جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو
کارگاه افزایش درآمد
ثبت نام

فهرست مطالب

دورهمی باهوشانه
برای ثبت نام کلیک کنید

پول یا وقت ، پول داشته باشی وقت می خری یا وقت داشته باشی

پول یا وقت

پول یا وقت ،  اگه پولدار باشی می تونی  وقت بخری یا شاید هم وقت داشته باشی  بتونی پول دربیاری ، کدوم مهم تره پولدار بودن  یا وقت داشتن؟
پول یا وقت
“کمبود وقت” یکی از پدیده‌های زندگی معاصر است که مردم کشورهای مختلف را به دلیل کمبود وقت در زندگی روزمره دچار استرس و نگرانی می‌کند. استرس ناشی از کمبود زمان بر سلامت افراد تاثیر منفی دارد و موجب اضطراب و بی‌خوابی می‌شوداز این رو آنها می‌خواستند بدانند که آیا خرید وقت آزاد، مثل خرج کردن برای انجام کارهای خانه می‌تواند باعث رضایت از زندگی شود یا نه.

پول یا وقت ، پولدار باشی وقت می خری یا وقت داشته باشی پول در میاری

برای تحقیق از شش هزار نفر، از جمله ۸۰۰ ثروتمند در آمریکا، کانادا، دانمارک و هلند سوال شد که چقدر برای خرید  زمان خرج می‌کنندنتیجه این بود که کمتر از یک سوم این افراد در ماه برای آزاد کردن  زمان خود خرج می کنند. از دیگران بیشتر اظهار رضایت از زندگی می‌کردند. این تحقیق نشان داد حتی افراد بسیار متمول هم اغلب اکراه دارند که برای انجام کارهایی که دوست ندارند خرج کنند. پروفسور الیزابت دان، پروفسور روانشناسی دانشگاه بریتیش کلمبیا می‌گوید:

کسانی که برای داشتن وقت آزاد  خرج می‌کنند شادترند، یعنی این که از زندگی خود رضایت بیشتری دارند.

پژوهشگران سپس یک کارآزمایی دو هفته‌ای را برای ۶۰ نفر در ونکوور کانادا طراحی کردند.در یک تعطیلی آخر هفته از آنها خواستند ۴۰ دلار را طوری خرج کنند که باعث آزاد شدن زمان  آنها بشود . شرکت‌کنندگان برای مثال این پول را صرف خرید ناهار کردند. یا این پول را به بچه‌های همسایه دادند. تا بعضی کارهای کوچک را برایشان انجام دهند. یا برای نظافت خانه این پول را خرج کردند . آخر هفته بعد از آنها خواسته شد این پول را برای خریدن جنس و کالا صرف کنند  .

مثلا کتاب یا لباس بخرند . نتیجه این که خرید وقت بیشتر از کالا باعث رضایت شرکت‌کنندگان در تحقیق شد ، چرا که استرس کمبود زمان را کم کرده بود .

پول یا وقت کدام باارزش تره!

پروفسور دان افزود:

پول می‌تواند زمان بخرد و این کار را هم خیلی خوب انجام می‌دهد. آیا کاری هست که از انجام دادنش نفرت دارید و فکرش شما را می‌ترساند .  اما می‌توانید پول بدهید تا کسی دیگری برایتان آن کار را انجام دهد؟ اگر این طور است علم به شما می‌گوید که در این صورت پولتان را خوب خرج کرده‌اید.

این تحقیق می‌تواند برای کسانی مفید باشد که بعد از برگشت از کار روزانه، خود را ملزم به “شیفت دوم” کار یعنی کارهای خانه می‌کنند.
پروفسور دان گفت:

من فکر می‌کنم تحقیق ما راه فرار از شیفت دوم را نشان داده است.

تحقیقات قبلی هم نشان داده بود کسانی که به  زمان ، بیشتر از پول الویت می‌دهند، بیشتر از کسانی که پول را بر زمان ارجح می‌دانند از زندگی رضایت دارند . نتایج مطالعات دانشگاه‌های بریتتیش کلمبیای کانادا، هاروارد آمریکا و ماستریخت هلند در مجله پیشرفت‌های آکادمی ملی علوم آمریکا منتشر شده است.

واقعیت ارجحیت پول یا وقت :

اما واقعیت اینه که ما همیشه پولدار شدن را انتخاب می کنیم. چیزی که نمیشه کتمان کرد اینه که هرد و لازم هستن. به قدیمی تر ها بگی، بهت می گن ، نمی تونی جوونی و عمر رفته و سلامتی رو با پول بخری!!! راست هم می گن. اما از اون طرف اگه به اونایی که وضعیت مالی خوبی ندارن سر بزنی ، می بینی چون پول ندارن ، تحت فشار خیلی زیادی قرار دارن. خیلی از روزهای زندگی براشون سخت و عذاب آوره، وقتی پول نداشته باشی و گرسنه بمونی! وقتی اونقدر نداشته باشی که برای سلامتی به پزشک و بیمارستان مراجعه کنی ! وقتی به خاطر بی پولی و فشار زندگی ، همسر و شریک زندگی ات رو از دست بدی. وقتی این بی پولی باعث شه عشقتون به تنفر تبدیل شه!!! اونوقت می گی ثروت  بیشتر از زمان می ارزه!

یعنی می شه به طور دقیق گفت هر کسی به چیزی که کمتر داره ، بیشتر احساس نیاز می کنه و اونو تر جیح می ده. وقتی خدای نکرده داری سلامتی خودت رو از دست می دی ، یا یکی از نزدیکان و عزیزانت به بیماری بدی دچار شده ، می گی پول به چه درد می خوره ، سلامتی مهم تره! زمان بیشتر برای زندگی مهم تره! اما یادت میره اگه پولدار نبودی هیچ کاری برای سلامتی این عزیزت نمی تونستی بکنی. بیمارستان ، دارو ، تغذیه و… حالا می گی پول یا وقت؟

پول یا وقت به کدوم بیشتر نیاز داری

از اون طرف وقتی تو بدبختی و فلاکت باشی ، می گی چرا نباید اونقدر وضعیت مالی من خوب باشه که بتونم مایحتاج خودم رو تهیه کنم. این زندگی فلاکت بار به چه درد می خوره و…. به نظر میرسه هرکسی یه کدوم از این دوعامل رو مهم و دیگری رو کم ارزش بدونه اشتباه می کنه. باید هر دو در یک حد نیاز باشه.

اما از اون به بعد شاید زور پول بیشتر باشه که هست!!!! با پول و سرمایه می تونی خیلی چیزها رو بدست بیاری . ( هر چند در این روز و روزگار این بدست آوردن ، باعث از دست دادن یه سری چیزهای دیگه میشه! چون با افزایش  سرمایه،  نتونستیم ظرفیت روحی خودمون رو هم افزایش بدیم) پس شرط افزایش ظرفیت روحی هم وجود داره. یه ذره کار سخت شد. کشورها ی مرفه تر از سطح شادی و نشاط بالاتری برخوردار هستن. ( آمار این واقعیت رو نشون می ده) . کشورهای مرفعه تر امنیت اجتماعی و آزادی بیشتری دارن! در کشور های مرفه تر امید به زندگی بیشتره. در کشورهای مرفه تر سطح بهداشت و سلامت بالاتره!!! و…. این ها واقعیت هایی هستن که قابل کتمان و چشم پوشی نیستن!!! پول یا وقت الان چی می گی؟

۰ ۰ رای ها
امتیازدهی به مقاله

پاسخ به سوالات

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
0
دوست دارم نظرت رو بدونم! لطفا نظر بده!x