چگونه در ۵ گام محتوای اپیزودی تولید کنیم؟

تولید محتوای چند اپیزودی

تصور کنید که مخاطب به انتهای مقاله‌ یا اپیزود پادکست شما رسیده و نمی‌تواند برای بعدی صبر کند. یک استراتژی خوب محتوای چند اپیزودی، می‌تواند چنین نتیجه‌ای برای شما داشته باشد. به این شیوه شما می‌توانید یک بخش تولید محتوا در دل کسب و کار «بی تو بی» یا «بی تو سی» خود ایجاد کنید. اینگونه افراد با برند شما نه تنها به عنوان یک ارائه‌دهنده‌ی خدمات یا محصولات، که به عنوان یک تولیدکننده‌ی محتوای مفید، ارتباط برقرار می‌کند.

ما داریم به سمت جهان محتوای اپیزودی حرکت می‌کنیم؛ البته اگر می‌خواهید بازاریابی محتوای بلند مدت، استوار و با کیفیت داشته باشید.

تولید محتوای چند اپیزودی
تولید محتوای چند اپیزودی

تولید محتوای چند قسمتی کار مشکلی است. چطور یک استراتژی موفق برایش ایجاد کنیم؟ متخصصین چنین می‌گویند:

یک تم تعریف کنید.

ابتدا یک تم تعریف کنید. یک ریسمان، که تمام محتوای شما را به هم پیوند می‌دهد. این کار به شما پاسخی برای سوالی می‌دهد که همه خواهند پرسید: «برای چه این‌کار را انجام می‌دهی؟»

پاسخ پرسش چرا، همان هدف، علت یا عقیده‌ای است که نیروی محرک تک تک ما است. این بخش مهمی از استراتژی بازاریابی محتوای اپیزودی شما است. قبل از این که اولین اپیزود را منتشر کنید، قبل از این که دیالوگ‌های پادکست خود را بنویسید و تمام کارهایی که لازم است را انجام دهید، فقط یک جمله را یادداشت کنید: «چرا داری این کارها را انجام می‌دهی؟»

به ایجاد کشش فکر کنید

تم شما نیاز به نیروی محرکی دارد که مخاطب را تشنه‌ی محتوای بعدی می‌کند. بهترین کاری که یک بازاریاب می‌تواند انجام دهد، فکر کردن به این قضیه است که چطور می‌توان مخاطب را تشنه‌ی محتوای بیشتر و وادار به برگشتن کرد. به مخاطبان خود دلیلی بدهید که منتظر اپیزود بعد بوده و درباره‌ی دیگر انتشارات شما، اشتیاق داشته باشند.

شما نیاز دارید هر قسمت از محتوا را به شکلی ارائه دهید که مخاطبین نتوانند قسمت بعدی را از دست بدهند. حتی به دوستان خود راجع به آن بگویند: درست مثل یک سریال خوب. بر روی ایجاد روایتی پرکشش تمرکز کنید که برای مخاطب شما آشنا بوده و به شما اجازه می‌دهد در ذهن ها بمانید.

داستان بگویید.

حالا که هم تم خود را مشخص کرده‌اید و هم قلابتان آماده است، می‌توانید داستان‌هایی که باید بگویید را بهتر مشخص کنید.

برندهای موفق همیشه  یک حکایت جذاب در دل حرف‌های خود دارند. ما آدم‌ها از طریق داستان‌ها با هم ارتباط برقرار می‌کنیم؛ چرا باید برای برندها قضیه متفاوت باشد؟ وقتی پای محتوای چندقسمتی به میان می‌آید، روایت داستانی قوی و پرکشش ارتباطی عمیق‌تر و پرمعناتر با مخاطب ایجاد می‌کند.

شیوه‌ی پیاده‌سازی را برنامه‌ریزی کنید.

حالا که تم، قلاب و ایده‌های خلق داستان آماده هستند، نوبت به هم وصل کردن همه چیز است.

موضوع تک تک قسمت‌ها  را از پیش مشخص کنید. وقتی می‌دانید قرار است در اپیزود بعد چه حرفی زده شود، می‌توانید کال تو اکشن‌های خوبی آماده کنید و کنجکاوی مخاطب را حسابی قلقلک بدهید. با این وجود، خود را اسیر و بنده‌ی برنامه‌ریزی‌های اولیه نکنید. خوب است تعادلی میان برنامه ریزی بلند مدت و کوتاه مدت ایجاد کنید و به کلی به یکی از این دو مورد وابسته نباشید.

وقتی به یکی از این دو مورد بیش از اندازه وابسته می‌شوید، یا مدام در پی دنبال کردن ترندهای روز هستید یا برنامه‌ی بلند مدتی را دنبال می‌کنید که مناسب وضعیت فعلی نیست. به جای آن، بهتر است یک دید کلی و جامع از برنامه‌های خود داشته باشید ولی جا برای انعطاف پذیری و تغییر هم بگذارید. اینگونه، دید ثابت و یکدستی دارید ولی می‌توانید به ترند‌ها و موضوعات روز هم توجه کنید.

حالا که چرایی و چگونگی کار را در نظر دارید، نوبت کی و کجا است. موفقیت به شدت به زمان بندی و حفظ ریتم ثابت بستگی دارد. برای همین یک برنامه‌ی ثابت بچینید و به آن وفادار بمانید.

منتشر کنید.

حالا که همه چیز مرتب شده است، وقت منتشر کردن اپیزودها است. پروموت کردن محتوا، برای دیده شدن حیاتی است. هر محتوای اپیزودی با یک برنامه‌ی انتشار فوق‌العاده است که مخاطبان و طرفداران خودش را می‌سازد. سعی کنید به درستی محتوای خود را تبلیغ کنید. اینگونه می‌توانید طرفداران پر و پا قرص خود را داشته باشید.

منبع

چطور محتوای چنداپیزودی تولید کنیم.

۰ ۰ رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments