شهرت و معروفیت . برند. مدرسه استراتژی

شهرت برای همه‌ی ما، اهمیت داره و همه‌ی ما ته دلمون دوس داریم معروف باشیم. چون آدم‌های مشهور، برای بسیاری قابل احترامند. آن‌ها به راحتی دیده می‌شوندو برای کسب درآمد، اغلب به مشکل چندانی نمی‌خورند. برای همین هم همه ی ما دوست داریم دیده بشیم. دوست داریم متمایز باشیم!

برای این که متمایز باشیم ، کارهای مختلف انجام می دیم. استراتژی می چینیم. و از این کار لذت می بریم. لباس مرتب و تمیز می پوشیم. عطر خاص می زنیم. سبک خاصی رفتار می کنیم. در رشته های مختلف تخصص کسب می کنیم. اظهار نظر می کنیم. درکسب و کارمون سعی می کنیم متفاوت باشیم. در مدرسه دوست داشتیم با بقیه فرق داشته باشیم. برای این کار محصول داریم. در شهرت و معروفیت محصول ارائه شده خدماییم! شخصیت، توانایی ها، مهارت ها، و…

انگیزه ی شُهرت و معروفیت
شهرت و معروفیت

اقتصاد شهرت، مهندسی شهرت، اعتبار و… واژهایی جدید در عرصه ی کسب وکار! در رونق یه کسب وکار، قبلا پول و امکانات مرکز توجه بود. اما الان به واسطه اینترنت، برند شدن و معروفیت مرکز توجه قرار گرفته! شهرت و شناخته شده بودن از قدیم باعث رونق کسب وکار بود. اما حالا بیشتر موردتوجه قرار گرفته. شبکه های اجتماعی و اینترنت هم به این روند سرعت و اهمیت بیشتری دادن.

شُهرت بهتر است یا ثروت:

اینترنت، شبکه های اجتماعی، تکنولوژی دیجیتال، یک واحد پول جدید ایجاد کردن. این واحد پولی اسمش شهرته! پس کسب وکار بر پایه ی شهرت پررنگ تر شده! حضور در اینستاگرام و شبکه های اجتماعی، انگیزه ی اولیه اش شهرته! این شهرت به راحتی به پول تبدیل میشه. یعنی قابلیت نقدشوندگی بالا داره. در تجارت و کسب وکار، قابلیت نقدشوندگی شرط اساسی موفقیت تجاری هست. پس در اینستاگرام، رایگان مطلب منتشر می کنیم. مطالب دیگران را می بینیم. لایک می کنیم. کامنت می گذاریم و…

شُهرت یا معروفیت :

وقتی معروف می شی، یعنی تعداد نفراتی که ما رو می شناسن زیاد باشه. یعنی تعداد خیلی مهمه. می تونی هر روز تو تبلیغات دیده بشی. اینجوری مشهوری! اما برای معروفیت یک قدم جلوتر از مشهور بودن هستید! حالا که مشهوری ، به چه چیزی معروفی؟ تو رو به چه چیزی می شناسن؟ باید شمهور بشی. بعد معروف بشی. بعد برند بشی! برند شدن نیاز به معروفیت ، مقبولیت و محبوبیت داره!

شهرت و شبکه سازی:

با شُهرت می تونی اعتبار کسب کنی. پس با افراد بیشتری در تماس خواهی بود. ایجاد ارتباطات جدید، شبکه سازی خواهد بود. شبکه ها هر کدوم یکی از کارهای مارو پیش خواهد برد. این می تونه شانس موفقیت ما رو در هر کاری افزایش بده. این شهرت و شبکه سازی به کمک فضای آنلاین به سرعت و راحت تر از قبل اتفاق می افتد.

مهندسی شُهرت :

مهندسی شهرت می تونه بخشی از برند شخصی باشه. برند شخصی علاوه بر شهرت مفاهیم دیگه ای هم به دنبال داره. برند نیاز به وعده و انتظارات برند داره! برای کسب شُهرت باید حضور پررنگ داشته باشیم. یه زمانی با آگهی های روزنامه می تونستی مشهور بشی. تلویزیون هم می تونست تاثیر گذار باشه. اما الان می تونی تو اینستاگرام و فیس بوک و…. به راحتی مشهور بشی. با این مشهور شدن پول دربیاری. کاری که اینفلوئنسرها می کنن.

هرگونه شناخته شدن میشه شهرت . چه خوب چه بد!

فکر می کنم از شهرت به معروفیت و از معروفیت به برند تبدیل شدن می تونه یک استراتژی باشه. هرچند مشهور بودن به تنهایی هم می تونه کسب درآمد و اعتبار کنه.

در مهندسی شهرت ، محصول نهایی خومون هستیم! و سلف پروموت وسیله ای برای مشهور شدنه. شهرت در دنیای کسب‌وکار، به ما کمک می‌کنه تا برند خودمون رو داشته باشیم و به همون نسبت هم موقعیت‌های شغلی بهتری پیدا بکنیم.

۰ ۰ رای ها
امتیازدهی به مقاله

محمد گنجیمشاهده نوشته ها

Avatar for محمد گنجی

محمد گنجی مدرس ، مولف و کارشناس ارشد کسب و کار تالیف ۳۲ جلد کتاب تدریس و مشاوره از ۱۳۷۰

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments