چطور کسب و کار

چطور کسب و کار بهتری داشته باشیم؟ بهبود کسب و کارفعلی و کسب در آمد بیشتر و مطمئن تر ، در بیزینس بسیار مهمه! برای بهبود و راه اندازی  کسب و کار فعلی اول باید مدیریت منابع رو به درستی انجام بدیم. داشته ها رو حفظ کنیم . اشکالات کار رو بر طرف کنیم. به منایع و امکانات جدید دسترسی پیدا کنیم . سهم بازار بزرگتری داشته باشیم.

چطور کسب و کار
چطور کسب و کار

بهبود کسب و کار، بهتر کردن شرایط و تداوم اون برای افزایش موفقیت و پایداری کسب و کار ما عامل خیلی مهمی محسوب میشه.

مواردی مثل نظارت مداوم و دقیق بر جریان نقدینگی یا استفاده از رسانه ها و شبکه های اجتماعی برای معرفی محصول یا کالا یا خدمات خودمون می تونه به رشد و بهتر شدن کسب و کار ما خیلی کمک کنه و نتیجه آن به دست آوردن بیشترین سود از این راه هست. پس پیدا کردن پاسخ سوال ” چطور کسب و کار بهتری داشته باشیم ؟” خیلی مهمه!

چطور کسب و کار خودمون رو پر رونق کنیم

همیشه می گن سوال دقیق و خوب ، خودش قسمتی از جوابه! پس چطور کسب و کار بهتری پیدا کنیم ، به درک ما از کسب و کار بستگی داره.در این جا چند مورد برای بهبود شرایط کسب و کار را معرفی میکنیم:

بررسی مداوم حساب مالی

تعداد کمی از کسب و کارهای کوچک وجود دارند که ایده های دقیق ،روزانه هفتگی یا ماهانه ثبت میشن و آنها از روند گردش مالی خودشون با خبر هستند و آن را مدیریت می کنن این نکته خیلی مهمه که در زمان و مکان مناسب نیاز صرفه جویی در جریان نقدینگی را کنترل کنید.

اگر شما صاحب کسب و کاری هستید که مهارت لازم در این زمینه را ندارید بهتره یک حسابدار استخدام کنید وخودتون در کنار حسابدار جریان نقدینگی کسب و کار را بررسی کنیم. پس اگه می خوای بدونی چطور کسب و کار شما اوضاع بهتری پیدا می کنه، باید اول به حساب های مالی دقت کنی.

مشخص کردن اهداف

برای موفقیت و بهبود شرایط همیشه باید اهداف کوتاه مدت و بلند مدت خودمون رو مشخص کنیم و آنها رو به عنوان وسیله‌ای برای برنامه‌ریزی درست و صحیح استفاده کنیم.

از این راه مطمئن بشیم که در کسب و کار خودمون در حال حرکت هستیم و پیشرفت می‌کنیم مثلا تلاش کنیم که ترافیک رو در وب سایت و یا وبلاگ خودمون بالا ببریم تا از این راه بتونیم فروش رو افزایش بدیم و مشتریان خودمون رو به مشتری های ماندگار و وفادار تبدیل کنیم.

استفاده از بازاریابی با تاثیرگذاری بسیار بالا

یکی از پاسخ ها به سوال چطور کسب و کار من رونق می گیره ، همینه .اگر برای بازاریابی پول زیادی در نظر بگیریم و در مسیر درست هزینه نکنیم در واقع راحت ترین راه رو انتخاب کردیم. ما باید به دنبال استراتژی ها و برنامه های کم هزینه همراه با تاثیر بسیار بالا برای پیشرفت کسب و کار خودمون باشیم .قبل از اینکه استراتژی های بازاریابی رو به چهارچوب بازاریابی خودمون اضافه کنیم چند مورد از اونها رو مورد آزمون و خطا قرار میدیم تا به بهترین نحو آنها را عملی کنیم.

شبکه های اجتماعی یک روش خیلی ارزان و کم هزینه برای بالا بردن و افزایش سطح کسب و کار ما هستن تا افراد بیشتری با ما آشنا بشن .لینکدین، فیسبوک ،توییتر و اینستاگرام بهترین نمونه های شبکه‌های اجتماعی در زمینه معرفی هر کسب و کاری محسوب می‌شن.

معرفی کسب و کار ما توسط یک کسب و کار بزرگ

اگر ما از سطح کیفی بالایی برای مدیریت کسب و کار خودمان و تولید محصول و ارائه خدمات بهره‌مند باشیم یک کسب و کار بزرگ و قدرتمند می تونه از ما حمایت کنه و ما را به افراد معرفی کنه .اگر در معرفی ما تمام موارد و نکات ضروری رعایت بشه ما در ذهن افراد باقی می مونیم .لازم نیست که تمام اطلاعات راجع به ما به مخاطب داده بشه بلکه باید یک مجموعه از اطلاعات به صورت مرتبط به هم برای آنها گفته بشه تا با ما آشنا بشن.

بر روند کار باید نظارت و کنترل داشته باشیم

تغییرات جهانی و رویدادها و اتفاقاتی که هر لحظه در حال رخ دادن هستن بر همه کسب و کارهای کوچک و بزرگ تاثیر میزارن پس ما باید با تمام اتفاقات دنیای اطراف خودمون در ارتباط باشیم و پیش بینی کنیم که بر روی کسب و کار کوچک ما چه تاثیراتی می گذارند و خودمون رو برای مشکلات جدید یا تغییرات جدید آماده کنیم برای مشکلات احتمالی همیشه راه‌حل‌های احتمالی داشته باشیم.

صاحب کسب و کار باید بر روی تیم خودش نظارت کامل داشته باشه،اطلاعات و آگاهی خودش رو درباره بازار هدف و رقیب های دیگه بالا ببره تا در شرایط سخت یا بحرانی به خوبی بتونه تصمیم گیری کنه و کسب و کار رو به پیش ببره.

افزایش مهارت های فروش

کاملاً واضح هست که با مراجعه بالای مشتری ها به هر کسب و کاری عملکرد فروش بهبود پیدا می‌کنه . چه کسب و کار ما کوچک باشه که یک نفر مسئول فروش باشه یا کسب و کار بزرگی باشه و یک مدیر و تیم فروش بزرگ داشته باشه،

در هر دو حالت باید بر بهبود و بهتر شدن فروش تمرکز کنه. هر کسب و کاری در یک زمینه نسبت به افراد و کسب و کار های دیگه برتری داره، باید نقطه قوت خودش رو بررسی کنه و ببینه در این زمینه افراد چه نیازها و چه خواسته هایی دارن با بررسی تمام نکات حس و هدف بیشتری برای فروش محصول و خدمات در این زمینه ایجاد کنه و افراد رو به سمت کسب و کار جذب کند.

یافتن بهترین روش ها

همیشه باید تصمیم ها و پایه و اساس کسب و کار و شفاف بیان کنیم و نگه داریم یعنی لزومی نداره بین ما و تیم کسب و کار مانعی وجود داشته باشه. ما باید بتونیم به طور موثر با همه ارتباط برقرار کنیم و فرآیندهای کاری رو تایید کنیم و همه چیز را به آرامی پیش ببریم. همه فرآیندهای کاری خودمان را باید ثبت کنیم تا در آینده هیچ سوء استفاده ای اتفاق نیافته.

به تیم کاری انگیزه بدیم

باید به تک تک اعضای تیم و عملکرد آنها و استعداد آنها توجه کنیم و به آنها انگیزه بدهیم. چون اگر کارکنان با استعداد و با انگیزه داشته باشیم پیشرفت های بزرگی در کسب و کار خودمون ایجاد میکنیم .باید موارد و نکاتی که باعث میشه کارمندان ما به بالاترین سطح عملکرد برسن را بررسی کنیم و برای حفظ آسایش و راحتی اون ها همه موارد رو رو اعمال کنیم.

شناسایی محدودیت ها

صاحبان موفق کسب و کارها از محدودیت ها و موانع موجود در راه خودشون دید بازی دارن. آنها با شناخت عمیقی که از شخصیت خودشان دارند منابعی که در دست دارن رو مدیریت می‌کنن و زمینه‌های ضعف خودشون رو پیدا می کنن بعد به چالش می کشند و تلاش می کنند اونها را به نقطه قوت تبدیل کنن. این یکی از دلایل اصلی و مهم موفقیت محسوب میشه.

استراحت و آرامش

مطمئنا راه انداختن یک کسب و کار، کاری سخت و دشوار هست . گاهی برای بهتر شدن شرایط کسب و کار باید به خودمون شورو شوق دوباره و انگیزه بدیم .اگر میتونیم کمی استراحت کنیم یا به تعطیلات بریم تا آرامش و ذهن بازی داشته باشیم. تا با فکر کردن ، جواب های بهتری برای چطور کسب و کار پرسود داشته باشیم پیدا کنی.

بهبود خدمات مشتری

هر کسب و کاری چه کوچک و چه بزرگ اگر حتی یک مشتری ناراضی و یا یک نظر منفی داشته باشه میتونه روی افراد دیگه تاثیر زیادی بگذاره .برای رفع این مشکل و بهبود شرایط ما باید خدمات مشتریان را ارتقا ببخشیم مشتری‌های راضی به دلیل اعتماد به ما دوباره به سمت ما برمی گردن و یا ما را به افراد دیگه معرفی می کنن . با توجه به اینکه چه محصول یا کالایی و خدماتی در اختیار آنها قرار میگیره بهتره. خدمات پس از فروش هم برای آنها قائل بشیم.

توجه به بازخورد

همیشه باید نظرات صادقانه را جدی بگیریم کارکنان کسب و کار یک دیدگاه خاص در مورد بهبود شرایط کسب و کار دارن. به جای اینکه مشاور استخدام کنیم تا نقاط ضعف ما را شناسایی کنه می‌تونیم از دیدگاه ،مشاهدات و نظرات کارمند ها استفاده کنیم تا شرایط بهتر رو بسازیم. بازخورد مشتری ها می تونه یک ابزار تبلیغاتی در جهت مثبت برای ما باشه ما باید همیشه نظرات و بازخورد های مختلف مطالعه کنیم و در راستای رضایت بیشتر تلاش کنیم.

بازاریابی و تبلیغات آنلاین

اگر وب سایت یا وبلاگ داریم یا در شبکه های اجتماعی فعالیت می‌کنیم باید اصول مهم و کاربردی برای بهتر شدن این موارد رو رعایت کنیم تا افراد بیشتری در فضای مجازی با محصول و خدمات ما آشنا بشن

به دست آوردن اطلاعات درباره رقیب ها

در بازار هدف همیشه باید هوشیارانه عمل کنیم و رقبای خودمون رو بشناسیم با مطالعه روی کسب و کار آنها ،عملکرد آنها ،بازاریابی و تبلیغات شون اطلاعات زیادی میتونیم بدست بیاریم

استفاده از استراتژی های خلاقانه بازاریابی

به جای اینکه هزینه های زیادی به افراد معروف برای تبلیغات محصول خودمون بدیم باید استراتژی های خلاقانه و تاثیرگذار که رایگان هم هستن ارائه بدیم. استراتژی هایی که افراد بیشتری را به سمت ما جذب می کنه و برای مردم هیجان انگیز هس این طوری با کمترین هزینه بیشترین جذب مشتری رو داریم

۰ ۰ رای ها
امتیازدهی به مقاله

محمد گنجیمشاهده نوشته ها

Avatar for محمد گنجی

محمد گنجی مدرس ، مولف و کارشناس ارشد کسب و کار تالیف ۳۲ جلد کتاب تدریس و مشاوره از ۱۳۷۰

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments