ماتریس محتوا برای ایجاد یک محتوای جذاب و کاربردی

ماتریس محتوا

اهمیت محتوای دیجیتال مارکتینگ، از این جهت مکرراً بیان می‌شه؛ که این محتواها نماینده‌ی کسب‌وکار و محصول شما هستن و همت و دقت بیشتری رو می‌طلبه که بهترین محتوا رو به مخاطبین عرضه کنین؛ تا مخاطبین به محصولات یا خدمات شما توجه بیشتری داشته باشن.

ماتریس محتوا
ماتریس محتوا

ماتریس محتوا، یه ابزار مهم و مدرنیه که شما رو تو این مرحله برای رسیدن به هدف نهایی(جذب مخاطبین بالقوه) همراهی می‌کنه. علاوه بر اینا یه بازاریاب حرفه‌ای و کارکشته باید مخاطبینش رو بشناسه و بدونه که مشتریان تو مراحل سفر مشتری و قیف‌فروش نیازمند چه نوع محتوایی هستن و سپس تو همون راستا اقدام به تولید محتوا کنن.

ماتریس محتوا چیه؟

اصولاً به نقشه‌ی راهی که مراحل سفر مشتری و نیازش رو از انواع محتواها رو برامون مشخص می‌کنه ماتریس محتوا میگن.

ماتریس محتوا چیه ؟
ماتریس محتوا چیه ؟

 به کمک ماتریس محتوا می‌شه فهمید که مشتری طی سفرش به چه محتواهایی احتیاج داره. ممکنه کسی بپرسه سفر مشتری  یعنی چی؟ نقشه‌ی سفر مشتری یعنی اولین تجربه‌ای که مشتری از آشنایی با شما(آگاهی و شناخت محصول) داره تا رابطه بلندمدت(مشتری وفادار).

این نقشه شامل تجربیات یه مشتری از آشنایی برندتونه تا زمانی که موفق به خرید بشه و الان دیگه جزو مخاطبین ثابت شماست. نقشه‌ی سفرمشتری ترکیبی از این مراحله: درگیر شدن مخاطبین با محصولات و خدمات شرکتها، تجربیات خرده‌فروشی و آنلاین و….

 هر چقدر تعداد این مراحل زیاد باشه وجود چنین نقشه‌ای ضروریه پس برای سفر مشتری به ماتریس محتوا احتیاج پیدا می کنین؛ چون به شما نشون میده محتواها رو طبق پرسونای مشتری توسعه بدین.

ماتریس محتواچه ساختاری داره؟

ماتریس محتوا از دو محور افقی(آگاهی تا خرید) و عمودی(احساسی تا عقلانی) تشکیل شده است.

 • محور افقی؛ سمت چپ محور افقی، مرحله‌ای رو نشون میده که مشتری از این سفر آگاهی داره و وقتی هم که به سمت راست این محور بریم به مرحله خرید نزدیک میشه.
 • محور عمودی؛ محور عمودی ماتریس محتوا، نمایانگر اینه که محتواهایی که تولید شده تا چه میزان قادر هستن منطق و احساسات مشتری رو تحت تاثیر خودشون قرار بدن.
ساختار ماتریس محتوا
ساختار ماتریس محتوا

هر چقدر به سمت بالای محور عمودی بریم نشون میده که احساسات بیشتری درگیر محتوا شده و هر چقدر به سمت پایین محور عمودی پیش بریم متوجه می‌شیم که محتواهای ارائه‌شده جنبه‌های منطقی افراد رو درگیر کرده. به کمک این دو محور، کارشناسان بازاریابی ماتریس محتوایی رو به چند قسمت تقسیم‌بندی می‌کنن:

محتواهایی که حالت سرگرم‌کنندگی دارن

تبلیغ‌کنندگانی که قصد دارن نقشه‌های سفر مشتری رو، تو مرحله‌ی آگاهی، هدف قرار بدن از تبلیغات سرگرم‌کننده و نشاط‌آور استفاده می‌کنن تا احساسات مخاطب رو دستخوش قرار بدن تا فی الفور جذب محصول یا خدمتشون بشن. و این‌گونه محتواهای سرگرم‌کننده سمت چپ ماتریس، توی یه ربع بالا قرار داره.

چند نمونه محتوای سرگرم‌کننده:

 • مسابقه ها
 • کوییز
 • ویدیوی برند
 • بازیها
 • محتواهای وایرال و غیره
بروشورکالا و خدمات در ماتریس محتوا
بروشورکالا و خدمات در ماتریس محتوا

محتواهایی که الهام بخش هستن

جایگاه این گونه از محتواها، ربع بالای سمت راست ماتریس محتواست. تبلیغاتی که سوپراستار‌ها و سلبریتی‌ها تو قالب آدمای تاثیرگذار(اینفولئنسرها) برای صاحبین کسب‌وکارها انجام میدن، از محتوایی هستن که می‌تونن انگیزه‌بخش و الهام‌بخش باشن.

این‌گونه محتواها برای مشتریان جذابن. یه مثال می‌زنیم: اگه کسی توسط یه ویدیوی تبلیغاتی یا یه بازی توی یکی از صفحات شما مثل اینستاگرام و فیسبوک آشنایی مختصری با برند و محصولاتون داشته باشه و بعد از مدتی از زبان یه فرد معروف و تاثیرگذار(ترجیحاً سلبریتی ها) محتوایی رو در مورد محصولات و خدمات شما بشنوه قطعاً بیشتر راغب میشه تا از شما خرید داشته باشه.

محتواهایی که آموزشی هستن

این نوع محتوا‌ها که با منطق افراد سروکار داره، جایگاهش تو ماتریس محتوا، تو ربع پایین سمت چپه. گاهی اوقات محصولاتی با قیمت‌های بالایی به بازار عرضه میشه؛ اینجا دیگه محتواهای انگیزه‌بخش و آمیخته به شوخ طبعی و هیجان‌انگیز چندان به کار نمیاد؛ باید محتوایی ارائه بشه که مشتری رو قانع کنه تا کالای شما ارزشی اینو داره که هزینه زیادی برای  تهیه‌اش پرداخت بشه.

 جنبه‌ی هیجانی اینجا زیاد کاربرد نداره. باید مشتری متقاعد بشه، برابر پولی که پرداخت می‌کنه کالاو یا خدمت ارزشمندی رو دریافت می‌کنه. و دلیلش باید براش روشن بشه. چند تا مثال از این گونه محتواها براتون میاریم:

 • اینفوگرافی
 • پست وبلاگ
 • کتاب های الکترونیک
 • اخباری که تو خبرگزاری ها بیان میشه
 • راهنما ها و بروشورهای استفاده از کالا

مزایای دیگه ماتریس محتوا

 1. موجب آگاهی مخاطب نسبت به محصولات‌تون میشه
 2. ماتریس محتوا پلن تبلیغاتی شما رو آسونتر می‌کنه؛ به این صورت که اگه مشتری تو هر مرحله‌ای از سفر و همچنین قیف فروش شما باشه، شما قادر هستین طبق همون مرحله براش محتوای مناسب تولید کنین و اینجاست که خیلی سریع از مراحل مختلف سفر عبور می‌کنه و احتمال اینکه وارد مرحله‌ی خرید بشه خیلی زیاده.
 3. با ایجاد ماتریس محتوا، این امکان رو خواهیم داشت که استراتژی‌های خوبی رو برای کمپین تبلیغاتی بیزینستون در نظر بگیریم.
 4. به کمک این المان‌ها طراحی ماتریس محتوا رو انجام بدین
 5. بررسی وضعیت الان بازاریابی شما
 6. محتواهایی که تا حالا ارائه کردین رو، روی دو محور ماتریس محتوا قرار داده تا مقدار فعالیت‌تون تو بخش‌های مختلف معلوم بشه و تمهیدات لازم رو انجام بدین
 7. روی این دو محور پرسوناهای خودتون رو که تو سفر مشتری طی شده مشخص کنین تا معلوم بشه آیا پرسونای شما به بخش‌هایی از ماتریس محتوای احتیاج داره یا نه؟
 8. دگرگونی مسیر مشتری رو در نظر بگیرین. سفر مشتری روی یه روند یکدست و صافی انجام نمیشه. روی ماتریس محتوا این تغییر وضعیت‌ها رو در نظر گرفته، انواع چالش‌ها و راه‌های احتمالی رو مورد بررسی قرار بدین.
 9. طوفان فکری؛ برای تولید محتواهای نو و برای کامل کردن ماتریس محتوایی که برای شروع ایجاد کرده بودین با ایجاد جلسات طوفان فکری محتواهای جدید رو برای مراحل مختلف تدارک ببینین.
ماتریس محتوا گامی مهم در دیجیتال مارکتینگ
ماتریس محتوا گامی مهم در دیجیتال مارکتینگ

 نتیجه‌گیری

شما باید به گونه‌ای صدای برند و محصولات خودتون رو به گوش مخاطبین هدف برسونین، پس قدم تو دنیای بازاریابی‌های متفاوت میزارین. پلن‌های تبلیغاتی زیادی رو مورد بررسی و تجزیه و تحلیل قرار میدین. ماتریس محتوا مثل یه نقشه‌ی راه عمل می‌کنه. تو طراحی و پیاده کردن استراتژی‌های لازم جهت اهداف و امورات بازاریابی محتوایی، یادآوری‌های لازم رو انجام میده. به کمک این ابزار مدرن، می‌تونین بهترین راهکار رو برای تولید محتوا جهت جذب مخاطبین داشته باشین.

۰ ۰ رای ها
رأی دهی به مقاله

محمد گنجیمشاهده نوشته ها

Avatar for محمد گنجی

محمد گنجی مدرس ، مولف و کارشناس ارشد کسب و کار تالیف ۳۲ جلد کتاب تدریس و مشاوره از ۱۳۷۰

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments