دیجیتال مارکتینگ پلن  یا اصول طرح بازاریابی دیجیتال در۲۰۲۱

دیجیتال-مارکتینگ-بازاریابی-اینترنت-بازاریابی اینترنتی

دیجیتال مارکتینگ پلن یا طرح بازاریابی دیجیتال ، یه برنامه ی جامع و کاربردیه! برنامه بازاریابی دیجیتال باید موارد مختلف رو در نظر بگیره !استراتژی دیجیتال مارکتینگ  ، seo  ، اهداف ، تجزیه و تحلیل ها  ، شبکه های اجتماعی و…اگه یه برنامه و پلن خوب نداشته باشیم ، به تمام جنبه ها توجه نمی کنیم.جوانبی که می تونه در پیشرفت برنامه های ما تاثیر گذار است.در این برنامه باید پرسونای مشتری  ، اهداف تجاری و… قرار داشته باشه .

دیجیتال مارکتینگ پلن  یا طرح بازاریابی دیجیتال:

طرح بازاریابی دیجیتال ، اشتراک گذاری تمام جزئیات بازاریابی دیجیتال است. این جزئیات شامل :

 • اهداف تجاری
 • استراتژی های دیجیتالی برای رسیدن به اهداف
 • کانال ها و شبکه های دیجیتالی برای رسیدن به اهداف
 • برنامه های اجرایی و توسعه ای
 • هزینه ها و سرمایه گذاری
 • اولویت بندی و نقشه ی راه

فواید طرح بازاریابی دیجیتال:

در دیجیتال مارکتینگ پلن ، از بازاریابی مجدد (  Puromarketing ) به عنوان یک ابزار بسیار مهم و  اساسی  دیجیتال مارکتینگ پلن استفاده می شود.زیرا می تونین :

مشتریانی جذب کنید و آنها را به عاشقان کالا های خود تبدیل کنید.استراتژی ها و اقداماتی برای رسیدن به مشتری هدف برنامه ریزی کنید.اقدامات بازاریابی هدفمند و مرحله بندی شده انجام دهید، تا خلق ارزش نمایید.برای رسیدن به هدف ، کانال های حضور و تحقیقات بازار را فراموش نکنید.

دیجیتال مارکتینگ پلن
دیجیتال مارکتینگ پلن

گام اول دیجیتال مار کتینگ پلن: تجزیه و تحلیل وضعیت موجود:

برای حرکت به سمت هدف باید بدونی الان کجایی !!! تا بتونی به سمت هدف از کوتاه ترین و مطمئن ترین مسیر حرکت کنی.در این مسیر ماتریس SWOT  ( ماتریس فرصت ها و تهدیدها ) بسیار مهم و کاربردی است. باید نقاط قوت و ضعف و فرصت ها و تهدید ها به درستی بررسی شود.

 • باید با محیط و سیستمی که در آن کار می کنیم آشنا باشیم.
 • نیازهای مشتریان را بشناسیم.
 • نحوه ی پاسخگویی و برطرف کردن نیازها را بشناسیم.
 • عادات دیجیتالی کاربران ، واسطه ها و… را بشناسیم.
 • اولویت بندی و معیارگذاری برای شناسایی بهترین شیوه ی دیجیتالی را جدی بگیریم.
 • از داستان موفقیت های قبل  در تجارت آینده استفاده کنیم.
 • مطالعات داخلی  برای بررسی وب سایت ، بلاگ و شبکه های اجتماعی راهم مد نظر قرار دهیم.

گام دوم دیجیتال مار کتینگ پلن ، اهداف بازاریابی دیجیتال :

بعد از اینکه فهمیدیم کجای بازار هستیم ، حالا اهداف را مشخص می کنیم.  هدفگذاری باید به طور دقیق انجام بشه .  SMART

 گام سوم دیجیتال مار کتینگ پلن، استراتژی بازاریابی :

وقتی که هدف بازاریابی خودتون رو مشخص کردید ، برای دستیابی به اونها چه کار می کنید؟

شخصی سازی را در این استراتژی مد نظر قرار دهید.مخاطبان خود را تقسیم بندی کنید.سلیقه ، نیاز و ترجیح آنها چیست.کجا و چگونه انتظارات و نیاز های آنها را بر طرف می کنید.

ارزش پیشنهادی  :

اگه می خواهیم جایگاه ویژه ای کسب کنیم ، باید  ارزش  پیشنهادی قابل توجهی داشته باشیم. با پیشنهاد باارزش می تونیم جایگاه خودمون رو تثبیت کنیم. پس به مخاطب هدف می رسیم.مشتریان بابت مزیت رقابتی شما ، از شما خرید می کنند. این مزیت رقابتی باید در کانال هایی که مشتریان شما قرار دارند ، ارائه شود.

استراتژی محتوا:

تولید و توزیع محتوا باعث جذب کاربر بیشتر می شود . در ضمن برند را تقویت می کند.برای هر کانال باید برنامه و استراتژی محتوای خاص در نظر گرفت. ابزارهایی که برای تولید محتوا باید استفاده کنیم ، عبارتند از:

تحقیق کلمات کلیدی:

باید کلمات کلیدی مناسب پیدا کنیم. از این کلمات کلیدی به طور مناسب در محتوا استفاده کنیم . تا به طور ارگانیک سئو (SEO)   سایت را بهبود ببخشیم. در این حالت کاربران به راحتی ما را در موتورهای جستجوی اینترنتی پیدا خواهند کرد.

تقویم محتوا:

داشتن یک تقویم محتوایی باعث میشه استراتژی ما به طور منطقی پیش بره. با این تقویم می توانیم نگاه بلند مدت داشته باشیم . به راحتی ایده پردازی کنیم. در تقویم محتوایی باید همه یز به دقت بیان شود.

توزیع محتوا :

وقتی مقاله ، فیلم یا عکسی داری ، اما کسی نمی دونه ، خب با نداشتن یه فرق داره! نداشته باشی بهتره چون دچار یاس فلسفی نمی شی.باید تبلیغ کنی تا محتوای تو دیده بشه! باید در زمان مناسب باتیتر و عنوان مناسب پخش کنی. ارتباطات ، هشتگ ها و… هم بسیار سودمند هستن.به این اصول در دیجیتال مار کتینگ پلن دقت کنید:

مخاطبان شما چه کسانی هستند؟ قراره با اونها در مورد چی صحبت کنید؟ با چه لجنی صحبت کنید ؟ چند بار صحبت کنید؟

گام چهارم : استراتژی ها و تکنیک های دیجیتال مار کتینگ:

هدف شما چیست ؟جذب ؟تبدیل ؟وفاداری؟

بر اساس اون کمپین خودتون را برنامه ریزی کنید. ایمیل ، شبکه های اجتماعی ،CRM  و خدمات مشتری ، سئو و تبلیغات در جهت موفقیت شما هستند.تعداد کانال های مشتریان و اطلاعاتی که از آنها می گیریم ، رو به افزایش است. پس از سیستم های اتوماسیون ، حتما بهره بگیرید.با توجه به روشهای گسترده ی موجود ، تلاش کنید پیام های شخصی سازی شده ایجاد و ارسال کنید. با این کار شانس موفقیت خودتون رو بیشتر می کنید. و هویت برند خودتون رو بالا می برید.فن آوری های جدید ، ابزارهای اساسی برای پیاده کردن استراتژی ها هستند.

گام پنجم دیجیتال مار کتینگ پلن : بررسی نتایج و  Key Performance Indicator  یا KPI

بعد از طراحی و اجرای استراتژی تازه کار شروع میشه. آنالیز و تجزیه تحلیل نتایج بسیار مهمه. این بررسی یکی از ارکان اساسی برای بهینه سازی فعالیت ها و استراتژی هاست.  هر عملیاتی باید با KPI  اندازه گیری و آنالیز بشه.  باید بفهمیم Return on Investment )ROI)   لازم را بدست آورده ایم یانه !اندازه گیری اثر بخشی استراتژی ها و فعالیت هایی که در بازاریابی دیجیتال استفاده کرده ایم ، ما را برای رسیدن به هدف کمک می کند.

در دیجیتال مار کتینگ به روز باشید:

در زمان حال زندگی کنید. دنیا و مخصوصا دنیای دیجیتال به سرعت درحال گسترش است.پس نباید فرصت ها را ازدست دهیم. مراحل بالا را به دقت زیر نظر بگیرید . برای هیچ چیز اما و اگر باقی نگذارید.هیچ جیز نباید به حال خود رها شود. براین اساس طرح بازاریابی دیجیتال دقیق و استراتژیک مشخص نمایید.

۰ ۰ رای ها
رأی دهی به مقاله

محمد گنجیمشاهده نوشته ها

Avatar for محمد گنجی

محمد گنجی مدرس ، مولف و کارشناس ارشد کسب و کار تالیف ۳۲ جلد کتاب تدریس و مشاوره از ۱۳۷۰

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments