استارت آپ ، کسب و کار نوپا ، استارت آپ ناب و راه اندازی استارت آپ

استارت آپ

استارت آپ


استارت آپ ، کسب و کار نوپا  شتاب دهنده ، استارت آپ ویکند ، اکو سیستم استارت آپ و… کلمات و اصطلاحاتی هست که این روزها زیاد شنیده میشه! این روزها یه سری جوان و خوش فکر هستن که محصول یا خدمتی ارائه می کنن .

این محصولات و خدمات شرکت ها و موسسات بزرگ رو به چالش می کشه! موفقیت های این استارت آپ ها باعث می شه سرمایه های بزرگ و غیر قابل باوری را جذب کنن که افرادی که در این سیستم نیستن نمی تونن باور کنن!!! حتی بعضی وقت ها فکر می کنن این شرکت ها کلاهبرداری یا پولشویی می کنن.
استارت آپ

استارت آپ ها با یه ایده شروع می شن. بعد به این فکر می کنن که می خوان چی کار کنن و چی می خوان بگن . وقتی باور کردن ایده ایی نو دارند، کار را شروع می کنن. البته بررسی می کنن که این کار رو قبلا کسی انجام داده یانه . مشتری داره یانه .

استارتاپ یا کسب و کار نو پا چیه؟

استارتاپ ، یه کسب و کار جدیده! این کسب و کار بر اساس ایده های نو هست. بعضی ها اعتقاد دارن هر کسب و کاری نمی تونه استارتاپ باشه! اعتقاد دارن ، استارتاپ باید کسب و کار بر پایه ی تکنولوزی باشه. اما به نظر من هر گروهی که دور هم جمع می شن تا یه کسب و کار راه بندازن، قابلیت استارتاپ بودن ، دارن . به شرط این که قادر باشن به سود دهی و ارزش آفرینی دست پیدا کنن . از طرفی، توانایی حفظ کسب و کار خودشون رو داشته باشن.

شاید یه خدمت جدید ارائه کنن. یا نه ، همون خدماتی که قبلا بوده به روش جدید ارائه کنن. خلاصه ، یه ایده ی نو ، برای یه کار جدید!
درکسب و کارهای نوپا ، ایده های ریسک پذیر  هستن. بازارهای هدف، شاید به درستی معلوم نیستن!  شروع کار با داشتن ایده ، پشت کار ، ساختن تیم کاری و…همراهه! اما ادامه ی کار چی؟ استارتاپ ها نیاز به جذب سرمایه دارن. چون یکی از مشکلات بزرگ شروع کسب وکار نوپا ، بقا و ایجاد اعتباره! اصطلاحا می گن:

استارتاپ باید مقیاس پذیر باشه

یعنی رشد و پیشرفت ، قابل ملاحظه و اندازه گیری باشه. در آموزش فیزیک همیشه تاکید داریم، بررسی هر پدیده و کمیت نیاز به اندازه گیری داره!

راه اندازی کسب وکار:

برای راه اندازی یه کسب وکار استارتاپی ، باید ایده پردازی و خلاقیت داشته باشی. باید تحقیقات بازار گسترده داشه باشی. پس باید بازاریابی داشته باشی. برای بازاریابی نیاز به تبلیغات داری.  باید ایده ها رو گسترش بدهی. باید ارزیابی دقیق از ایده و عملکرد داشته باشی. باید بتونی ایده ات رو ثبت کنی که مال خودت باشه. داشتن ایده به تنهایی کافی نیست!!!! داشتن ایده فقط نقطه ی آغاز راهه. در بخش ایده پردازی و خلاقیت در مورد ایده ی خوب توضیح دادم.


وقتی استارتاپی راه می افته، باید فروش داشته باشه! فروش خدمت یا محصول پول به سیستم تزریق می کنه! پس مشکلات کم می شه. ( البته اگه راه درستی را انتخاب کرده باشیم).تاکید می کنم ایده های خوب، به تنهایی باعث موفقیت شما نخواهد شد. تیم خوبی برای خودتون درست کنید. بعضی ها می گن:

تیم ما خوب و یه دست هست . همه طرز فکر مشابه داریم و باهم مشکلی نداریم.

تیم کاری شما باید با هم همراه باشند . اما یک فکر و با یک نوع تخصص هرگز! در یک تیم، باید مکمل هم باشید.

شتاب دهنده ی استارت آپ :

برای این که یه کسب و کار  به نتیجه برسه، نیاز به سرمایه گذاری داره!  سرمایه گذار ، به نوعی شتاب دهنده ی کسب و کار نوپای شماست! یه استارتاپ خوب ، با سرمایه گذاری مناسب ، شانس موفقیت خودش را افزایش می ده! سرمایه گذاری فقط مالی نیست. بزرگترین سرمایه گذاری ، نیروی انسانی و آموزش هست.شاید شنیده باشین که می گن:

 بزرگترین سرمایه گذاری هر شخص ، سرمایه گذاری روی خودش ، قابلیت ها ، مهارت ها و تخصص هاست.

خودتون و گروهتون ، مهارت کسب کنید. آموزش ببینید. وزن تیمی خودتون را افزایش دهید. سرمایه ی مالی هم جذب کنید!

استارت آپ ویکند:

تازه گی ها این اصطلاح ، زیاد شنیده می شه. رویدادی که در خیلی از شهر ها اتفاق می افته! این رویداد در حدود ۵۴ ساعت هست.  معمولا در سه روز آخر هفته برگزار می شه. شرکت کنندگان این دورهمی : علاقه مندان دیجیتال مارکتینگ ، مدیران بازاریابی، کسب و کارهای آنلاین ، برنامه نویس ها ، متخصصین سئو  و… یعنی هر کسی که علاقه مند به کسب و کاره! شتاب دهنده ها هم می تونن باشن . در این رویداد ، تیم سازی ها انجام میشه. و افراد علاقه مند با هم آشنا می شن و یه عالمه اتفاق خوب و سودمند دیگه.

استارت آپ ناب:

راه اندازی کسب و کار ، با موثرترین راه ممکن و با حداقل ریسک! همون طور که گفتم ، در فیزیک اصل اندازه گیری بسیار مهمه! در کسب و کار هم ، اگه ایده هایی که وجود داره، ارزیابی و اعتبار سنجی بشه.

( اندازه گیری بشه) ابتدا در بازار آزمایش بشه. فعالیت های بی فایده ی اون حذف بشه. کارهای ارزش آفرین به اون اضافه بشه. محصول یا خدمت کم نقص ارائه بشه. دنبال بهترین نباشه و به بهتر شدن و کمال تدریجی فکر کنه. سرمایه گذاری عوامل خارجی را کاهش بده. پس استارتاپ ناب، یک استارتاپ حساب شده است.  حداقل ریسک وحداکثر اطمیان خواهد بود

مقدمه ای بر استارت آپ‌ ها

شرکت نوپا و یا استارت آپ، یکی از جدیدترین واژه‌هایی است که امروزه بسیار زیاد شنیده می‌شود. تعریف‌های بسیاری در مورد کسب و کار و شرکت‌های نوپا بیان شده است. اما به طور خلاصه می‌توان گفت که اگر یک شرکت تازه تأسیس، با بهره‌گیری از ایده‌های خلاقانه و نو برای حل مشکلات جاری برای همه یا عده‌ی خاصی از جامعه، کارآفرینی کند، آن شرکت را یک شرکت نوپا یا استارت آپ نا مگذاری می‌کنند.

معمولاً این ایده‌ها دارای ریسک هستند و چون در مورد کارایی انها به صورت عملیاتی، تجربه‌ای وجود ندارد، بیشتر مباحثی که اراده می‌شود در حد فرضیات است. به این معنا که احتمال موفقیت یا عدم موفقیت در آن‌ها را می‌توان ۵۰-۵۰ در نظر گرفت. اگر کسانی که در کسب و کار نقش موثری داشته باشند، بتوانند ویژگی‌های آن را به خوبی به سرمایه‌گذاران توضیح دهند، آنگاه احتمال اینکه در آن استارت آپ، حتی با وجود سرمایه‌گذاری اولیه بالا، سرمایه‌گذاری پیدا شود، بسیار بالا است.

حوزه‌های مختلف برای ایجاد استارت آپ

حوزه‌های مختلفی برای ایجاد استارت آپ وجود دارد. البته قبل از اینکه به بیان حوزه‌های مختلف برای ایجاد استارت آپ بپردازیم، لازم است که اشاره‌کنیم در ابتدا باید ایده پردازی و خلاقیت را چاشنی کار خود کنید. شما می‌توانید در ابتدا به تدوین ایده‌های خلاقانه بپردازید. پس از آن با توجه به کمی‌ها و کاستی‌های مختلف در هر حوزه، به ایجاد استارت آپ مربوط به آن ایده، اقدام کنید.

پس می‌توان گفت رصد و بررسی بازار و توجه به جامع هدفی که می‌خواهید برای آن‌ها یک استارت آپ، ایجاد کنید، بسیار مهم است. لذا می‌توان گت مبحث تبلیغات برای یک شرکت نوپا، بعد از تصمیم گیری و انتخاب حوزه فعالیت، دومین مبحث مهم است. چون شرکت‌های نوپا، ناشناخته‌اند، باید بیشتر از شرکت‌های با سابقه تبلیغات را جدی بگیرند.

پیشنهادات برای حوزه های ایجاد استارت آپ‌ ها

در هر حوزه‌ای می‌توان به ایجاد شرکت‌های نوپا پرداخت. هر حوزه‌ای که در آن ایده‌های خلاقانه و مشتری‌پسند وجود داشته باشد، راه برای تولید کسب و کارهای مختلف باز است.
یکی از حوزه‌های بسیار پرکاربرد برای ایجاد یک استارتاپ، حوزه فناوری‌های پاک (فناوری‌های سبز) است. به عنوان مثال استارت آپ پنل خورشیدی خانگی و ساخت ساختمان‌های سازگار با محیط‌زیست، در این حوزه قرار دارند. توجه به هزینه و پول در مورد کارایی و استفاده از استارت آپ بسیار مهم است.

مثلاً در مورد فناوری‌های سبز، اگر شما، به عنوان مثال، اجری را در استارت آپ خود تولید کردید که با محیط‌زیست سازگار بود و حتی از نظر بصری بسیار زیبا بود، اما قیمت بالایی داشت، نمی‌توان به استارت آپ شما خیلی دل بست. همان طور که در بالا اشاره شد باید به مشتری و جامعه هدف و علایق آن‌ها توجه کرد و هر چه استارت آپ شما برای مشتری و جامعه هدف مقرون به صرفه‌تر باشد، مطمئن احتمال موفقیت و رشد در آن بازار برای شما بیشتر خواهد بود.


کسب و کارهایی که به انجام خدمات از راه دور مشهور هستند، هم تعداد زیادی از استارت آپ ها را تشکیل می‌دهند. مثلاً یکی از ایده‌ها، همان بانکداری الکترونیکی است که امروزه در اکثر کشورها، بار مهمی از دوش بانک‌ها برداشته است. همچنین برای مراجعهکنندگان هم، بسیار مفید و مقرون به‌صرفه است و می‌توانند اکثر کارهای بانکی خود را از خانه و فقط توسط یک دستگاه متصل به اینترنت انجام دهند. واضح است که به چه میزان در هزینه‌ها صرفه جویی می‌شود.

حوزه های خدماتی شرکت های نوپا

یکی از مهم‌ترین ایده‌ها برای استارت آپ، ساخت و تولید اپلیکیشن های موبایل است. موبایل و گوشی همراه و تبلت، امروزه در دسترس همه قرار دارد. بدون شک از پرکاربردترین فعالیت‌هایی که با این دستگاه‌ها می‌توان انجام داد، استفاده از برنامه‌های کاربردی (اپلیکیشن ها) است. اگر بتوان با داشتن اطلاعاتی از نیازمندی‌های جامعه، اپلیکیشن هایی را تولید کرد که مناسب عده‌ی زیادی از افراد جامعه باشد، می‌توان گفت یک استارت آپ خوب را ایجاد کرده‌ایم.

خوشبختانه ساخت این اپلیکیشن ها بسیار راحت است و نیازی به دانش برنامه‌نویسی کامل ندارد. امروزه می‌توان برای مواد غذایی و مایحتاج ضروری مردم، با استفاده از فروشگاه‌هایی سیار، یک استار آپ ایجاد کرد.

ایده‌ی دیگر برای استارت آپ ها، حوزه فرهنگ و ادب است. مثلاً می‌توان با خرید و فروش آنلاین کتاب‌های الکترونیکی یا حتی کتاب‌های فیزیکی، هزینه‌ها را بسیار کاهش داد. این استارت آپ ها بسیار مورد توجه دانش‌آموزان و دانشجویان و معلمانی خواهد بود که یا نمی‌توانند به کتاب‌هایی زیادی دسترسی داشته باشند (عمدتاً به خاطر فاصله زیاد با مراکز فروش کتاب) و یا اینکه هزینه‌های کتاب‌های فیزیکی بسیار زیاد باشد.


آیا تا به حال نام دانشگاه‌ها و آموزشکده‌های مجازی را شنیده‌اید؟ در این نوع از استارت آپ ها، خدمات آموزشی بر بستر اینترنت و بدون داشتن سرمایه‌های بسیار زیاد در اختیار کاربران قرار می‌گیرد.  حتی می‌توان از انجام دادن کارهای شخصی و خانوادگی افراد را به عنوان یک استارت آپ در نظر گرفت.

مراحل تکامل یک استارت آپ

اگر استارت آپ نیاز کمی به سرمایه‌گذاری و ضمانت بالایی برای سود داشته باشد، حتماً سرمایه‌گذاران در آن اقدام به سرمایه‌گذاری خواهند کرد. این شرکت‌ها معمولاً نسبت به شرکت‌های باسابقه، دارای نیروی انسانی کمتر و در نتیجه دارای هزینه‌های جاری کمتری هستند.
با این حال خیلی از استارت آپ ها، در ابتدا با به حداقل رساندن هزینه‌ها (مانند استفاده از دفاتر مجازی و صرفاً ساختن یک سایت)، به تبلیغات می‌پردازند و پس از مدتی که توانستند در بازار شناخته شوند و یا سودی را کسب کنند آنگاه دفاتر فیزیکی و نمایندگی‌های مختلفی را برای خود در نقاط مختلف ایجاد می‌کنند.


به خاطر اینکه بیشتر استارت اپ ها در سراسر جهان در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات شکل‌ گرفته، این تصور ایجاد شده که این شرکت‌ها صرفاً باید در این حوزه باشند که البته اشتباه است.

هرچند به عقیده اکثر کارشناسان، استارت آپ نیاز به داشتن سایت و.. دارند. همین موضوع نشان می‌دهد که حتماً برای کاهش دادن هزینه‌های ابتدایی در تبلیغات و هزینه‌های جانبی اولیه، استفاده از بستر اینترنت و ایجاد سایت یا صفحات در شبکه‌ای مجازی و پیام‌رسان‌ها (که استفاده از آن‌ها بسیار مقرون به صرفه است)، بسیار مناسب است.

شما می‌توانید با استفاده از یک سایت یا یک صفحه در فضای مجازی و البته صبر و حوصله، به تبلیغات در مورد استارت آپ خود بپردازید. این مباحث در حیطه بحث بازاریابی اینترنتی یا مان دیجیتال مارکتینگ است

۰ ۰ رای ها
رأی دهی به مقاله

محمد گنجیمشاهده نوشته ها

Avatar for محمد گنجی

محمد گنجی مدرس ، مولف و کارشناس ارشد کسب و کار تالیف ۳۲ جلد کتاب تدریس و مشاوره از ۱۳۷۰

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments