جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو

فهرست مطالب

بازاریابی مویرگی ، کانال های فروش کوچک ولی گسترده

بازاریابی مویرگی ، کانال های فروش کوچک ولی گسترده

بازاریابی مویرگی ، کانال های فروش کوچک ولی گسترده و مثل مویرگ زیر پوستی و نا محسوس کار می کنه. رسوندن خون و اکسیژن و غذا در بدن توسط مویرگ ها انجام میشه. پس رسوندن محصول به دست مصرف کننده ی اصلی!!! حالا از این واقعیت در بازاریابی استفاده می کنیم. شبکه ی پخش برای رساندن محصول و خدمات به دست مصرف کننده ی اصلی وبه طور مستقیم، اساس کسب و کار است.
بازاریابی مویرگی ، کانال های فروش کوچک ولی گسترده
بازاریابی مویرگی شبکه ی گسترده ای از بازاریابی و پخش محصولات و خدمات است. در این روش تعداد بازاریاب ها زیاد بوده و رساندن محصول با کمترین واسطه صورت می گیره.بازاریابی در کنار تبلیغات مناسب می تونه موفقیت کسب و کار را تضمین کنه.

بازاریابی مویرگی

تا حالا شنیدین که میگن: “اگر میخوای کسی رو متقاعد کنی موضوعی رو بپذیره کاملا زیرپوستی عمل کن”؟
اگر این موضوع رو کاملا درک کنید مفهوم اصلی بازاریابی مویرگی رو درک میکنید . این بازاریابی تنها هدفی که داره اینه ، بازار رو در دست بگیره و محصولات رو گسترش بده تا به دست آخرین مشتری برسه. اینجا منظور از بازار یعنی همه ی بازارهای کوچک و بزرگی که  موجود هستن.
در حال حاضر کسب و کار ها رقابتی تر شدن پس لازم که ما با مشتری ارتباط مؤثرتری داشته باشیم که از بین همه ی راه های موجود فروش حضوری و و بازاریابی شخصی پر کاربرد تر هستن .
ارتباط تلفنی در فروش محصول خیلی مؤثر هست چرا؟

ون یکی از راه های گسترش و فر وش محصول هست ، از طرفی با قدرت کلام و لحن احتمال اینکه بتونیم مشتری رو متقاعد کنیم بیشتره و از همه مهمتر میتونیم نیاز های مشتری روشناسایی کنیم که اطلاعات زیادی به ما میده . و آخرین نکته اینکه با توجه به اهمیت زمان برای ما به عنوان بنگاه اقتصادی ومشتری ، مدیریت زمان بهتر انجام میشه .
موضوع ارتباط تلفنی یک راه توزیع محصولات هست ، در اصل ما به طور مستقیم مشتری رو به خرید محصول تشویق میکنیم ، اعتماد او رو جلب میکنیم ، ویژگی محصول رو میگیم و نیاز او رو میسنجیم.

بازاریابی به روش پخش عمده محصول:

توزیع عمده محصول در بازار ، تا همه مشتری ها به اون دسترسی داشته باشند.
مزیت این روش این است که ، هزینه تمام شده این روش پایین تر هست و قیمت نهایی محصول کاهش پیدا میکنه و سود خرده فروش ها بیشتر میشه. از طرفی شغل و درآمد بیشتری برای مراکز پخش کوچک به وجود میاد.
ولی معایبی هم وجود داره مثل اینکه به خاطر شیوه های نقد و نسیه قیمت محصول پایین تر از قیمت واقعی اون به فروش میرسه یا اینکه ریسک پرداخت پول محصول زیاد میشه و شرکت ها هیچ کنترلی روی نحوه ی توزیع محصول ندارن.

بازاریابی مویرگی برای پخش محصول:

روش توزیع محصول از طریق شرکت های پخش مویرگی خیلی جالب و مفیده . منظور شرکت های بزرگی هستن که بازپرداخت فروش محصول به ما ریسک نداشته باشه و مسؤلیت کار خودشون رو بپزیرن .
حالا چه مزیت هایی داره: چون تجربه های خوبی از پخش مویرگی دارن مجبور هستن که اطلاعات و سیستم های پخش خودشون رو به روز رسانی کنن پس قابل اعتماد هستن، از طرفی نگران بازپرداخت پول محصولات نیستیم چون متعهد هستن.

سرعت انتقال محصول نسبتا بالاست و در آخر اینکه چون سیستم پخش متمرکز هست مشتری ها فقط با یک نفر طرف هستن که مسؤلیت رو به عهده داره . معایبی هم داره، متاسفانه کنترلی بر شیوه ی توزیع نیست، اگر شرکت پخش کننده محصول رو توزیع نکنه ، تولید کننده فلج میشه ، بعد از مدتی شرکت های توزیع کننده معمولا راه توزیع رو در دست میگیرند و برای تولید کننده هدف تعیین میکنن .

بازاریابی به کمک شرکت های توزیع مستقل :

به خاطر مشکلاتی که در روش های قبلی وجود داشت ، صاحبان سرمایه و کارشناسان بازار شرکت های توزیع مستقلی رو ابداع کردن که مشکلات عمده گفته شده رو نداشته باشن و کاربردی عمل کنن. این شرکت ها معمولا پخش محصولات برند و معتبر کشور رو به عهده دارن، در واقع برندهایی که در بازار حضور پرنگ تر وسود حاصل بیشتری دارن.

یکی از دلایل تشکیل شرکت های پخش مستقل بازار رقابتی موجود هست ، قیمت یک کالا رابطه ی مستقیمی با خرید اون توسط مشتری داره ، تعداد شرکت های تولیدی رو به افزایش هست ، پس لازم که شرکت های توزیع مستقل تشکیل بشن تا بازار محصول رو پیدا کنن، اون رو پخش کنن و با نازل ترین قیمت به مشتری بفروشن از طرفی هم معتبر و متعهد باشن.

هدف شرکت های توزیع مستقل

نزدیکی بازار مصرف به شرکت
اندازه بازار هدف ( استراتژیک بودن بازار)
شرکت های تولیدی بزرگ که توانایی تولید محصولات با حجم زیاد رو دارن بدون شک از بازار بزرگ تهران نمیگذرن چرا؟؟؟؟
چون جمعیت زیادی در تهران ساکن هستن ، روش مصرفی افراد در تهرات الگوی مصرفی دیگران استان ها هست، سطح درآمد نسبتا بالاست و قدرت خرید مردن نسبت به بقیه استان ها بیشتره .
شرکت های تولیدی تقریبا۳۰% از فروش خودشون رو در تهران و حومه انجام میدن که قابل توجه هست . پس با انتخاب بازاری مثل بازار تهران هم مورد نزدیکی بازار مصرف به شرکت رو در نظر گرفتن و هم استراتژیک بودن بازار رو درست تشخیص دادن تا سود ببرن.

مزایای توزیع  و بازاریابی مویرگی

اگر استراتژی این  توزیع رو خوب پیاده سازی کنیم، نیروی انسانی متخصص پرورش بدیم ، ارتباطات و قیمت گذاری رو دقیق پیش بینی کنیم یک توزیع بی نقص خواهیم داشت که مزایای زیادی داره مثل:

  • بدست آوردن اطلاعات دقیق از بازار
  • ارتباطات بیشتر با مشتری ها
  • در دست گرفتن بازار فروش
  • کاهش خطر از دست دادن مشتری
  • کاهش احتمال به وجود آمدن رقبا
  • دادن خدمات بیشتر در زمان کوتاه با سرعت زیاد
  • و بسیاری از موارد دیگه.

معایب بازاریابی مویرگی:

بازاریابی مویرگی مسلما هزینه زیادی میخواد چون ما باید شرکت پخش مستقل رو تشکیل بدیم ، نیروی انسانی تربیت کنیم ، محصول رو تولید کنیم ، قیمت گذاری کرده و با قیمت سایر رقبا مقایسه کنیم ، مشکلات انبارداری و مدیریت عملیات پخش بسیار سنگین و زمان بر هست از طرفی کنترل همه مراکز فروش مثل سوپرمارکت ها و یا مغازه ها خیلی سخت هست.

باید بازار هدف هم مشخص کنیم بعد باید مسؤلین فروش و پخش استخدام کنیم که کار سختی هست چون باید فروش حجم بالایی از محصول رو به فرد خاصی بسپاریم که اگر در مواردی در این کا رمتخصص نباشه ما حتما به مشکل برمیخوریم.

در آخراینکه باید هدف از توزیع محصولات و استراتژی فروش رو با اطلاعات به روز دنیای کسب و کار مطابقت بدیم و بدونیم که بدون داشتن برنامه، پول، هدف و نیروی انسانی مورد نیازقادر به پخش مویرگی که پایه و اصول بازاریابی مویرگی هست ، نمیشیم.

۰ ۰ رای ها
امتیازدهی به مقاله

پاسخ به سوالات

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
0
دوست دارم نظرت رو بدونم! لطفا نظر بده!x