بازاریابی چیست و چگونه بازاریابی درست و اصولی انجام دهیم

بازاریابی و تبلیغات ،آنالیز تبلیغات

بازاریابی و تبلیغات دو جزو مهم و اساسی هر کسب و کار هستند . در ابتدا تبلیغات هر شرکت و موسسه ، زیر مجموعه ی بخش مارکتینگ بود. اما الان تبلیغات خود یک صنعت است.
بازاریابی و تبلیغات

بازاریابی و تبلیغات چه ارتباطی با هم دارند؟

اول مفهوم و کاربرد تبلیغات رو بررسی می کنیم. بعد در مورد مارکتینگ صحبت می کنیم . در آخر ارتباط این دو گفته می شه. البته بحث دقیق درباره ه ی هر کدوم در بخش تبلیغات و بخش بازاریابی ارائه می شه.

تبلیغات:

تبلیغات یکی از روش های بسیار خوب برای ارتباط با مشتری است. در قدیم تنها راه انتقال پیام به مشتری بود .در آن زمان ، تبلیغات یک ارتباط یه طرفه با مشتری بود. در تبلیغات سه هدف عمده دنبال می کنیم. افزایش آگاهی ، تثبیت جایگاه و ترغیب بازار هدف است.تبلیغ می کنیم تا برندمون  را بشناسانیم . محصول خودمون رو معرفی کنیم. بگوییم چه خدمات داریم. وجه تمایزمون با بقیه چی. حالا که ماو محصولات مون شناخته شدیم ،حالا نوبت ترغیب مشتریه! مشتری را ترغیب کنیم ، لااقل یک بار محصول و خدمات ما را امتحان کنه. تا به مشتری تبدیل بشه. مرحله ی بعد،  باید جایگاه مون رو تثبت کنیم . باید در بازار حضور داشته باشیم . باید به مشتری بفهمانیم ، برای ارائه خدمات حضور داریم. پس می توانند باز هم به ما مراجعه کنند.این شاید یه قسمتی از کار تبلیغات باشه. اما سنتی ها عقیده دارن: محصول خوب تبلیغ نمی خواد!! اما اینطور نیست. و در بخش تبلیغات به طور مفصل در این مورد صحبت می کنیم. امروزه روش های زیادی برای تبلیغات وجود داره مانند: تبلیغات چاپی ، رسانه ای ، محیطی ، دیجیتالی ، تلفنی و…

بازاریابی:

شامل روابط اجتماعی و ارتباطات ، برای مبادله ی کالا و خدمات است. یعنی در بازاریابی ، تقاضا ، کالا، خدمات ، معامله ، بازار و تبلیغات مورد توجه قرار می گیرد.بازاریابی ، توانایی های شرکت و نیاز های مشتری رو به هم ارتباط میده! پس شامل برنامه ها و استراتژی ، گسترش و ترویج و تبلیغات است. هر کدوم از این بخش ها بسیار گسترده هستند. امروزه علاوه بر بازاریابی، حفظ و گسترش بازار هم اهمیت زیادی دارد.
بازاریابی هم بخش ها و روش های مختلفی داره. بازاریابی صنعتی ، بازاریابی مصرفی ، بازاریابی چند سطحی ، بازار یابی مویرگی ، بازاریابی شبکه ای ، بازار یابی دهان به دهان و….

ارتباط یکپارچه ی بازاریابی IMC:

هر محصول یا خدمت ، می تونه به طریقی با مشتری ارتباط برقرار کنه. تبلیغات یه روشه! روش دیگه بسته بندیه! تخفیفات هم می تونه یه راه ارتباط با مشتری باشه. محل فروش و عرضه محصول هم تاثیر گذاره. نوع پوشش و طرز برخورد کارکنان عامل مهم دیگه است. شبکه های اجتماعی و اینترنت و موبایل هم نقش پر رنگی دارن. می بییند که ، یه جاهایی تبلیغات و بازاریابی در کنار هم ظاهر می شن. اما هر کدوم تخصص و عملکرد جدا  دارند . اما در یک سیستم یکپارچه یا آمیخته ظاهر می شوند.  سیستم یکپارچه شامل هر دو است. از این جا به بعد، هر کدام را به طور مستقل در بخش خودشون بررسی می کنیم.

بازاریابی چیست ؟

در بازاریابی اولین چیزی که مطرح می‌شود نیازهای افراد و یک جامعه است در واقع هدف از بازاریابی پیدا کردن شیوه‌های مختلف و صحیح برای تأمین کردن این نیازهاست و نوعی فرایند مدیریتی- اجتماعی محسوب می‌شود که به وسیله‌ی تولید و یا رد و بدل کردن کالاها با یکدیگر در جهت تأمین نیازهایشان صورت می‌گیرد. بازاریابی دارای چهار رکن اساسی است که عبارتند از: توزیع یا محل ، کالا یا خدمات، ترویج، قیمت گذاری

بازاریابی دارای چه کارکردهایی است ؟

به کمک بازاریابی می‌ توان نیازهای یک جامعه را شناسایی کرد و این امکان وجود دارد که با اندازه گیری اندازه یک بازار حدود سودآوری را برای آن محصول محاسبه کرد. همه اینها از مواردی هستند که در بازاریابی مطرح می‌ شود به عبارتی در بازاریابی برای یک شرکت، بخش مناسبی از بازار شناسایی و انتخاب می ‌شود و سپس از طرف شرکت بررسی‌های لازم صورت می‌ گیرد که آیا امکان عرضه خدمات به آن وجود دارد یا خیر در صورت مناسب بودن شرایط کالای مورد نظر برای آن بخش از بازار طراحی و تولید می ‌شود و به آنجا عرضه می ‌گردد چند سالی است که تجاری‌سازی به عنوان یکی از کارکردهای مهم و اساسی بازاریابی مطرح می‌شود و این مورد در کتابهای جدید قابل مشاهده است به طوری که برای کلمه مارکتینگ معادل تجاری سازی را قرار داده‌اند.

تفاوت بازاریابی با تبلیغات :

می‌توان گفت تبلیغات بخش بسیار کوچکی از بازاریابی هستند چراکه بازاریابی یعنی برنامه‌ریزی و سپس اجرا و هدایت هدفمند این برنامه تا پایان که همه اینها در واقع آمیخته ‌ای از فعالیت‌ های تجاری هستند و هدف از این فرآیند این است که خریدار و فروشنده به هم نزدیک باشند تا عمل تبادل منافع و یا انتقال محصول صورت گیرد ولی تبلیغ فرایندی است که در آن به ازای پرداخت مبلغی ، محصول شرکت معرفی و تبلیغ می ‌شود و شامل پیام‌هایی است که مشتریان را ترغیب به خرید محصول می ‌کند.

تفاوت بازاریابی و فروش در چیست ؟

هدف اساسی و مهم فرآیند فروش بستن قرارداد با مشتری و گرفتن امضای این در حالیست که هدف بازاریابی چیز دیگری است بازاریابی در واقع نوعی فعالیت تجاری است که سبب می ‌شود مشتری نسبت به خرید محصول ترغیب شود بازاریابی افق‌ های وسیعی را پیش رو دارد اما در فروش مسئله رشد بسیار مورد توجه است.

تاثیراتی که تکنولوژی در بازاریابی داشته است شامل چه مواردی می باشد ؟

با گذشت زمان و پیشرفت تکنولوژی در زمینه اینترنت و شبکه‌های اجتماعی، پهپادها و غیره بازاریابی دچار تغییرات جدیدی شده است برای مثال با وجود اینترنت و دسترسی به وب این امکان وجود دارد که قیمت محصولات هر شرکت با شرکتی دیگر مورد مقایسه قرار گیرد و رقابت بر سر قیمت و کاهش قیمت آنها وجود داشته باشد از دیگر مواردی که می ‌توان به آن اشاره کرد وجود شبکه‌های اجتماعی است که در واقع عمل تبلیغات به سهولت در آنها انجام می‌شود هر یک از مواردی که در متن بالا ذکر شد از جمله عواملی هستند که در رقابت شرکت ‌ها با هم نقش بسیار مهمی دارند از طرفی وجود پرینترهای سه بعدی که روز به روز بر میزان کیفیت و قدرت دقت آنها افزوده می ‌شود باعث شده تا از جا به جایی محصولات کاسته شود و در مقابل بیشتر انتقال مواد خام صورت گیرد که این یک مزیت مهم محسوب می‌شود.

به چه علت بازاریابی مهم است ؟

بازاریابی مزیت ‌های بسیار زیادی دارد که از جمله آنها می ‌توان به رشد کسب و کار، افزایش فروش، آگاهی از برند ها و در نهایت موفقیت در یک کسب و کار اشاره کرد. در واقع یکی از مهمترین فرآیندهایی است که برای رسیدن به موفقیت در زمینه بازار و خرید و فروش باید صورت گیرد.

۶ دلیل مهم و اساسی که اهمیت بازاریابی را نشان میدهد :

۱- شناخت مشتری :

به کمک بازاریابی شما به درک صحیح و درستی از مشتری محصولات خود می‌ رسید که این عامل در زمینه تولید و عرضه محصولات به بازار نقش اساسی و مهمی دارد. در واقع شما با تحقیق در بازار و سپس انتخاب بخشی از آن محصول مورد نظر را بر اساس مشتریان آن بازار عرضه می ‌کنید.

۲- اطلاع رسانی:

در رابطه با محصولات شرکت وظیفه دارد اطلاعاتی را در اختیار مخاطبان آن محصول و مشتریان خود قرار دهد.

۳-جذب مشتری :

جذب مشتری فرآیند بسیار مهم برای مثال شما با در اختیار قرار دادن اطلاعاتی در مورد محصولات خود به مشتری سبب می ‌شوید تا آنها احساس مهم بودن نمایند و این احساس را داشته باشند که نظر و رضایت مندی مشتری ‌ها برای آن شرکت مهم و قابل توجه است این از مواردی است که به نوبه خود موجب جذب مشتری می‌شود که معمولاً این بخش  به صورت مسابقه و رقابت در رسانه‌ های اجتماعی و غیره انجام می ‌شود.

۴- افزایش فروش :

همانطور که می دانید افزایش فروش رابطه مستقیمی با افزایش سود دارد و معمولاً شرکت‌ ها می ‌توانند از شیوه ‌های اصولی و متنوع برای تبلیغ محصولات خود استفاده کنند که با پیشرفت تکنولوژی در عصر حاضر این امکان بسیار افزایش یافته است از جمله این موارد می‌توان به رادیو-تلویزیون سایت ‌های اینترنتی رسانه‌ های اجتماعی و غیره اشاره کرد که همه این عوامل سبب ترغیب مشتری به خرید محصول می‌شود.

۵- ایجاد رقابت :

همان‌ طور که کمی پیشتر گفتیم جذب مشتری عامل بسیار مهمی در بازاریابی محسوب می ‌شود که با در اختیار قرار دادن اطلاعاتی در مورد محصول به دست می ‌آید تبلیغ هم از جمله موارد بسیار مهمی است که با توجه به پیشرفت تکنولوژی در عصر حاضر راه‌ های مختلفی برای انجام آن وجود دارد.

۶- برند سازی :

هدف نهایی  به وجود آوردن یک نام تجاری قوی می ‌باشد و معروف بودن این برند رابطه مستقیمی با افزایش فروش محصولات آن دارد و تبلیغ در این راه عامل بسیار مؤثر و سرنوشت سازی است در صورت برخورداری از شهرت خوب مطمئناً فروش محصولات آن شرکت افزایش می ‌یابد و در نهایت سبب توسعه تجارت شرکت مورد نظر خواهد شد.

۰ ۰ رای ها
رأی دهی به مقاله

محمد گنجیمشاهده نوشته ها

Avatar for محمد گنجی

محمد گنجی مدرس ، مولف و کارشناس ارشد کسب و کار تالیف ۳۲ جلد کتاب تدریس و مشاوره از ۱۳۷۰

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments