بازاریابی و تبلیغات

نوشته محمد گنجی یکشنبه - ۲۸ مرداد ۱۳۹۷

بازاریابی و تبلیغات دو جزو مهم و اساسی هر کسب و کار هستند . در ابتدا تبلیغات هر شرکت و موسسه ، زیر مجموعه ی بخش بازاریابی بود. اما الان تبلیغات خود یک صنعت است.
بازاریابی و تبلیغات

بازاریابی و تبلیغات چه ارتباطی با هم دارند؟

اول مفهوم و کاربرد تبلیغات رو بررسی می کنیم. بعد در مورد بازاریابی صحبت می کنیم . در آخر ارتباط این دو گفته می شه. البته بحث دقیق درباره ه ی هر کدوم در بخش تبلیغات و بخش بازاریابی ارائه می شه.

تبلیغات:

تبلیغات یکی از روش های بسیار خوب برای ارتباط با مشتری است. در قدیم تنها راه انتقال پیام به مشتری بود .در آن زمان ، تبلیغات یک ارتباط یه طرفه با مشتری بود. در تبلیغات سه هدف عمده دنبال می کنیم. افزایش آگاهی ، تثبیت جایگاه و ترغیب بازار هدف است.تبلیغ می کنیم تا برندمون  را بشناسانیم . محصول خودمون رو معرفی کنیم. بگوییم چه خدمات داریم. وجه تمایزمون با بقیه چی. حالا که ماو محصولات مون شناخته شدیم ،حالا نوبت ترغیب مشتریه! مشتری را ترغیب کنیم ، لااقل یک بار محصول و خدمات ما را امتحان کنه. تا به مشتری تبدیل بشه. مرحله ی بعد،  باید جایگاه مون رو تثبت کنیم . باید در بازار حضور داشته باشیم . باید به مشتری بفهمانیم ، برای ارائه خدمات حضور داریم. پس می توانند باز هم به ما مراجعه کنند.
این شاید یه قسمتی از کار تبلیغات باشه. اما سنتی ها عقیده دارن: محصول خوب تبلیغ نمی خواد!! اما اینطور نیست. و در بخش تبلیغات به طور مفصل در این مورد صحبت می کنیم. امروزه روش های زیادی برای تبلیغات وجود داره مانند: تبلیغات چاپی ، رسانه ای ، محیطی ، دیجیتالی ، تلفنی و…

بازاریابی:

بازاریابی ، شامل روابط اجتماعی و ارتباطات ، برای مبادله ی کالا و خدمات است. یعنی در بازاریابی ، تقاضا ، کالا، خدمات ، معامله ، بازار و تبلیغات مورد توجه قرار می گیرد.بازاریابی ، توانایی های شرکت و نیاز های مشتری رو به هم ارتباط میده! پس شامل برنامه ها و استراتژی ، گسترش و ترویج و تبلیغات است. هر کدوم از این بخش ها بسیار گسترده هستند. امروزه علاوه بر بازاریابی، حفظ و گسترش بازار هم اهمیت زیادی دارد.
بازاریابی هم بخش ها و روش های مختلفی داره. بازاریابی صنعتی ، بازاریابی مصرفی ، بازاریابی چند سطحی ، بازار یابی مویرگی ، بازاریابی شبکه ای ، بازار یابی دهان به دهان و….

ارتباط یکپارچه ی بازاریابی IMC:

هر محصول یا خدمت ، می تونه به طریقی با مشتری ارتباط برقرار کنه. تبلیغات یه روشه! روش دیگه بسته بندیه! تخفیفات هم می تونه یه راه ارتباط با مشتری باشه. محل فروش و عرضه محصول هم تاثیر گذاره. نوع پوشش و طرز برخورد کارکنان عامل مهم دیگه است. شبکه های اجتماعی و اینترنت و موبایل هم نقش پر رنگی دارن. می بییند که ، یه جاهایی تبلیغات و بازاریابی در کنار هم ظاهر می شن. اما هر کدوم تخصص و عملکرد جدا  دارند . اما در یک سیستم یکپارچه یا آمیخته ظاهر می شوند.  سیستم یکپارچه شامل بازاریابی و تبلیغات. از این جا به بعد، هر کدام را به طور مستقل در بخش خودشون بررسی می کنیم.

بازدید: ۷۱