استارت آپ هایی که موفق می شن و اونهایی که شکست می خورن

استارتاپ هایی که موفق می شن

استارتاپ موفق و اونهایی که شکست می خورن! این دو در طرز تفکر و تحقیقات بازار با هم فرق می کنن. قبل از صرف وقت ، برای این که چی تولید کنی! ببین مردم چی می خوان!!استارتاپ هایی که موفق می شن من راجع به شکست می دونم. اشتباه کردم، اونم اشتباهای احمقانه. البته در عین حال اونقدر خوش شانس بودم که چندباریم موفق بشم.طی این مسیر، من به دلیل های  کمتر شناخته شده ای که استارت آپ ها شکست می خورن پی بردم، و از اون مهم تر چرا بعضیا موفق میشن.

چه قدر از استارت آپ ها شکست می خورن؟

نه تا از هر ده تا استارت آپ شکست می خورن. این یه حقیقت سخت و تلخه ولی یه حقیقتی که اگه بهش توجه کنین موفق میشین. اگه مثل من یه کارآفرین هستین، شاید بد نباشه که قبل از شروع کسب و کار راجع به شکست هاتون بنویسین.چرا؟ برای این که خوش بین ترین کارآفرین هاهم هرازچندگاهی به یه کوچولو حقیقت نیاز دارن. این حقایق سرد رو برای این نمیگیم که شمارو ناامید کنن؛ بلکه میگیم که شمارو برای این که بهتر و هوشمندانه تر کار کنین تشویق  کنیم.

استارتاپ موفق چه خصوصیاتی دارن؟

استارت آپ های موفق خصوصیات زیادی دادیم. هدف من این نیست که همشونو براتون لیست کنم؛ فقط میخوام اصلی ترین دلایل موفقیت رو بهتون بگم.

استارتاپ موفق می شن، محصول برای بازار تولید می کنن

آیا محصول برای بازار کاملا مناسبه؟سایت فورچون ده دلیل اصلی که استارت آپ ها شکست می خورن رو گزارش کرده: “اونا محصولاتی تولید می کنن که مردم نمیخوان.” یه تحقیق دقیق نشون داده که دلیل تعطیل شدن ۴۲% از استارت آپ ها، نبود نیاز به محصول توی بازاره! اگه قراره این همه وقت برای تولید یه محصول بذارین! بهتره یه وقتی هم برای این بذارین که بدونین محصولی مناسب! برای بازار مناسب تولید می کنین.پس قبل شروع بازاریابی کن. و ایده پردازی و خلاقیت خودتونو روی نیاز بازار بذارین!!!!

استارتاپ موفق ،از هیچ چیزی چشم پوشی نمی کنه.

بعد از ورشکست شدن کمپانی دیژیوان، رئیس این کمپانی گفت:

یه ایده ی خوب برای محصول و یه تیم تکنیکی قدرتمند یه تجارت پایدارو گارانتی نمی کنن. هیچ کس نباید از مشکلات و پروسه های مالی شرکت چشم پوشی کنه چون شغل اونا نیست. همین مشکلات میتونن هر آینده ای در اون شرکت رو از شما بگیرن.

اونا یه ایده ی عالی داشتن و یه تیم تکنیکی قدرمتند. چی کم داشتن؟یه نگاه دقیق به دیژیوان همه چیزو مشخص میکنه. اونا از پروسه های تجاری شرکت غافل موندن. از چیزای “خسته کننده” دوری کردن. CEO  با خودش میگه: من کارم رهبریه. CMO میگه: من مسئول بازاریابیم. برنامه نویس میگه: کار من کد نویسیه.

ولی یه استارت آپ وظایفش رو اینجوری تقسیم نمیکنه. همه چیز توی استارت آپ ها خیلی متفاوته. یعنی این که مسئولیت ها گاها با هم تداخل دارن. چیزای کوچیک می تونن به چیزای بزرگ تبدیل شن. بعضی از مهم ترین مشکلات استارت آپ ها پروسه ها و مشکلات تجاری و قابلیت پیشرفتن.یه کارآفرین موفق میدونه باید روی پروژه کار کنه نه توش. گیر کردن بین ارائه ها و تلفن ها و ایمیل ها میتونه آدمو از قبل پروژه دور کنه.

استارتاپ موفق ، سریع رشد می کنن.

کی میگه رشد غیرقابل کنترله؟ و از اون مهم تره کی براش مهمه؟رشد، رشد سریع، چیزیه که کارآفرینا دنبالشن، سرمایه گذارا نیاز دارن و بازار میخواد. رشد سریع نشون دهنده ی ایده ی خوب توی بازار داغه.موسسین وانتفول اعتراف کردن که اونا نتونستن به سرعت رشد بالای لازم برای تضمین امنیت مالی دست پیدا کنن. این به این معناست که اونا نیاز به تامین مالی داشتن اما چون به اندازه ی کافی سریع رشد نکردن، برای سرمایه گذاری مالی قابل اطمینان نبودن. این شروع یه پایان بود.

رشد به رشد بیشتر منجر میشه که اونم رشد بیشتری رو به همراه میاره. استارت آپ ها نباید بعد از ماه ها تلاش به رشد های تک رقمی و کند راضی باشن. اگه رشد بعد یه مدت مشخصی اتفاق نیفته، هرگز اتفاق نمیفته. شرکتی که رشد نمی کنه آّب میره.دومین دلیل بزرگی که استارت آپ ها شکست میخورن اینه که پولشون تموم میشه.

چرا پولشون تموم میشه؟ چون به اندازه ی کافی سریع رشد نمی کنن. اگر استارتاپ موفق و به اندازه ی کافی سریع رشد بکنه میتونین به راحتی از کنار خیلی از قاتلای استارت آپ عبور کنین؛ شکست خوردن تو مسابقه، از دست دادن مشتری، از دست دادن کارکنا و از دست دادن ذوق.رشید سریع و زودهنگاه تضمینی برای موفقیته.

استارتاپ موفق ، میدونن چه جوری دوباره روی پاهاشون وایستن.

هر استارت آپ توسط یه گروه پشتیبانی میشه. هرچی این گروه تظبیق پذیرتر باشه، استارتاپ موفق تره.تطبیق پذیری عموما خیلی سطحی و محود تعریف میشه؛ داشتن بیشتر از یه مهارت یا توانایی. تطبیق پذیری توی محیط استارت آپ چیزی بیشتر از مجموعه ی مهارت هاست، شامل آمادگی ذهنیم میشه.

تیم های استارت آپ باید این توانایی رو داشته باشن که یه محصول رو تغیییر بدن یا این که با برنامه های جدید تطبیق پیدا کنن. بتونن روش بازاریابیشون رو تغییر بدن، بازار کارشون رو عوض کنن یا حتی کمپانی رو بکوبن و از نو بسازن.

همش مروبط به دوباره بلند شدن بعد از کتک خوردن میشه. تیم هایی که توانایی این رو دارن که با هم بلند شن، هارمونی لازم برای جون سالم به در بردن از موقعیت های سختم دارن.علاوه بر این من فهمیدم که کمپانی هایی که دو موسس دارن کمی شانس موفقیت بیشتری از کمپانی های تک موسس دارن.

داشتن یه موسس دیگه یه همکاری رو شکل میده. پاسخ گویی خیلی بیشتری وجود داره و همین به شما کمک میکنه که از حفره هایی که رو به روی یه مدیر کاریزماتیک تنها قرار داره عبور کنین. همچنین یه موسس دیگه مهارت هایی خواهد داشت که شما ندارین.

نتیجه گیری

اگه استارت آپ تون موفق شد، شما خوش شانسین. شما تونتستین کاری بکنین که نود درصد استارت آپ ها نتونستن. هرچند که شانس نقش اساسی تو داستان موفقیت شرکت هایی مثل گوگل و فیس بوک داره، دلایل منظقی زیادی هست که چرا باقی استارت آپ ها موفق میشن. اونا محصولی دارن که با نیاز ها سازگاره، چیزی رو از قلم نمیندازن، سریع رشد میکنن، و از ضربه های سخت جون سالم به در میبرن.

اگه این چهار خصیصه رو دارین، خودتون رو برای موفقیت آماده کنین.در این صورت شما هم جزو استارتاپ هایی که موفق می شن هستین!
منبع:فوربز

۰ ۰ رای ها
رأی دهی به مقاله

محمد گنجیمشاهده نوشته ها

Avatar for محمد گنجی

محمد گنجی مدرس ، مولف و کارشناس ارشد کسب و کار تالیف ۳۲ جلد کتاب تدریس و مشاوره از ۱۳۷۰

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments