جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

کسب درآمد از مشاوره به صورت آنلاین و حضوری

فهرست مطالب

مدیریت ، استراتژی ، انتخاب رشته ، ادامه تحصیل ، بازار کار

مشاوره ، چگونه از مشاوره کسب درآمد داشته باشیم. مشاوره می تونه در همه ی زمینه ها به کسب و کار و موفقیت شما کمک کنه. به شرط اینکه مشاور کارآمدی داشته باشی. پس شغل مشاوره هم می تونه خیلی خوب و درآمد زا باشه. انواع مختلفی از مشاوره وجود داره. باید بتونی از هوش و مهارت هایی که داری برای کمک به مردم استفاده کنی و در قبال اون برای خودت یه موقعیت پایدار و مناسب ایجاد کنی.
مشاوره
مشاوره ، مهارت ها و هوش شماست که برای شما به یک حرفه تبدیل می شه،  به شرط اینکه بتونین با اون کسب درآمد کنین.در اینجا جند نمونه از کارهای مشاوره ای معرفی می کنم که می تونید به عنوان شغل خودتون در نظر بگیرید . البته اگه در این موارد تبحر ، علاقه و استعداد دارید.

محورهای مشاوره:

مشاوره یکی از شغل‌هایی است که امروزه به دلیل افزایش مشکلات و نیازهای افراد، تقاضای زیادی در بازار کار دارد. برای کسب درآمد از مشاوره، می‌توانید به چند روش زیر روی آورید:

 1. ارائه خدمات مشاوره حضوری: این روش شامل ارائه خدمات مشاوره در مکان حضوری می‌باشد، مانند دفتر کار، مطب، یا اتاق کار در خانه. این روش در بسیاری از زمینه‌های مشاوره، از جمله مشاوره روان‌شناختی و مشاوره حرفه‌ای، مورد استفاده قرار می‌گیرد.
 2. ارائه خدمات مشاوره آنلاین: این روش شامل ارائه خدمات مشاوره از طریق اینترنت می‌باشد، مانند ارائه مشاوره از طریق ویدئو کنفرانس، چت، ایمیل و یا سایر روش‌های ارتباطی آنلاین. این روش، برای مشاوره در زمینه‌هایی مانند مشاوره روان‌شناختی، مشاوره تحصیلی و یا مشاوره حرفه‌ای، مناسب است.
 3. نوشتن کتاب یا مقالات مشاوره: این روش شامل نوشتن کتاب یا مقالات مشاوره در زمینه‌های مختلف مانند مشاوره خانواده، مشاوره تحصیلی، مشاوره حرفه‌ای و یا مشاوره روان‌شناختی است. این روش، به شما این امکان را می‌دهد که تخصص و دانش خود را به دیگران منتقل کنید و درآمدی پایدار از فروش کتاب یا مقالات خود داشته باشید.
 4. برگزاری کلاس‌ها و سمینارها: این روش شامل برگزاری کلاس‌ها و سمینارها در زمینه‌های مختلف مانند مشاوره خانواده، مشاوره تحصیلی، مشاوره حرفه‌ای و یا مشاوره روان‌شناختی است

مشاوره ، برگزاری ورک شاپ ، سمینار و دوره های آموزشی:

با برگزاری دوره ها و سمینارها می تونید دانش و مهارت های خودتون رو به اشتراک بگذارید. بابت این دوره یا سمینار پول دریافت می کنید و در عوض اطلاعات خودتون را در اختیار شرکت کننده ها قرار می دهید. در سمینار ها بحث عمومی و کلی درباره ی موضوعی خاص که مورد علاقه ی حضار است انجام می شود . این موضوع باید کاربردی و مفید باشه. در یک سمینار می شه ادامه بحث با یک پرسش و پاسخ و سپس بحث پیزامون موضوع باشه. در این بحث به مطلب عمق می بخشیم و با شیوایی کلام می تونید تاثیر گذار باشی.در این راه اگه کارتون را خوب انجام بدبد مشتریانی دائمی خواهید داشت که به کارتون رونق می دهند.

 نت ورک و شبکه سازی به جای سخنرانی:

در حرفه ی مشاوره ، شاید اگه فقط بخواهید بگویید چه کاری خوبه و چه کاری خوب نیست ، اونقدر که باید و شاید تاثیر گذار نبودید. باید کمک کنید به شبکه سازی . یعنی یه قدم جلو تر بروید و مشتریان خودتون را با مشتریان بالقوه آشنا کنید . با این کار هم اقدام عملی انجام دادید و هم با به سود رسیدن مشتریان شما هم منتفع خواهید شد. یعنی علاوه بر ارائه راهکار تئوری ، به طور عملی نیز مطابق دستورالعملی که صادر کردید پیش بروید. شاید بتوان گفت مشاوره و کوچینگ و منتورینگ توام می تواند تاثیر گذار باشد.

واقعیت این است که بسیاری از راهکارهای تئوری و اصولی که ارائه می شود درفضای آنلاین و اینستاگرام و … وجود دارد. چگونگی انجام آن و چگونگی رفع مشکلات باعث ایجاد تمایز می شود.

 کسب کمیسیون از ارائه خدمات:

شما می تونید با معرفی مشتریان و ادامه شبکه سازی ، بابت این ارزش افزوده ای که ایجاد می کنید حق کمیسیون دریافت کنید. کسب کمیسیون یک روش متداول در همه جای دنیاست.( هر چند در ایران کمیسیون گرفتن و دلالی ممکن است تداعی کننده حس خوب نباشد!)

 ارتباط با موسسات و شرکت های دیگر:

اگه شما در زمینه ی مشاوره ی مالی شرکتی کار می کنید و کارهای خودتون را به درستی انجام می دهید، می تونید به کارمندان اون شرکت ها و افراد مرتبط هم مشاوره بدهید.ارتباط شما با موسسات و شرکت های بزرگتر ، دامنه ی وسیع تری از مشتریان را برای شما به همراه می آورد. یعنی کار با یک شرکت یا فرد یا … می تواند ایجاد یک مسیر برای گسترش کار باشد.

ایجاد تجربه ی عملی:

اگه حرفه ی شما مشاوره است می تونید برای مشتریان تون تجربه ی یک یا دو روز کار عملی را فراهم کنید تا هم آموزش شما اثر بخش تر باشه و هم برای مشتریان شما حس بهتر و تجربه ایجاد بشه. این عمل می تونه درآمد بیشتری را برای شما ایجاد کنه. این ایجاد تجربه می تواند در قالب یک کارگاه، بوت کمپ ، دورهمی، ایونت و… باشد.

این کار علاوه بر بالابردن راندمان کار باعث ایجاد هویت و اعتبار خاص می شود.

به اشتراک گذاشتن سود:

می تونید در پروزه های مختلف سود و درآمدتون را با هنرجوها به اشتراک بگذارید. این عمل دامنه ی فعالیت شما را بیشتر و درآمد بیشتری را به سمت شما سرازیر می کند. در این کار هنرجویان شما ، همکاران شما شده ، در قسمتی از سود شما شریک می شوند اما موفقیت بیشتری را برای شما به ارمغان می آورند. در اصل با این کار نوعی تیم سازی برای خود و تجربه اندوزی برای هنرجویان و مخاطبان خود خواهید داشت.

ارتباط موثر و پشتیبانی مداوم مشاوره:

وقتی شما در زمینه ای کار می کنید و مشاوره می دهید، پشتیبانی کار خیلی مهمه. چون اگه مشتری شما در فواصل مشخص به شما مراجعه کنه و روند کار کنترل و راهکارهای جدید دریافت کنه ، هم شما مشتری دائمی خواهید داشت و در نهایت نتیجه ی کار دلچسب تر می شه. این ارتباط می تونه توسط ایمیل ، تلفن ، SMSو… انجام بشه و وفاداری مشتری را بیشتر کنه.

محصولات :

اگه تعداد محدودی از محصولات مورد علاقه ی مشتریان شما وجود داره که شما قادر به تهیه ی آنها هستید ، چه بهتر که این محصولات را از قبل آماده و به مشتریان خود بفروشید. شما امین و مورد اعتماد مشتری خود هستید و به عنوان مشاوره می توانید توصیه ی خرید داشته باشید. به این ترتیب هم کسب درآمد بیشتری خواهید داشت . هم مشتریان بیشتری به خاطر راحتی و امنیت بیشتر به شما مراجعه می کنند.

نماینده ی یک برند خاص باشید:

اگر محصول یا خدمتی وجود داره که مشتریان شما به اون نیاز داند و شما هم اون محصول را تایید می کنید ، چرا نماینده و سفیر این برند نباشید؟ یعنی همکاری با سایر برندها و یا ارائه دهنده های خدمات می تواند سبد خرید مخاطبانتان را یک جا پرنماید. هم حس رضایت برای مخاطب و هم سود بیشتر برای شما خواهد داشت.

دوره های آموزشی:

با برگزاری دوره ها و کلاس های آموزشی به کمک مشتریان خود بروید . البته با یک نام تجاری خاص که برای خودتان دارید. یعنی علاوه برا این به سیستم مشاوره می دهید ، نیروهای سیستم را آموزش دهید تا بخشی از کار را انجام دهند. این کار باعث حس رضایت درسیستم می شود. راندمان کار را افزایش می دهد .( زیرا نیروهای درون سیستم هم گام با شما خواهند بود)

برای راه اندازی کسب و کار خودتون ما به شما کمک می کنیم . باما در تماس باشید.

اصول ارائه خدمات مشاوره‌ای:

برای ارائه خدمات مشاوره به مشتریان، باید به مجموعه‌ای از اصول و روش‌ها پایبند بود. برخی از این اصول عبارتند از:

 1. احترام به حریم خصوصی مشتری: این مسئله مهم است که در حین ارائه خدمات مشاوره به مشتری، باید به حریم خصوصی او احترام گذاشته شود و هیچگونه اطلاعات شخصی او به شخص ثالثی منتقل نشود.
 2. شنیدن فعال: برای ارائه خدمات مشاوره بسیار موثر، باید به صورت فعال گوش داده شود و به مشتری فرصت داده شود تا به طور کامل صحبت کند و مسئله‌های خود را بازگو کند.
 3. تمرکز بر روی مشتری: باید به مشتری تمرکز داشته باشید و به او در هر مرحله از مشاوره کمک کنید. به او کمک کنید تا به اهداف خود دست یابد و مشکلاتش را حل کند.
 4. مشاوره شفاف: باید به مشتریان شفافیت و شهامت را در ارائه راهکارهای مشاوره‌ای داشته باشید و هرگونه نقص و مشکل در راهکارهای پیشنهادی را به آن‌ها بگویید.
 5. و….

نقش دیجیتال مارکتینگ در کسب درآمد از مشاوره:

دیجیتال مارکتینگ، برای کسب درآمد از مشاوره می‌تواند بسیار مفید باشد. در حال حاضر، بازار آنلاین وجود دارد و بسیاری از افراد به دنبال محصولات و خدمات خود در این بازار هستند. به همین دلیل، داشتن یک استراتژی دیجیتال مارکتینگ به شما کمک می کند تا مشتریان بیشتری را جذب کنید و این به تبع آن باعث افزایش درآمد شما خواهد شد.

با استفاده از روش‌های مختلف دیجیتال مارکتینگ، می‌توانید به مخاطبان خود اطلاعاتی راجع به خدمات و محصولات خود را ارائه دهید، با آن‌ها در تعامل بوده و از آن‌ها بازخورد بگیرید. این امر باعث ایجاد ارتباط با مشتریان شما می‌شود و به شما کمک می‌کند تا بازار خود را گسترش دهید.

همچنین، استراتژی دیجیتال مارکتینگ به شما کمک می‌کند تا به صورت هدفمندانه تبلیغات خود را هدایت کنید. با استفاده از تحلیل داده‌های مربوط به مشتریان خود، می‌توانید تبلیغات خود را به سمت آن‌ها هدایت کنید و به این ترتیب، احتمال موفقیت بیشتری در تبلیغات خود خواهید داشت.

به طور کلی، دیجیتال مارکتینگ به شما کمک می‌کند تا محصولات و خدمات خود را بهتر به بازار معرفی کنید و به صورت هدفمندانه با مشتریان خود در تعامل باشید.

کدام ابزارهای دیجیتال موثرترند؟

وب سایت:

وب سایت کسب و کار مشاوره باید به گونه‌ای طراحی شده باشد که مشتریان احساس کنند که در جستجوی خدمات مشاوره ، شما و شرکت شما بهترین انتخابه و می‌تواند به آن‌ها کمک کند. برخی از ویژگی‌های مهم وب سایت کسب و کار مشاوره عبارتند از:

۱. طراحی رسپانسیو: وب سایت باید برای دیدار با هرگونه دستگاه (موبایل، تبلت، لپتاپ و…) بهینه سازی شده باشد.

۲. صفحه اصلی جذاب: صفحه اصلی وب سایت باید جذاب و محرک برای کاربران باشد. باید یک نمای کلی از خدمات مشاوره شما را ارائه دهد و باید ساده و روان باشد.

۳. اطلاعات دقیق و کامل: وب سایت شما باید شامل اطلاعات دقیق و کامل در مورد خدمات شما، قیمت‌ها، شرایط و مزایای هر خدمت باشد.

۴. نمونه کارها: شما می‌توانید نمونه کارهایی که انجام داده‌اید را در وب سایت خود به نمایش بگذارید. این نمونه کارها به مشتریان جدید کمک می‌کند که بهترین تصمیم را بگیرند.

۵. تماس با ما: باید یک فرم تماس با مشاوران شما در وب سایت قرار داده شود. همچنین، باید ایمیل، شماره تلفن و آدرس دفتر مشاوره شما در سایت مشخص باشد.

۶. بلاگ: برای جذب مشتریان و جذب بیشترین ترافیک ممکن به سایت خود، باید یک بخش بلاگ در وب سایت داشته باشید که در آن مطالب مفید و جذاب در مورد موضوعات مشاوره‌ای شما را به اشتراک بگذارید.

۷. نظرات و توصیه‌ها: شما می‌ تواند در بخش نظرات، ضمن دریافت نظر مخاطبان به پرسش های آنان پاسخ دهید. با این روش هم تعامل را بالا می برید و هم محتوای مناسب برای سئو تولید می کنید.

و…

شبکه های اجتماعی:

شبکه‌های اجتماعی می‌توانند به عنوان یک ابزار قدرتمند برای تبلیغ و جذب مشتریان برای کسب و کار مشاوره استفاده شوند. اما برای استفاده بهینه از شبکه‌های اجتماعی برای کسب و کار مشاوره، باید این نکات را مدنظر قرار داد:

۱. شناسایی مخاطبان: باید شناسایی کنید که مخاطبین شما کجا هستند و در کدام شبکه‌های اجتماعی فعالیت می‌کنند. این به شما کمک می‌کند تا بتوانید به طور بهتری با آنها در ارتباط باشید و محتوای مناسبی را برای آنها تولید کنید.

۲. انتخاب شبکه‌های اجتماعی: برای کسب و کار مشاوره می‌توانید از شبکه‌های اجتماعی مختلف مانند اینستاگرام، لینکداین، توییتر و فیسبوک استفاده کنید. اما برای انتخاب شبکه‌های مناسب باید با توجه به مخاطبان و نوع خدمات شما، شبکه‌های مناسب را انتخاب کنید.

۳. تولید محتوا: برای موفقیت در شبکه‌های اجتماعی، باید محتوای جذاب و با ارزش برای مخاطبان تولید کنید. محتوای شما باید ارزش آموزشی داشته باشد و به مشتریان جدید و قدیمی کمک کند تا مشکلات خود را حل کنند.

۴. تعامل با مخاطبان: شما باید با مخاطبان خود در شبکه‌های اجتماعی تعامل داشته باشید. باید به پرسش‌ها و نظرات آنها پاسخ دهید و با آنها در ارتباط باشید.

۵. استفاده از تبلیغات: برای جذب مخاطبان جدید و تبلیغ خدمات خود می‌توانید از تبلیغات در شبکه های اجتماعی و مخصوصا اینستاگرام استفاده نمایید.

پیام رسانها:

استفاده از پیام رسان‌های محبوب مانند واتس‌اپ و تلگرام برای کسب و کار شما می‌تواند به عنوان یک روش ارتباطی اثربخش برای شما باشد. در زیر نکاتی را برای استفاده بهینه از پیام رسان‌های واتس‌اپ و تلگرام برای کسب و کار مشاوره ذکر می‌کنم:

۱. تعیین وقت مشخص: برای استفاده بهینه از پیام رسان‌های واتس‌اپ و تلگرام، باید برای ارتباط با مشتریان خود وقتی مشخصی تعیین کنید. به عنوان مثال، می‌توانید برای پاسخگویی به سوالات مشتریان خود، ساعاتی خاصی در روز را تعیین کنید.

۲. پاسخ سریع: مشتریان با استفاده از پیام رسان‌های واتس‌اپ و تلگرام به دنبال پاسخ سریع به سوالات و مشکلات خود هستند. بنابراین، باید سریع و به موقع به پیام‌های آن‌ها پاسخ دهید.

۳. نگهداری از حریم خصوصی مشتریان: حفظ حریم خصوصی مشتریان برای کسب و کار شما بسیار مهم است. باید مطمئن شوید که از اطلاعات شخصی مشتریان خود به درستی مراقبت کرده و آن‌ها را به هیچ کس فاش نکنید.

۴. استفاده از پیام‌های شخصی‌سازی شده: شما می‌توانید با استفاده از پیام‌های شخصی‌سازی شده، نام و اطلاعات شخصی مشتریان خود را در پیام‌های خود استفاده کنید تا ارتباط خود را با آن‌ها تقویت کنید.

۵. بهره‌گیری از قابلیت‌های مختلف پیام رسان‌ها: پیام رسان‌های محبوب مانند واتس‌اپ و تلگرام، دارای قابلیت‌های مختلفی هستند که روز به روز هم گسترش می یابند. استفاده از این قابلیت ها می تواند روند موفقیت را سریع تر نماید.

محتوای شبکه های اجتماعی:

برای شبکه اجتماعی کسب و کار مشاوره، می‌توانید انواع محتوایی تولید کنید که به مخاطبان شما کمک کند تا بهترین استفاده را از خدمات شما ببرند و به طور کلی با اهداف شما همخوانی داشته باشد. در زیر چند نوع محتوایی را برای شما معرفی می‌کنم:

 1. محتوای آموزشی: با ارائه محتوای آموزشی و آگاهی‌بخش، می‌توانید به مخاطبان خود کمک کنید تا مسائل و مشکلات خود را برطرف کنند. می‌توانید به شرح مشکلات شایعی که در حوزه مشاوره شما وجود دارد، بپردازید و راهکارهایی برای حل آنها ارائه کنید.
 2. محتوای اجتماعی: با انتشار محتوایی که به موضوعات اجتماعی و فرهنگی مرتبط با حوزه کاری شما می‌پردازد، می‌توانید نظرات و ایده‌های خود را با مخاطبان خود به اشتراک بگذارید.
 3. محتوای قصه‌ای: با ارائه داستان‌های موفقیت مشتریان و موفقیت‌های خود در حوزه مشاوره، می‌توانید مخاطبان خود را الهام بخشید و آنها را به تعامل بیشتر با شما و استفاده از خدمات شما تشویق کنید.
 4. محتوای تفریحی: با انتشار محتوایی که به موضوعات تفریحی و آموزشی مرتبط با حوزه کاری شما می‌پردازد، می‌توانید جذابیت و جذب مخاطبان خود را افزایش دهید و به نوعی بازدیدکنندگان را به شبکه اجتماعی خود جذب کنید.
 5. محتوای رویداد: با انتشار اخبار، فعالیت‌ها و رویدادها هم می تواند در این صنف نتایج خوبی ایجاد نماید.

از کدام روش بازاریابی استفاده کنیم:

با توجه به اینکه کسب و کار مشاوره بسیار وابسته به روابط و ارتباطات موثر با مشتریان است، روش های بازاریابی ارتباطی (Relationship marketing) و بازاریابی محتوا (Content marketing) می تواند برای آن مناسب باشد.

در بازاریابی ارتباطی، توجه بیشتری به ایجاد و حفظ رابطه بلندمدت با مشتریان می شود. برای کسب و کار مشاوره، این روش با توجه به اینکه تعامل بلندمدت و رابطه نزدیک با مشتریان بسیار اهمیت دارد، مناسب است. در این روش، تلاش می شود تا با استفاده از روابط پایدار و دوسویه با مشتریان، آنها را برای خرید مجدد و معرفی به دیگران ترغیب کنیم.

در بازاریابی محتوا، برای جذب مشتریان و ایجاد ارتباط با آنها، از محتوای ارزشمند و جذاب استفاده می شود. برای کسب و کار مشاوره، این روش با توجه به اینکه به عنوان یک متخصص در زمینه خدمات مشاوره، دارای دانش و تجربیات خاصی هستید، می تواند مناسب باشد. با ارائه محتوایی ارزشمند و آموزشی در حوزه مشاوره، مشتریان را جذب و رابطه با آنها را برقرار کرد.

لازم به ذکر است که با توجه به نوع کسب و کار مشاوره، روش های بازاریابی دیگری نیز ممکن است مناسب باشند. به عنوان مثال، در برخی موارد تبلیغات پرداخت به کلیک (Pay Per Click Advertising)، تبلیغات ایمیلی (Email Marketing)، و تبلیغات در شبکه های اجتماعی (Social Media Advertising) نیز می تواند برای جذب مشتریان مفید باشد.

۵ ۱ رای
امتیازدهی به مقاله
جستجو

مطالب بیشتر

ایده پردازی و خلاقیت . کسب و کار باهوشانه

ایده پردازی و روش های خلق ایده در کسب و کار

ایده پردازی نیاز داره ، برای تفکر خلاق خودتون محدودیت ایجاد کنید. یعنی علاوه بر این که به افزایش مهارت حل مسئله فکر می کنید ، محدودیت های بودجه و زمان را هم در نظر بگیرید. دنبال ایجاد تغییر باشید.

پاسخ به سوالات

اشتراک در
اطلاع از
guest
1 دیدگاه
تازه‌ترین
قدیمی ترین بیشترین واکنش نشان داده شده(آرا)
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
تجهیزیار
میهمان
جولای 2, 2019 11:54 ق.ظ

جالب بود ! سپاس از اطلاعات تان !

1
0
دوست دارم نظرت رو بدونم! لطفا نظر بده!x