جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو

فهرست مطالب

ماینر یا استخراج کننده ارز دیجیتال و ماینینگ یا استخراج

ماینر یا استخراج کننده ارز دیجیتال و ماینینگ یا استخراج

ماینر یا استخراج کننده ارز دیجیتال و ماینینگ یا استخراج ارز دیجیتال مانند بیت کوین و اتریوم و سایر ارزهای دیجیتال چگونه است؟ در ایران هم مثل خیلی از کشورها ، هر فعالیتی که منجر به سود و رسیدن به پول باشه ، مورد استقبال قرار می گیره. اگه مردم فکر کنن این کسب درآمد آسونه ، بیشتر به سمت اون جذب می شن. این روزها هم افرادی که مطلع نیستن فکر می کنن ، می تونن بدون دانش و به راحتی وارد فضای ارز دیجیتال بشن و کسب درآمد کنن. من سعی می کنم با مطالبی که قرار می دم کمک کنم انتخاب درست و هدف گذاری درستی انجام بشه.
ماینر یا استخراج کننده ارز دیجیتال و ماینینگ یا استخراج
ماینر یا استخراج کننده ارز دیجیتال می تونه یه کار سود آور داشته باشه یا برعکس. اما در هر صورت در هر زمینه ای که می خوای کار کنی باید اطلاعات داشته باشی. بیت کوین ، اتریوم ، کونوس کوین و…. به سرعت در حال گسترش هستن.

اما تا کی این روند ادامه پیدا می کنه ؟ تا چه حد سود می ده ؟ من از مردم عادی می شنوم که اینم مثل پنتاگونو و سایر شبکه های هرمی هست!!!! که این تفکر کاملا غلطه! چون ارزهای دیجیتال بر اساس پروتکل و تکنولوژی بلاک چین ، یک فعالیت اقتصادی مدرن ، قانونی و جهانی هست که به هیچ دولت و یا نهادی وابسته نیست ، حق کسی در اون پایمال نمیشه ، امکان تقلب در اون وجود نداره و امنیت بسیار بالایی داره.

ماینر ( استخراج کننده ) و مایینینگ (عمل استخراج ):

خیلی ها براشون جای سواله که این فعالیت چیه و بر اساس چی سود می بریم؟ می دونی هر کشور یک بانک مرکزی داره . بانک مرکزی پول تولید می کنه . پول فقط وسیله ی انتقال سرمایه است وپ. اگه این پول پشتوانه ی محکمی داشته باشه در جامعه تولید ثروت می کنه . اگه پشتوانه نداشته باشه ، تولید تورم می کنه و قدرت خرید مردم رو کم می کنه.پس اول هر بانک مرکزی تعیین می کنه تا چه حد می تونه پول چاپ کنه . ( پول با پشتوانه ) معمولا ذخایر و پشتوانه ی بانک مرکزی طلاست.  مجری تولید پول بانک مرکزی است و بانک ها ی مختلف کار تراکنش و معاملات را زیر نظر بانک مرکزی انجام می دن.

پس یک فعالیت کاملا متمرکز ، با کنترل دولت یا بانک مرکزی است. بانک ها به خاطر تراکنش ها ، خدمات و نگهداری این پول کارمزد دریافت می کنن.
حالا این روند رو در ارز مجازی توضیح می دم. ارز مجازی مانند بیت کوین هم یه نوع پول برای انتقال و مبادله ی ثروته! اما اینجا اوضاع با پولی که در دستمون هست فرق داره. اینجا پول بر اساس یک سیستم رمز نگاری کامپیوتری تولیدی میشه . هر ارز دیجیتال یک آفریننده داره . مثل بیت کوین که توسط ساتوشی ناکاموتو بوجود اومد. از اول معلومه چه مقدار بیت کوین ( پول ) قراره تولید شه . مثلا بیت کوین قراره به تعداد ۲۱ میلیون تولید بشه. اما این تولید توسط یک فرد خاص تولید نمیشه . بلکه در شبکه ی بلاک چین تولید و بعد از تایید درستی اون توسط ۵۱ درصد اعضای شبکه عرضه میشه.

به خاطر این می گن ارز دیجیتال سیستم غیر متمرکز داره.( یه نهاد اونو تولید نمی کنه ) پس بانک مرکزی ارزهای دیجیتال همون شبکه ی بلاکچین هست که توسط خود کاربران کنترل میشه.
برای ارزی مثل بیت کوین تا حالا حدود ۱۷ میلیون سکه ( بیت کوین تولید شده) . تولید بقیه ی سکه ها توسط شبکه انجام میشه . هر بلاک از اطلاعات حاوی سکه های جدید هست که توسط ماینرها ( استخراج کننده ها ) استخراج میشه.  بایت این استخراج ۱۲٫۵ کوین پاداش می گیرن .( این پاداش هر ۴ سال نصف میشه ).

علاوه بر این ماینرها وظیفه ی تایید و ثبت تراکنش ها و معاملات مالی در بلاک ها رو دارن. بابت این پردازش هم کارمزد دریافت می کنن. ( شاید بشه گفت مثل کاری که بانک ها در قبال بانک مرکزی انجام می دن) . حیات و ادامه ی کار بانک مرکزی هر کشور ، تا حدود  زیادی ، به فعالیت بانک ها بستگی داره! ادامه ی حیات و گسترش شبکه ی امن بلکچین به فعالیت ماینرها بستگی داره. پس یه فعالیت اقتصادی سالم و مطمئن هست . البته به شرط اینکه اطلاعات کامل داشته باشی!!

نحوه ی کار ماینر :

وقتی یک تراکنش در سیستم انجام میشه ، توسط ماینر تایید ، پردازش و جمع آوری میشه. این تراکنش ها باید پردازش و رمز گذاری بشه( هَش بشه ) ! هش ها کد هایی شامل اعداد و حروف  هستن.( یه عدد ۱۶ رقمی) پس ماینر به راس تراکنش ، یا اول تراکنش یه رمز که شامل آدرس ماینر هست اضافه می کنه. به این کد ” کوین بیس ” می گویند.

تجزیه تحلیل تراکنش ها و ثبت اونها ( هَش کردن تراکنش ) مهمه! ماینر ها تلاش می کنند . اگه ماینر بتونه تراکنش رو حل کنه ، این قابلیت ایجاد میشه که به بلاک اضافه بشه. اولین کسی که تراکنش را تایید و پردازش کنه ، به شبکه اعلام می کنه و پس از تایید به شبکه اضافه می شه.
الگوریتم این شبکه ، بر اساس تایید اثبات کار “POW” است. (proof of word ) . رقابت ماینر ها بر سر تایید و پردازش تراکنش ها و پر کردن بلاک ها ست.

با پر شدن بلاک پاداش دریفت و سکه تولید می شود. پس ماینر ها تراکنش ها را هش کرده ، سپس دو به دو آنهارا جفت کرده و دوباره هش های جفت شده ، هش می شوند. یعنی یک شبکه ی گسترده و متصل به هم از کدها . تغییر و دستکاری ( تقلب ) مستلزم تغییر همه ی هش ها ، و عملا غیر ممکنه.

به خاطر همین شبکه ی بلاکچین امن است. این هش کردن برای رسیدن به بالاترین بخش یعنی درخت مرکل یا هش ریشه ادامه داره.هش ریشه ، شامل هش بلاک قبلی و بعدی و یه سری اعداد تصادفی ( نانس) است. این هش در هدر بلاک قرار می گیرد. تازه ، باز هش بلاک ، هش می شود ( رمزنگاری) و عدد خروجی تعیین می شه . این عدد باید از مقداری که پروتکل تعیین کرده کمتر باشه .( هش بلاک باید با تعداد صفر مشخص شروع شود ). این مقدار مشخص را سختی هش می گویند. همه ی این فرآیند ها باید توسط اعضا تایید بشه تا ثبت بشه.
این قسمت یه ذره تخصصی بود. فقط گفتم تا بدونی خیلی دقیق و مطمئن برنامه ریزی شده است . جای تقلب نداره. برای ماینیگ نیاز نیست شما دقیق این کد گذاری و هش کردن و… رو یاد بگیری. هش کردن توسط سیستم کامپیوتری انجام میشه. پس اگه این قسمت رو نفهمیدی زیاد ناراحت نشو. چون این کار توسط دستگاه ماینر انجام میشه.

دستگاه ماینر :

اوایل کار استخراج توسط کارت های گرافیکی و cpu  های پر قدرت انجام می شد( رینگ های ماینیگ ) . اما الان دستگاه های اسیک asic این کار را انجام می دهند. این دستگاه ها مصرف برق بالایی دارند. تولید صدا و گرما می نمایند. هرچه سرعت و قدرت هَش کردن بالاتری داشته باشند ، قیمت بیشتر و مصرف بالاتری دارند.

این دستگاهها یا کامپیوتر های خاص به طور شبانه روز کار می کنند. اگه چند دستگاه ماینر ، توان هَش کردن خودشون رو به اشتراک بگذارند ” استخر ماینیگ ” ایجاد میشه. البته پاداش استخراج هم بین ماینرهای حاضر تقسیم می شه.
برای اینکه کار استخراج سودمند باشه باید دستگاه شما توان بالاتری داشته باشه ، یا مزرعه و استخر ماینیگ اصولی تری ایجاد کرده باشید. هر ماینری اولین هش را حدس بزنه ، برنده شده. پس سرعت حل و خدس زدن باید بره بالا. ( سیستم قوی تر با استراتژی همکاری مناسب تر ، موفق تره).

شرکت بیت مین ( کشور چین )دستگاههای مناسبی تولید و عرضه می کند. دو مدل   antiminers9j  و  antiminert9+  دو دستگاه خوب و پر استفاده هستند. این دو با سیستم رمز نگاری sha-256 کار می کنند.

( مناسب ترین سیستم ) . هر دستگاه ماینر asic  مجهز به نرم افزار است. دو نرم افزار پر کاربرد در استخراج عبارتند از   cgminer  و btc miner  می باشند.
برای شروع کار حتما به دقت بررسی کنید. اطلاعات جمع آوری کنید . از دستگاه قدرتمند تر استفاده کنید. سایت cryptocompare  بر اساس نوع دستگاه و هزینه ی برق و استهلاک دستگاه ، امکان سود و میزان سود شما را پیش بینی می کنه. یعنی باهوشانه یه کسب و کار جدید ایجاد کنید.

۰ ۰ رای ها
امتیازدهی به مقاله

پاسخ به سوالات

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
0
دوست دارم نظرت رو بدونم! لطفا نظر بده!x