جلب اعتماد مشتری و ارتباط بامشتری عامل مهم فروش

جلب اعتماد مشتری

جلب اعتماد مشتری! قبل از ورود به حرفه فروشندگی باید به یه سری از نکات مهم و کلیدی آگاه باشین؛ تسلط داشتن به مواردی مثل روابط اجتماعی خوب، کلام زیبا، صداقت، اعتماد‌به‌نفس و… باعث جلب اعتماد مشتری، تو حیطه فروشندگی میشه.

راز‌های جلب اعتماد مشتری
راز‌های جلب اعتماد مشتری

اگه این اعتماد ایجاد بشه موفقیت‌های فروش یکی پس از دیگری اتفاق میفته و مشتریان با‌وفا و ثابتی نصیبتون میشه؛ این راز جلب اعتماد مشتریه.

راز‌های جلب اعتماد مشتری

کارشناسای حوزه فروش، روش‌ها و ترفند‌هایی رو برای جلب اعتماد مشتری بررسی کردن، که عمل به اونا باعث میشه مشتری هر چه بیشتر به شما و کالاتون اعتماد داشته باشه. به یاد داشته باشین قبل از اینکه مشتری جذب کالا یا خدمت شما بشه، شیفته رفتار و گفتار شما موقع مذاکره برای فروش میشه؛ در این صورت اگه هنوز تصمیم نهایی رو نگرفته باشه، به احتمال زیاد کالای شما رو میخره. رفتاری که ازخودتون به نمایش میزارین جلب اعتماد مشتری روبه دنبال داره.

جلب اعتماد مشتری
جلب اعتماد مشتری با ارتباط دوستانه
 • توضیح چند دقیقه‌ای از خودتون وکسب‌و‌کارتون بدین

چگونگی و تاریخچه کسب‌و‌کار، میزان تخصصی که توی کسب‌و‌کار دارین و از اصالت و مزیت کالا حرف بزنین. راحت و صادقانه صحبت کنین تا مشتری احساس خوشایندی به شما و بیزنستون داشته باشه.

 • صداقت اصل مهم کسب‌و‌کار

صداقت اصل مهم و اول هرکسب‌و‌کاره. از خودتون چند تا سوال بپرسید؛ اگه من جای مشتری بودم انتظاراتم از فروشنده چی بود؟ آیا دوست داشتم که فروشنده به صورت اغراق‌آمیز و دور از واقعیت در مورد کالا به من توضیح بده؟ پس، صداقت رو پایه اصلی جلب اعتماد مشتری و هر رابطه دیگه‌ای قرار بدین.

جلب رضایت مشتری با صداقت
جلب اعتماد مشتری با صداقت
 • رضایت مشتری‌های قبلی از شما

مشتریان قبلی که رضایت از فروشگاه شما داشتن، فرم نظر‌خواهی یا ویدیویی ترتیب بدین و تو معرض دید مشتری‌ها بزارین تا بازاریابی و میزان رضایت از کالای شما رو نشون بده.

 • گارانتی رو پیشنهاد بدین

 به افراد اطمینان بدین که کالای شما اونقدر قابل اعتماد هست که حاضرین، ضمانت‌نامه رو پیشنهاد کنین. افراد از این ترس دارن که پولشون رو به راحتی از دست بدن. بهشون اطمینان بدین، به اینکه حمایتشون میکنین.

جلب رضایت مشتری با گارانتی
جلب رضایت مشتری با گارانتی
 • تصویر واضحی از کسب‌و‌کار عنوان کنین

یه شناسنامه، نشان و برند از کسب‌و‌کار، خیال مشتری رو راحت میکنه و دید صحیحی نسبت به کالا یا خدمت شما، توی ذهنش ایجاد میکنه. این مسئله اونقدر مهمه که میتونه با دیدن برند شما، متوجه بشه دقیقا دارین چه محصولی ارائه می‌کنین و چه کسی هستین.

 • جدی اما خوش زبان و متواضع باشین

مجادله و بحث با مشتری هرگز پیش‌برنده نیست. از قدیم گفتن با زبان خوش، مار رو میشه از لونه‌اش بیرون کشید.

یکی از راه‌های مهم جلب اعتماد مشتری، استفاده از جملات و کلمات سنجیده و رفتار دوستانه، و دادن احساس امنیت به اوناس. این منجر به اعتماد به شما و نهایتا خرید، منتهی میشه.

 جلب رضایت مشتری با صداقت
جلب رضایت مشتری با صداقت
 • بیشتر از انتظار خدمت ارائه کنین

همیشه بیشتر از انتظار فردی، بهش خدمت ارائه کنین. حتی یه لبخند کوچیک اضافه! مشتری‌ها یادشون میمونه که محبتی و یا خدمتی کوچک از شما دریافت کردن.

 • در مورد رقبا با احترام حرف بزنین

در مورد محصول و خدمت رقبا حرف بزنین و مزیت محصول خودتان را عنوان کنین؛ اما رعایت ادب و احترام را فراموش نکنین. فروشندگان حرفه‌ای با اعمال و حرکات بد، وجهه کسب‌و‌کار خودشون رو کمرنگ نمی‌کنن. این عمل باعث جلب اعتماد مشتری نمیشه.

جلب اعتماد مشتری با خدمات
جلب اعتماد مشتری با خدمات
 • درک درست از نیاز مشتری

به حرف‌ها و نظرات مشتری خوب گوش کنین تا سرنخ‌هایی به دست بیارین و بعد، راهنمایی‌های لازم رو در مورد خرید بهش پیشنهاد بدین. اذعان کنین که هر کاری از دستتون بر بیاد، برای انتخاب بهتر براشون انجام میدین.

 • شجاع باشید و به وعده‌هاتون عمل کنید

 به چیزی که به مشتری وعده میدین، عمل کنین. حس ارزشمندی دادن به افراد نتایج ارزشمندی به دنبال داره. وقتی نمیتونین محصولی که مشتری سفارش داده یا مزایایی که خواسته براش تهیه کنین، پس قول ندین؛ چون این شروع عدم‌اعتماد مشتری به شما میشه.

جلب اعتماد مشتری با عمل به وعده ها
جلب اعتماد مشتری با عمل به وعده ها
 • همخوانی قیمت‌ها تو تمام شعب

اگه شعب مختلف رو جا‌های دیگه‌ای هم دارین، بایدحواستون باشه که یه کالا نباید با قیمت‌های متفاوتی ارائه بشه. اگه مشتری متوجه بشه که شما قصد دارین سرش کلاه بگذارین، قطعاً اعتماد نخواهد داشت به کسب‌و‌کارتون.

 • آمادگی برای حل بحران‌ها

هر کسب‌و‌کاری ممکنه تو مسیر، با بحران‌هایی رو‌به‌رو بشه؛ آمادگی کامل و واکنش سریع به این گونه مسائل، قدرت و قاطعیت کسب‌و‌کار شما رو نشون میده.

 • از بازار هدف شناخت کافی داشته باشین

نظریات و سلیقه مشتریان خیلی مهمه! نظر‌خواهی و پیگیری مستمر باعث میشه، به موضوعاتی که ممکنه جمعی از اونا مشترک باشه، پی ببرین و راهکار‌هایی پیدا کنین.

جلب اعتماد مشتری با شناخت بازار هدف
جلب اعتماد مشتری با شناخت بازار هدف
 • فضای مجازی رو جدی بگیرین

اگه شما مشتریانی تو فضای مجازی دارین، باید یه شناخت کلی از شما داشته باشن. وبسایت

کامل با تمام اطلاعات لازم و پروفایل عکس‌دار ایجاد کنین. این صمیمیت رو بیشتر میکنه و مشتری می‌دونه که باید به چه کسی اعتماد کنه و قراره چه محصولی رو از چه افرادی بخره.

 • خدمات ویژه و درست

خدمتی که برای مشتری ایجاد می‌کنین، اهمیت ویژه‌ای داره؛ چون محیط کسب‌و‌کارتون رو با تصویری قابل اعتماد‌تر نشون می‌ده. خیلی ضروریه که تیم متخصص و حرفه ای داشته باشین تا محصول و خدمت شما با بهترین سرویس‌دهی به افراد، انجام بشه. سرویس‌دهی خوب، باعث جلب اعتماد مشتری میشه.

جلب اعتماد مشتری با خدمات ویژه
جلب اعتماد مشتری با خدمات ویژه
 • جملات جادویی

راز‌هایی برای جلب مشتری تو این مقاله یادآوری کردیم؛ آیا اینا کافی هستن؟! البته که نه! موفقیت تو حوزه کسب‌و‌کار بخشیش به حضور و حمایت مشتری نیاز داره؛ پس بهتره قواعد زیادی رو در نظر داشته باشین.

 احترام به جایگاه افراد و حتی خودتون، باعث جلب اعتماد مشتری میشه. باید به یاد داشته باشین که اگه رفتار مناسب با کسی داشتین، ارتعاش مثبت این کار، مثل بومرنگ به خودتون برمیگرده.

بعضی از فروشنده‌ها با بی‌میلی و از روی بی‌حوصلگی، با مشتری چند کلمه‌ای برای رفع تکلیف حرف می‌زنن. اگه اونا بدونن که با این رفتار سردشون چه حمایت بزرگی رو از دست میدن و چه آسیب جدی به کسب‌و‌کارشون می‌زنن، رفتار مشتری‌مداری و روش بزرگ‌منشی رو انتخاب می‌کردن.

نگه داشتن و جلب اعتماد مشتری موقعیت شغلی شما را تثبیت میکنه. با مشتری رفتاری صمیمانه داشته باشین و از تکنیک‌های گفتاری کارساز استفاده کرده وشایستگی‌های خودتون رو موقع صحبت کردن با مشتری به نمایش بزارید، تا به قدرت حرفه‌‌ای فروشتون پی ببره واطمینان حاصل کنه که به فردی آگاه و جای مطمئنی مراجعه کرده. بهترین نوع رفتار و جلب اعتماد مشتری، نشون دادن احساسات واقعی به اوناست؛ سعی نکنین رفتارتصنعی نشون بدین.

جلب اعتماد مشتری
جلب اعتماد مشتری

نتیجه‌گیری

جلب اعتماد مشتری، یکی از راه‌های رونق کسب‌و‌کاره. این اعتماد با یه‌سری کد‌های دستوری خیلی آسون، بدست میاد. فروشنده‌های حرفه‌ای خوب، میدونن که هنر مذاکره و قدرت بیان، ازمهارت‌های فروشه. علاوه‌به اینا، نکات قدرتمند دیگه‌ای مثل: خدمات ویژه، مشخص بودن قیمت‌ها، معرفی محصول یا خدمتی که قراره ارایه بدین و… تو مقوله جلب اعتماد مشتری، دخیل هستن.

فروشنده‌های حرفه‌ای میدونن که اولویت با ارائه خدمات به مشتری‌هاست؛ چون باعث میشه اعتماد بوجود بیاد و اعتماد هم از اونا، یه مشتری وفادار و ثابت میسازه.

۰ ۰ رای ها
رأی دهی به مقاله

محمد گنجیمشاهده نوشته ها

Avatar for محمد گنجی

محمد گنجی مدرس ، مولف و کارشناس ارشد کسب و کار تالیف ۳۲ جلد کتاب تدریس و مشاوره از ۱۳۷۰

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments