loading

مشاور درسی یا صداخفه کن ، سپر بلا برای مدیر، خانواده ، دانش آموز و تایید کننده ی خواسته های دانش آموز و مدیر و خانواده و..

مشاور درسی یا صداخفه کن

وقتی به مقالات و کتاب های مختلف مراجعه می کنیم می بینیم : مشاور کسی هست که که در مورد یه موضوع اطلاعات مناسب داره و میشه باهاش مشورت کرد.یعنی مشاور باید یه فرد مطلع باشه و بهت بگه چی کارکن ، چی کار نکن ، و هر کاری رو چه طور باید انجام داد.

این اصل باید  برای مشاور تحصیلی هم صادق باشه! یعنی به بچه ها بگه چی بخونن ، کی بخونن و چه طوری بخونن.

این روزها اوضاع خیلی فرق کرده ، مشاور برای افراد مختلف نقش های مختلف داره!

مشاور درسی یا صداخفه کن

نقش مشاور برای مدیر مدرسه :

بیشتر مدیر ها ( نه همه ی مدیران ) مشاوری می خوان که سوپاپ اطمینان برای فعالیت های مدرسه باشه و هیچ وقت قدرت نگیره و محبوب نشه !

مشاور که باشه ، می گه برنامه ی مدرسه ی ما بر اساس نظم و برنامه پیش میره ( پس می تونه دانش آموز های ورودی رو بیشتر کنه و از طرفی دانش آموزای خودش رو هم نگه می داره )

مشاور که باشه ، هرجا دبیر ، دانش آموز ، خانواده ، غُرغُر کردن میشه مشاور رو فرستاد وسط که یا کاسه کوزه ها سر اون بشکنه و یا مشاور با فن بیان و هنر سخن وری خودش آرامش رو به مجموعه برگردونه.

مشاور که باشه ، هر کاری که مدیر بخواد انجام بده می تونه از زبون مشاور به خورد بچه ها بده ، اگه این کارخوب بود که مسلما مدیر محترم طبق برنامه و سابقه ی چندین ساله این موضوع رو گوشزد کرده بوده و اگر هم بد بود که حتما مشاور خودسر و بی تجربه بدون مشورت با مدیر  کار رو انجام داده!!!!

 

مشاور درسی یا صداخفه کن

نقش مشاور برای دانش آموزان:

بیشتر دانش آموزان و نه همه ی اونها مشاور می خوان که به کارهایی که دوست دارن انجام بدن یا راحت ترن که انجام بدن ، جنبه ی رسمی و علمی و … بده!

از مشاور برنامه می گیره که بگه برنامه داره و طبق برنامه پیش میره

هر جا تنبلی کرد ، نخون و یا… بگه برنامه ام خوب نیست یه برنامه ی توپ لازم دارم تا بترکونم!

تو جلسات مشاوره فردی شرکت می کنه ، اما نه برای اینکه با برنامه پیش بره ! بیشتر برای این که به مشاور بگه آقا من اینجوری می خونم ، اینجوری عادت دارم و… و مشاور کارش رو تایید کنه ( تاییدیه بگیره )

وقتی مشاور داره می تونه فشارهای داخل خونه رو هم کنترل کنه ، و همه چی رو بگه مشاورمون گفته!

 

مشاور درسی یا صداخفه کن

نقش مشاور برای اولیا :

بیشتر پدر و مادر ها  و نه همه اشون ، هم وقتی مشاور هست کارشون راحت تره !

به دوستان و اطرافیان می تونه بگه که چه قدر به فکر بچه اش هست و تو چه مدرسه ی خوبی اسم بچه رو نوشته!

می تونه خیلی از عقاید و خواسته های خودش رو از زبون مشاور به خورد بچه اش می ده!

می تونه در برخورد با مشاور ، تمام آرزوهایی که در تربیت بچه اش داشته و نتونسته تو ۱۸ سال زندگی بچه اش به اون یاد بده  و یا ازش بخواد ، الان از مشاور بخواد که در عرض چند ماه به بچه اش یاد بده.

مشاور می تونه برای این جور پدر و مادرها، باید ناظم ، مسئول تربیت ، مسئول ایجاد فشار بر دانش آموز و….باشه

پس مشاوره برا اون ها یعنی ” آقا بچه ها رو تحت فشار بزارین امسال سال سرنوشته ”

 

مشاور درسی یا صداخفه کن

نقش مشاور برای دبیران :

بیشتر دبیرها و نه همه ی دبیرها ، تا جایی که اوضاع بر وفق مرادشون پیش میره ، اصلا مشاور کیه ؟ و به چه درد می خوره ؟ و اصلا مشاور کیلو چند؟

خودشون نه تنها عقل کل هستن و تمام اصول آموزش رو می دونن و بهترین هستن ، تازه می تونن در مورد درس های دیگه و شرایط خانواده و… هم اظهار نظر کنن.

اما وقتی خدای نکرده اوضاع خوب پیش نره! همین دبیر محترم اعلام می کنه : من فقط دبیر هستم و مشاورها باید حضور داشته باشه ، مشاورها باید… مشاور باید… در مورد این چیزا مشاور باید بگه…

 

مشاور درسی یا صداخفه کن

اما خود مشاور :

مشاوران درست حسابی :

یه سری از مشاوره که خُب واقعا مشاور و برنامه ریز هستن . یا مشاوره و روانشناسی خوندن و یا رشته ی دیگه ای خوندن و به طور تجربی در طول سالها یه چیزایی یاد گرفتن و بعد هم مطالعه و تحقیق و.. انجام دادن و مشاور شدن. خودشون یه عالمه می دونن و هر جا هم چیزی رو ندونن از دوستان ، روانشناسان ، پزشکان و… کمک می گیرن تا کار درست پیش بره

 

مشاورنماها :

اونایی که چون تو کنکور ، کار دیگه ای بلد نبودن ، اومدن و مشاور شدن و یا نه یه کار خوب بلدن : مُخ زدن و شُومن بودن!!!!

 

تو این آشفته بازار آموزش ، کار مشاوران واقعی خیلی سخته و فقط مشاور نماها به راحتی کار می کنن ، چون قدرت سخن وری دارن ، بهترین شاگردان ایران شاگردشون بوده و همه رو بر سر منزل مقصود رسوندن و همه ی اونایی که نتیجه نگرفتن به حرف این مشاوران گرامی گوش نکردن!!!!!!

 

ادامه دارد….

 

مشاور درسی یا صداخفه کن

 

اگه سوالی در مورد فیزیک کنکور و جزوه و کتاب دارین اینجا کلیک کنید

 

 

 

 

 

سبک زندگی

محمد گنجیمشاهده نوشته ها

محمد گنجی مدرس ، مولف و کارشناس ارشد کسب و کار تالیف 32 جلد کتاب تدریس و مشاوره از 1370

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.