محتوای کپی شده (duplicate content) بزرگترین دشمن کسب وکار دیجیتال

محتوای کپی شده و تکراری

محتوای کپی شده به هر علتی که باشه خطرناکه! تکرار محتوای خودمون یا دیگران، به هر قصدی که باشه، به ضرر ماست. تو زندگی روزمره هم حوصله ی شنیدن حرف های تکراری نداریم. حرفها و مطالب تکراری برامون بی ارزشه!

در اینستاگرام قراردادن یک مطلب در چند صفحه یعنی مرگ صفحه!

در وب سایت ها، اینستاگرام این آفت بیشترین اثر منفی رو داره. ممکن محتوای یکسان در دوصفحه ی مختلف یک وبسایت و یا در دو یاچند وب سایت مختلف باشه.الگوریتم موتورهای جستجو، طوری هست که تشخیص می ده کدوم اصلیه! کدوم زودتر منتشر شده! پس در نتایج جستجو که به کاربر اعلام می کنه اینو در نظر می گیره. در گوگل محتوای کپی شده ، ممکنه باعث حذف شما از تمام نتایج گوگل بشه!

محتوای کپی شده
محتوای تکراری

تاثیر ایجاد محتوای تکراری:

  • کاهش اعتماد کاربران
  • کاهش اعتماد موتورهای جستجو
  • کاهش ارزش محتوا
  • کاهش ارزش برند
  • کاهش شانس دیده شدن
  • و…

محتوای کپی شده یه پیام واضح برای همه داره :

محتوای تکراری ، یعنی حرفی برای گفتن ندارم! پس روی حرفم حساب نکن!

علت انتشار محتوای کپی شده :

وقتی تمام توجه روی کمیت باشه، محتوا تکراری میشه! بگذریم ازحالتی که اصلا محتوا نداریم و فقط سرقت انجام می دیم. در خیلی از پروژه های تولید محتوا و دیجیتال مارکتینگ شاهد این آفت هستیم. می گن : حالا فعلا این مطلب رو منتشر کن تا خودمون یه مطلب توپ تولید کنیم! بعضی ها هم از کار خودشون کپی می کنن. فکر می کنن اینجوری بیشتر دیده می شن. بیشتر می فروشن!

مطلب وب سایت و اینستاگرام و تلگرام و… همه یکی هستن! خب چه دلیلی وجود داره مخاطب سایر شبکه های شما رو دنبال کنه، وقتی همه جا یه مطلب دریافت می کنه! اصلا چرا شما رو دنبال کنه وقتی مطالب شما در همه جا وجود داره!

تشخیص محتوای تکراری:

موتورهای جستجو و مخصوصا گوگل، باهوشانه رفتار می کنن. با هوش مصنوعی و… متوجه می شن، این مطلب اولین باز توسط چه کسی و در کجا منتشر شده. پس بقیه از روی اون کپی کردن. حتی عکسی که استفاده می کنی رو هم بررسی می کنه. کافیه بری تو google image و یه عکس رو بارگذاری کنی! برات تاریخچه ی عکس رودرمیاره! کجاها این عکس استفاده شده و چندبار!!! متن که خیلی ساده تر بررسی میشه.

اینستاگرام هم یه همچین الگوریتمی داره. محتوای کپی شده رو درجا تشخیص میده. پس ارزش صفحه ات کم میشه. احتمال معرفی تو و صفحه ات به دیگران کمتر میشه! شانس اکسپلور شدن مطالبت کم میشه.

حتی شاید اسپم تشخیص داده بشی!

فضای دیجیتال، زندگی روزمره و محتوای کپی شده :

به اشتباه همیشه می شنوم که گفته میشه فضای مجازی! همیشه می گم اینجا فضای واقعی اما دیجیتالیه! هر کاری در زندگی روزمره بتعث جذب میشه اینجا هم باعث جذب میشه! هر کاری در زندگی باعث ترد و عدم توجه به شما میشه، اینجا هم خواهد شد.

در وب سایت ، اینستاگرام و… بعضی وقت ها هم ناخواسته محتوای تکراری و محتوای کپی شده قرار می دیم. پس باید حواسمون باشه، مرتب کنترل کنیم و از تکنیک های سئو بیشتر استفاده کنیم.

۰ ۰ رای ها
رأی دهی به مقاله

محمد گنجیمشاهده نوشته ها

Avatar for محمد گنجی

محمد گنجی مدرس ، مولف و کارشناس ارشد کسب و کار تالیف ۳۲ جلد کتاب تدریس و مشاوره از ۱۳۷۰

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments