بازاریابی هک رشد یا مسیر سریع آزمایش و تجربه ی موفق فروش

بازاریابی هک رشد

بازاریابی هک رشد یا مسیر آزمایش و تجربه ی موفق فروش با سرعت زیاد، فرصت زیادی برای معرفی نداریم پس باید سریع رشد کنیم. ما فقط ۸ ثانیه فرصت داریم تا ساختار یک کسب و کار رو به مخاطب نشون بدیم و وقت تفصیل و توضیح طولانی نیست ، اینجاست که بحث هک رشد پیش میاد ، یعنی باید روشی در نظر بگیریم تا با سرعت بیشتر رشد کنیم.
بازاریابی هک رشد
بازاریابی هک رشد نیاز به تعریف مجدد ارائه محصول و توزیع داره. در واقع در این روش نمی خوایم وقت خریدار و خودمون رو تلف کنیم . از طرفی می خواهیم روند رشد کسب و کارمون سریع تر بشه ، نظر مشتری رو بدونیم . نظر مدیر کسب و کار رو بدونیم . به جای تبلیغات سنتی و تبلیغات  و فروش تهاجمی ، مشتری رو درگیر برند خودمون کنیم تا خرید کنه. این یعنی بازاریابی هک رشد!!!

بازاریابی هک رشد

هک رشد یعنی مسیر آزمایش و تجربه ی سریع شیوه های موثر رشد کسب و کار در زمینه های بازاریابی و توسعه محصول. در واقع یک سری آزمایش و آزمون و خطا انجام میدیم تا بفهمیم چطور میتونیم کسب و کار خودمون رو گسترش بدیم.
طبق بررسی ها میزان زمانی که کاربران ایرانی در سال گذشته برای شناسایی کسب و کارها صرف کردن ۸ ثانیه بوده ، در سال ۲۰۰۸ ، ۱۵ ثانیه بوده که به مرور زمان کاهش پیدا کرده . یعنی ما فقط ۸ ثانیه فرصت داریم تا ساختار یک کسب و کار رو به مخاطب نشون بدیم و وقت تفصیل و توضیح طولانی نیست ، اینجاست که بحث هک رشد پیش میاد ، یعنی باید روشی در نظر بگیریم تا با سرعت بیشتر رشد کنیم.

ویژگی های بازاریابی هک رشد

هک رشد میاد به هکرهای رشد یاد میده اول نظر مشتری رو اهمیت بدن ، اگر هر شیوه ای رو میخوای پیش بگیره با آزمایش پیش برو ، بدون نظر مشتری چیه بعد ادامه بده و نظر مدیرهای کسب و کار رو بشنو.
هک رشد یک سیستم تبلیغات ارائه میکنه و میگه: به جای اینکه ازشیوه ی تبلیغات سنتی استفاده کنیم و با فروش تهاجمی به مشتری بگیم محصول رو بخره، تبلیغاتی ارائه کنیم که در اون مشتری رو با برند درگیر کنیم و اشتیاق رو در مشتری به وجود بیاریم. در حقیقت میخوایم از مشتری فعلی درآمدزایی بیشتری داشته باشیم و برای جذب مشتری جدید کمتر هزینه کنیم.

چرا بازاریابی هک رشد

حالا چرا این نوع از بازاریابی مورد استقبال قرار گرفته؟؟ چون کسب و کارها از شیوه ی قدیمی جذب مشتری فاصله گرفتن و بیشتر دوست دارن محصول های جدید طراحی کنن و کسب و کار رو رشد بدن.  شاید بپرسید هکر رشد که گفتیم کیه؟ کسی هست که میاد فرآیند هک رشد و دقیق و منظم پیاده سازی میکنه.
تمام تمرکز و فکر هکر رشد ، روی رشد و پیشرفت بیشتر کسب و کار هست. هر طرح او و هر استراتژی و تاکتیک او در جهت هک رشد یا خلق رشد. این تمرکز بی حد و اندازه هکر رشد باعث شناسایی روش ها ، ایده ها و طرح هایی در بازاریابی شده که قبلا در بازاریابی سنتی وجود نداشتن.

مفهوم بازاریابی هک رشد

مفهوم بازاریابی هک رشد در سال ۲۰۱۰ توسط شان الیس گفته شد. او کسی بود که فقط درزمینه افزایش رشد استارتاپ ها فعالیت میکرد.

با گرفتن دستمزدو قسمتی از سهم اونها ، شیوه های بازاریابی رو در جهت رشد شرکت پیاده سازی میکرد و زمانی که شرکت روی ریل قرار میگرفت و به مطلوب ترین وضعیت ممکن میرسید ،  وظیفه خودش رو به فرد دیگه میسپرد و سراغ کسب و کار دیگه میرفت. مدتی بعد احساس کرد که برای اینکه برای خودش جایگزین مناسبی پیدا کنه باید دنبال افراد حرفه ای بگرده که نه فقط مدرک تحصیلی داشته باشن بلکه تجربه ی حرفه ای داشته باشن وبدونن که رشد رو چطور پیش ببرن ، در راستای این هدف مفهوم ” بازاریابی هک رشد ” توسط او گفته شد.
اینترنت که وارد زندگی شد ، خرید و فروش واقعی محصولات تغییر کرد ، و حتی به خرید و فروش ایده ها و طرح ها انجامید . در واقع اینترنت دوتا کار مهم کرد که مفهوم هک رشد به وجود آمد،

تعریف جدید محصول در بازاریابی هک رشد :

با وجود اینترنت یک نوع جدیدی از محصول وارد بازار شده ، نرم افزار ها، توئیتر، فیسبوک ، محتواهای آموزشی و… همه یک نوع محصول هستن ، پس یک موجودیت جدید از محصول وارد زندگی ما شده که با بازاریابی سنتی نمیشه اون رو فروخت و به صرفه نیست . در اصل بازاریابی سنتی برای محصولات فیزیکی مثل کتاب، شامپو، میز، ماشین و … که فیزیک و ظاهر اونها رو میتونیم لمس کنیم کاربرد داره، اینجاست بازاریابی هک رشد وارد میشه و مفهوم جدید از بازاریابی رو ارائه میده.

مثلا فیسبوک به شما اجازه میده اپلیکیشن رو با دوستانتون به اشتراک بذارید یا دراپ باکس میگه اگر یکی از دوستانتون رو دعوت به ثبت نام کنید به شما فضای ابری رایگان میده ، ولی یک محصول فیزیکی در بازاریابی خودش دخیل نیست و نمیتونه به اندازه محصول اینترنتی جذابیت ایجاد کنه چون به تبلیغات و بنر های تبلیغاتی احتیاج داره.
پس محصولات اینترنتی با استفاده از خودشون بدون داشتن هزینه زیاد یا بنر تبلیغاتی افراد زیادی رو به خودشون جذب میکنن.
هکرهای رشد پتانسیل موجود در محصولات نرم افزاری رو به مرحله ی عمل می رسونن تا مسیر رشد رو طی کنن.

تعریف جدید توزیع در بازاریابی هک رشد :

اینترنت تعریف جدیدی به توزیع محصول میده ، همه ی شیوه های توزیع محصول از خود محصول نمیگذرن و ما باید به دنبال شیوه های جدیدی از توزیع محصول، با خود محصول باشیم و فراتر از اون فکر کنیم. باید همه ی شاهراه ها و اتوبان های بزرگ اینترنت رو پیدا کنیم و بدونیم کجا باید تبلیغات رو انجام بدیم تا در فضای مجزی کاربران بیشتری تبلیغات رو ببینن. باید یک شناخت عمیق و دقیق از فضای آنلاین بدست بیاریم و رفتار کاربران رو حدس بزنیم تا بدونیم کجا و کی و چطور تبلیغ رو ارائه بدیم.

یک مثال واقعی از هک رشد

airbnd  به هرکسی اجازه میده که اتاق های خالی خونه خودش روبه اتاق های هتل تبدیل کنه و افراد اونها رو اجاره کنن.هک رشد باعث پیشرفت فوق العاده ای برای این استارتاپ شد .
Craigslist ا با هوشانه از پلتفرم آگهی های آنلاین استفاده کردن ،تا میلیون ها کاربر که به دنبال محل اسکان در جاهای مختلف دنیا هستن این پلتفرم ها رو ببینن و برای اجاره اقدام کنن. در واقع وقتی فرم ثبت نام اتاق یا خانه رو در این استارتاپ تکمیل میکردیم یک گزینه پیشنهادی برای ما داشت که آگهی اتاق ما در وبسایت نمایش داده میشه.

این گزینه با ایجاد لینک های درون گرا Craigslist هم برای ما و هم برای استارتاپ به عنوان یک پلتفرم عمل میکرد.

یک ایده ی کاملا هوشمندانه ودقیق که صاحبان استارتاپ جراًت عملی کردن اون رو پیدا و میلیون ها کاربر رو جذب کردن. ایده ی اونها برای بازاریابی سنتی قابل تصور هم نبود چه برسه به مرحله ی اجرایی کردن اون . از طرفی از محصول خودشون برای توزیع محصول استفاده کردن و با روش آزمون و خطا به این ایده رسیدن و در آخر اینکه سازوکار رشد در این استارتاپ مبتنی بر تکنولوژی بود و تیم کدنویسی استارتاپ فهم بالایی از ایجاد محصولات اینترنتی داشتن.

عملی کردن  بازاریابی هک رشد در استارتاپ ها:

ارزیابی شرایط فعلی کسب و کار
داشتن نیروی انسانی مورد نیاز برای کسب ایده
ارزیابی ایده ها و اجرا
ارزیابی منظم عملکردها
ارزیابی داده ها
و در آخر رشد مناسب استارتاپ
باید بدونیم در آینده هک رشد فقط به کسب و کارها محدود نمیشه و حتما شرکت های بزرگ از این بازاریابی استفاده میکنن و نقس به سزایی در رشد اونها داره. استارتاپ ها به خاطر کمبود منابع مالی از هک رشد استفاده میکنن، حالا اگر منابع به وفور یافت بشه پس تاثیر فوق العاده ای خواد داشت.

۰ ۰ رای ها
رأی دهی به مقاله

محمد گنجیمشاهده نوشته ها

Avatar for محمد گنجی

محمد گنجی مدرس ، مولف و کارشناس ارشد کسب و کار تالیف ۳۲ جلد کتاب تدریس و مشاوره از ۱۳۷۰

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments