جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو
کارگاه افزایش درآمد
ثبت نام

فهرست مطالب

دورهمی باهوشانه
برای ثبت نام کلیک کنید

سرمایه گذاری در بورس اوراق بهادار و بازار سهام

سرمایه گذاری در بورس

سرمایه گذاری در بورس یه سرمایه گذاری جذاب و البته پر ریسک هست .

سرمایه گذاری در بورس نیاز به کسب اطلاعات داره. مثل همه ی انواع سرمایدگذاری ها !  احتیاج به کسب اطلاعات و تجربه داره. در بازار بورس باید دقیق ببینی .  به درستی تجزیه و تحلیل کنی . و در موقع مناسب وارد عمل بشی. اگه آگاهانه و باهوشانه به بورس نگاه کنی، می تونی کسب و کار موفقی رو راه اندازی کنی.

سرمایه گذاری در بورس
سرمایه گذاری در بورس

سرمایه گذاری در بورس بسیار پولسازه، البته به شرط این که درست و سنجیده وارد شی. اول اطلاعات کسب کن. با افراد خبره مشورت کن .  از تجربیات اونها استفاده کن. اگه حساب شده کار کنی .  سرمایه گذاری در بورس اوراق بهادار و بازار سهام می تونه زندگی و درآمدت رو متحول کنه. من سعی می کنم در اینجا اطلاعات اولیه ی این کار رو بهت بدم. بعد در مقالات بعدی به طور دقیق تر وارد موضوعات تخصصی بشیم.

سرمایه گذاری در بورس اوراق بهادار و بازار سهام

بازار بورس برخلاف ظاهر ساده ای که داره دنیای خیلی سخت و پیچیده ای هست. فردی که وارد این بازار میشه اطلاعات زیادی رو به روی خودش میبینه.  که از بین همه اینها باید داده های مفید را استخراج کند. بعد استفاده کند. اگر اول کار باشیم ، مسیری که در رو به روی ما قرار داره مبهم و پیچیده هست . نمیدونیم از کجا باید شروع کنیم .

اما اگر خوب آموزش ببینیم همیشه راه های سخت هموار میشن. پس شرکت در دوره های آموزشی می تونه خیلی مفید باشه. اولین سوال هایی که به ذهن یک فرد تازه کار در بازار بورس می رسه این ها هستند:
باید از کجا شروع کنم؟ به چه چیزهایی نیاز دارم؟ چه طور پیش برم؟

ذهنیت درست درباره سرمایه گذاری در بورس

باید ذهنیت خودمون رو نسبت به بازاربورس واقعی کنیم.

قبل از شروع هر کاری باید یک ذهنیت درست از فعالیت در بورس داشته باشیم. خیلی از افرادی  بدون داشتن آگاهی و ذهنیت درست وارد بازار بورس میشن. فکر می‌کنند که یک شبه میتونن پولدار بشن . یا سود خیلی زیادی کسب کنن   . اما این موضوع همیشه اتفاق نمی‌افتد و ممکن شکست سختی برای آنها پیش بیاد که اشتباه های ناخواسته و تصمیم گیری های احساسی اتفاق بیفتد.

قبول کنیم که سرمایه‌گذاری در بورس یک فرآیند هست که گاهی خیلی زمان میبره و با توجه به شرایط می‌تونه زودبازده هم باشه.

اولین قدم برای ورود به دنیای بورس . تعیین کارگزار

افتتاح یک حساب در یک کارگزاری اولین قدم محسوب میشه . طبق قوانین موجود هر فرد حقیقی یا حقوقی برای خرید و فروش سهام در بورس به کارگزار نیاز داره .

یک کارگزار واسط بین ما و بازار بورس و سایر سهامداران است .  هیچ فردی نمیتونه مستقیم سهام خودش رو به شخص دیگری واگذار کنه.  یا از این شخص سهام بخره  . پس همه خرید و فروش ها از طریق کارگزار انجام میشه .  ما باید برای شروع فعالیت خودمون در بورس یک حساب نزد یک شرکت کارگزاری داشته باشیم . کارگزار همه اقدامات لازم مثل دریافت کد معاملاتی و افتتاح حساب را برای ما انجام می دهد.  بعد از اون ما آماده خرید و فروش سهام هستیم.

دومین قدم برای سرمایه گذاری در بورس . دریافت کد بورسی:

برای خرید و فروش بورس نیاز به کد بورسی داریم. وقتی نزد یه کارگزار ، اقدام به باز کردن حساب می کنیم ، باید در سامانه سجام احراز هویت شویم. در این سامانه حساب بانکی معرفی کرده و پس از تایید کد ده رقمی دریافت میشه . با دریافت این کد و فرم های پر شده در کارگزاری باید به یکی از دفاتر دولت الکترونیک مراجعه کرده و کد بورسی را دریافت کنیم. با این کار تازه به عنوان کسی که اهلیت مشخص دارد می توان وارد بازار بورس شد.

کسب اطلاعات پایه برای حضور در بورس :

حالا که شرایط اولیه حضور در بورس رو داریم ، باید اصولی ترین کار و انجام داد. باید اطلاعات داشته باشیم . با قوانین و مقررات بورس آشنا باشیم . از اصطلاحات و مفاهیم اولیه بورس آگاهی داشته باشیم. برای این کار حتما مقاله ی مفاهیم اولیه بورس رو بخونید. .

 تحلیل های مختلف  در سرمایه گذاری در بورس

حالا که حساب در کارگزاری افتتاح شد ما آماده خرید و فروش سهام هستیم اما این نقطه شروع است، در بورس ما با پول خودمون معامله می کنیم .  در نتیجه هر سود و زیانی به طور مستقیم سرمایه ما را تحت تاثیر خودش قرار می‌دهد. پس در اولین قدم باید بدونیم سهام کدام شرکت ها رو در کدام قیمت‌ها خرید و فروش کنیم .

اگر بخواهیم در هر بازاری فعالیت کنیم باید با اصول و روشهای کسب سود در اون بازار آشنا بشیم . به طور خلاصه فعالیت در بورس یعنی انتخاب سهام مناسب در قیمت مناسب . فروش اون در قیمت‌های بالاتر و در نتیجه کسب سود زیاد هست .

هر فرد تازه کار برای انتخاب سهام مناسب دچار مشکل میشه . برای اینکه در بورس موفقیت کسب کنیم ، باید بتونیم وضعیت کلی اقتصاد ،صنایع و شرکت‌های مختلف رو با روش های تحلیلی بررسی کنیم .

همینطور باید با ابزارهای مختلف تحلیل آشنا باشیم . روندهای رشد و افت قیمت‌ها را تشخیص بدیم تا بتونیم به موقع سهام را پیدا کنیم . به موقع اون رو بفروشیم این کار فقط و فقط از طریق آموزش کاربردی بدست میاد یا به صورت تجربی که معمولاً روش تجربی پایه علمی و دقیق و درستی نداره چون باید وقت و هزینه زیادی را برای این یادگیری صرف کنیم.

قدم نهایی کسب تجربه و استفاده از تجربه افراد ماهر

ما باید هم آموزش درست ببینیم و هم یادگیری درستی داشته باشیم چون هر دو شرط لازم برای فعالیت صحیح و اصولی در بازار بورس هستند .آموزش به تنهایی نمیتونه ما رو به یک سرمایه گذار موفق تبدیل کنه !

بلکه ما باید از تجربه افراد حرفه ای و با تجربه در بازار بورس هم استفاده کنیم. وقتی وارد بازار بورس میشیم تجربه زیادی نداریم و در حین فعالیت با شرایط ،مشکلات و چالش‌های مختلفی روبرو میشیم که برای ما جدید و غیر منتظره هستن برای اینکه بخواهیم در بورس حرفه‌ای بشیم باید از تجربه افراد حرفه‌ای و قدیمی بازار استفاده کنیم و به مرور زمان تجربه خودمون رو افزایش بدیم.

آیا فعالیت در بورس سخته یا آسون؟

ممکنه با یک دید نسبی در جواب این سوال بگیم که فعالیت بسیار ساده ای هست اما هر فرد تازه کار در این بازار بعد از مدتی سردرگم میشه و نمیدونه که باید چه کاری انجام بده .موفقیت در بازار بورس یک فرایند ی که در عرض یک شب یا مدت زمان کوتاه اتفاق نمی افتد، در مرحله اول باید برای آموزش خودمون تلاش کنیم و اطلاعات و مهارت های لازم و مهم برای فعالیت در این بازار را بدست بیاریم بعد از آن باید به دنبال کسب تجربه در این بازار باشیم و از افراد باتجربه استفاده کنیم.

مزیت های سرمایه گذاری در بورس

برای سرمایه گذاری در سهام احتیاج به سرمایه خیلی زیادی نداریم حداقل سرمایه مورد نیاز برای خرید در سیستم های معاملات آنلاین گفته شده ۱۰۲ هزار تومان هست.  اما برای این که فعالیت و زمانی که مصرف می‌کنیم ارزش داشته باشه بهتره حداقل ۵ میلیون تومان سرمایه داشته باشیم.

سرمایه ای که استفاده می‌کنیم قابل نقد شدن هست . چون سرمایه‌گذاری در بورس فقط خرید برگه سهام هست و اگر سهم درستی را انتخاب کرده باشیم نقد شوندگی بالایی رو خواهیم داشت . پس می تونیم سریع سهام خودمون را بفروشیم . کارگزار سه روز بعد مبلغ حاصل از فروش سهام را به حساب بانکی ما واریز می‌کنه.

خرید و فروش سهام در همه جا و در هر زمان قابل انجام دادن هست.  فقط کافی است که یک گوشی یا کامپیوتر متصل به اینترنت داشته باشیم که از طریق آنها پلتفرم های معاملاتی رو ببینیم . فردی که در بازار مشغول به فعالیت برای خرید و فروش هست در هر نقطه و در هر لحظه آزادی کامل داره.
همچنین میتونه سرمایه زیادی رو ایجاد کند به شرط اینکه ما مهارت و تجربه بالا در بازار داشته باشیم. یعنی سرمایه گذاری در بورس رو به صورت باهوشانه انجام بدیم.

سخن آخر درباره سرمایه گذاری در بورس :

اگر در طول روز زمان کافی نداریم . یا شغلی نداریم .  به فکر درآمد ثابت ماهانه از طریق بورس هستیم .  یا از طریق وام و قرض سرمایه ورود به بازار بورس رو تهیه کردیم . یا اینکه تحمل زیان نداریم .ریسک پذیر نیستیم . یا اینکه فکر میکنیم بورس مثل قمار هست و با داشتن شانس می تونیم موفق باشیم.  به فکر ثروتمند شدن در مدت زمان کوتاهی هستیم ، ورود به بازار بورس اصلا و اصلا برای ما مناسب نیست.

اگر نقطه مقابل تمام ویژگی های بالا هستیم.  میتونیم با صبر و بردباری و داشتن دانش و اطلاعات کافی و دقیق و به روز درباره بازار سهام و بورس شویم . می توانیم با استفاده از تجربه و مشاوره افراد ماهر وارد بازار بورس و سهام بشیم .  برای رسیدن به اهداف خودمون موفق و موفقیت تلاش کنیم

۰ ۰ رای ها
امتیازدهی به مقاله

پاسخ به سوالات

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
0
دوست دارم نظرت رو بدونم! لطفا نظر بده!x