اصول سئو و بهینه سازی سایت اولین قدم در دیجیتال مارکتینگ

اصول سئو و بهینه سازی سایت اولین قدم در دیجیتال مارکتینگ

اصول سئو رو یاد بگیری به یه فرد خاص تبدیل می شی.اصول سئو شامل قواعد و الگوریتمی هست که موتورهای جستجو استفاده می کنن.پس اگه می خوای در حوزه ی دیجیتال مارکتینگ و وب سایت فرد خاصی باشی ، باید سئو رو جدی بگیری.این رو هم مد نظر داشته باش که قوانین سئو به سرعت آپدیت میشه و باید دائم به روز باشی.

اصول سئو و بهینه سازی سایت اولین قدم در دیجیتال مارکتینگ

اصول سئو خیلی به سرعت تغییر می کنه و آپدیت میشه.هر بار موتورهای جستجو و در راس اونها گوگل بررسی می کنه ببینه چه باگ هایی وجود داره که ممکنه مورد سو استفاده قرار بگیره.پس در الگوریتم جدید اونها رو بر طرف می کنه.در ضمن اصول سئو شامل دو بخش کلی و جزئی است.بخش کلی که توسط گوگل اعلام میشه ، یک اصل داره.وب سایت باید کاربر پسند ، منحصر به فرد و مفید باشه. اما جزئیات خاص سئو اعلام نمیشه!!!!

اصول سئو و بهینه سازی سایت

یه وب سایت اگه به خوبی بهینه سازی بشه ، به راحتی دیده میشه.پس برای کاربر دسترسی به اون راحت تره. حالا اگه محتوای خوبی هم داشته یاشه ، شروط حضور در صفحه ی اول گوگل رو داره.خب این می تونه یکی از شروط لازم برای قرار گرفتن در  رتبه های بالای موتورهای جستجو باشه.این فرآیند یعنی رعایت اصول سئو ،از طریق یک سری استراتژی‌ها ،تکنیک ها و تاکتیک های انجام میشه.همه ی این فرآیند ها باید کاملا به صورت طبیعی به نظر برسه.
با افزایش میزان بازدید کاربر ها از وب سایت یا مراجعه آنها به سایت ترافیک، ترافیک طبیعی تشکیل میشه.درحال حاضر گوگل از بقیه موتورهای جستجو مثل یاهو جلو زده و بیشتر فرایند اصول سئو سایت و استراتژی‌های مربوط روی گوگل انجام میشه .

حضور در صفحه ی اول گوگل

در گام اول باید روش گوگل برای اینکه به صفحات رتبه میده را بررسی کنیم. گوگل دقت میکنه که میزان ارتباط بین محتوای سایت مورد نظر و کلمات کلیدی اون به چه اندازه است.بعد توجه میکنه که بر مبنای اعتبار لینک ها چه تعداد لینک باکیفیت و درست از بقیه سایت ها به وب سایت ما اشاره می کنن. در حقیقت یک محتوای مناسب خوب و کاربردیباید به یک  محتوای عالی تبدیل بشه.هدف گوگل هم همینه که محتوای با کیفیت و با اعتبار بالا در نتایج بالای جستجوی خودش نشون بده .

کسب رتبه ی خوب در گوگل:

اول دقت کنیم که کاربر ها یا مشتری های ما دنبال چه محصول یا سرویسی هستندوبعددنبال  عبارتی بگردیم که بیشترین حجم جستجو  در زمینه کسب و کار ما رو به خودش اختصاص داده.باید بگردیم و ببینیم که رقیب های ما برای اون کلمه یا عبارت های کلیدی چه کسانی هستند.وب سایت خودمون رو متناسب با این عبارت ها و کلمات کلیدی طراحی کنیم.حالا که برای وبسایت محتوا تولید می‌کنیم باید از این کلمات کلیدی درون محتوای خودمون استفاده کنیم.دقت کنیم که این نکات درباره تعداد بالای صفحات صدق نمی‌کند .

ساختار مناسب یکی از اصول سئو

ما میتونیم از یک ساختار و الگوی صحیح پیروی کنیم . فقط با یک صفحه وب سایت رتبه کسب کنیم.بعد از انجام دادن همه ی این کارها و طراحی وب سایت و تولید محتوا باید دقت کنیم.باید به گوگل نشون بدیم که سایت ما به اندازه کافی با اهمیت و مهم هست که در صفحه اول گوگل قرار بگیره.از طرفی ، به کمک لینک های با کیفیت که از سایت های مرتبط با زمینه کسب و کار خودمون دریافت می کنیم ، می تونیم به گوگل بگیم که سایت ما دارای اهمیت زیادی هست.
پس به ترتیب کارهایی که باید انجام بدیم اینه که:

کلمات کلیدی مهم و عبارت های جستجوی اصلی رو در وبسایت خودمون استفاده کنیم.وبسایت خودمون رو طوری طراحی کنیم که این عبارت های کلیدی در محتوا به خوبی ساختاربندی بشند.از وب سایت های مهم بک لینک دریافت کنیم.هرچقدر یک عبارت کلیدی رقیب های بیشتری داشته باشه نیاز به کار بیشتری هست تا کسب رتبه در گوگل به دست بیاد.همین ها ،برای اینکه وب سایت خودمون را بهینه سازی کنیم کافیه.

اما مهمترین قانون سئو چیه؟

کسب رتبه در گوگل باید به طور طبیعی و بدون حقه و کلک صورت بگیره.برای بهبود جایگاه سایت در گوگل و یا کسب رتبه باید یک برنامه سئو منظم و خوب داشته باشیم.اگر از روشهای غیر اصولی برای بهینه سازی موتورهای جستجو و دستکاری قوانین استفاده کنیم ممکنه گوگل ما را جریمه کنه.و سایت ما پنالتی بشه. یعنی از نتایج گوگل حذف می شیم. این یعنی مرگ وب سایت. لازمه داشتن یک برنامه خوب و دقیق داشتن قدرت تحلیل ،تحقیق و برنامه ریزی ،تبلیغ نویسی و ارتباطات قوی هست.برای بهینه سازی موتورهای جستجو از چهار مرحله باید عبور کنیم:
سئو پیش از سایت، سئو داخل سایت، سئو خارج از سایت ،سئو پس از سایت

Pre-site SEOسئو پیش از سایت

این فرآیند به  مسیر تحقیق ، استراتژی ، برنامه ریزی  برای  ایجاد یک صفحه، گفته میشه.پس ما نیاز به یک درک کامل و عمیق از استراتژی کسب و کار آنلاین خودمون داریم.میزان رقابت در بازار هدف خیلی مهمه . ما باید درباره بازار هدف تحقیق کنیم.مشتری های بالقوه و رقیب های خودمون رو شناسایی کنیم، تجزیه و تحلیل روی کلمات کلیدی انجام بدیم و برای آن یک برنامه دقیق و عملی طراحی کنیم.

سئو داخل سایتOn-siteSEO

شامل همه کارهایی که ما برای صفحات سایت ،عنوان ها ،تگ ها ،محتوا و کل ساختار سایت برای بهینه سازی کلمات کلیدی مورد نظر خودمان انجام می دیم.برای عنوان وبسایت باید از کلمات کلیدی اصلی و مرتبط استفاده کنیم.محتوای وب سایت که از نظر سئو ، خیلی مهمه .

محتوا  شامل:

محتوای بدنه ،عنوان صفحات، تگ تصاویر ،لینک های خروجی با ساختار خوب و انکورتکست ها که شامل کلمات کلیدی هستند میشه.
در قسمت لینک های داخلی باید از منوهای صفحات ، نقشه ی سایت ،انکورتکست ها در فوتر سایت و قرار دادن افزونه صفحات استفاده کنیم.

همه ی این موارد به موتورهای جستجو کمک می کنن که در سایت ما راحت تر ورود پیدا کنن و لینک های داخلی رو به دست بیارن.
درباره طراحی و ساختار بندی سایت باید مطمئن بشیم که کد نویسی و طراحی سایت ما به صورت دقیق و صحیح شکل گرفته است .

موتورهای جستجو بتونن راحت وارد اون بشن و اونها رو ایندکس کنن.

اصول سئو خارج از سایتOff-pageSEO

این مرحله شامل تمام کارهاییه که انجام میدیم ، تا لینک از وب سایت های معتبر و با اعتبار را بالا به دست بیاریم .

سئو پس از سایتpost-siteSEO

به فرایند تحلیل کردن و گرفتن بازخورد از میزان ترافیک و رفتار کاربر ها بعد از اینکه سایت بهینه شد گفته میشه. باید دقت کنیم که سئو موثر و بهینه سازی کاربردی یک فرایند پیوسته و دائم هست.

ضرورت سئو برای یک وب سایت

اکثر کاربرهای موتورهای جستجو احتمالاً بر روی لینک های بالا، در صفحه نتایج کلیک می کنن.

بنابراین برای استفاده از این مزیت باید در نتایج بالای گوگل باشیم . اینطوری بازدید کننده های وب سایت، یا مشتری برای فروشگاه اینترنتی، بیشتر و بیشتر میشه.

کاربرد سئو ، سئو فقط برای موتورهای جستجو  نیست.

بلکه روشهای جستجو ،تجربه ی کاربری و قابلیت استفاده از وب سایت رو بهبود میبخشه.

از طرفی کاربرها به موتورهای جستجو اعتماد می کنن .

حضور ما در موقعیت های بالا (در کلمات کلیدی که کاربر جستجو کرده) اعتماد به وب سایت ما رو افزایش میده.

همچنین سئو هویت  وبسایت ما رو هم افزایش می ده. یعنی برندینگ انجام میشه.

افرادی که وب سایت ما را با جستجو در گوگل یا یاهو پیدا می کنن،  احتمال بیشتری دارد که اون را در توییتر، فیسبوک و کانال‌های رسانه‌های اجتماعی دیگه تبلیغ کنن.

در حالت کلی سئو برای اجرای صحیح یک وب سایت خیلی مهمه .

وب سایت های دارای بیش از یک نویسنده هستند ،  می‌تونن از طریق سئو به طور مستقیم یا غیرمستقیم به سود برسند .

مزایای مستقیم آنها افزایش ترافیک موتورهای جستجو هست .

مزایای غیر مستقیم آنها داشتن چارچوب مشترک یعنی چک لیست برای استفاده قبل از انتشار محتوای سایت.

در آخر اینکه اصول سئو میتونه ما را در صدر این رقابت قرار بده.

اگر دو وبسایت یک چیز مشترک بفروشند،  این بهینه سازی موتور جستجوی وب سایت هست که احتمال داره مشتری بیشتر و فروش بیشتری را برای ما رقم بزنه.

۰ ۰ رای ها
رأی دهی به مقاله

محمد گنجیمشاهده نوشته ها

Avatar for محمد گنجی

محمد گنجی مدرس ، مولف و کارشناس ارشد کسب و کار تالیف ۳۲ جلد کتاب تدریس و مشاوره از ۱۳۷۰

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments