الگوریتم‌های گوگل برای انتقال صحیح و راحت محتوا

الگوریتم‌های گوگل

گوگل، یکی از برترین موتورهای جستجو به شمار میاد که تلاش داره با به کارگیری تکنیک‌های کارساز و پیش‌برنده جستجوی کلمات کلیدی و دستیابی کاربران به نتیجه‌ی رضایت‌بخش رو آسان‌تر کنه.

الگوریتم‌های گوگل
الگوریتم‌های گوگل

برای برتر بودن باید به اصل سئو توجه کنید. شاید از خودت بپرسی سئو چیه؟ سئوبه تکنیک‌ها و راهکارهایی گفته می‌شه که خارج و داخل حوزه‌ی  وب‌سایت‌ها اتفاق می‌افته و باعث میشه که رتبه و جایگاه اونا تو موتورهای جستجو مثلاً گوگل بهبود پیدا کنه و بالاتر بره، سئو می‌گن.

  بعضی از وب‌سایت‌ها برای رسیدن به این جایگاه برتر از راه‌های میانبر غلط وارد می‌شن. الگوریتم‌های گوگل به همین دلیل شکل گرفتن. شرکت گوگل دارای تیم برنامه‌ریزی قوی‌ایه که با به روزکردن این الگوریتم‌ها ازاین گونه خلاف‌ها  جلوگیری می‌کنه.

الگوریتم‌های گوگل

الگوریتم پاندا

الگوریتم پاندا فوریه‌ی سال ۲۰۱۱ به دنیا معرفی شد. این الگوریتم فعالیتش در راستای محتواهای وب‌سایت‌هاست. هرمحتوایی که از کیفیت کمتری برخوردار باشه، یعنی از کلمات کلیدی مدنظرش زیاد و با فاصله‌ای نامناسبی استفاده کرده باشه و همچنین اگه محتوا دارای ارزش متنی و نگارش پایینی باشه به رده‌های پایین‌تر صفحات گوگل هدایت می‌کنه.  و برعکس، هر محتوایی که از کیفیت و جذابیت بهتری برخوردار باشه به جایگاه و رتبه بالاتری هدایت میشه.

الگوریتم پاندا - الگوریتم های گوگل
الگوریتم پاندا – الگوریتم های گوگل

 اگه الگوریتم پاندا محتوایی با کیفیت پایین دریافت کنه به گوگل گزارش داده و بعد رتبه‌ی سایت کپی بردار رو تنزل میده، یعنی به صفحات پایین گوگل آورده و یقیناً این طور سایت‌ها جریمه هم می‌شن. هدف تشکیل الگوریتم‌های گوگل صرفاً به خاطر دستیابی بهتر کاربران به مطالبیه که جستجو می‌کنن.

الگوریتمPage Rank

از الگوریتم‌های گوگل که زمان معرفی شدنش برمیگرده به سال ۱۹۹۸.کار این الگوریتم اینه که، صفحات وب رو تجزیه‌‍وتحلیل و ارزش‌گذاری کرده و امتیازشون رو عنوان می‌کنه؛ به این‌صورت‌که هرچقدر لینک‌های ورودی به یه وب‌سایت بیشتر و همچنین تعداد  سایت‌های بیشتری به همون لینک مراجعه کرده باشن، اون لینک رتبه و ارزش بیشتری می‌گیره و به صفحات بالا برده میشه.

image 112
الگوریتم پیج رنک از الگوریتم های گوگل

الگوریتم پنگوئن

وب‌سایت‌هایی که به صورت مخفیانه از الگوریتم پیج Rank Brain استفاده غیراخلاقی می‌کنن، توسط الگوریتم پنگوئن مچ‌گیری و باهاشون برخورد میشه. این الگوریتم تو آوریل سال ۲۰۱۲ معرفی شد و شروع به کار کرد. بیشترین تمرکز الگوریتم پنگوئن روی لینک‌های سایت و همچنین بک لینک‌هاست.

الگوریتم پنگوئن از الگوریتم های گوگل
الگوریتم پنگوئن از الگوریتم های گوگل

 برای اینکه از شبکه‌های اجتماعی، بک لینک‌های خوبی دریافت کنین، باید مطالبی که ارائه می‌کنین محتوای ارزشمند و خوبی داشته باشه. گوگل به این بک لینک‌ها امتیاز و رتبه میده.

کارهای الگوریتم پنگوئن:

  • خرید و فروش لینک
  • لینک هایی که به صورت غیر طبیعی هستند
  • لینک‌های انکر تکست دقیق
  • خریدیافروش لینک

الگوریتم مرغ مگس‌خوار

یکی دیگه از الگوریتم‌های گوگل، الگوریتم مرغ مگس‌خواره، که تو سال ۲۰۱۳ موجودیت پیدا کرد وب‌سایت‌های هستن کلمات کلیدی رو با تکرار زیاد تو محتواشون میارن این کار باعث شده که شرکت گوگل راه چاره‌ای رو پیدا کنه. تیم برنامه‌نویسی موتور جستجوگر گوگل، اعلام کردن که الگوریتم مرغ مگس‌خوار به جای اینکه روی کلمات کلیدی تمرکز کنه، بیشتر به معنا و مفهوم عبارات میپردازه.

الگوریتم مرغ مگس خوار از الگوریتم های گوگل
الگوریتم مرغ مگس خوار از الگوریتم های گوگل

معیار اصلی کلمه‌ی کلیدی نیست؛ بلکه تمرکزش روی درک معنی عباراتیه که کاربر جستجو کرده. وقتی به موتور جستجو تو گوگل مراجعه و چیزی رو تایپ می‌کنین، می‌بینین که کلمات کلیدی که به صورت مکرر توسط کاربران وارد شده بالا میاد.

الگوریتم کبوتر

کاربران تو موقعیت های جغرافیایی مختلف قرار دارن، الگوریتم کبوتر به الگوریتم‌های گوگل اضافه شد تا کاربرانی که تو مکان‌های گوناگون قرار دارن امکان جستجوی اونا رو، به ۱۰۰ برسونه و در اصل خواسته‌هاشون رو برآورده کنه. این الگوریتم کمک می‌کنه تا مشتریان به یه محدوده‌ی خاص جغرافیایی محدود نباشن.

الگوریتم کبوتر از الگوریتم های گوگل
الگوریتم کبوتر از الگوریتم های گوگل

 سال معرفی این الگوریتم ۲۰۱۴ بوده. شاید جالب باشه بدونین که، وقتی سایت توسط گوگل ایندکس شد و بعد از تایپ کلمه کلیدی توسط کاربر، کبوتر این کلمه کلیدی رو از گوگل گرفته و این کلمات به اصطلاح، تو سایت‌های مختلف نوک زده و بهترین‌ها رو برای کاربر حاضر می‌کنه.

الگوریتم موبایل

 الگوریتمی که تو سال ۲۰۱۵ ایجاد شده و هدفش بررسی وب‌سایت‌هایه که باید با سیستم‌های مرورگر موبایل و تبلت هم‌خوانی داشته باشن .Mobile friendlyبودن این الگوریتم وبسایتهایی رو که نگرش موبایل ریسپانسیو رو ندارن، تنزل جایگاه میده. وب‌سایت‌ها باید طوری طراحی بشن که موبایل و تبلت‌ها رو هم درنظر بگیرن.

 الگوریتم موبایل یکی از جدیدترین الگوریتم‌های گوگل به‌حساب میاد. برای اینکه سایت شما توسط این الگوریتم حذف نشه باید به این موارد توجه داشته باشین.

الگوریتم موبایل
الگوریتم موبایل
  • موتور گوگل باید حتماً به فایل‌های ‏css و Js شما ۱۰۰ درصد دسترسی داشته باشه.
  • لینک‌ها رو طوری قرار بدین که کاربران دچار مشکل نشن و به راحتی تو دسترشون باشه.
  • متن‌ها رو طوری تنظیم کنیم که قابلیت خوانایی داشته باشه و کاربر مجبور نباشه از گزینه‌ی بزرگنمایی استفاده کنه.
  • از فلش و ابزارهای دیگه که نمی‌تونن برای موبایل‌ها و تبلت‌ها کاربرد داشته باشن استفاده کنین.
  • سایت رو طوری طراحی و ارائه کنین که واکنش‌گرا باشه.

الگوریتم Rank Brain

این الگوریتم اولین الگوریتمیه که براساس هوش مصنوعی پایه‌ریزی و تو سال ۲۰۱۵ معرفی شد. کار این الگوریتم اینه که مفهوم کلمه‌ی کلیدی کاربران رو درک و شناسایی کرده و مناسب‌ترین پاسخ رو برای اونا به نمایش در میاره. سایت‌هایی که مورد بررسی و رتبه‌بندی این الگوریتم قرار می‌گیرن  بهینه سازی‌شون بر مبنای رفتاریه که کاربران در مقابل این سایت‌ها انجام میدن.

الگوریتم رنک برین
الگوریتم رنک برین

نتیجه‌گیری

موتور جستجوگر گوگل، برای خدمات‌رسانی بهتر کاربران و همچنین برای جلوگیری ازارائه‌ی  محتوای بی‌کیفیت توسط وب‌سایت‌هایی که قصد دارن با روش‌های گول‌زننده به صفحات اول گوگل فرستاده بشن، الگوریتم‌هایی رو طراحی کرده که مانع این میانبرها می‌شه.

تیم برنامه‌نویسی شرکت گوگل، با ایجاد الگوریتم‌های گوگل اهداف گوناگونی رو دنبال می کنن؛ تا دستیابی کاربران رو به بهترین منابع اطلاعاتی آسون‌تر کنن. بعضی از سایت‌ها برای اینکه کلمات کلیدی خودشون رو به صفحه‌ی اول گوگل بیارن و جایگاه سایت‌هاشون رو بهبود ببخشن، از روش‌های مختلفی استفاده می‌کنن؛ که الگوریتم‌های گوگل اونجا مچ‌شون رو می‌گیره و جریمه می‌کنه.

 الگوریتم‌هایی مثل الگوریتم کبوتر، الگوریتم پنگوئن، الگوریتم مرغ مگس خوار و….

 اما الگوریتم‌هایی هم هستن که اونا، توی گروه دسته‌بندی باغ‌وحش شرکت‌ گوگل جا ندارن؛ اما همون قدر مهم هستن مثل: الگوریتم Rank Brainو Page Rank.

۰ ۰ رای ها
رأی دهی به مقاله

محمد گنجیمشاهده نوشته ها

Avatar for محمد گنجی

محمد گنجی مدرس ، مولف و کارشناس ارشد کسب و کار تالیف ۳۲ جلد کتاب تدریس و مشاوره از ۱۳۷۰

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments