جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو

فهرست مطالب

اصول سئو و بهینه سازی سایت ۱ گام در دیجیتال مارکتینگ

اصول سئو و بهینه سازی سایت اولین قدم در دیجیتال مارکتینگ

اصول سئو رو یاد بگیری به یه فرد خاص تبدیل می شی.اصول سئو شامل قواعد و الگوریتمی هست که موتورهای جستجو استفاده می کنن.پس اگه می خوای در حوزه ی دیجیتال مارکتینگ و وب سایت فرد خاصی باشی ، باید سئو رو جدی بگیری.این رو هم مد نظر داشته باش که قوانین سئو به سرعت آپدیت میشه و باید دائم به روز باشی.

اصول سئو خیلی به سرعت تغییر می کنه و آپدیت میشه.هر بار موتورهای جستجو و در راس اونها گوگل بررسی می کنه ببینه چه باگ هایی وجود داره که ممکنه مورد سو استفاده قرار بگیره.پس در الگوریتم جدید اونها رو بر طرف می کنه.در ضمن اصول سئو شامل دو بخش کلی و جزئی است.بخش کلی که توسط گوگل اعلام میشه ، یک اصل داره.وب سایت باید کاربر پسند ، منحصر به فرد و مفید باشه. اما جزئیات خاص سئو اعلام نمیشه!!!!

اصول سئو و بهینه سازی سایت

یه وب سایت اگه به خوبی بهینه سازی بشه ، به راحتی دیده میشه.پس برای کاربر دسترسی به اون راحت تره. حالا اگه محتوای خوبی هم داشته یاشه ، شروط حضور در صفحه ی اول گوگل رو داره.خب این می تونه یکی از شروط لازم برای قرار گرفتن در  رتبه های بالای موتورهای جستجو باشه.این فرآیند یعنی رعایت اصول سئو ،از طریق یک سری استراتژی‌ها ،تکنیک ها و تاکتیک های انجام میشه.

همه ی این فرآیند ها باید کاملا به صورت طبیعی به نظر برسه.
با افزایش میزان بازدید کاربر ها از وب سایت یا مراجعه آنها به سایت ترافیک، ترافیک طبیعی تشکیل میشه.درحال حاضر گوگل از بقیه موتورهای جستجو مثل یاهو جلو زده و بیشتر فرایند اصول سئو سایت و استراتژی‌های مربوط روی گوگل انجام میشه .

اصول سئو و بهینه سازی سایت اولین قدم در دیجیتال مارکتینگ

اصول سئو و حضور در صفحه ی اول گوگل

در گام اول باید روش گوگل برای اینکه به صفحات رتبه میده را بررسی کنیم. گوگل دقت میکنه که میزان ارتباط بین محتوای سایت مورد نظر و کلمات کلیدی اون به چه اندازه است.بعد توجه میکنه که بر مبنای اعتبار لینک ها چه تعداد لینک باکیفیت و درست از بقیه سایت ها به وب سایت ما اشاره می کنن. در حقیقت یک محتوای مناسب خوب و کاربردیباید به یک  محتوای عالی تبدیل بشه.هدف گوگل هم همینه که محتوای با کیفیت و با اعتبار بالا در نتایج بالای جستجوی خودش نشون بده .

اصول سئو و کسب رتبه ی خوب در گوگل:

اول دقت کنیم که کاربر ها یا مشتری های ما دنبال چه محصول یا سرویسی هستندوبعددنبال  عبارتی بگردیم که بیشترین حجم جستجو  در زمینه کسب و کار ما رو به خودش اختصاص داده.باید بگردیم و ببینیم که رقیب های ما برای اون کلمه یا عبارت های کلیدی چه کسانی هستند.وب سایت خودمون رو متناسب با این عبارت ها و کلمات کلیدی طراحی کنیم.حالا که برای وبسایت محتوا تولید می‌کنیم باید از این کلمات کلیدی درون محتوای خودمون استفاده کنیم.دقت کنیم که این نکات درباره تعداد بالای صفحات صدق نمی‌کند .

ساختار مناسب یکی از اصول سئو

ما میتونیم از یک ساختار و الگوی صحیح پیروی کنیم . فقط با یک صفحه وب سایت رتبه کسب کنیم.بعد از انجام دادن همه ی این کارها و طراحی وب سایت و تولید محتوا باید دقت کنیم.باید به گوگل نشون بدیم که سایت ما به اندازه کافی با اهمیت و مهم هست که در صفحه اول گوگل قرار بگیره.از طرفی ، به کمک لینک های با کیفیت که از سایت های مرتبط با زمینه کسب و کار خودمون دریافت می کنیم ، می تونیم به گوگل بگیم که سایت ما دارای اهمیت زیادی هست.
پس به ترتیب کارهایی که باید انجام بدیم اینه که:

کلمات کلیدی مهم و عبارت های جستجوی اصلی رو در وبسایت خودمون استفاده کنیم.وبسایت خودمون رو طوری طراحی کنیم که این عبارت های کلیدی در محتوا به خوبی ساختاربندی بشند.از وب سایت های مهم بک لینک دریافت کنیم.هرچقدر یک عبارت کلیدی رقیب های بیشتری داشته باشه نیاز به کار بیشتری هست تا کسب رتبه در گوگل به دست بیاد.همین ها ،برای اینکه وب سایت خودمون را بهینه سازی کنیم کافیه.

اما مهمترین اصول سئو کدامند؟

کسب رتبه در گوگل باید به طور طبیعی و بدون حقه و کلک صورت بگیره.برای بهبود جایگاه سایت در گوگل و یا کسب رتبه باید یک برنامه سئو منظم و خوب داشته باشیم.اگر از روشهای غیر اصولی برای بهینه سازی موتورهای جستجو و دستکاری قوانین استفاده کنیم ممکنه گوگل ما را جریمه کنه.و سایت ما پنالتی بشه. یعنی از نتایج گوگل حذف می شیم. این یعنی مرگ وب سایت. لازمه داشتن یک برنامه خوب و دقیق داشتن قدرت تحلیل ،تحقیق و برنامه ریزی ،تبلیغ نویسی و ارتباطات قوی هست.برای بهینه سازی موتورهای جستجو از چهار مرحله باید عبور کنیم:
سئو پیش از سایت، سئو داخل سایت، سئو خارج از سایت ،سئو پس از سایت

Pre-site SEO اصول سئو پیش از سایت

این فرآیند به  مسیر تحقیق ، استراتژی ، برنامه ریزی  برای  ایجاد یک صفحه، گفته میشه.پس ما نیاز به یک درک کامل و عمیق از استراتژی کسب و کار آنلاین خودمون داریم.میزان رقابت در بازار هدف خیلی مهمه . ما باید درباره بازار هدف تحقیق کنیم.مشتری های بالقوه و رقیب های خودمون رو شناسایی کنیم، تجزیه و تحلیل روی کلمات کلیدی انجام بدیم و برای آن یک برنامه دقیق و عملی طراحی کنیم.

اصطلاح “Pre-site SEO” به مراحل و فعالیت‌های مربوط به بهینه‌سازی سئوی وب‌سایت قبل از ایجاد آن اشاره دارد. به‌عبارت دیگر، این اقدامات در مرحله‌ای اجرا می‌شوند که وب‌سایت هنوز به صورت کامل ایجاد نشده است یا هنوز در دست توسعه قرار دارد. اهداف Pre-site SEO عمدتاً به تهیه زیرساخت‌ها و برنامه‌ریزی برای ارتقاء سئو وب‌سایت در آینده می‌پردازد.

برخی از فعالیت‌های مربوط به Pre-site SEO عبارتند از:

 1. برنامه‌ریزی کلمات کلیدی: تحقیق و تعیین کلمات کلیدی مرتبط با محتوا و خدماتی که وب‌سایت شما ارائه خواهد داد.
 2. تحلیل رقبا و بازار: مطالعه رقبا و تحلیل بازار در حوزه‌ای که وب‌سایت شما فعالیت می‌کند.
 3. تهیه ساختار وب‌سایت: طراحی و برنامه‌ریزی ساختار منطقی و ارگانیک وب‌سایت که به کاربران و موتورهای جستجو کمک می‌کند محتوا را بهتر فهمند.
 4. انتخاب دامنه: انتخاب نام مناسب برای دامنه وب‌سایت که کلمات کلیدی مهم را شامل شود.
 5. استفاده از SSL: اطمینان حاصل کردن از انتخاب پروتکل امن HTTPS برای ارتقاء امنیت وب‌سایت.
 6. برنامه‌ریزی ساختار URL: برنامه‌ریزی ساختار مناسب URL ها که برای کاربران و موتورهای جستجو مفهوم و کاربرپسند باشند.
 7. پیش‌نمایش و نقشه سایت (Sitemap): تهیه پیش‌نمایش و نقشه وب‌سایت که به موتورهای جستجو کمک می‌کند درجه‌بندی و فهمیدن صفحات وب‌سایت را آسان‌تر کنند.
 8. ارتقاء تجربه کاربری: برنامه‌ریزی برای ارتقاء تجربه کاربری و ارائه محتواها و عملکرد بهتر به کاربران.

همه این اقدامات بهبود سئو وب‌سایت شما را از ابتدای راه تا پایان تجربه کاربری و ارتقاء رتبه‌بندی وب‌سایت شما در نتایج جستجو تسهیل می‌کنند. Pre-site SEO به عنوان یک مرحله مهم در سئو وب‌سایت، باید با دقت و هماهنگی صورت گیرد تا اثربخش باشد.

اصول سئو

اصول سئو داخل سایتOn-siteSEO

شامل همه کارهایی که ما برای صفحات سایت ،عنوان ها ،تگ ها ،محتوا و کل ساختار سایت برای بهینه سازی کلمات کلیدی مورد نظر خودمان انجام می دیم.برای عنوان وبسایت باید از کلمات کلیدی اصلی و مرتبط استفاده کنیم.محتوای وب سایت که از نظر سئو ، خیلی مهمه .

 • کلمات کلیدی: انتخاب و استفاده از کلمات کلیدی مرتبط و مناسب با محتوا.
 • عنوان صفحات: بهینه‌سازی عناوین صفحات با کلمات کلیدی.
 • توصیفات متا: نوشتن توصیفات متا (Meta Description) جذاب و مختصر با کلمات کلیدی.
 • عناصر هدینگ: استفاده مناسب از عناصر هدینگ (H1، H2، H3 و …) در صفحات وب‌سایت.
 • ساختار URL: سازماندهی و بهینه‌سازی آدرس‌های صفحات با کلمات کلیدی.
 • محتوا: ارائه محتواهای ارزشمند، مرتبط و با کیفیت برای کاربران.
 • سرعت بارگذاری صفحات: بهینه‌سازی سرعت بارگذاری صفحات وب‌سایت.

محتوا  شامل:

محتوای بدنه ،عنوان صفحات، تگ تصاویر ،لینک های خروجی با ساختار خوب و انکورتکست ها که شامل کلمات کلیدی هستند میشه. در قسمت لینک های داخلی باید از منوهای صفحات ، نقشه ی سایت ،انکورتکست ها در فوتر سایت و قرار دادن افزونه صفحات استفاده کنیم.

همه ی این موارد به موتورهای جستجو کمک می کنن که در سایت ما راحت تر ورود پیدا کنن و لینک های داخلی رو به دست بیارن. درباره طراحی و ساختار بندی سایت باید مطمئن بشیم که کد نویسی و طراحی سایت ما به صورت دقیق و صحیح شکل گرفته است .

موتورهای جستجو بتونن راحت وارد اون بشن و اونها رو ایندکس کنن.

اصول سئو خارج از سایتOff-pageSEO

این مرحله شامل تمام کارهاییه که انجام میدیم ، تا لینک از وب سایت های معتبر و با اعتبار را بالا به دست بیاریم .

 • لینک برگشتی (Backlinks): جذب لینک‌های برگشتی از سایت‌های دیگر.
 • بازاریابی محتوا (Content Marketing): ایجاد و انتشار محتواهای ارزشمند جهت جذب لینک‌های برگشتی.
 • حضور در رسانه‌ها و مطبوعات (PR): ارتقاء شناخت‌پذیری وب‌سایت در رسانه‌ها و منابع معتبر.
 • شبکه‌سازی اجتماعی (Social Media): توسعه حضور فعال در شبکه‌های اجتماعی و جلب توجه کاربران.
 • تبادل لینک: تبادل لینک با سایت‌های مرتبط و با اعتبار جهت افزایش لینک‌های برگشتی.
 • ارتباطات با صاحبان سایت‌های معتبر: برقراری ارتباطات موثر با صاحبان سایت‌های با اعتبار.

اصول سئو پس از سایتpost-siteSEO

به فرایند تحلیل کردن و گرفتن بازخورد از میزان ترافیک و رفتار کاربر ها بعد از اینکه سایت بهینه شد گفته میشه. باید دقت کنیم که سئو موثر و بهینه سازی کاربردی یک فرایند پیوسته و دائم هست.

اصطلاح “Post-site SEO” به مراحل و فعالیت‌های مرتبط با بهینه‌سازی اصول سئو بعد از ایجاد وب‌سایت یا به طور معمول بعد از طراحی وب‌سایت اشاره دارد. این فعالیت‌ها شامل بهبود‌ها، تغییرات و استراتژی‌هایی هستند که پس از راه‌اندازی وب‌سایت به منظور افزایش ترافیک، بهبود رتبه‌بندی در نتایج جستجو و بهبود کارکرد و کارایی وب‌سایت انجام می‌شوند.

برخی از فعالیت‌های مرتبط با Post-site SEO عبارتند از:

 1. بهبود کلمات کلیدی و محتوا: اصلاح کلمات کلیدی و بهبود محتواها براساس تحلیل بازار و بازخورد کاربران.
 2. بهینه‌سازی سرعت بارگذاری: بهبود سرعت بارگذاری صفحات وب‌سایت به کمک بهینه‌سازی تصاویر، کاهش حجم فایل‌ها و بهبود کد‌های وب.
 3. تنظیمات فنی وب‌سایت: تنظیمات مرتبط با robots.txt، نقشه سایت، و اطمینان از شاخص‌پذیری بهینه وب‌سایت توسط موتورهای جستجو.
 4. ارتقاء تجربه کاربری: بهبود تجربه کاربری و راحتی استفاده از وب‌سایت برای کاربران.
 5. تنظیمات موبایل: اطمینان از نمایش وب‌سایت بهینه و رسپانسیو در دستگاه‌های موبایل.
 6. پیگیری و تحلیل: استفاده از ابزارهای تحلیل وب‌سایت برای پیگیری عملکرد وب‌سایت و ارزیابی نتایج سئو.
 7. افزایش لینک‌های برگشتی: جذب لینک‌های برگشتی از وب‌سایت‌های مرتبط و معتبر.
 8. بازاریابی محتوا: ایجاد و انتشار محتواهای جدید و ارزشمند جهت جذب ترافیک و لینک‌های برگشتی.

بهبود رتبه‌بندی وب‌سایت شما در نتایج جستجو، جذب ترافیک هدفمند و بهبود تجربه کاربری به مرور زمان توسط فعالیت‌های Post-site SEO میسر خواهد شد. این فرآیند نیازمند استراتژی‌های پایدار و به‌روزرسانی مداوم است تا وب‌سایت شما همیشه با کارایی و ارزش برای کاربران و موتورهای جستجو مواجه شود.

اصول سئو

ضرورت رعایت اصول سئو برای یک وب سایت

اکثر کاربرهای موتورهای جستجو احتمالاً بر روی لینک های بالا، در صفحه نتایج کلیک می کنن. بنابراین برای استفاده از این مزیت باید در نتایج بالای گوگل باشیم . اینطوری بازدید کننده های وب سایت، یا مشتری برای فروشگاه اینترنتی، بیشتر و بیشتر میشه.کاربرد سئو ، سئو فقط برای موتورهای جستجو  نیست.

بلکه روشهای جستجو ،تجربه ی کاربری و قابلیت استفاده از وب سایت رو بهبود میبخشه.از طرفی کاربرها به موتورهای جستجو اعتماد می کنن.حضور ما در موقعیت های بالا (در کلمات کلیدی که کاربر جستجو کرده) اعتماد به وب سایت ما رو افزایش میده.همچنین سئو هویت  وبسایت ما رو هم افزایش می ده. یعنی برندینگ انجام میشه.

افرادی که وب سایت ما را با جستجو در گوگل یا یاهو پیدا می کنن،  احتمال بیشتری دارد که اون را در توییتر، فیسبوک و کانال‌های رسانه‌های اجتماعی دیگه تبلیغ کنن.در حالت کلی سئو برای اجرای صحیح یک وب سایت خیلی مهمه.وب سایت های دارای بیش از یک نویسنده هستند ،  می‌تونن از طریق سئو به طور مستقیم یا غیرمستقیم به سود برسند .

مزایای مستقیم اصول سئو افزایش ترافیک موتورهای جستجو هست.مزایای غیر مستقیم اصول سئو داشتن چارچوب مشترک یعنی چک لیست برای استفاده قبل از انتشار محتوای سایت.در آخر اینکه اصول سئو میتونه ما را در صدر این رقابت قرار بده.اگر دو وبسایت یک چیز مشترک بفروشند،  این بهینه سازی موتور جستجوی وب سایت هست که احتمال داره مشتری بیشتر و فروش بیشتری را برای ما رقم بزنه.

۰ ۰ رای ها
امتیازدهی به مقاله

پاسخ به سوالات

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
0
دوست دارم نظرت رو بدونم! لطفا نظر بده!x