تیم دیجیتال مارکتینگ باهوشانه و ساختار آن

دیجیتال مارکتینگ کاربردی

تیم دیجیتال مارکتینگ و ساختار آن برای شرکت های مختلف فرق داره. این روزها خیلی ها به من مراجعه می کنن و می خوان برای شرکتشون ساختار دیجیتال مارکتینگ تعریف کنم. یا تیم بچینم و..

هر شرکت بنا به استراتژی و بازار هدفی که داره باید تیم دیجیتال مارکتینگ داشته باشه. یعنی نمیشه یه نسخه واحد برای همه داد و گفت این نیروها رو جذب کن. اما به نظرم این ساختار می تونه خیلی از جاها کارامد باشه

ساختار تیم دیجیتال مارکتینگ

من با این ساختار تو شرکت های مختلف تونستم خوب پیش برم. البته برای شروع و راه اندازی! در ادامه و گسترش کار بنا به ضرورت ها و استراتژی ها میشه تغییراتی برای بومی سازی در سازمان انجام داد. اما چیزی که مشخصه اینه که قرار نیست همه ی شرکت ها، همه ی بخش ها رو به طور کامل داشته باشن.

ساختار تیم دیجیتال مارکتینگ باهوشانه

حالا تک تک قسمت های چارت بالا رو بررسی می کنیم.

بخش استراتژی محتوا در ساختار تیم دیجیتال مارکتینگ :

بخش استراتژی محتوا در هر سازمان مهمه. باید معلوم کنیم در چه حوزه‌ای و تا چه گستره‌ای قراره فعالیت کنیم. فعالیت تا چه زمانی ادامه داره. خط قرمزه ها چیه؟ در این بخش توجه به پرسونای مخاطبان بسیار مهمه. اغلب شرکت ها محتوای تولیدی و زمینه‌ی فعالیت رو بر اساس علایق خودشون می چینن تا توجه به مخاطب.( من می گم برای دل خودشون و سهامدارنشون تولید محتوا می کنن).

استراتژی محتوا تعیین می کنه چه افرادی باید در تیم دیجیتال مارکتینگ ما حضور داشته باشن و فعالیت کنن.تیم استراتژی محتوا نیاز به افراد صاحب نظر و فعال دارد!!!!

وظایف بخش استراتژی محتوا:

 • جلسات منظم هفتگی برای تعیین استراتژی کوتاه مدت ( همان هفته) و بلند مدت
 • تعیین مدیر محصول برای هر پروژه ( این مدیر محصول از بین اعضای یا فرد خارج از گروه می باشد)
 • دعوت از مهمان برای پروژه های مختلف ( افراد صاحب تخصص ، ایده و استراتژی)
 • ورود و کنترل کلیه فعالیت ها در نرم افزارهای مدیریت پروژه مانند “ترلو ” یا “کلیک اپ ” یا… با تاریخ و جزئیات

بخش مدیر محصول در ساختار تیم دیجیتال مارکتینگ :

مدیر محصول وظیفه کنترل و به نتیجه رسوندن یک پروژه را به عهده دارد.وقتی پروژه ای در تیم استراتژی طراحی و تصویب میشه، برای اون مدیر محصول تعیین میشه. این مدیر محصول می تونه یکی از افراد تیم یا فردی خارج تیم باشه. مدیر محصول ( شاید بشه گفت مدیر پروژه ) باید مسئولیت کامل این محصول رو به عهده داشته باشه. در اغلب شرکت ها یه عالمه پروژه ی نیمه کاره و به سرانجام نرسیده وجود داره، چون هیچ کدوم مدیر محصول نداشته!!!

وظایف مدیر محصول:

 • تحویل ایده به بخش تخصصی گرافیک ، ویدئو و… ( ایده و محتوا با شرح کامل و نکاتی که باید در نظر گرفته شود به طراح ارائه می شود و نوع طراحی و کار تخصصی به عهده طراح می باشد)
 • تعیین دقیق زمان ارائه و تحویل پروژه  و پیگیری های مربوطه تا تایید کیفیت
 • استفاده از پتانسیل تمام افراد گروه های تخصصی و تقسیم پروژه ها  ( به طور دائم فقط بایک فرد کار نشود)
 • ورود و کنترل کلیه فعالیت ها در “کلیک اپ ” و یا نرم افزار تعیین شده توسط تیم دیجیتال مارکتینگ با تاریخ و جزئیات
 • پیگیری و انجام اصلاحات در خواستی توسط  بخش کنترل

بخش‌های تخصصی در ساختار تیم دیجیتال مارکتینگ :

این بخش ها عبارتند از

 1. گرافیک ، موشن ، استاپ موشن
 2. ویدئو  و عکس
 3. صدا و پادکست
 4. متن و مقاله و کپی رایتینگ
 5. وب سایت و سئو
 6. تبلیغات دیجیتالی
 7. آنالیز و kpi

و…

قرار نیست همه‌ی شرکت های دیجیتال مارکتینگ، همه‌ی بخش های تخصصی رو داشته باشن!!! بخش هایی که منطبق با استراتژی و اهداف شرکت می باشد باید تشکیل شود. ضمن اینکه با گذشت زمان و تکامل استراتژی ها می توان بخش های مختلف اضافه یا کم کرد.

وظایف اصلی بخش های تخصصی

 • طراحی بر اساس سفارشی که توسط مدیر محصول ارائه شده
 • رعایت اصول طراحی و هویت برند
 • پیشنهاد طرح جایگزین در کنار طرح سفارش داده شده
 • انجام اصلاحات لازم و ارائه شده توسط مدیر محصول
 • اعلام زمان تقریبی تحویل پروژه و مقید بودن به زمان!!

بخش کنترل کیفیت و هویت در ساختار تیم دیجیتال مارکتینگ :

در این بخش کلیه تولیدات و محصولات دیجیتال ، از لحاظ زیبایی بصری ، هویت برند و استراتژی برند کنترل و آماده‌ی انتشار می شود. در این بخش فرد یا افراد متخصص و آشنا به هویت و استراتژی برند باید حضور داشته باشند. یعنی علاوه بر متخصص بودن، این افراد باید متعلق به دامین کسب و کار باشند.

بخش تبلیغات و انتشار محتوا در ساختار تیم دیجیتال مارکتینگ :

پس از کنترل مطالب تولید شده ، مطالب برای انتشار در وب سایت یا شبکه های اجتماعی و یا کانال های تبلیغات دیجیتالی تحویل داده می شود.برای انتشار در وب سایت اصول سئو در نظر گرفته می شود.در شبکه های اجتماعی نیاز به ادمین آموزش دیده می باشد.اما برای تبلیغات دیجیتال نیاز به فرد با تجربه در کنار اکانت منیجر شرکت های تبلیغاتی دیجیتال می باشد.

بخش آنالیز، بهینه سازی و کنترل در ساختار تیم دیجیتال مارکتینگ :

این بخش یکی از مهم ترین بخش های کار می باشد. بعد از انتشار ، آنالیز و بهینه سازی می تواند در تعیین استراتژی های جدید و هدفگذاری آینده کمک نماید.آنالیزور ها علاوه بر بررسی عملکرد ، تحقیقات بازار به همراه تحقیق و توسعه را انجام می دهند.تا بر اساس خروجی های گذشته و نتایج کسب شده، نقشه ی راه آینده را مشخص کنند.

شروع کار بخش دیجیتال مارکتینگ:

برای شروع می توان با دو یا سه نفر که نسبت به دیجیتال مارکتینگ آگاهی نسبی دارند شروع کرد. این افراد برنامه ریزی و مدیریت کارها را به عهده می گیرند . ضمن اینکه هر کدام می توانند مدیر محصول تولیدات باشند.  و در جلسات اتاق فکر شرکت کنند.در کنار این افراد نیاز به حداقلیک گرافیست می باشد.

سایر فعالیت ها را می توان در شروع کار برون سپاری کرد. در هر کدام از شاخه ها با زیاد شدن حجم کار، می توان نیروی اختصاصی و مقیم در مجموعه استخدام نمود.

ادامه کار :

با تثبیت کار ، بخش ها تخصصی تر شده. هر گروه نیاز شاید به سرگروه نیاز داشته باشد و در کل نیاز به مدیر هنری می باشد.

۱.۵ ۲ رای ها
رأی دهی به مقاله

محمد گنجیمشاهده نوشته ها

Avatar for محمد گنجی

محمد گنجی مدرس ، مولف و کارشناس ارشد کسب و کار تالیف ۳۲ جلد کتاب تدریس و مشاوره از ۱۳۷۰

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments