۷ عامل موفقیت فریلنسرها ، دورکارها و کسب وکارهای آنلاین

7 عامل موفقیت

۷ عامل موفقیت برای کار در منزل وجود داره که باید به اونها توجه کنیم. چه دورکار باشیم، چه فریلنسر. مهم اینه که وقتی تلاش می کنیم از منزل یه سری از کارها رو انجام بدیم، یه سری مشکلات هم وجود داره که بهره وری ما رو کم می کنه.پ

7 عامل موفقیت فریلنسر ها و دورکارها
۷ عامل موفقیت

وقفه ها ، حواس پرتی ها و… باعث کاهش راندمان کاری ما در منزل میشه.اما میشه با در نظر گرفتن یه سری اصول و قوانین این مشکلات رو به حداقل رسوند و بازدهی رو بیشتر کرد.

گام اول از ۷ عامل موفقیت : تنظیم و کنترل ساعت کاری

وقتی در محل کار خودمون مشغول کاریم، رفتن به خونه نشانه ی پایان ساعت کاره! اما حالا که قراره تو خونه کار کنی ، شرایط فرق می کنه.وقتی که در خانه کار می کنیم ، کار می تونه تا ساعات نیمه شب یا روزهای تعطیل هم ادامه پیدا کنه. از طرفی همکاران یا مدیران پروژه فکر کنند شما همیشه در دسترس هستید. اما در کارهای فریلنسری و دور کاری ، فقط محل کار شما از شرکت به خانه تغییر کرده! پس ساعت کاری دقیق خودتون رو مشخص کنید.

این تعیین ساعت و برنامه ریزی، می تونه اول هر روز انجام بشه. یا در قالب یک برنامه ی هفتگی یا ماهانه ارائه بشه.در تعیین این برنامه لازمه که واقع بین باشیم. انعطاف پذیری در برنامه را درنظر بگیریم. در ضمن این برنامه برای همه ی افراد خانواده باید مشخص باشه!!! توجه کنید که اگه بچه ها برنامه ی شما را درک نکنن، همه چی بهم خواهد ریخت.

برای اینکه مطمئن شوید کارها خوب پیش میرود، زمان ها را یادداشت کنید. یا از اپلیکیشن های مدیریت پروژه و دورکاری استفاده کنید. زیرا تصور شما ازچند ساعت کار ممکنه اونقدر که فکر می کنید دقیق نباشه!!

گام دوم از ۷ عامل موفقیت : اهدافی دست یافتنی برای خودتان مشخص کنید

فقط تنظیم و نوشتن یه برنامه کافی نیست! باید اهداف مشخص برای این برنامه ریزی داشته باشیم.فقط تنظیم یک برنامه زمانی کافی نیست. شما باید اهدافی را برای آنچه در آن زمان به دست خواهید آورد تعیین کنید. این اهداف کوتاه مدت ، میان مدت و بلند مدت ، بخشی از تعهد ما به کارمون خواهد بود. یعنی کار ما باید داری ارزش باشه تا انجامش بدیم. مدام باید از خودمون بپرسیم : اگر الان نه ، پس چه زمانی ؟

وقتی هدف تعیین می کنیم ، از هدفگذاری معکوس استفاده کنیم. یعنی از هدف بلند مدت شروع کنیم و به اهداف کوتاه مدت برسیم.از خودمون بپرسیم : دوست داریم یکسال دیگه کسب و کار خانگی ما در چه وضعیتی باشه؟ چه پروژه هایی رو در شش ماه آینده دوست داریم انجام بدیم؟سپس به عقب برگردیم و ببینیم برای رسیدن به این اهداف چه کارهایی رو لازمه انجام بدیم.اینجوری مراحل رسیدن به اهداف بهتر و منطقی تر چیده می شود. این مراحل را در برنامه یروزانه و هفتگی خودمون قرار بدیم.

گام سوم از ۷ عامل موفقیت : کنترل وقفه های اعضا خانواده

عواملی که باعث ایجاد وقفه در انجام کار میشه ، برای همه ی اعضای خانواده باید مشخص باشه. بچه ها قوانین را فراموش می کنند. بزرگترها خودشون رو از قانون جدا و مبرا می دانند و فکر می کنند قانون برای آنها نیست!یادمون باشه قوانین برای جوانان و نوجوانان باید کمی منعطف تر از کودکان باشه. زیرا اونها باید به نیازهای خودشون هم برسن! اما یادمون باشه این که قانون رو بدونیم ، با این که بخواهیم قانون رو انجام بدیم خیلی فرق وجود داره!!! در خیلی از موارد در قبال وقفه های ایجاد شده توسط سایرین باید صبر کنید تا حداقل از درخواست های زیاد دست بکشند. ( البته که این همیشه جواب نمیده!)

برای به حداقل رساندن وقفه های بچه ها ، بهتره برای کارهای اونها برنامه ریزی بشه. تنقلات ، لباس ها ، بازیها و…رابرایشان فراهم کنید. در کنار این کار زمان استراحت خودتان را مشخص کنید تا بقیه بدانند چه زمانی می توانند به راحتی به سراغتان بیایند . اینجوری شاید صبر کردن برایشان راحت تر باشد.

به بقیه ی افراد خانواده اعتماد داشته باشید و مسئولیت ها را تقسیم کنید.تا همه چی به شما ختم نشود.ازقبل در مورد آون چیزی که ممکنه باعث وقفه بشه صحبت کنید.

گام چهارم : کاهش حواس پرتی

همیشه فکر می کنیم حواس پرتی و ایجاد وقفه درکار، توسط دیگران ایجاد میشه. اما واقعیت یه چیز دیگه است! شبکه های اجتماعی ، تلویزیون ، کارهای شخصی ، درگیرهای عاطفی و… بیشتر حواسمون رو پرت می کنه! نظم و انضباط می تونه این حواس پرتی ها رو کاهش بده. پس اول باید نقاط ضعف خودمون رو بشناسیم. تا با کار روی اونها، از اثرات منفی اونها کم کنیم. نوشت و نگه داشتن گزارش ساعت کار، می تونه انحرافات ما از فعالیت های هدفمند رو مشخص کنه! اینطوری معلوم میشه کجا از مسیر خارج شده ایم.

وقتی بفمیم چه چیزی حواسمون رو پرت کرده، راحت تر برای حل مشکل اقدام می کنیم. این هم گام چهارم از ۷ عامل موفقیت .

گام پنجم : محیط کار در منزل

فضای فیزیکی کار شما همه خیلی مهمه! کجا منزل کار می کنید؟ نور و درجه حرارت اونجا مناسبه؟ حریم خصوصی داره یانه؟ شاید همه ی شرایط در خانه فراهم نباشه. اما با درنظر گرفتن اصول میشه کم کم شرایط رو بهتر کرد. هر جای منزل که کار می کنید، چه گوشه ی سالن و کنار میز ناهارخوری هستید، چه در اتاق خواب و پشت میز تحریر، باید به این مکان عادت کنید. باید شرایط اولیه را در اینجا فراهم کنید. هر روز در یک جا کارکردن خودش می تونه باعث حواس پرتی و کاهش راندمان بشه.

اگه در خانه محل کار اختصاصی دارید، باید قوانین دفتر کار در آن رعایت شود. کودکان در هر لحظه اجازه ی ورود نداشته باشند و.. قوانین نیاز نیست بسیار پیچیده و خاص باشد. قوانین ساده مثل: قبل از ورود در بزنید. وقتبی با تلفن صحبت می کنید وارد نشوند. آرام صحبت کنند و..

اگه تماس های تلفنی و ویدئویی دارید، به سیاست درهای بسته احتیاج مبرم دارید! لباس مرتب و مناسب کار بپوشید. دقیقا مانند محل کار!

گام ششم: وظایف مناسب

ما همیشه عادت داریم چند کار را با هم انجام دهیم. همیشه مولتی تسک بودن برای آدم ها جذابیت داره! اما ادامه ی این وضعیت باعث ایجاد کوهی از کارهای نیمه تمام می شود. وقتی حجم کارهای نیمه تمام زیاد باشد، مغز برای راحت شدن یک پیغام و دستور می دهد: “هیچ کار نکن” از طرفی در دیگران و مخصوصا کودکان  احساس کم توجهی می نماید.

 اصلا اشکال نداره که زمان صحبت کردن با تلفن، وسایل رو هم مرتب کنیم. در زمان انتظار برای کاری ، ایمیل خود را هم چک کنیم یا به شبکه های اجتماعی  سری بزنیم. اما هنگام تعامل با کودکان و سایر اعضا خانواده ، توجه کامل خودمون رو معطوف به شخص کنیم و بقیه ی فغالیت ها را به تعویق بیاندازیم.

گام هفتم : در دسترس باشیم

کارفرما و مشتریان ما باید به ما اعتماد کنند. باید با تمام وجود حضورمان را احساس کنند. پس باید درتایم کاری دو دست و پاسخگو باشیم. گوشی رو برداریم و در صورت لزوم تماس بگیریم. به پیام ها پاسخ دهیم. در صورت لزوم از خانه خارج و در جلسات شرکت کنیم!

۰ ۰ رای ها
رأی دهی به مقاله

محمد گنجیمشاهده نوشته ها

Avatar for محمد گنجی

محمد گنجی مدرس ، مولف و کارشناس ارشد کسب و کار تالیف ۳۲ جلد کتاب تدریس و مشاوره از ۱۳۷۰

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments