راهکارهای یک فروش موفق ،لذت موفقیت در فروش

راهکارهای یک فروش موفق

راهکارهای یک فروش موفق ،و به کارگیری آنها قطعا بستگی به مهارت فروشنده داره.برای تجربه ی فروش موفق، راهکارهای متنوع و زیادی وجود داره؛ روشهایی که برای هر کسب و کاری مسیر فروش و پول سازی رو راحت تر می‌کنه.

توحوزه‌ی فروش محصولات و خدماتی که ارائه می‌کنین به بن بست رسیدین؟ شرایط نامساعد بازار، فروشتون رو دچار نوسانات کرده؟ پس از راهکارهای یک فروش موفق استفاده کنین. دلایل فروش کم را بررسی کرده و دنبال راه حل باشین. آیا شما هم رقیبتون رو مقصر فروش کم می‌دونین؟

راهکارهای یک فروش موفق
راهکارهای یک فروش موفق لذت موفقیت در فروش

بعضی از فروشنده ها اینطور فکر می‌کنن که چون رقیب با قیمت پایین کالای خودش رو عرضه می‌کنه، برای همینه که فروشتون دچار مشکل شده؛  بر فرض محال اگه اینجوری هم باشه به نظرتون رقیب تا چند هفته یا چند ماهه می‌تونه دوام بیاره و به این رویه ادامه بده؟ بدون شک سریع آسیب می‌بینه و حذف میشه.

تو بازار کسب و کار مهمترین عامل فروش زیاد، رفتار مناسب و تعامل با مشتری و به کارگیری راهکارهای یک فروش موفق . با به کارگیری این راهکارها تفاوت و تمایز خودتون رو با رقیب برای مشتری روشن بیان می‌کنین. ممکنه بعضی ها فقط قیمت پایین براشون ملاک باشه اما همه این طور نیستن؛ بعضی از مشتریا قیمت مناسب و کیفیت رو با هم می‌خوان.

راهکارهای یک فروش موفق

ارتباط رو در رو مشتری؛

این نوع تعامل پیام همدلی و احساس امنیت رو بهش القا می‌کنه و اولین فرمول جذب مشتریه. داشتن رابطه‌ی قوی و ایجاد اعتماد یکی از راهکارهای یک فروش موفق هست و باعث میشه فروش خوبی داشته باشین.

 • ایجاد ارزش برای مشتری؛

 برای اینکه معامله رو کاملاً تو اختیار مشتری نذارین و بخشی از اون رو شما به گردن بگیرین، باید نیازها و مشکلات و چالش های مشتری رو درک کرده و مشاوره خوبی ارائه بدین. با این کار هم برای مشتری ارزش ایجاد کردین و هم به راحتی می‌تونین بفروشین.

ایجاد ارزش
ایجاد ارزش برای مشتری
 • وجه تمایز بین خود و رقیب پیدا کنین؛

 برای دیده شدن باید اقدامات متفاوت داشته باشین؛ استیو جابز نگرشی داشت مبنی به اینکه برای موفقیت باید خارج از چهارچوب استانداردهای معمول عمل کرد.

 برای پیشی گرفتن از بازار فروش رقیب، پایین آوردن قیمت عملاً چاره کار نیست؛ به کارگیری راهکارهای یک فروش موفق باعث می‌شه از رقبا جلو بزنین. اگه نگرش اینو داشته باشین که مثل رقیب قیمت پایین تری برای کالا یا خدمت خودتون در نظر داشته باشین، تا بیشتر بفروشین نگرش درستی نیست وجه تمایز شما با رقیب در رفتار با مشتری و به کارگیری اصول تعهد در قبال اوناست؛ تو این صورته که حتی اگه قیمت رو  بالاتر هم ببرین، باز هم فروش تون بیشتر میشه.

 • از هنر فروشندگی استفاده کنین؛

مشتری برای رفع احتیاجش به شما مراجعه کرده و اطلاع کافی و کاملی از فواید محصول یا خدمت شما نداره، با توضیحاتتون ارزش واقعی کالا برای مشتری روشن می‌شه و در نتیجه فروش موفقی رو تجربه می کنین. از سیستم و مهارت متقاعد سازی استفاده کنین. فشار و اجبار جواب نمیده.

هنر فروشندگی
هنر فروشندگی
 • مدیریت رکود فروش؛

زمان هایی هست که بازار فروش دچاررکود شده؛ می‌تونین از تکنیک فروش یک کالای کوچیک استفاده کنین؛ طوری که اول اعتماد مشتری رو جلب و بعد به راحتی بهتون برای خریدکالای بزرگتری بله میگه.

 •     فراخوانی مشتریان سابقی که غیر فعال شدن؛

از راهکارهای یک فروش موفق میشه، به این موضوع اشاره کرد که شما می‌تونین از مشتریانی که قبلاً به صورت تقریبا مستمر، ازتون خرید داشتن اما الان به دلایلی غیر فعال هستن استفاده کنین؛ به ای صورت که شماره تماس اونا رو از فاکتورها و فایل های مربوط به فروش‌های گذشته پیدا کرده و باهاشون تماس بگیرین و از محصولات جدید و فوایدشون براشون بگین و اونا رو تشویق و دعوت کنین تا بهتون سر بزنن.

 • کمک از مشتری برای پیدا کردن مشتری جدید؛

راهکار جالب و بسیارکارساز دیگه ای هم سراغ داریم، اونم اینه که هر مشتری به شما مراجعه کرد و خدمت یا کالایی ازتون خرید فرمی رو بهش بدین و ازش بخواین که اسم و شماره تماس ۵ الی ۶ نفر از دوستان یا اقوامش رو یادداشت کنه تا شما باهاشون تماس بگیرین و ازشون دعوت کنین که برای بازدید و خرید کالا یا خدمت به شما سر بزنن. البته به یاد داشته باشین، که مشتریان جدید به همین راحتی با یه تماس تلفنی نمیتونن بهتون اعتماد کنن از مشتری خواهش کنین که اجازه بده اسمش رو به عنوان معرف بیان کنید.

 •     از تکنیک مشارکت انتفاعی استفاده کنین؛

این تکنیک به این صورته که با کسب و کارهای دیگه ای که با بیزینس شما تقریباً همخوانی داره، کمک بگیرین. این ترفند، راهکارهای یک فروش موفق رو براتون رقم میزنه. برای کسب و کار مقابل هم عوایدی داره؛ مثلاً فعالیتتون ساخت و ساز املاکه شما میتونین کسب وکاری رو پیدا کنین که تو حیطه ی زیباسازی محیط و فضای سبز فعالیت دارن؛ چون مشتریانی که برای خرید خونه و ملک اقدام می کنن احتمالاً به طراح و متخصص فضای سبز نیاز پیدا می‌کنن تا ملک خریداری شده رو باب میلشون تغییر بدن.

 کارت هدیه و یا هر امتیاز کوچکی که مد نظرتون هست رو نظرگرفته و به کسب و کاری که به صورت مشارکتی با هم فعالیت دارین،تحویل داده تا به مشتری های مشترکتون هدیه بدن.

تکنیک مشارکت
تکنیک مشارکت
 • شکار فرصتها ؛

روزهای مهم تقویم رو در نظر داشته باشین و با ابتکار عمل این روزها رو به پر فروش‌ترین روز سال تبدیل کنین.

 • از راه اینترنت بازاریابی کنین؛

 بزرگترین تجمعات انسانی تو فضاهای مجازی اتفاق می افته؛ با طراحی سایت و بازاریابی اینترنتی راهکارهای یک فروش موفق رو تجربه کنین چون هم کم هزینه است هم تودسترس طیف وسیعی از جامعه هستین.

 • شبکه‌های اجتماعی؛

این شبکه ها، کارتون رو آسون می‌کنه به این ترتیب که به جای تبلیغات پر هزینه و پر طمطراق از محتوای خوب و شفاف کالا یا خدمت استفاده کنین.

 از جانب مشتری سوالات رایجی رو مطرح کنین و خودتون هم صادقانه بهش جواب بدین. محتوای جذاب بازار هدف روبه سمت شما متمایل می‌کنه و می‌تونین فروش خوبی داشته باشین.

 • برای افزایش فروش، فروش مکمل رو طراحی کنین؛

 فروش مکمل یکی از راه های افزایش فروش تو کسب و کارتونه. درکنار محصولی که دارین ارائه میدین بستری آماده کنین تا خدمات و محصولات خریداری شده توسط مشتری رو تکمیل کنه؛ مثلا اگه یه فروشگاه لباس دارین، کنارش خیاطی راه بندازین تا یه سری نیازهای مشتری رو برطرف کنه.

 • موارد تشویقی در نظر بگیرین؛

همیشه چیزی فراتر از انتظار مشتری به اون ارائه بدین. مثلا اگه مشتری خرید سالانه خودش رو یه جا انجام داد و به یک باره پول نقد زیادی رو نصیبتون کرد، یه برنامه تشویقی براش تدارک ببینین؛ مثلاً یه تخفیف ۴۰ درصدی برنامه‌ی خرید بعدی، براش در نظر بگیرین.

موارد تشویقی
موارد تشویقی
 • توجه به ظاهر کالا؛

 همه‌ی ما زیبایی رو دوست داریم وقتی برای خرید یه کالایی اقدام می‌کنیم، اولین چیزی که توجهمون رو جلب می‌کنه ظاهر اون و تو مرحله ی بعدی کیفیت و کارایی اون روکنکاش می‌کنیم.

دوست داشتن زیبایی یه امر ذاتیه؛ بنابراین برای کالاهایی که عرضه می‌کنین ظاهری زیبا و شیک در نظر بگیرین. رنگ ها و بسته بندی های جذاب طراحی کنین.

 •  راه اندازی شعب؛

بخش‌های مختلفی از کسب و کارتون رو، درصورت امکان به جاهای دیگه ای از سطح کشور انتقال بدین. برای اینکه راهکارهای یک فروش موفق ، منوط به فروشگاه و منطقه ی خاصی نباشه، محدوده های جغرافیایی و مختصات مختلفی رو بررسی کنین و این شعبات روراه اندازی کنین.

نتیجه گیری برای راهکارهای یک فروش موفق

فروشنده های حرفه ای به کمک یه سری ازالمان‌های مشخص، کسب وکارشون رو به موفقیت می‌رسونن. برای تجربه ی این موفقیت، راهکارهای یک فروش موفق طراحی شده که خیلی کمک کننده است.

۰ ۰ رای ها
رأی دهی به مقاله

محمد گنجیمشاهده نوشته ها

Avatar for محمد گنجی

محمد گنجی مدرس ، مولف و کارشناس ارشد کسب و کار تالیف ۳۲ جلد کتاب تدریس و مشاوره از ۱۳۷۰

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments