست میاد. در کشورهای دیگه شرکت هایی هستن که کسب و کار ها رو رتبه بندی میکنن و در اختیار عموم قرار میدن ولی  در ایران این شرکت ها وجود ندارن. ما میتونیم از نرم افزار لینکدین، صنعتی که در اون فعالیت میکنیم رو جستجو کنیم بعد
رو بزنیم تا شرکت ها ی مرتبط با کسب و کار رو ببینیم. Companies
رقیب ها رو میشناسیم و دید بهتری پیدا میکنیم.

نتایج تحقیق رو خلاصه کنیم .

مقدمه: هدف ما زا انجام تحقیق چه بود؟
افراد مورد بررسی: برای اینکه اطلاعات بگیریم چه افرادی جامعه هدف ما بودن؟؟
خلاصه عملیات: چه نکات و موارد مهمی رو بدست آوردیم؟؟
آگاهی: راه هایی که یک مشتری طی میکنه تا یک محصول مطابق نیاز خودش پیدا کنه؟؟

سنجش:

نتیجه بررسی ها و رفتارهای مشتری ها در مقایسه محصول ها با همدیگه رو بیان کنیم.
تصمیم گیری: موقع خرید مشتری چه ویژگی هایی رو میبینه تا تصمیم بگیره محصول ما رو بخره.
برنامه ریزی: حالا میتونیم بر اساس اطلاعات روش های طراحی محصولات جدید با توجه به نیاز مشتری، کمپین های بازاریابی و تبلیغاتی  و روش های بازاریابی که مناسب با شرایط ما باشن رو پیدا کنیم.

بازاریابی و فروش به همراه جذب مشتری و بازار جدید

محمد گنجیمشاهده نوشته ها

محمد گنجی مدرس ، مولف و کارشناس ارشد کسب و کار تالیف 32 جلد کتاب تدریس و مشاوره از 1370

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.