بازاریابی چریکی ، بازاریابی پارتیزانی ، گوریلا مارکتینگ

بازاریابی چریکی

بازاریابی چریکی


بازاریابی چریکی ، بازاریابی پارتیزانی ، گوریلا مارکتینگ یعنی دستیابی به هدفهای متعارف مانند سود و جلب رضایت مخاطب، با استفاده از روش‌های غیر متعارف و با سرمایه‌گذاری بر روی انرژی، به جای پول!

اگر شرکت های کوچک از این بازاریابی استفاده کنن و موفق بشن ، در ذهن مخاطب به عنوان یک شرکت خلاق ، قرار میگیرند و به معروفیت اونها کمک میکنه ، در واقع طرح اولیه این بازاریابی برای کسب و کار های کوچک بود ، ولی بعد از مدتی شرکت های معروف و برند از این بازاریابی استقبال کردن.
بازاریابی چریکی
بازاریابی چریکی هنر متقاعد کردن مشتریان بدون ورود به عقاید اونهاست! در این روش بازاریابی هم مشتریان فعلی مهم هستن و هم مشتریان جدید. خلاقیت و ایده پردازی اولین اصل در بازاریابی چریکی است.

در این روش بازریابی از همه ی امکانات ( هرچند محدود ) استفاده میشه. پارتیزان ها در جنگ دوم جهانی از همه ی راه های متعارف و غیر متعارف برای پیروزی بر آلمان ها استفاده می کردند.

بازاریابی پارتیزانی یا بازاریابی چریکی  :

به بازاریابی پارتیزانی  یا گوریلا معروف هست، یک روش نامنظم و غیرمعمول که بر اساس بودجه ای محدود و ارزان انجام میشه و انتظار میره نتیجه ی مطلوبی به دست بیاد. مفهوم بازاریابی چریکی از جنگ های چریکی که نامنظم هستن و غیر نظامی صورت میگیرن ، گرفته شده . در فارسی گوریلا هم به معنی چریکی هست. یکی از انواع بازاریابی های پنهان هست که بر پایه ی روش های خلاقانه و ایده های جدید و خارج از چارچوب بازاریابی سنتی انجام میشه.

در اون وقت ،انرژی و تخیل ما به عنوان سرمایه ی اصلی مطرح هست ، و سرمایه ی مالی ، کمی را شامل  میشود. ولی چه چیزی باعث جذابیت اون میشه؟
اینکه شیوه ی این بازاریابی غیرقابل پیش بینی و غافل گیرکننده هست و گاهی ، طوری عمل میکنن که حتی خود مشتری هم متوجه تبلیغات مستقیم نمیشه ولی به سمت خرید محصول سوق داده میشه.
جی کانرد لوویسون ، پدر بازاریابی چریکی هست که درباره اون میگه:

روحیه و ماهیّت بازاریابی چریکی همواره یک چیز است: دستیابی به هدفهای متعارف مانند سود و جلب رضایت مخاطب، با استفاده از روش‌های غیر متعارف و با سرمایه‌گذاری بر روی انرژی، به جای پول.

این بازاریابی در حال حاضر خیلی موفق عمل کرده نه تنها برای شرکت های کوچک بلکه حتی برای شرکت های بزرگ هم کاربرد داشته ، چون هزینه کمی لازم داره، خلاقیت در اون بسیار یافت میشه که مخاطب رو جذب میکنه و ارائه ی جذابی هم داره.
اگر شرکت های کوچک از این بازاریابی استفاده کنن و موفق بشن ، در ذهن مخاطب به عنوان یک شرکت خلاق ، قرار میگیرند و به معروفیت اونها کمک میکنه.

در واقع طرح اولیه این بازاریابی برای کسب و کار های کوچک بود ، ولی بعد از مدتی شرکت های معروف و برند از این بازاریابی استقبال کردن.  حقیقتا تبلیغات بیلبورد ها و تبلیغات تلویزیونی و رادیویی بسیار گرون هستن و شرکت های کوچک از این نوع تبلیغات نمیتونن استفاده کنن ، ولی اگر چاشنی خلاقیت رو در کنار ایده پردازی  قرار بدن در زمینه تبلیغات و معرفی خدمات یا محصول خودشون موفق خواهند بود . حالا چرا شرکت های بزرگ از این بازاریابی استقبال میکنن؟

چون اونها رو به یک چالش میکشونه و یک بازی پر ریسک برای اونهاست . اگر بازاریابی این شرکت ها با شکست مواجه بشه ، مسلما در ذهن بیشتر مردم باقی میمونه و این اصلا مطلوب نیست.

نمونه ی موفق بازاریابی چریکی:

یک نمونه از این شرکت ها ، شرک کوکاکولا بود ، حالا ایده بازاریابی چی بود؟ در سال ۲۰۱۰بر ای اولین بار از بازاریابی چریکی استفاده کرد و  یک ماشین رو در دانشگاهی قرار داد که به جز عرضه نوشیدنی، انواع ساندویچ، پیتزا، نوشیدنی های سرد که با لیوان یا یخ سرو میشدن.

عینک های فانتزی و … ارائه دادند که باعث به وجود آمدن جو شادی در دانشگاه شد و دانشجوها خیلی استقبال کردن، این کمپین تبلیغاتی رو” ماشین شادی ” نامیدن و به دلیل سودمند بودن اون و برگشتن سرمایه اولیه ، کوکاکولا این کمپین رو با انتشار فیلم های کوتاه تبلیغاتی ادامه داد.
بازاریابی چریکی

نمونه ی نا موفق بازاریابی چریکی:

شبکه ی Cartoon Network فیلم Aqua Teen Hunger Force رو پخش کرد ، شرکت تبلیغاتی اینشبکه برای انجام تبلیغ چریکی اون، پلاکاردهای LED یکی از شخصیت های فیلم رو رو در سطح شهر پخش کردن که روزها خاموش بودن وشبها وقتی روشن میشدن شبیه بمب بودن که باعث وحشت در شهر شد ،در آخر شبکه و شرکت تبلیغاتی ۲میلیون دلار غرامت پرداخت کردن.

انواع مختلف بازاریابی چریکی

  Ambient Markrting بازاریابی محیطی :

میتونیم برند خاصی رو بدون اینکه به طور مستقیم تبلیغ محصول اون رو انجام بدیم معرفی کنیم ، در واقع کسب و کارهایی که در مرحله آگاهی سازی برند هستن. ما میایم چیزی که در محیط بیرون هست رو به کارمون ربط میدیم مثل آدیداس یا شرکت تولید شامپوی سگ:

Astroturfing بازاریابی با استفاده از گشت و گذار اینترنتی :

در این روش مردم دخیل نیستن و یک سری از بلاگ ها و و شبکه های اجتماعی وابسته به برند غیر مستقیم تبلیغ رو نشر و وایرال میکنن.مثل آپارات که کمپینی راه اندازی کرد که افرادی که در اتوبان های تهران در زمان ترافیک هستن با روشی خلاقانه به دیدن فیلم از فیلیمو دعوت کردن که بازده بسیار بالایی داشت.

بازاریابی ویروسی:

یکی از پرکاربردترین شیوه های این بازاریابی هست و غیرقابل پیشبینی و برنامه ریزی هست، و بی وقفه پیش میره . در اصل در شبکه های اجتماعی بین مردم دست به دست میشه.

بازاریابی دهان به دهان

مکالمه های روزانه بین افراد که یک محصول یا برند رو به هم معرفی میکنن.

تبلیغ در بسته بندی دستمال کاغذی:

این روش رو اولین بار ژاپنی ها با چاپ یک لوگو از محصول روی دستمال کاغذی انجام دادن که روی  کبریت، بلیط مسابقه ها و… قابل چاپ و تبلیغ هستن.

بیلبورد تبلیغاتی رایگان

در شهر کلی دیوار و تیر چراغ برق وجود دارند که نصب تبلیغات گاها روی اونها رایگان هست و میشه از این شرایط استفاده کرد ، حتما نباید از بیلبورد های تبلیغاتی اتوبان ها استفاده کنیم.

بازاریابی حضوری

تا حدودی مثل بازاریابی محیطی هست با این تفاوت که سعی میکنیم ارتباط قوی تر و بهتری بین محصول و مشتری اتفاق بیفته .

بازاریابی جایگزینی

سعی میکنیم با یک روش خلاقانه محصول رو به جای یک المان در خیابان، اتوبان یا مسیر رفت و آمد افراد قرار دهیم تا برای اونها ملموس تر بشه و به محصول نزدیک تر بشن.

بازاریابی تجربه ای

سعی میکنیم که مخاطب تجربه استفاده از محصول رو بدست بیاره . مثلا شرکت ایکیا مبل های خودش رو در ایستگاه اتوبوس قرارداد تا افراد لذت تجربه اون رو بدست بیارن.

بازاریابی فرضی

انگار طوری مخاطب رو مجبور میکنیم که در بعضی از کارها باید فقط محصول ما باشد. مثلا دقت کردید در تبلیغ سس های دلپذیر فقط در کنار فست فود ها یا سیب زمینی سرخ شده استفاده میشه که ناخودآگاه ما رو ترغیب میکنه که موقع خوردن این غذاها از  سس دلپذیر استفاده کنیم که خوشمزه تر هست .
در آخر این نکته لازم که بدونیم خلاقیت در بیشتر کارها جایگزین پول میشه و داشتن نیروی انسانی متخصص و خلاق برای کسب و کار شما یک نقطه قوت بزرگ محسوب میشه.

۰ ۰ رای ها
رأی دهی به مقاله

محمد گنجیمشاهده نوشته ها

Avatar for محمد گنجی

محمد گنجی مدرس ، مولف و کارشناس ارشد کسب و کار تالیف ۳۲ جلد کتاب تدریس و مشاوره از ۱۳۷۰

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments