بازاریابی عصبی ، نورومارکتینگ برای جذب مشتری

بازاریابی عصبی

بازاریابی عصبی


بازاریابی عصبی ، یا نورومارکتینگ برای جذب مشتری ، روش جدید جذب مشتری و بازاریابی است. این روش بر اساس تحقیقات پزشکی و بر پایه ی پاسخ های مغز به محرک های مختلف صورت می گیرد. معمولا مشتری ها تلاش می کنند خواسته ی واقعی خودشان را به طور صریح و واقعی بیان نکنند. اما با بازاریابی عصبی این خواسته به طور واقعی از مغز دریافت می شود.
بازاریابی عصبی
بازاریابی عصبی یکی دیگر از روش ها ی نوین بازاریابی محسوب می شود . هر کسب و کار نیاز به جذب مشتری و داشتن بازار مشخص دارد. برای داشتن این بازار تبلیغات گسترده بر پایه ایده پردازی ها و شناخت بازار انجام می شود برای شناخت بازار به بررسی رفتار مشتریان واقعی و غیر واقعی نیاز داریم .این بررسی و نتایج آن در قالب نورو مارکتینگ یا بازاریابی عصبی ظهور کرد.

بازاریابی عصبی

من به تازگی کسب و کار جدیدی راه اندازی کردم و قصد دارم که برای ارائه کارم تبلیغات انجام بدم. ولی بودجه ی زیادی در نظر ندارم . و مثل خیلی از مدیران دیگه که پول های هنگفتی برای تبلیغات ، و بنرها یا اسپانسر شدن تیم ها یا گروه های مختلف خرج میکنن، نیستم.

قصد من اینه که با کمترین هزینه بتونم بهترین تبلیغات رو با بازدهی بالا انجام بدم و مشتریانی رو پیدا کنم که محصول من برای اونها مورد استفاده باشه. در اصل هدف من تبلیغات هدفمند و هوشمندانه و کشف مشتریان حقیقی هست. پس برای من بازاریابی عصبی یا نورو مارکتینگ بهترین گزینه هست ، چون میتونم بفهمم که تمایل مشتری به چه طرحی، رنگی، ویژگی و یا حتی موارد مورد استفاده ی محصول هست .

بازاریابی عصبی و واکنش مشتری

ما میتونیم واکنش های مشتری رو موقع انجام محرک های بازاریابی بدست بیاریم و هدف شرکت رو به سمت رضایت هرچه بیشتر مشتری از محصول پیش ببریم.

محور اصلی این بازاریابی استفاده از علوم اعصاب و عکسبرداری مغزی از ذهن مشتری هست تا به بررسی واکنش های مغز اونها زمان محرک های تبلیغاتی و نحوه تصمیم گیری اونها بپردازیم.

در این روش فقط و فقط به این فکر میکنیم که چطور روی مغز مشتریان تاًثیر بذاریم و نحوه کار کرد مغز اونها رو بفهمیم، اینطورمیتونیم ایده پردازی تبلیغات خودمون رو تکمیل کنیم و راه های کامل تر و با درصد موفقیت بیشتر رو پیش بگیریم.
هر فرد درناخودآگاه خودش به مسائل مختلف فکر میکنه، حالا اگر اون فرد مشتری باشه، ممکن به قیمت محصول،نحوه خرید، تخفیف ها و  موارد دیگه فکر کنه که اگر ما به این اطلاعات دست پیدا کنیم راه حل بزرگی رو پیدا کردیم.

بررسی عملکرد ذهنی مشتری در نورومارکتینگ :

دو روش برای پیدا کردن عملکرد ذهنی مشتری ها وجود داره که عبارت است از:
FMRI1.             EEG2.

روش اول eeg2:

در تصویربرداری مغزی ، آهنربای خاصی رو برای دنبال کردن جریان خون ،موقع جواب دادن به یک محرک استفاده میکنن تا وارد مرکز لذت افراد بشن و بفهمن که ، چه مواردی باعث تحریک افراد میشه. محرک ها میتونن رنگ، بسته بندی، قیمت، صدا و تصویر و یا ویژگی های فیزیکی باشن.

روش دوم fmri1

روش دوم معروف به الکتروگرافی هست که از مورد اول بسیار ارزان تر هست.
کلاهی با الکترودهای موجود روی اون طراحی شده که امواج الکترومغناطیسی ذهن افراد که ساطع میشن رو اندازه میگیره تا حس رضایت،شادی، خشم
و … رومتوجه بشه.

کاربردهای بازاریابی  عصبی

گروه ها و شرکت هایی که در زمینه تحقیقات در بازار مشغول هستن و میزان رضایت افراد و نوع بسته بندی محصول و موارد زیادی رو بررسی میکنن، از این بازاریابی استفاده میکنن تا نظرات افراد رو بفهمن.
به کارگیری روش های نورومارکتینگ باعث میشه نظر افراد رو هنگام محرک های بازاریابی درباره بسته بندی محصول بفهمیم و بدونیم فرکانس های هیجانی زمان دیدن ظاهر فیزیکی محصول ،رنگ و … چطور هست.
اگر ما مشتری باشیم میدونیم که قیمت برای خرید محصول بسیار مهم هست و اینکه شرکت چطور قیمت محصولات رو ارائه بده و مشتری رو جذب کنه در حوزه این بازاریابی قرار میگیره.

بازاریابی عصبی و زمان

تا حالا دقت کردین که در فروشگاه ی مختلف خوراک و پوشاک ، برای فهمیدن زمان اصلا ساعت نصب نمیکنن؟؟؟ چون این یکی از اصول نورومارکتینگ هست که مشتری زمانی که در فروشگاه هست، دلش میخواد فقط روی محصولات تمرکز کنه و به اصطلاح زمان از دستش در میره.

،پس قرار دادن ساعت یک عنصر مزاحم محسوب میشه که زمان مدام به مشتری اعلام بشه و مسلما میزان فروش محصول کاهش پیدا میکنه.
ما که محصولی برای ارائه داریم باید بدونیم برای جذب مشتری چطور اون رو بچینیم ، تا تمام سلیقه ها رو دربربگیره و مشتری برای پیدا کردن محصول به سختی نیفته.
تبلیغات یک روش خلاقانه محسوب میشه، بازاریابی عصبی باعث میشه تا به فهم دقیق تری از موضوع دست پیدا کنیم و بدونیم از چه طریقی تاثیر بیشتری روی مشتری بذاریم. پس میتونیم بازدهی تبلیغات رو بالا ببریم .

تکنیک های بازار یابی عصبی :

حالا اگر بخوایم برای تبلیغ محصول از بازاریابی عصبی استفاده کنیم ،چه تکنیک هایی رو میدونیم تا به منفعت بیشتر برسیم؟

با چشم های مشتری ببینیم

Eye tracking این تکنیک ردگیری چشمی در آزمایش های
هست . درواقع خودمون رو جای مشتری قرار میدیم تا با دید او به محصول، بسته بندی، چیدمان و فروشگاه نگاه کنیم. اینطور میفهمیم که به چه مواردی دقت دارن و چه الگوهای دیداری رو پیگیری میکنن.

مثلا ثابت شده که افراد وقتی وارد فروشگاه میشن ، اول قفسه های سمت خودشون رو میبینن. اینطور میتونیم طراحی های کمپین های تبلیغاتی خودمون رو براساس نظرمشتریان طراحی کنیم تا افراد بیشتری رو جذب کنیم.

فعالیت های عصبی مغز مشتری ها رو ببینیم

خب این روش خیلی دقیق تر هست و با توجه به عکس برداری های مغزی صورت میگیره. ولی نمیتونیم دقیقا بدونیم که با چه شرایطی دکمه خرید در ذهن مشتری زده میشه. چون واکنش های افراد نسبت به محرک های مختلف ، متفاوت هست . ولی با بدست آوردن همین اطلاعات میتونیم اونها رو دسته بندی کنیم و برای طراحی های المان های تبلیغاتی خودمون از اونها استفاده کنیم ، مسلما میزان خرید رو میتونیم افزایش بدیم و رضایتمندی کسب کنیم.

کدگذاری حالت صورت

احتیاج نیست که حتما مغز افراد رو بخونیم ، حس گرهایی تعبیه شدن که با نصب روی چهره افراد میتونیم تمام حالت ها و واکنش های صورت اونها رو موقع بررسی یک محصول بفهمیم. اینطور تمام هیجانات و حالت های صورت در شرایط مختلف کدگذاری میشن، اطلاعات دسته بندی میشن و به ما کمک میکنه که با دیدن چه ویژگی هایی در محصول افراد لبخند زدن، اخم کردن و یا بی تفاوت  بودن.

به کارگیری حواس پنجگانه

من یک رستوران دارم و قصد انجام تبلیغات ، میخوام افراد رو جذب کنم . تصمیم گرفتم موقع سرو غذای رستوران تعدادی فیلم تهیه کنم و در فضای مجازی به اشتراک بذارم. حتما حدس زدید که منظور من یعنی استفاده از حس لامسه، چشایی و دیداری در فیلم ها که با خوردن غذا و القای احساسم و بیان کلمات لذیذ، خوشمزه، فوق العاده و … به شما منتقل میشه.


کاری که الان شغل محسوب میشه و به افراد در این حوزه فود بلاگر میگیم. این کار در حوزه بازاریابی عصبی محسوب میشه.
همه ی موارد ذکر شده در زمینه علم رفتارشناسی مصرف کننده و روانشناسی سرچشمه میگیره.

این بازاریابی به دنبال نتایج تاثیرگذار تبلیغات در زمان خلق تبلیغ هست تا بتونه هرچه بیشتر افراد رو جذب کنه و فعالیت های بازاریابی رو بهبود ببخشه. این متد به سرعت در حال افزایش هست و پیش بینی میشه که در آینده شرکت های تجاری بیشتری ، برای فروش محصولات از این روش استفاده کنن.

۰ ۰ رای ها
رأی دهی به مقاله

محمد گنجیمشاهده نوشته ها

Avatar for محمد گنجی

محمد گنجی مدرس ، مولف و کارشناس ارشد کسب و کار تالیف ۳۲ جلد کتاب تدریس و مشاوره از ۱۳۷۰

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments