کسب درآمد از کلینیک‌های زیبایی ، دیجیتال مارکتینگ کلینیک زیبایی

کلینیک‌های زیبایی

کلینیک‌های زیبایی از جمله کسب‌وکارهای پررونق در ایران هستند. جایی که علم پزشکی و صنعت زیبایی با هم برخورد می‌کنند، کلینیک‌های زیبایی هم به جلوه‌های سالن‌های زیبایی نیاز دارند و هم به تبحر پزشکان متخصص. عمده‌ی مشتریان این کلینیک‌ها را، خانوم‌هایی که در دهه‌ی چهارم و پنجم  زندگیشان هستند، تشکیل می‌دهند.

حتی با اعتماد به نفس‌ترین افراد هم چیزهایی راجع به ظاهر خود را دوست ندارند. از بینی که در آینه به چشممان بیش از اندازه بزرگ می‌آید، تا چین‌وچروک‌هایی که بر پیشانیمان خودنمایی می‌کنند، عموماً چیزی برای نارضایتی وجود دارد. اگرچه که وجود هیچ یک از این‌ها به معنای زیبا نبودن هیچ‌کس نیست، گاهی تغییر دادنشان همان افزایش اعتماد به نفسی است که احتیاج داریم.

فعالیت در هر صنعتی علاوه بر دانش فنی، به شناخت بازار و مخاطبی آن احتیاج دارد. کلینیک‌های زیبایی نیز از این قاعده مستثنی نیستند. پس اگر قصد تاسیس یک کلینیک زیبایی، کار کردن در آن یا تبدیل شدن به یک اینفلوئنسر در این حوزه را دارید، تا انتهای این مطلب همراه ما باشید.

الان وقتشه! مدرسه کسب و کار آنلاین باهوشانه
الان وقتشه! مدرسه کسب و کار آنلاین باهوشانه

گروه هدف کلینیک‌های زیبایی:

از آنجایی که داده‌ی دقیق و مستندی از میزان استفاده‌ی اشخاص از خدمات زیبایی در ایران و اطلاعات جمعیت‌شناختی افرادی که از این خدمات استفاده می‌کنند، در دسترس نیست، مبنای آماری ما گزارش‌های منتشر شده از انجمن جراحی پلاستیک زیبایی آمریکا یا ASAP است که به طور سالیانه منتشر می‌شود.

جدول زیر نشان می‌دهد که بر حسب گزارش سال ۲۰۲۰ ASAP، هر گروه سنی چند درصد استفاده‌کنندگان هر یک از خدمات زیبایی را تشکیل می‌دهند:

بازه‌ی سنی/ نوع خدمتلیزر موهای زائدتزریق فیلرهای نسج نرمبوتاکسدرمان سلولیت
۱۳-۱۹۶% افت نسبت به سال قبل: ۲۹%۰% افت نسبت به سال قبل: ۱۲%۰% افت نسبت به سال قبل: ۱۹%
۲۰-۲۹۲۲% افت نسبت به سال قبل: ۲۸%۳% افت نسبت به سال قبل: ۱۰%۳% افت نسبت به سال قبل: ۱۴%۲۲% افت نسبت به سال قبل: ۲۳%
۳۰-۳۹۲۹% افت نسبت به سال قبل: ۲۸%۱۱% افت نسبت به سال قبل: ۱۰%۱۸% افت نسبت به سال قبل: ۱۴%۵۳% افت نسبت به سال قبل: ۲۴%
۴۰-۵۴۳۶% افت نسبت به سال قبل: ۲۸%۴۹% افت نسبت به سال قبل: ۱۰%۵۷% افت نسبت به سال قبل: ۱۲%۲۵% افت نسبت به سال قبل: ۲۳%
۵۵-۶۹۶% افت نسبت به سال قبل: ۲۹%۳۷% افت نسبت به سال قبل: ۱۰%۲۳% افت نسبت به سال قبل: ۱۳%۰% افت نسبت به سال قبل: ۲۳%

همچنین اگر به نمودار فوق توجه کنید، متوجه می‌شوید که بخش غالب مراجعین کلینیک‌های زیبایی، خانم‌ها هستند.

کلینیک‌های زیبایی

با این حساب، اصلی‌ترین گروه مشتریان خدمات زیبایی، خانم‌های ۴۰-۵۴ ساله هستند. این گروه سنی بیش از آن که قصد جوان‌تر شدن و زیباتر شدن را داشته باشند، دوست دارند اعتماد به نفس خود را افزایش دهند. اصولاً افراد بعد از ۴۰ سالگی، به آهستگی متوجه تغییرات چهره‌ی خود می‌شوند و بسیاری به این علت، اعتماد به نفس خود را از دست می‌دهند. مشکل عموم افراد، بیش از به اصطلاح پیر شدن، پیر به نظر رسیدن است.

رابطه‌ی کلینیک‌های زیبایی و اعتماد به نفس

زیبایی و جذابیت امری کاملاً نسبی است و با این که استانداردهای جامعه می‌تواند بر آن تاثیر بگذارد، از فردی به فرد دیگر، متفاوت است. هر فرد حتی اگر به استانداردهای جامعه هم بی‌تفاوت باشد، دوست دارد از نظر خودش زیبا و بی‌نقص جلوه کند. همین می‌شود که افراد عموماً در دهه‌های سوم، چهارم و پنجم زندگی خود، به عمل‌ها و فرآیندهای زیبایی رو می‌آورند.

گاهی یک تغییر کوچک، می‌تواند اثر زیادی بر روی اعتماد به نفس ما بگذارد. چیزی مثل یک عمل بینی یا محو شدن خطوط پیشانی، می‌تواند حتی باعث اجتماعی‌تر شدن افراد هم بشود. همین است که محبوبیت کلینیک‌های زیبایی در طی سالیان اخیر، روندی رو به رشد داشته‌ است.

محبوبیت کلینیک‌های زیبایی در میان جوانان

حالا اگر کمی از اصلی‌ترین گروه هدف کلینیک‌های زیبایی فاصله بگیریم و به سراغ جوان‌ترها برویم، قضیه کمی متفاوت می‌شود. اگرچه که اعتماد به نفس هنوز عنصری اصلی و کلیدی برای مراجعه به این کلینیک‌ها است، اهمیت زیبایی حالا کمی بیشتر می‌شود. در سنین پایین‌تر، افراد بیش از هرچیز دلشان می‌خواهد زیباتر به نظر برسند.

روحیه‌ی ماجراجوتر این گروه‌های سنی، در کنار هیجانی که برای روابط اجتماعی و تجربیات خود دارند، باعث می‌شود تا شجاعت و علاقه‌ی زیادی در مراجعه به کلینیک‌های زیبایی بروز بدهند. آن‌ها دوست دارند حالا که در اوایل زندگی خود هستند، خود را به جذاب‌ترین شکل ممکن درآورند.

پرطرفدارترین فرآیندهای کم-تهاجمی زیبایی

این دسته از فرآیندها، شامل عمل‌های جراجی سنگین نمی‌شوند و نیازی به جراج و دکترهای فوق متخصص ندارند. با این حال هنوز هم تخصص اهمیت زیادی دارد و توصیه نمی‌شود که کسی بدون مدرک پزشکی و صرفاً با دیدن دوره‌های مربوطه، این کار را انجام دهد.

کلینیک‌های زیبایی
پرطرفدار ترین فرآیندهای زیبایی کم تهاجمی در میان خانم‌ها
کلینیک‌های زیبایی
پرطرفدار ترین فرآیندهای زیبایی کم تهاجمی در میان آقایان

بوتاکس و فیلر، پرطرفدارهای قدیمی

چیزی در حدود دو دهه است که بوتاکس، پرطرفدارترین عمل غیرتهاجمی زیبایی جهان محسوب می‌شود. علت محبوبیت این شیوه، این است که ارزان است، ریسک کمی دارد، در دسترس است و موقتی است. استفاده از بوتاکس خطر چندانی ندارد و به علاوه با گذر زمان مصارف درمانی بسیاری هم برای آن پیدا شده است.

تحقیقاتی هستند که نشان می‌دهند تزریق بوتاکس حتی می‌تواند در درمان افسردگی هم موثر باشد. اگرچه که این مسئله هنوز به عنوان یک اصل پزشکی تایید نشده است، در صورت تایید، راهکار بسیاری کم‌خطرتر و ساده‌تری از قرص‌های ضدافسردگی است و عوارض خاصی نخواهد داشت. بسیاری این توانایی بوتاکس در کمک به افسردگی را مربوط به تاثیر چهره بر اعصاب می‌دانند.

بر اساس این تئوری، جهره افراد تاثیر مستقیمی بر روی احساسات آن‌ها می‌گذارد. به طوری که کسانی که زیاد می‌خندند، شادتر و کسانی که بسیار اخم می‌کنند، در گذر زمان افسرده‌تر می‌شوند. بوتاکس می‌تواند با محو کردن خطوط پیشانی، از عبوس بودن چهره‌ی افراد کاسته و در نتیجه آن‌ها را به افراد شادتری بدل کند.

فیلر نیز خواص و کاربرد مشابهی با بوتاکس داشته و مشابه آن، عوارض و خطرات کمی دارد. در سال‌های اخیر، با پیشرفت‌های پزشکی در زمینه‌ی فیلرهای دارای پایه‌ی هیالورنیک اسید، محبوبیت فیلرها به شدت رو به افزایش است.

چرا افراد از کلینیک‌های زیبایی دوری می‌کنند؟

البته که ما راجه به کسانی که هیچ علاقه‌ای به ایجاد تغییر در ظاهر خود ندارند، صحبت نمی‌کنیم. هدف صحبت ما، کسانی هستند که به این کار علاقه‌مند هستند ولی اقدام نمی‌کنند. به طور کلی، موارد زیر مهم‌ترین دلایل دوری کردن از کلینیک‌های زیبایی هستند:

 • قیمت بالا: اصلی‌ترین مانع برای عموم افراد، هزینه‌ای است که تمایلی به پرداخت آن ندارند.
 • ترس از بروز خطا: تصور این که چهره یا بدن شخص، برای همیشه دفرمه شود یا آسیب جبران ناپذیری به آن وارد شود، بسیاری از افراد را از این کلینیک‌ها دور می‌کند.
 • پیدا نکردن شخص مناسب: هیچ کس دلش نمی‌خواهد خودش را به شخص نادرست بسپارد. کسی که کارش را به خوبی بلد نباشد، قیمت بیش از حد بگیرد، پیشنهادهای اشتباه بدهد و… کابوس هر شخص است.
 • بی‌علاقگی به مشخص بودن انجام شدن عمل: عموم افراد دوست دارند زیبایی طبیعی خود را حفظ کنند. آن‌ها می‌خواهند هر عمل، بر زیبایی و جذابیت فعلی آنان سوار شود و چیز متفاوتی را نشان ندهد.

نکات مهم برای بازاریابی در کلینیک‌های زیبایی

حالا که بازار، گروه هدف و پرطرفدارترین فرآِیندهای آن را شناخته‌ایم، نوبت به تکنیک‌های بازاریابی و گرداندن کسب‌وکار می‌رسد. اگر می‌خواهید مخاطبین را هرچه بیشتر به سمت کلینیک خود جلب کنید، باید به سه موضوع توجه کنید:

اعتبار و اعتماد

کلینیک‌های زیبایی به هرحال مراکزی پزشکی محسوب می‌شوند. در نتیجه افراد نیاز دارند تا به شما اعتماد کنند. این اعتماد باید به شیوه‌های مختلف ساخته شود. برای مثال:

 • مطالب آموزشی در خصوص عمل‌های زیبایی
 • ابهام‌زدایی راجع به این فرآیندها
 • پاسخ دادن به پرسش‌های افراد
 • مشاوره‌های رایگان
 • نشان دادن مراجعه‌کنندگان روزانه
 • نشان دادن رضایت مشتریان
 • و…

تقویت اعتماد به نفس

احتمالاً تا به اینجای کار فهمیده‌اید که هیچ احساسی به اندازه‌ی افزایش اعتماد به نفس افراد را به مراجعه به کلینیک‌های زیبایی ترغیب نمی‌کند. شما باید بتوانید به شیوه‌های مختلف، اعتماد به نفس افراد را بالا ببرید. به اشکال مختلف به آن‌ها نشان بدهید که زیبا هستند. به یادشان بیاورید که نقص‌های کوچک جذابیت آن‌ها را از بین نمی‌رود. در عین حال، به آن‌ها نشان بدهید که همین عمل‌های کوچک و کم‌خطر، می‌توانند به افزایش اعتماد به نفس آن‌ها کمک کند.

جلوه‌های بصری

هرچه از احساسات و تخصص پزشکی بگوییم، جلوه‌های بصری می‌توانند برای کلینیک‌های زیبایی معجزه بکنند. یک فضای زیبا و جذاب، نشان دادن مراجعه‌کنندگانی که اکنون احساس زیبایی می‌کنند، تقویت احساس زیبا بودن افراد، همه و همه می‌تواند کلینیک زیبایی شما را در بین افراد به شدت محبوب بکند.

نیازهای بازاریابی کلینیک‌های زیبایی

اینستاگرام درکلینیک‌های زیبایی :

برای یک کلینیک زیبایی، اینستاگرام مهم‌ترین پلتفرم برای جذب افراد به مرکز است. نقاط ضعف کلینیک‌های زیبایی در اینستاگرام به شرح زیر است:

قالب: بسیاری از خدمات کلینیک‌های زیبایی، در حقیقت به گروه خدمات لاکچری تعلق ندارند و در نتیجه ترکیب رنگی فعلی قالباکثر کلینک های زیبایی، چندان با ماهیت این مراکز همخوانی ندارد و در ثانی تا حدودی مرده و بی‌روح به نظر می‌رسد. همچنین جزئیات طرح کادر اطراف تصویر، بیشتر مناسب سالن‌های آرایشی و زیبایی یا فروشگاه‌ زیورآلات است تا یک کلینیک.

بر خلاف تب قالب فعلی حاکم بر اینستاگرام که بسیاری از صفحات را وادار به استفاده از کادر بندی مشترکی برای تک تک عکس‌ها کرده، صفحات کسب‌وکارها نیازی به قالب برای تک تک پست‌های خود ندارند و می‌توانند از قالب‌های متنوع و رنگ‌های متنوع استفاده کرده و حتی برای بعضی از پست‌ها، قید استفاده از قالب را بزنند. هدف از وجود قالب، خلق نظم و زیبایی بصری است و یک قالب مشترک، تنها شیوه‌ی رسیدن به این موضوعات نیست.

راه‌حل: پیشنهاد ما طراحی یک قالب جدید و مینیمال‌تر برای صفحه‌ی کلینیک‌های زیبایی است. قالب جدید باید همخوانی بیشتری با ماهیت کسب‌وکار داشته باشد. نیازی نیست که یک کادر کلی برای تمام پست‌ها استفاده شود و بعضی از تصاویر می‌توانند فاقد قالب بوده و به شیوه‌های دیگری یکپارچگی و هویت خود را حفظ کنند.

لزومی ندارد که تنها رنگ‌های استفاده شده در صفحه‌ی اینستاگرام، رنگ‌های لوگوی کلینیک باشد و در حقیقت عموم کسب‌وکارهای بزرگ دنیا این کار را انجام نمی‌دهند. می‌توان با استفاده از رنگ‌های متنوع‌تر، صفحه را کمی هیجان‌انگیزتر و از نظر بصری زیباتر کرد.

این تنوع رنگی می‌تواند به کاور هایلایت‌ها هم تعمیم داده شود. کاور هایلایت‌ها می‌توانند از طراحی مشابه ولی  رنگ‌های مختلف استفاده کنند.

مطالب: محتوای تکراری می‌تواند باعث شود که افراد علاقه‌ی خود را به دنبال کردن صفحه از دست بدهند و خیلی زود با کاهش نرخ تعامل افراد با صفحه، دیگر صفحه‌ی شما را در فید خود مشاهده نکنند و این به معنای فراموش شدن شما توسط این افراد است. به علاوه تصاویر انجام  عملیات‌ها و کلوزآپ‌های بیفور-افتر، در عین مفید بودن، جذابیت بصری چندانی ندارند. برای این که افراد را مخاطب خود نگه دارید، باید به شکلی به آن‌ها ارزش‌های دیگری نیز ارائه کنید.

راه حل: با توجه به خصوصیات گروه هدف ما، ارائه‌ی سه‌ ارزش زیر بر اساس یک جدول پخش مشخص، می‌تواند به جذب مخاطب و حفظ او کمک کند و به اصطلاح وفاداری مشتری بسازد:

 1. زیبایی بصری
  • انتشار تصاویری که گروه هدف (بانوانی که در دهه‌ی پنجم زندگی خود هستند.) زیبا می‌دانند و مطرح کردن این پرسش که «از نظر شما، زیبایی چیست؟»
  • انتشار تصاویر افرادی که مدتی از مراجعه‌ی آن‌ها به کلینیک‌های زیبایی می‌گذرد، بدون نشان دادن تصاویر قدیمی آن‌ها، برای نشان دادن زیبایی فعلی آن‌ها.
  • نشان دادن افراد مشهوری که از خدمات کلینیک‌های زیبایی استفاده کرده‌اند و بیان این که یک کار خوب و باکیفیت، می‌تواند به زیبایی بیفزاید بدون آن که از زیبایی طبیعی افراد بکاهد و چهره و یا پیکر آنان را مصنوعی نشان بدهد.
 2. ترویج حال خوب، اعتماد به نفس و احساس زیبایی
  • بیان این که این خدمات همگی تنها شما را زیبا«تر» می‌کنند و شما به طور عادی زیبا هستید.
  • استفاده از جملات و تصاویر کوتاهی که حس خوبی ایجاد می‌کنند.
  • قبح‌زدایی از مسائلی که جلوی استفاده‌ی بانوان یا آقایان از این محصولات را می‌گیرد.
  • نشان دادن تاثیر ظاهر در بهبود روحیات
 3. آموزش و توضیح در خصوص خدمات زیبایی کلینیک‌های زیبایی (مهم‌ترین بخش)
  • ایجاد آگاهی در مورد چیزهایی مثل خواص درمانی بوتاکس
  • توضیح مدام بایدها و نبایدها در استفاده از این خدمات
  • بولد کردن خدمات مشاوره‌ی رایگان کلینیک
  • از بین بردن ترس‌های موجود در خصوص هر یک از خدمات
  • توضیح نیاز یا عدم نیاز به تکرار هر فرآیند در بازه‌های زمانی مشخص
  • شرح خواص هر یک از این مسائل به طور مفصل
  • توضیح فرآیندی که با هر مشتری طی کرده‌اید و نکات مهم آن فرآیند مشخص در کپشن پست‌هایی که تصاویر بیفور افتر یا انجام کار بر روی یک مریض را نشان می‌دهند.
  • برگزاری هفتگی جلسات پرسش و پاسخ و دسته‌بندی سوالات مربوط به هر موضوع در یک هایلایت جدا
  • تجمیع استوری‌ها و پست‌های مرتبط با هر خدمت زیبایی به طور کامل در هایلایت مربوطه در جهت آسان کردن دسترسی به آن‌ها

نکته‌ی مهم: پست‌های بیفور افتر و انجام عملیات‌ها، همچنان باید مرکز توجه صفحه باشند تا در پیش مشتری برای شما اعتبار ایجاد شود. در کنار آن مطالب توضیحی و آموزشی نیز باید جزو نقاط تمرکز صفحه باشند تا افراد از تبحر شما مطمئن شوند و آموختن از صفحه‌ی شما، باعث ایجاد وفاداری در آنان گردد. پست‌های متفرقه‌ی بیش از حد ممکن است این تصور را ایجاد کند که کسب‌وکار شما رونق کافی را ندارد.

نرخ تعامل:

اگرچه که استوری‌های روزانه، مسابقات مختلف و پاسخ‌گویی به موقع به کامنت‌ها تاثیر مثبتی در نرخ تعامل صفحه دارد، فقدان دو مسئله در صفحه حس می‌شود: نظم در پست گذاشتن و عدم استفاده از کال تو اکشن

راه حل: صفحه‌ی اینستاگرام باید جدول انتشار مشخصی داشته باشد و با فواصل زمانی مشخص، پست گذاشته و حدالمکان این ریتم را نشکند. پست گذاشتن منظم باعث می‌شود تا الگوریتم اینستاگرام صفحه‌ی شما را به اشخاص بیشتری نشان بدهد. پرسیدن سوال، دعوت به لایک، کامنت یا سیو کردن بسته به موضوع پست‌ها، رشد صفحه‌ی اینستاگرام شما را به شکل قابل توجهی بهبود می‌بخشد.

دیده شدن مطالب شما توسط افراد بیشتر، یعنی دسترسی به مشتریان احتمالی بیشتر و همچنین دیده شدن توسط مشتریان قدیمی‌تری که شما را از یاد برده‌اند. هردوی این‌ها در صورت تولید محتوای موثر، می‌تواند منجر به افزایش فروش شود.

نقاط قوت صفحه:

 • انسجام هویت بصری
 • فعالیت خوب و استوری گذاشتن روزانه
 • پاسخ‌گویی به کامنت‌ها
 • استفاده از هایلایت‌ها برای جلب نظر به خدمات مختلف آرورا
 • اینفلوئنسر مارکتینگ
 • تخفیف‌های مناسبتی
 • مسابقات
 • استفاده از تصاویر بیفور افتر، نشان دادن رضایت مشتریان و ویدیوهای انجام کار در جهت افزایش اعتبار و اعتمادسازی

تبلیغات برای کلینیک‌های زیبایی:

تبلیغات یکی از اصلی‌ترین مواردی هستند که می‌توانند باعث جذب مشتریان بیشتر به سمت شما بشوند. اگرچه که فعالیت خوب، یک اینستاگرام و یک سایت قوی همه می‌توانند باعث شوند تا از طریق الگوریتم‌ها و موتورهای جست‌وجو، مشتریان بیشتری جذب کنید، هرگز نمی‌توان اهمیت تبلیغات در جذب مشتری را نادیده گرفت.

 1. ادامه دادن استفاده از اینفلوئنسر مارکتینگ‌هایی که بازده خوبی دارند
 2. کمپین‌های تبلیغاتی با تمرکز بر روی زیبایی و اعتماد به نفس
 3. تبلیغات کلیکی در سایت‌هایی که خانم‌های ۴۰-۵۰ ساله ممکن است به آن‌ها مراجعه کنند
 4. تبلیغات در صفحاتی که عموم مخاطبینشان خانم‌های گروه هدف شما هستند
 5. ریتارگتینگ: دوباره هدف دادن کسانی که قبلاً از خدمات شما استفاده کرده‌اند

وبسایت برای کلینیک‌های زیبایی:

وبسایت محاسن فراوانی دارد:

 • با وجود مسائلی مانند طرح صیانت، مکان امنی برای دیده شدن شما می‌سازد.
 • هرکس می‌تواند با جست‌وجوی نام مرکز شما، تمام اطلاعاتی که نیاز دارد راجع به شما بداند را بفهمد. در حالی که در حال حاضر اگر شخص اکانت اینستاگرام نداشته باشد، نمی‌تواند شما را پیدا کند و در صفحه‌ی اینستاگرام هم اطلاعات هرگز به منظمی و منسجمی وب‌سایت نیست.
 • تولید محتوای سئو شده می‌تواند باعث جذب مشتری از طریق سرچ ارگانیک بشود. به این شکل که شخص به دنبال اطلاعاتی راجع به هر یک از این خدمات بگردد، می‌تواند آن را در وبسایت شما پیدا کرده و بعد در صورت ترغیب، از همانجا از کلینیک‌های زیبایی وقت بگیرد.
 • امکان رزرو اینترنتی وقت. حذف نیاز به تماس گرفتن برای رزرو وقت، می‌تواند بسیاری از افراد را ترغیب به مراجعه به شما بکند. به علاوه دیگر افراد خارج از ساعات کاری هم می‌توانند از شما وقت بگیرند.
 • به شما اعتبار بیشتری می‌بخشد.
الان وقتشه! مدرسه کسب و کار آنلاین باهوشانه
الان وقتشه! مدرسه کسب و کار آنلاین باهوشانه

سخن‌ آخر

هدف از مطالب فوق، ارائه‌ی دیدی کلی و همه‌جانبه از خدماتی است که کسب‌وکار باهوشانه می‌تواند به شما ارائه بدهد. قطعاً با برگزاری جلسات مشاوره و گفت‌وگو، بعضی از موارد بالا دستخوش تغییر شده و موارد جدیدی به آن اضافه می‌شوند و در صورت ورود به فاز چینش استراتژی و اجرا، به طور مفصل‌تر و با جزئیات بیشتر به هریک بخش‌های بازاریابی خواهیم پرداخت.

تمامی این پیشنهادات بر اساس تحقیقات ما از بازار و پیشبینی‌های ما راجع به گروه هدف انجام گرفته است. همکاری مسئولین مختلف مجموعه اعم از سرمایه‌گذار، دکتر، بخش مالی و… می‌تواند به دقیق‌تر و مستندتر شدن اطلاعات ما کمک کرده و در نتیجه به بازخورد بهتر استراتژی بازاریابی منجر شود. تیم ما آماده است تا هم به صورت مشاور و هم به عنوان ناظر و مسئول اجرایی، در فعالیت‌های بازاریابی کلینیک‌های زیبایی همکاری کند.

۰ ۰ رای ها
رأی دهی به مقاله

محمد گنجیمشاهده نوشته ها

Avatar for محمد گنجی

محمد گنجی مدرس ، مولف و کارشناس ارشد کسب و کار تالیف ۳۲ جلد کتاب تدریس و مشاوره از ۱۳۷۰

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments