مارکتینگ پلن یا برنامه ی بازاریابی ، تضمین کننده موفقیت

محمد گنجی نوشته محمد گنجی دوشنبه - ۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۸

مارکتینگ پلن یا برنامه ی بازرایابی تضمیین کننده موفقیت شما در کسب و کارتان است. (marketing plan)برنامه ی بازاریابی شاید مهم ترین بخش یک کسب و کار باشد. بخشی که قسمت عمده ی برنامه ریزی و بودجه یک شرکت را به خود اختصاص می دهد. برنامه بازاریابی یا طرح بازاریابی ، اهداف شما را در بازاریابی مشخص کرده و راهکارها و ابزار رسیدن به این هدف را به صورت مرحله به مرحله در اختیار قرار می دهد.
مارکتینگ پلن یا برنامه ی بازرایابی تضمیین کننده موفقیت
مارکتینگ پلن یا برنامه ی بازرایابی تضمین کننده موفقیت ویک نقشه ی راه برای رسیدن به اهداف شرکت است. برنامه ی بازاریابی همه ی اهداف یک مجموعه را در بر نمی گیرد ، اما یک رابط کاربردی بین اهداف ، استراتژی ها و تاکتیک های موثر و موجود برای رشو توسعه و پیشرفت است. پس وجود یک برنامه بازاریابی جامع یا مارکتینک پلن از ضروری ترین نیازهای یک کسب و کار است.

طرح و ایجاد برنامه ی بازاریابی –  مارکتینگ پلن :

این طرح و برنامه ، روش ها و استرتژی هایی است که برای رسیدن به اهداف بازاریابی و کسب سهم بازار باید بکار ببریم. پس در این طرح باید بسیار باهوشانه عمل کنیم . یعنی به درستی اندازه ی بازار موجود را بررسی و تقسیم بندی کنیم. ازنوع بازار و ویژگی های آن شناخت کافی داشته باشیم و بتوانیم سهم خود را از این بازار هدف تعیین و برای رسیدن به آن برنامه ریزی ، هدف گذاری کرده و در مسیر رسیدن به این اهداف مرتبا عملکرد خود را بررسی و مشکلات را بر طرف نماییم. پس نیاز داریم از تمام هوش ،ذکاوت و جسارت خود استفاده کنیم. در این راه ، معمولا مشاوران تبلیغاتی سعی دارند شما را در جهت سرمایه گذاری بیشتر تشویق نمایند( اشکالی هم ندارد) اما باید طوری برنامه ریزی و بررسی کنید که هزینه هایی که انجام می دهید ، هدر نرود.

برنامه ی بازرایابی یا مارکتینگ پلن باید چه ویژگی هایی داشته باشد:

داشتن برنامه ی بازاریابی برای کسب وکار های نوپا و استارت آپ ها از مهم ترین اصول و ملزومات کار است. برای این که برنامه ی بازاریابی خوب و کارآمدی داشته باشیم باید یک سری اصول را در نظر بگیریم. اول باید برنامه ریزی دقیق برای کسب و کارمان داشته باشیم و به درست و دقت مشتریان هدف را مشخص کنیم. برای این مشتریان چه خدمت و یا محصولی را ارائه می کنیم، پس محصول یا خدمت ما باید ارزشمند ودارای باشد ، به درستی قیمت گذاری شود و یک مزیت رقابتی منحصر به فرد داشته باشد. سیستم پخش و یا ارائهی خدمات را مشخص کنید و وجه تمایز خدماتتان را مشخص کنید( مثل تحویل سریع ، تضمین کیفیت ، ضمانت بازگشت ، پشتیبانی و…) امکانات و ابزار موجود برای بازاریابی را مشخص کنید و یک کمپین تبلیغاتی مناسب را طراحی و اجرا نمایید. در این کمپین استراتژی های تبلیغات آنلاین و آفلاین به درستی تعیین و یک نقشه ی جایگزین هم برای خروج از بن بست پیش بینی کنید. تضمین بازگشت هزینه ها نیاز به یک برنامه ی منسجم دارد پس با دقت روی آن وقت بگذارید. برنامه ی مشخص و منسجم برای وفاداری مشتری داشته باشید و برای مشتریان پس از جذب به سیستم هم برنامه ریزی کنید. برنامهی بودجه بنویسید و سعی کن برای هر چیز ، پیش بینی لازم را انجام دهید.

برنامه ی بازاریابی دینامیک باشد:

یک مارکتینگ پلن قرار نیست همواره ثابت باشد و همواره ملزم به اجرای بند بند آن باشید. برنامه باید قابلیت تغییر متناسب با زمان و موقعیت داشته باشد. برنامه ریزی بازاریابی برای استارت آپ ها لازم نیست جزئیات پیچیده ای داشته باشد. در کل فرآیند بازاریابی شما نیاز به شناخت بازار و نیازهای آن دارید. بنا به این نیاز ها توانایی ها و امکانات شما سازمان دهی می شود تا بتوانید سهم بزرگتری از بازار را به خودتان اختصاص دهید. و با بدست آوردن بازار ، در کنار ارائه ی خدمات و پشتیبانی ، بازار خود را حفظ و گسترش دهید ( بنا به سیاست سازمان ) همه ی این امور با تکیه بر صرف کمترین هزینه ی ممکن و تضمین بیشترین برازگشت سرمایه انجام می شود.
اگر در این مورد نیاز به  مشاوره هم فکری و کمک ما دارید با ما تماس بگیرید.