بازار کار واقعی با اون چیزی که می شنوی فرق میکنه

بازار کار واقعی

بازار کار واقعی فلان رشته خوبه ، بازار کار این رشته بده! این رشته خیلی پولسازه و…در روز با افراد مختلف که صحبت می کنیم، دائم از این حرفها می شنویم. موقع انتخاب رشته به بچه ها می گیم اگه بری رشته … بعدها همه جا استخدام می شی. انقدر حقوق می گیری. رو هوا می برنت!

اما وقتی وارد بازار کار میشی می بنی همچین خبرهایی نیست. بازار کار واقعی با این جمله های کلیشه ای فرق داره. من بعد از دیپلم، و وقتی وارد دانشگاه شدم، پس از کش و قوس های زیاد، بالاخره فیزیک رو انتخاب کردم.

بچه های سالهای قبل هنوز تحت تاثیر قبولی بودن. می گفتن فیزیک بخونی یا میری سازمان استاندارد، یا میری سازمان انرژی اتمی، یا میری ناسا!!!!!

اما اکثر بچه های فارغ التحصیل رشته ی فیزیک هیچ کدوم از این اتفاق ها براشون نیافتاد! تازه خیلی ها اصلا کار پیدا نکردن.

بازار کار واقعی
بازار کار واقعی

بازارکار واقعی در آگهی های استخدام معلوم میشه

یه زمانی روزنامه همشهری و جام جم و کیهان و … می خریدی و دنبال آگهی استخدام بودیم. الان سایت های کاریابی مثل جابینجا و کارجو … اومدن. می خوای بدونی بازار کار چی خوبه، برو تو این سایت ها و ببین بیشترین آگهی استخدام مال چیه؟! براش چقدر حقوق در نظر گرفتن؟ اینجوری می فهمی واقعیت با این توصیه هایی که برای کار بهت میشه چقدر فرق داره!

بازار کار واقعی در خارج ایران

در خارج از ایران اوضاع متفاوته! اظهار نظر ها بر اساس آمار و ارقام هست. پیش بینی های دقیق انجام میشه. آینده پژوهی وجود داره و میشه حساب کرد تا چند سال دیگه چه اتفاقی می افته. پس اونجا کار راحت تر و دقیق تره! همه جا یه سری اتفاقات پیش بینی نشده وجود داره. این اتفاقات مسیر حرکت و نتایج رو تغییر می ده. اما فقط یه سری اتفاق!!!! بقیه چیزها بر اساس نظم و محاسبات پیش میره.

بازارکار وابسته به توانایی هاست

در واقع بازار کار بر اساس توانایی ها و قابلیت های ما مشخص میشه. یه زمانی مدارک تحصیلی تعیین کننده بودن. الان وقتی وارد یه کار می شی کمتر ممکنه ازت مدرک بخوان. می گن کار کن. توانایی هات رو نشون بده. پس برای داشتن بازار کار بهتر، برو ببین توسایت هایی کاریابی و آگهی های استخدام، چه چیزی بیشتره! در بین این تقاضا ها کدوم با بتو همخونی بیشتری داره! برو سراغ اون و در اون رشته متخصص و ماهر باش!

۰ ۰ رای ها
رأی دهی به مقاله

محمد گنجیمشاهده نوشته ها

Avatar for محمد گنجی

محمد گنجی مدرس ، مولف و کارشناس ارشد کسب و کار تالیف ۳۲ جلد کتاب تدریس و مشاوره از ۱۳۷۰

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments