جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو
کارگاه افزایش درآمد
ثبت نام

فهرست مطالب

دورهمی باهوشانه
برای ثبت نام کلیک کنید

بازاریابی هک رشد یا مسیر سریع آزمایش و تجربه ی موفق فروش

بازاریابی هک رشد

بازاریابی هک رشد یا مسیر آزمایش و تجربه ی موفق فروش با سرعت زیاد، فرصت زیادی برای معرفی نداریم پس باید سریع رشد کنیم. ما فقط ۸ ثانیه فرصت داریم تا ساختار یک کسب و کار رو به مخاطب نشون بدیم و وقت تفصیل و توضیح طولانی نیست ، اینجاست که بحث هک رشد پیش میاد ، یعنی باید روشی در نظر بگیریم تا با سرعت بیشتر رشد کنیم.

نظر مدیر کسب و کار رو بدونیم . به جای تبلیغات سنتی و تبلیغات  و فروش تهاجمی ، مشتری رو درگیر برند خودمون کنیم تا خرید کنه. این یعنی بازاریابی هک رشد!!!

بازاریابی هک رشد

هک رشد به زبان ساده:

“فلسفه هک رشد یا رشد کارآفرینی، یک سری اصول و تکنیک‌هاییه که کمک می‌کنه کسب و کارها و شرکت‌ها رشد کنن و موفق بشن. اول این فکر به ذهن شان تراویس و الینور ویتمیر رسیده، و اصول اولیه‌ش برای توسعه محصولات جدید برای شرکت‌های نوپا استفاده می‌شد.

یکی از اصول اینه که باید نسخه‌های مختلفی از محصول یا خدمت خودتون رو تست کنید و ببینید کدوم بهتر جواب می‌ده و بیشتر جذب می‌کنه.

همچنین، مهمه که مشتریان هدفتون رو به خوبی بشناسید و نیازها و مشکلاتشون رو با دقت بررسی کنید تا بتونید محصول یا خدمتی رو ارائه بدید که واقعا به دردشون بخوره.

فلسفه هک رشد هم از روش‌های رشد ویرالی هم استفاده می‌کنه، مثلاً با ایجاد برنامه‌های معرفی دوستان یا امتیازهایی برای معرفی مشتریان جدید.

با اندازه‌گیری و ارزیابی معتبر هم که می‌تونید از اثربخشی روش‌ها و راهبردها اطمینان حاصل کنید و اونا رو بهبود بدید.

در کل، این فلسفه به کسب و کارها کمک می‌کنه تا رو به جلو حرکت کنن و به شکل هوشمندانه‌تری رشد کنن و موفق بشن.”

بازاریابی هک رشد

هک رشد یعنی مسیر آزمایش و تجربه ی سریع شیوه های موثر رشد کسب و کار در زمینه های بازاریابی و توسعه محصول. در واقع یک سری آزمایش و آزمون و خطا انجام میدیم تا بفهمیم چطور میتونیم کسب و کار خودمون رو گسترش بدیم.
طبق بررسی ها میزان زمانی که کاربران ایرانی در سال گذشته برای شناسایی کسب و کارها صرف کردن ۸ ثانیه بوده ، در سال ۲۰۰۸ ، ۱۵ ثانیه بوده که به مرور زمان کاهش پیدا کرده.

یعنی ما فقط ۸ ثانیه فرصت داریم تا ساختار یک کسب و کار رو به مخاطب نشون بدیم و وقت تفصیل و توضیح طولانی نیست ، اینجاست که بحث هک رشد پیش میاد ، یعنی باید روشی در نظر بگیریم تا با سرعت بیشتر رشد کنیم.


بازاریابی هک رشد
بازاریابی هک رشد نیاز به تعریف مجدد ارائه محصول و توزیع داره. در واقع در این روش نمی خوایم وقت خریدار و خودمون رو تلف کنیم . از طرفی می خواهیم روند رشد کسب و کارمون سریع تر بشه ، نظر مشتری رو بدونیم.

بازاریابی هک رشد یا رشد کارآفرینی، راه‌ها و روش‌های خاصی هستند که کسب و کارها از اونها استفاده می‌کنن تا سریع‌تر و بهتر رشد کنن. هدف اصلیش اینه که به کمک تغییرات و بهبودها، بتونن موفقیت بیشتری کسب کنن و بیشترین بهره رو از منابعشون ببرن.

پنج نکته مهم تو بازاریابی هک رشد عبارتند از:

  1. آزمون‌ها و تست‌ها: به جای اینکه فقط یک راه رو امتحان کنید، دو یا چند راه مختلف رو همزمان تست کنید تا ببینید کدوم بهتر کار می‌کنه و بیشتر نتیجه می‌ده. اینجوری می‌تونید سریع‌تر پیدا کنید که کدوم راه بیشتر جواب می‌ده و اون رو گسترش بدید.
  2. تمرکز بر مشتری: مشتری‌ها کلید موفقیت هستن. باید خوب بشناسیدشون و نیازها و مشکلاتشون رو بفهمید تا بتونید محصول یا خدمتی رو ارائه بدید که واقعا به دردشون بخوره و مورد استقبال قرار بگیره.
  3. رشد ویرالی: وقتی یک محصول خوب دارید که مشتریا ازش راضی‌اند، اونا به دوستان و آشنایان‌شون هم می‌گن و محصول به طور طبیعی و به صورت ویرال (مثل ویروس!) انتشار پیدا می‌کنه و کم‌کم بیشترین تعداد مشتری‌ها رو جذب می‌کنه.
  4. رشد تکراری: به جای اینکه همیشه به دنبال مشتری جدید باشید، سعی کنید روی مشتری‌های فعلی تون هم تمرکز کنید و اون‌ها رو نگه‌دارید. مشتری‌های وفادار برای کسب و کارها خیلی ارزشمندن و می‌تونن روند رشد رو بهبود بدن.
  5. اندازه‌گیری و بهبود مستمر: همیشه عملکرد کسب و کارتون رو اندازه‌گیری کنید و ببینید چه جوری می‌تونید بهتر بشید. با آمار و ارقام دقیق می‌تونید بهترین تصمیمات رو بگیرید و راه‌های بهتری رو پیدا کنید.

بازاریابی هک رشد از یک مجموعه استراتژی‌ها استفاده می‌کنه تا کسب و کارها سریع‌تر و با عملکرد بهتر به موفقیت برسن. این روش‌ها به شما کمک می‌کنند به صورت باهوشانه تری رشد کنید و در بازار رقابتی امروزی جایگاه خودتون رو بیشتر بالا ببرید.

ویژگی های بازاریابی هک رشد

هک رشد میاد به هکرهای رشد یاد میده اول نظر مشتری رو اهمیت بدن ، اگر هر شیوه ای رو میخوای پیش بگیره با آزمایش پیش برو ، بدون نظر مشتری چیه بعد ادامه بده و نظر مدیرهای کسب و کار رو بشنو.
هک رشد یک سیستم تبلیغات ارائه میکنه و میگه: به جای اینکه ازشیوه ی تبلیغات سنتی استفاده کنیم و با فروش تهاجمی به مشتری بگیم محصول رو بخره، تبلیغاتی ارائه کنیم که در اون مشتری رو با برند درگیر کنیم و اشتیاق رو در مشتری به وجود بیاریم. در حقیقت میخوایم از مشتری فعلی درآمدزایی بیشتری داشته باشیم و برای جذب مشتری جدید کمتر هزینه کنیم.

بازاریابی هک رشد مثل یک استراتژی بازی‌های کامپیوتری یا جلوه‌های جادویی در دنیای واقعیه! تصور کنید که شما یک بازی‌باز حرفه‌ای هستید که برای رسیدن به سطوح بالاتر و جلوگیری از مشکلات بازی، راه‌ها و تاکتیک‌های مختلفی رو امتحان می‌کنید.

یکی از مهم‌ترین ویژگی‌هاش، تمرکز بر تست کردن هست. به جای اینکه یک مسیر خاص رو انتخاب کنید و همیشه به همون تکتیک باقی بمونید، از چندین راه مختلف همزمان استفاده می‌کنید. با تست‌ها و آزمون‌ها، به سرعت پیدا می‌کنید که کدوم روش برایتان بهتر کار می‌کنه و به موفقیت نزدیک‌تر می‌شوید.

یک ویژگی دیگه اینه که مشتریان را در تمرکز قرار می‌دهد. بازاریابی هک رشد به شدت به نیازها و مشکلات مشتریان توجه می‌کنه. شما مثل یک جاسوس حرفه‌ای، مشتریان رو به خوبی می‌شناسید و دقیقا می‌فهمید که چه چیزی براشون مهمه. این اطلاعات به شما کمک می‌کنه تا محصولات و خدماتی رو به ارائه برسونید که دلخواه و نیازهای مشتریان رو برآورده کنه.

رشد ویرالی هم یکی از حرفه‌های سحر و جادویی بازاریابی هک رشده! اگر محصول یا خدمت شما واقعا عالی باشه و مشتریان راضی باشن، خود به خود به دوستان و آشنایانشون می‌گن و محصول شما مثل یک ویروس به سرعت شناخته می‌شه و به همه منتقل می‌شه.

یه نکته مهم هم اینه که به جای اینکه همیشه به دنبال مشتری‌های جدید باشید، توجه به نگه‌داری مشتریان فعلی هم داشته باشید. مشتریان وفادار به کسب و کار شما خیلی ارزشمند هستن و می‌تونن با توصیه‌ها و معرفی به دوستان، بازار شما رو گسترش بدن.

بازاریابی هک رشد

و در نهایت، بازاریابی هک رشد یک روش هوشمندانه و داده‌محوره برای بهبود پیشرفته کسب و کارهاست. با استفاده از داده‌ها و آمار، می‌تونید عملکرد روش‌ها و راهبردها رو ارزیابی کنید و همیشه به دنبال بهبود و پیشرفت باشید.

در کل، بازاریابی هک رشد مثل یک جادوگر هوشمند است که با استفاده از تست‌ها و آزمون‌ها، تمرکز بر مشتری و رشد ویرالی، کسب و کارها رو به موفقیت و سودآوری بیشتر هدایت می‌کند.

چرا بازاریابی هک رشد

حالا چرا این نوع از بازاریابی مورد استقبال قرار گرفته؟؟ چون کسب و کارها از شیوه ی قدیمی جذب مشتری فاصله گرفتن و بیشتر دوست دارن محصول های جدید طراحی کنن و کسب و کار رو رشد بدن.  شاید بپرسید هکر رشد که گفتیم کیه؟ کسی هست که میاد فرآیند هک رشد و دقیق و منظم پیاده سازی میکنه.
تمام تمرکز و فکر هکر رشد ، روی رشد و پیشرفت بیشتر کسب و کار هست. هر طرح او و هر استراتژی و تاکتیک او در جهت هک رشد یا خلق رشد. این تمرکز بی حد و اندازه هکر رشد باعث شناسایی روش ها ، ایده ها و طرح هایی در بازاریابی شده که قبلا در بازاریابی سنتی وجود نداشتن.

بازاریابی هک رشد چرا مورد توجه قرار گرفته؟ خب، دلیلش اینه که این روش باعث شده کسب و کارها به راحتی و سریع‌تر به موفقیت و رشد برسن. این مثل یک نقشه‌ی راه جادوییه که به کسب و کارها کمک می‌کنه راه‌های بهتری رو پیدا کنن و به اهداف خودشون برسن.

یکی از دلایل مهم اینه که بازاریابی هک رشد بر مبنای تست‌ها و آزمون‌هاها عمل می‌کنه. به جای اینکه فقط یک راه رو امتحان کنید و به امید خوش‌شانسی منتظر موفقیت باشید، شما چندین راه و روش مختلف رو همزمان تست می‌کنید تا ببینید کدوم بهترین نتیجه رو می‌ده. این امکان بهترین تصمیم‌گیری‌ها رو برای شما به ارمغان میاره و بهبودهای مداوم رو امکان‌پذیر می‌کنه.

یه ویژگی دیگه که باعث شده بازاریابی هک رشد محبوب بشه، تمرکز بر مشتریانه. بازاریابی هک رشد مثل یک جاسوس حرفه‌ای به مشتریان توجه می‌کنه و نیازها و مشکلاتشون رو خیلی خوب می‌شناسه. با این اطلاعات، می‌تونید محصولات و خدماتی رو ارائه بدید که دقیقا به دردشون بخوره و نتیجه‌گیری‌های بهتری داشته باشید.

همچنین، روش رشد ویرالی در بازاریابی هک رشد یکی از بهترین معجون‌ها برای شناخته‌شدن سریعه! اگر محصول یا خدمت شما واقعا عالی باشه، مشتریان به دوستان و آشنایان‌شون بدون هیچ هزینه‌ای می‌گن و محصول شما مثل یک ویروس، به سرعت شناخته می‌شه و به همه منتقل می‌شه.

و از جمله مزایای دیگه‌ی بازاریابی هک رشد، تمرکز بر نگه‌داشتن مشتری‌های قبلی هست. مشتریان وفادار ارزش طلایی دارن و می‌تونن با انتقال تجربه‌های مثبت به دوستان، بازار شما رو گسترش بدن.

با این همه مزایا و تمرکز بر بهره‌وری، بازاریابی هک رشد باعث شده توجه زیادی به خودش جلب کنه و انتخاب شماروش از سوی کسب و کارها بشه. این روش جدید و هوشمندانه به شما کمک می‌کنه در بازارهای رقابتی بهتر عمل کنید و به سرعت به رشد و موفقیت برسید.

مفهوم بازاریابی هک رشد

مفهوم بازاریابی هک رشد در سال ۲۰۱۰ توسط شان الیس گفته شد. او کسی بود که فقط درزمینه افزایش رشد استارتاپ ها فعالیت میکرد.

با گرفتن دستمزدو قسمتی از سهم اونها ، شیوه های بازاریابی رو در جهت رشد شرکت پیاده سازی میکرد و زمانی که شرکت روی ریل قرار میگرفت و به مطلوب ترین وضعیت ممکن میرسید ،  وظیفه خودش رو به فرد دیگه میسپرد و سراغ کسب و کار دیگه میرفت.

مدتی بعد احساس کرد که برای اینکه برای خودش جایگزین مناسبی پیدا کنه باید دنبال افراد حرفه ای بگرده که نه فقط مدرک تحصیلی داشته باشن بلکه تجربه ی حرفه ای داشته باشن وبدونن که رشد رو چطور پیش ببرن ، در راستای این هدف مفهوم ” بازاریابی هک رشد ” توسط او گفته شد.
اینترنت که وارد زندگی شد ، خرید و فروش واقعی محصولات تغییر کرد ، و حتی به خرید و فروش ایده ها و طرح ها انجامید . در واقع اینترنت دوتا کار مهم کرد که مفهوم هک رشد به وجود آمد،

بازاریابی هک رشد

تعریف جدید محصول در بازاریابی هک رشد :

با وجود اینترنت یک نوع جدیدی از محصول وارد بازار شده ، نرم افزار ها، توئیتر، فیسبوک ، محتواهای آموزشی و… همه یک نوع محصول هستن ، پس یک موجودیت جدید از محصول وارد زندگی ما شده که با بازاریابی سنتی نمیشه اون رو فروخت و به صرفه نیست . در اصل بازاریابی سنتی برای محصولات فیزیکی مثل کتاب، شامپو، میز، ماشین و … که فیزیک و ظاهر اونها رو میتونیم لمس کنیم کاربرد داره، اینجاست بازاریابی هک رشد وارد میشه و مفهوم جدید از بازاریابی رو ارائه میده.

مثلا فیسبوک به شما اجازه میده اپلیکیشن رو با دوستانتون به اشتراک بذارید یا دراپ باکس میگه اگر یکی از دوستانتون رو دعوت به ثبت نام کنید به شما فضای ابری رایگان میده ، ولی یک محصول فیزیکی در بازاریابی خودش دخیل نیست و نمیتونه به اندازه محصول اینترنتی جذابیت ایجاد کنه چون به تبلیغات و بنر های تبلیغاتی احتیاج داره.
پس محصولات اینترنتی با استفاده از خودشون بدون داشتن هزینه زیاد یا بنر تبلیغاتی افراد زیادی رو به خودشون جذب میکنن.
هکرهای رشد پتانسیل موجود در محصولات نرم افزاری رو به مرحله ی عمل می رسونن تا مسیر رشد رو طی کنن.

“محصول جدید در بازاریابی هک رشد، مثل یک ایده‌ی جادویی برای تغییر و بهتر کردن چیزهاست! وقتی شما به اینترنت رفته و دنبال راهی برای بهتر کردن محصولت یا خدمتت می‌گردی، با این تکنیک‌های جدید و هوشمندانه آشنا می‌شوی.

تصور کنید که محصول شما یک قلم نقاشیه که همه می‌خوان بخرن و استفاده کنن. حالا به جای اینکه فقط روی اصلی‌ترین تغییرات اون تمرکز کنید، با استفاده از بازاریابی هک رشد، شما می‌تونید دنیای محصولتون رو به طور جادویی بهبود ببخشید.

می‌تونید رنگ‌ها، طراحی، سایز و حتی نوع دستگیره‌اش رو تغییر بدید و با تست‌ها و آزمون‌ها بهترین نتیجه رو بدست بیارید. این مثل یک پازل جذابه که با تجربه‌ها و ایده‌های مختلف، قطعاتش رو به هم می‌چسبونید تا یه تصویر جدید و دلخواه بسازید.

تو بازاریابی هک رشد، همیشه نگران نیستید که بهترین راه و روش رو پیدا کنید. همچنین، مشتریانتون واقعی‌تر از همیشه هستن و نیازها و مشکلاتشون رو به خوبی شناخته‌اید. با تمرکز بر مشتری، می‌تونید محصول رو به چیزی تبدیل کنید که واقعا دلخواه و مورد تقاضا باشه.

یکی از چیزهای جالب تو بازاریابی هک رشد، امکان رشد ویرالیه. یعنی اگر محصول خوبی داشته باشید که مشتریان راضی باشن، اون‌ها به خودی خود به دوستان و آشنایان‌شون می‌گن و این باعث می‌شه که محصول شما به سرعت شناخته شه و خود به خود بازار پخش بشه.

در نهایت، با بازاریابی هک رشد، از اندازه‌گیری‌ها و آمار داده‌محوره بهره می‌برید. این روش به شما اجازه می‌دهه همیشه عملکرد محصولتون رو نقد کنید و با تغییرات مثبت و بهبودهای مداوم به موفقیت بیشتری برسید.

در کل، بازاریابی هک رشد یک روش باهوشانه و جادویی برای بهتر کردن محصولتون و رشد سریعتر در بازارهای رقابتی است. این روش ابزارهای خلاقانه‌ای به شما می‌دهه تا جذابیت و ارزش محصولتون رو افزایش بدید و به موفقیت بیشتری دست پیدا کنید.”

تعریف جدید توزیع در بازاریابی هک رشد :

اینترنت تعریف جدیدی به توزیع محصول میده ، همه ی شیوه های توزیع محصول از خود محصول نمیگذرن و ما باید به دنبال شیوه های جدیدی از توزیع محصول، با خود محصول باشیم و فراتر از اون فکر کنیم. باید همه ی شاهراه ها و اتوبان های بزرگ اینترنت رو پیدا کنیم و بدونیم کجا باید تبلیغات رو انجام بدیم تا در فضای مجزی کاربران بیشتری تبلیغات رو ببینن.

باید یک شناخت عمیق و دقیق از فضای آنلاین بدست بیاریم و رفتار کاربران رو حدس بزنیم تا بدونیم کجا و کی و چطور تبلیغ رو ارائه بدیم.

توزیع در بازاریابی هک رشد هم می‌تونه مثل یک سلاح جادویی برای رسیدن به مشتریان باشه! تصور کنید که محصول یا خدمت شما مثل یک گنجینه پر از ثروته و شما نیاز دارید این گنجینه رو به بهترین مکان‌ها ببرید تا مشتریانی که واقعا بهش نیاز دارن، به راحتی پیداش کنن.

بازاریابی هک رشد به شما اجازه می‌دهه که مسیرهای مختلفی رو برای توزیع محصول یا خدمتتون امتحان کنید. مثلاً اگه شما یک اپلیکیشن دارید، می‌تونید به جای فقط از اپ‌استورهای معمولی استفاده کنید، از کانال‌های مختلف مثل وبسایت‌ها، رسانه‌ها، شبکه‌های اجتماعی و بلاگ‌ها هم استفاده کنید.

یک ویژگی جالب دیگه اینه که توزیع در بازاریابی هک رشد به شما اجازه می‌دهه به مشتری‌های خودتون بیشتر از یک بار دسترسی داشته باشید. مثلاً با ارائه امتیازها و تخفیف‌ها به مشتریان فعلی، اون‌ها رو ترغیب به بازگشت می‌کنید و این باعث می‌شه که همیشه به فکر نگه‌داشتن مشتریان وفادار باشید.

روش رشد ویرالی هم یکی از استراتژی‌های توزیع در بازاریابی هک رشد هست. با استفاده از این روش، مشتریان خوشحال شما به دوستان و آشنایان‌شون می‌گن و این باعث می‌شه که اطرافیان‌شون هم به محصول یا خدمت شما جذب بشن و با تبلیغات رایگان محصول شما به سرعت شناخته شه.

در کل، توزیع در بازاریابی هک رشد مثل یک راه‌های جادویی برای انتقال محصول یا خدمت به مشتریانه. شما با استفاده از راه‌ها و روش‌های مختلف، محصولتون رو به دست مشتریانی که بهش نیاز دارن واصل می‌کنید و به موفقیت بیشتری در بازارها دست می‌یابید.

یک مثال واقعی از هک رشد

airbnd  به هرکسی اجازه میده که اتاق های خالی خونه خودش روبه اتاق های هتل تبدیل کنه و افراد اونها رو اجاره کنن.هک رشد باعث پیشرفت فوق العاده ای برای این استارتاپ شد .
Craigslist ا با هوشانه از پلتفرم آگهی های آنلاین استفاده کردن ،تا میلیون ها کاربر که به دنبال محل اسکان در جاهای مختلف دنیا هستن این پلتفرم ها رو ببینن و برای اجاره اقدام کنن. در واقع وقتی فرم ثبت نام اتاق یا خانه رو در این استارتاپ تکمیل میکردیم یک گزینه پیشنهادی برای ما داشت که آگهی اتاق ما در وبسایت نمایش داده میشه.

این گزینه با ایجاد لینک های درون گرا Craigslist هم برای ما و هم برای استارتاپ به عنوان یک پلتفرم عمل میکرد.

یک ایده ی کاملا هوشمندانه ودقیق که صاحبان استارتاپ جراًت عملی کردن اون رو پیدا و میلیون ها کاربر رو جذب کردن. ایده ی اونها برای بازاریابی سنتی قابل تصور هم نبود چه برسه به مرحله ی اجرایی کردن اون.

از طرفی از محصول خودشون برای توزیع محصول استفاده کردن و با روش آزمون و خطا به این ایده رسیدن و در آخر اینکه سازوکار رشد در این استارتاپ مبتنی بر تکنولوژی بود و تیم کدنویسی استارتاپ فهم بالایی از ایجاد محصولات اینترنتی داشتن.

عملی کردن  بازاریابی هک رشد در استارتاپ ها:

ارزیابی شرایط فعلی کسب و کار
داشتن نیروی انسانی مورد نیاز برای کسب ایده
ارزیابی ایده ها و اجرا
ارزیابی منظم عملکردها
ارزیابی داده ها
و در آخر رشد مناسب استارتاپ
باید بدونیم در آینده هک رشد فقط به کسب و کارها محدود نمیشه و حتما شرکت های بزرگ از این بازاریابی استفاده میکنن و نقس به سزایی در رشد اونها داره. استارتاپ ها به خاطر کمبود منابع مالی از هک رشد استفاده میکنن، حالا اگر منابع به وفور یافت بشه پس تاثیر فوق العاده ای خواد داشت.

۵ ۲ رای ها
امتیازدهی به مقاله

پاسخ به سوالات

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
0
دوست دارم نظرت رو بدونم! لطفا نظر بده!x