لینک سازی داخلی و خارجی در سایت ابزار موثر سئو

لینک سازی داخلی و خارجی در سایت ابزار موثر سئو

لینک سازی در سایت باعث جذب ورودی بیشتر به سایت میشه. با لینک سازی داخلی مدت زمان حضور در سایت افزایش می یابد. لینک سازی به خزنده های گوگل نشون می ده که تو سایت مطالب به درد بخور و مرتبط وجود داره. چون اگه لینک خارجی هست یعنی یه سایتی به مطالب مفید ما لینک داده. لینک داخلی هم نشون می ده چند مطلب مرتبط با این مطلب در سایت وجود داره.

لینک سازی داخلی و خارجی در سایت ابزار موثر سئو
لینک سازی

لینک سازی داخلی و خارجی در سایت ابزار موثر سئو برای همه ی سایت هاست. لینک سازی اگه اصولی و صحیح انجام بشه به سئو کمک زیادی می کنه.

گوگل به مخاطب توجه ویژه داره. با لینک سازی درست ، کار برای کاربران سایت راحت تر میشه . پس برای گوگل این یه مزیت حساب میشه . این یعنی کمک به سئوی سایت.

لینک سازی داخلی و خارجی

اگر این نکته مهم رو درک کنیم که منظور از لینک دهی داخلی و حتی لینک دهی خارجی چیست ، میتونیم خیلی راحت و آسون اساس سئوی سایت خودمون رو در دست بگیریم . به عنوان مثال از ما می‌پرسند مغازه تعمیر کامپیوتر کجاست ؟ما آدرس یک مغازه را به آنها می‌دهیم .حالا فرض کنیم گوگل میخواد بدون صفحه سئو سایت در وب سایت ما کدومه؟

راه آدرس دهی به گوگل از طریق لینک دهی انجام میشه ،با لینک دهی داخلی و لینک دهی خارجی به گوگل میگیم کدام صفحه از سایت در رابطه با چه موضوعی هست و به نوعی گوگل را هدایت می‌کنیم .

اگر وب سایت ما تازه تاسیس شده و هنوز در گوگل ،ایندکس نشده لینک دهی داخلی خیلی مفید و کاربردی هست و کمک میکنه ما صفحاتی که دوست داریم رو روی سئو آنها کار کنیم و در صفحه اول گوگل قرار بدیم . اما اگر سایت ما در داخل گوگل جایگاه مناسبی داره باید لینک دهی داخلی و خارجی را برحسب صفحه ای که در گوگل هست انجام بدیم.

چطور لینک دهی داخلی انجام بدیم؟

در اولین قدم باید کلمات کلیدی خودمون را انتخاب کنیم . از کلماتی که انتخاب می کنیم باید تعدادی کلمات اصلی ما باشن و چند کلمه هم باید مواردی با اهمیت کمتر باشن . قدم دوم برای هر کلمه یک صفحه از سایت را مشخص می‌کنید دقت می‌کنیم که فقط یک صفحه باید مربوط به هر کلمه باشه .البته میشه برای چند کلمه از یک صفحه استفاده کرد ولی نمیشه برای یک کلمه از چند صفحه استفاده کرد .

در قدم بعدی اولویت کلمات کلیدی را باید مشخص کنیم. بعضی از کلمات هستند که اهمیت زیادی دارن به آنها اولویت ۱ میدیم بعضی کلمات کم اهمیت تر هستند به آنها اولویت ۲ میدیم .برخی کلمات هستند که ممکن مربوط به صفحات دیگه باشن که اهمیتی نداره به اینها اولویت ۳ میدیم.
در مرحله بعدی شروع به خوندن متن صفحات سایت می کنیم . ازصفحه اصلی شروع می کنیم، در بین متن های صفحه دنبال کلمات کلیدی می گردیم و تقریباً در هر ۱۰۰ کلمه یک کلمه را به صفحه ای که در مرحله دوم مشخص کرده بودیم لینک میکنیم .

لینک سازی و تعداد لینک

در رابطه با تعداد لینک ها هم باید دقت کنیم که ،اگر در یک صفحه هزار کلمه داریم ۱۰ لینک میتونیم بدیم از این ۱۰ لینک، ۶ لینک با اولویت ۱ ، ۳ لینک با اولویت ۲ ، ۱ لینک هم با اولویت ۳ ،میتونن باشن .

البته ممکن در برخی از متن ها یک تغییر جزئی در این نسبت ها ایجاد بشه که مشکلی نیست .از طرفی اگر تعداد کلمات کلیدی داخل متن کم هست ،نیاز نیست کلمه اضافه کنیم و به همان مقدار کم اکتفا کنیم.


در هر صفحه ای که هستیم نیاز نیست به همون صفحه لینک بدیم. مثلاً با کلمات خودمون که به صفحه اصلی مربوطه در صفحه اصلی نیازی نیست اون کلمات رو لینک کنیم.
در مرحله ی پایانی باید لینکهای خودمون رو چک کنیم پس از لینک دهی و ذخیره کردن نوشته خودمون لینک ها رو چک میکنیم که به اشتباه ، به صفحه دیگه ای داده نشده باشه .حالا کار تمام شده وما یکی از فاکتورهای سئو داخلی رو انجام دادیم. اگر خودمون توانایی انجام این کار رو نداریم بهتره از یک متخصص در این زمینه استفاده کنیم.

لینک سازی خارجی در سایت

شک و شبهه هایی وجود داره که در وب سایت خودمون به سایت های دیگه لینک بدین یا نه؟ و یا اینکه لینک دهی چه شرایطی باید داشته باشد؟
دلایلی که وجود داره تا این عدم اطمینان رو در ما تقویت کنه اینطوره:
به رتبه بندی در نتایج جستجو تاثیر منفی میزاره یا لینک دهی به بیرون معروفیت و اعتبار اونها رو خراب میکنه یا رتبه صفحه از دست میره و ممکنه کاربرها و مشتری های بالقوه از سایت خارج بشن.


اما متخصصین این نظر رو ندارن معتقدن همه این نگرانی ها بی پایه و اساس هست .اونها میگن لینک سازی به طور کلی یک امر قابل انتظار و قابل احترام برای همه کاربرهاست واحتمال آسیب دیدن اعتبار ما تقریبا محاله . حتی اگر به صفحه ای لینک داده باشیم که در حال حاضر از دسترس خارج شده کاربر ها متوجه نیت ما میشن به احتمال زیاد گله ای ندارن. برای گوگل کاربر ها مهم هستند.

لینک سازی و موتورهای جستجو

موتورهای جستجو متوجه میشن که بهترین وب سایت ها ممکنه گاهی لینکی به سایتی بدن که در دنیای وب ناشناخته است .باید دقت کنیم که به صفحاتی که بد افزار بر روی سیستم کاربر ها نصب می کنه لینک ندیم و همیشه لینک های شکسته خودمون را بررسی کنیم.
درباره رتبه پیج هم درسته که به صورت تئوری و فنی اعتبار هر صفحه با لینک هایی که به بیرون میده از دست میره و میدونیم که لینک دهی به صفحات داخلی فرصت بهتری هست تا لینک دهی به صفحات خارجی .

لینک سازی و سئو

متخصصین سئو با توجه به مشاهده های زیادی که داشتند به این نتیجه رسیدند که لینک دهی به بیرون نه تنها تاثیر منفی به رتبه بندی ما نداره بلکه صفحه و حتی دامنه ما شانس بهتری برای دیده شدن داره.


در رابطه با کاربر ها که ممکن است سایت رو ترک کنن و به صفحه دیگری بروند ،اگر نگران این موضوع باشیم باید فایده هایی که هر دو سایت لینک دهنده ولینک نشده بدست میارن را نادیده بگیریم و در عوض محبوب‌ترین سرویس های اینترنت در دنیا را در نظر بگیریم . تحقیقات نشون میده سایتهایی که به بیرون لینک میدن موفق تر از وب سایت هایی که این رفتار را ندارند عمل می‌کنن. مثلاً توییتر سایتی که لینک های خارجی فراوانی داره ولی همچنان کاربران بسیاری از آن بازدید می‌کنند.

فواید لینک دهی به سایت های دیگر

لینک دهی خارجی یک ترافیک قابل ردیابی ارسال می کند
اگر به یک سایت به خصوصی لینک بدیم و لینک ما ترافیک مشخصی را ارسال کنه ،احتمالا وبمستر سایت مورد نظر لینک ما را میبینه به صفحه ما سر می‌زند تا متوجه بشه که از کجا اومده.

این لینک ها سایت ما رو به منبع با ارزشی تبدیل می کنن.


فرقی نمیکنه وبسایت ما چقدر کامل و فوق العاده باشه، همیشه ممکن اطلاعات با ارزشی جایی وجود داشته باشد و هدایت درست کاربر از همه چیز مهمتر است. کاملا منطقی که برای هدایت کاربر به اطلاعات بیشتر درباره موضوعی که جستجو کرده به منابع معتبری فرستاده بشه در این صورت سایت ما مثل یک نقشه راه مسیر درست در اختیار کاربر می‌گذارد و گوگل پاداش این کار را به ما میده.

موتورهای جستجو به این رفتار ما پاداش می دهند

سایتی که ما انتخاب میکنیم و به اون لینک میدیم اهمیت زیادی داره به همون اندازه که لینک های ورودی به سایت ما وارد میشن دارای اهمیت هستند، لینک های خروجی هم باید بررسی بشن و سیگنالی برای کیفیت سایت ما محسوب بشن.

سایت های بی کیفیت به سایتهای هم ترازخودشان لینک میدن و سایت های با کیفیت به سایت‌های بزرگ و هم تراز خودشان لینک می دهند. این زنجیره اعتبار و ارزشی که سایت ها به هم میدن توسط الگوریتم های گوگل برای بهتر شدن تجربه جستجو ،آنالیز میشن .با لینک دادن به منابعی که کاربر ها و موتورهای جستجو دوست دارند ،یک قدم جلوتر از رقیب های خودمان قرار میگیریم.

لینک دهی به خارج افراد دیگر رو تشویق میکنه به سایت ما لینک بدن

معمولاً وب‌سایت‌هایی که لینک های زیادی به دست میارن به خوبی هم لینک خارجی ساختند. وقتی ما به بیرون لینک میدیم سیگنالی به دیگر وبسایت ها و تولید کننده های محتوا فرستاده میشه که قصد همکاری در لینک سازی طبیعی رو دارند و آن ها را تشویق می کنه که به سایت ما لینک بدن.

لینک دهی به خارج یک مشارکت مثبت ایجاد میکنه

افراد منحصر به فرد و با استعدادی در فضای وب سایت فعالیت می کنن، که می توانند به موفقیت بیشتر ما کمک کنن و یا مانع اون بشن .وقتی لینک خارجی میدیم دیگر بلاگرها ،نویسنده های آنلاین و وبمستر ها ممکنه با سایت ما تعامل کنن. مطمئنا اگر در اول راه هستیم و وب سایت ما کوچیک هست این تعاملی کمتر، اما به مرور بیشتر میشه و برای ما ارزشمند هست.

۰ ۰ رای ها
رأی دهی به مقاله

محمد گنجیمشاهده نوشته ها

Avatar for محمد گنجی

محمد گنجی مدرس ، مولف و کارشناس ارشد کسب و کار تالیف ۳۲ جلد کتاب تدریس و مشاوره از ۱۳۷۰

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments