تولید محتوا در چهار مرحله: باهوشانه محتوا تولید کنید.

سیستم تولید محتوا

سیستم تولید محتوا ی فعلی‌تان، تمام انرژی شما را می‌گیرد؟

اگر دارید to-do list محتوای خود را می‌خوانید، احتمالش هست که راه سخت را انتخاب کرده باشید. شاید این شیوه‌ی تولید محتوا برایتان بهتر باشد. بیایdد باهوشانه کار کنیم.

نکته اینجاست:

نقشه‌ی تولید محتوای شما نباید یک دوی ماراتن یا سرعت باشد. بلکه باید یک دو امدادی عادی باشد. وقتی محتوا را به شیوه‌ی دوامدادی تألیف می‌کنید، بازاریابی محتوای شما به عادت تبدیل می‌شود؛ مثل مسواک زدن دندان‌ها.

سیستم تولید محتوا
سیستم تولید محتوا

چرا سیستم ماراتن تولید محتوای شما کارامد نیست؟

تولید محتوای ماراتنی اصلاً شیوه‌ی هوشمندانه‌ای نیست. برای انجام آن نیاز به مقدار زیادی وقت آزاد پشت سر هم دارید. همه‌ی ما هم می‌دانیم که پیدا کردن این حجم از وقت آزاد، کار ساده‌ای نیست.

وقتی شکل ماراتنی محتوا تولید می‌کنید، انتخاب موضوع، ترسیم خط سیر کلی و پیش‌نویس اول، همه پشت سر هم و بی‌وقفه انجام می‌شوند. بعد که ذهن شما حسابی خسته شد، نوبت ویرایش می‌رسد. همه‌چیز به سرعت انجام می‌شود ولی خستگی ذهن شما منجر به ندیدن ایرادها، غلط‌های نگارشی و ایرادهای منطقی می‌شود. برای ساعت‌ها بی‌وقفه کار می‌کنید و در انتها کیفیت آن مطلوب نیست.

چرا تولید محتوای سرعتی به فاجعه منجر می‌شود؟

بیایدی فرض کنیم اصلاً وقت ندارید و با این حال می‌خواهید محتوای کاملاً جدیدی تولید کنید. قهوه‌ی بیشتری می‌نوشید و درحال که قلبتان صد برابر سرعت عادی می‌تپد، از ذهن شتابگرفته‌ی خود برای نوشتن سریع پیش‌نویس اول استفاده می‌کنید.

درسته، این کار خیلی سریع انجام می‌شود. ولی اگر برای انتشار عجله داشته باشید، باید به سرعت ویرایش هم بکنید. چون عجله دارید، ایرادهای فاحشی را فراموش خواهید کرد. مخاطبان مهربان شما وقتی ایمیل حاوی آخرین مقاله به دستشان می‌رسد، این ایرادها را به شما گوشزد می‌کنند.

راه حل چیست؟

من پیشنهاد می‌کنم که برنامه‌ی تولید محتوای خود را به روتین هفتگی خود تبدیل کنید. آن را به شکل عادت تعریف کنید، نه یکی از کارهای درون to-do لیست خود.

هشدار: این روش به نظر به شدت ساده می‌رسد. آنقدر ساده که شاید در برابر انجام آن مقاومت کنید. ولی مطمئن باشید که بسیار کارامد است؛ امتحان کنید.

معرفی سیستم تولید محتوایی که بر اساس روتین روزمره‌ی شما شخصی‌سازی می‌شود.

خبری از تولید محتوای ماراتنی نیست که به ذهنی خسته و محتوای ضعیف منجر می‌شود.

اثری از تولید محتوای سرعتی هم نیست که محتوای ناقص و شتابزده تحویل می‌دهد.

مسابقه یک دوی امدادی است؛ یک دوی امدادی که خودتان با خودتان می‌دوید. قرار است محتوا را در بلوک‌های زمانی آرامی که در چند روز تقسیم شده‌اند، تولید کنید. اینگونه محتوا را با انرژی مناسب تولید می‌کنید. ذهنتان سرحال و شاداب می‌ماند و چشم‌هایتان هوشیار. بعد، استراحت می‌کنید. درست مثل دوی امدادی، هر بلوک زمانی کوتاه است.

این شیوه‌ی کارآمد تولید محتوا باعث می‌شود بتوانید تولید محتوا را در هر برنامه‌ی روزمره‌ای جا بدهید.

سیستم چهار روزه‌ی تولید محتوا:

«من چهار روز برای تولید محتوا وقت ندارم!» قرار هم نیست چهار روز کامل صرف تولید محتوا بکنید. قرار است پروژه‌ی خود را به چهار قسمت کوچک‌تر تقسیم کنیم و هر قسمت را در روزی به خصوص انجام بدهیم. وقتی به این برنامه‌ی هفتگی تولید محتوا عادت می‌کنید، به بخشی از برنامه‌ی روزمره‌ی شما تبدیل می‌شود. این سیستم چهار مرحله دارد:

  • روز اول: ساخت استخوان‌بندی محتوا
  • روز دوم: نوشتن پیش‌نویس اول
  • روز سوم: صیقل‌دادن و آمادگی برای انتشار
  • روز چهارم: تولید و تبلیغ

روز اول: ساخت استخوان‌بندی محتوا

هدف شما برای روز اول: ساخت یک استخوان‌بندی محکم برای محتوا. در این مرحله سه کار را انجام می‌دهید.

۱.موضوع محتوای خود را انتخاب می‌کنید. محتوای شما چه چیز را پوشش می‌دهد؟

۲.تیتر خود را می‌نویسید. آنقدر تیترهای مختلف بنویسید تا با خود بگویید: «همینه! می‌خوام همینو بنویسم.»

۳.تیترهای داخل متن خود را مشخص کنید. تصمیم بگیرید می‌خواهید چه چیزهایی را پوشش بدهید و مخاطب خود را از میان این تیترها به نتیجه‌گیری مدنظر خود برسانید.

نتیجه‌ی روز اول؟ ساختار کلی محتوای شما مشخص شده. حالا که ساختار کلی مشخص شده، کنار بروید و به خودتان زمان برای استراحت بدهید. به ذهن خود زمان بدهید تا در خصوص محتوا فکر کند بدون این که روی آن کاری بکند. همه‌ی ایده‌های خود را برای روز بعد نیاز دارید.

روز دوم: پیش‌نویس اول خود را بنویسید.

ایده‌ها، انرژی و مثبت‌نگری خود را به روز دوم بیاورید: روز نوشتن پیش‌نویس اول.

امروز، چهار وظیفه‌ی مهم دارید:

۱.با اولین جملاتی که می‌نویسید، نوشتن جمله‌ی اول و معرفی، مخاطب خود را به درون محتوا هدایت کنید.

۲.هر تیتر را تکمیل کنید. از تیترهایی که روز قبل حاضر کرده‌اید به عنوان چراغ‌های راهنمای مسیر محتوای خود استفاده کنید.

۳. یک خلاصه بنویسید. به طور خیلی خلاصه تمام محتوای تولیدی خود را بنویسید.

۴.یک کال تو اکشن اضافه کنید. از مخاطب خود بخواهید که کاری انجام دهد. شاید به اشتراک گذاری محتوا، گذاشتن کامنت، ثبت نام در سایت، یا هر کار دیگری که به مدل کسب و کار شما می‌خورد.

پیش‌نویس خود را خیلی خیلی سریع بنویسید و تا می‌توانید شلخته باشید.

مهم: در روز دوم، هیچ ویرایشی انجام ندهید! ذهن خود را خلاق نگه دارید و از ذهن ویرایشگر خود، جدا.

روز سوم: صیقل دهید و برای انتشار آماده شوید.

وقت آن رسیده که کلاه ویراستاری خود را به سر بگذارید و محتوای خود را طوری صیقل دهید که برای انتشار آماده شود.

شما باید چهار کار را انجام دهید:

۱.پیش‌نویس اول خود را بخوانید، گوش دهید، یا ببینید. از اول تا آخر از چشم‌های سرحال و گوش‌های تیز خود برای بررسی محتوا با نگاهی موشکافانه استفاده کنید.

۲.بازخوانی، اضافه و کم کنید و صیقل دهید. همان طور که پیش‌نویس اول خود را می‌بینید، متوجه شوید که چه چیزهایی نامفهوم یا شلوغ هستند. اصلاح و شفاف‌سازی کنید.

۳.مناسب خوانش سریع بکنید. وقتی که از حاصل پیش‌نویس خود رضایت پیدا کردید، به آن نگاه کنید. آیا محتوای شما برای خوانش سریع مناسب است؟ طوری آن را مرتب کنید که مناسب شود.

۴.تصویر اضافه کنید. بازاریابی تصویری محتوا آخرین گام در برنامه‌ی شما است. می‌توانید یاد بگیرید که چطور بخش‌های مرتبط با تصویر ذهن مخاطب را فعال کنید. حتی اگر یک طراح نیستید.

حالا محتوایتان چطور شد؟

در این نقطه از پروسه، شما باید احساس غرور کنید که محتوای تازه و با کیفیتی را آماده کرده‌اید. می‌توانید آن را منتشر کنید و اثر خود را بر جهان باقی بگذارید.

روز چهارم: انتشار و تبلیغ

وقت منتشر کردن مطلب شما رسیده است. بیایید مطمئن شویم که مطلب به دست افراد صحیح می‌رسد. شما باید به این شکل محتوای خود را تبلیغ کنید:

۱.محتوای خود را به مشترکین ایمیل بفرستید. یک لینک و خلاصه‌ی کوتاه بفرستید و از آن‌ها بخواهید که مطلب کامل را در سایت بخوانند.

۲.محتوای خود را در شبکه‌های مجازی منتشر کنید. هر شبکه‌ی اجتماعی که در آن فعال هستید، فراموش نکنید که محتوای خود را بازنشر دهید.

تبریک می‌گوییم. شما یک محتوای مناسب و صیغل خورده منتشر کردید.

منبع: شیوه‌ی کاهلانه‌ی تولید محتوای من

۰ ۰ رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments