جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو
کارگاه افزایش درآمد
ثبت نام

فهرست مطالب

دورهمی باهوشانه
برای ثبت نام کلیک کنید

الگوریتم اینستاگرام چطور کار می‌کند؟ مخصوص سال ۲۰۲۱

الگوریتم اینستاگرام

اینستاگرام حدود ۱۱ سالی می‌شود که مشغول به کار است و در طی این ۱۱ سال، تغییرات زیادی کرده. امکانات زیادی مثل reel، استوری و آیجی تیوی اضافه شده است. در حال حاضر در این فضا، بیش از هرچیز و هرکسی، الگوریتم اینستاگرام تصمیم می‌گیرد که چه چیزی دیده شود و چه چیزی نه.تمام جزئیات الگوریتم اینستاگرام برای عموم شفاف و واضح نیست و این بخشی از سیاست آن است. با این وجود، نکاتی وجود دارند که برای موفقیت در اینستاگرام، کفایت می‌کنند.

الگوریتم اینستاگرام
الگوریتم اینستاگرام

الگوریتم اینستاگرام چیست؟

الگوریتم اینستاگرام رفتار کاربران فضای آن را نحلیل می‌کند. این سیستم از رفتارهای قبلی کاربر تشخیص می‌دهد که چه چیزهایی را دوس دارد ببیند و چه چیزهایی را نه. به ظور کلی، تمام بازدید ارگانیک پست‌ها و صفحه‌ی شما از طریق الگوریتم اینستاگرام کنترل می‌شود. به عنوان یک کسب و کار، شما نیاز به داشتن دانشی از الگوریتم اینستاگرام برای موفقیت دارید تا مطمئن شوید توسط گروه هدف خود دیده و شنیده می‌شوید.

الگوریتم اینستاگرام چطور کار می‌کند؟

یک زمانی اینستاگرام جدیدترین پست بر حسب زمان را زودتر از بقیه نشان می‌داد. سال ۲۰۱۶، این قضیه تغییر کرد. اینستاگرام اعلام کرد که افراد حدود ۷۰% فید خود را نمی‌بینند. با رشد اینستاگرام، این اپلیکیشن تصمیم گرفت که الگوریتم جدیدی را وارد بازی کند. فلسفه‌ی این الگوریتم این بود: چیزی را بیشتر ببینید که بیشتر به آن اهمیت می‌دهید.

الان تنها زمان پست کردن مطرح نیست بلکه تعدادی از فاکتورهای اثرگذار وجود دارند. فاکتورهایی مثل:

 • رابطه
 • زمانبندی
 • اسمترار
 • فالو
 • استفاده
 • علاقه

فاکتورهای اثرگذار در الگوریتم اینستاگرام

رابطه

رابطه مهمترین فاکتور در الگوریتم اینستاگرام است. این الگوریتم محتوایی که با شما به اشتراک می‌گذارد را بر اساس رابطه‌ی شما با اکانت‌های مختلف انتخاب می‌کند. هرچه بیشتر لایک کنید، کامنت بگذارید، و به طور کلی با او ارتباط داشته باشید، شانس بیشتری برای دیدن محتوای آن‌ها دارید. این الگوریتم همچنان حواسش به افرادی که به آن‌ها دایرکت می‌دهید، سرچ می‌کنید یا شما را تگ می‌کنند، هست. این برقراری ارتباط در خصوص برندها هم صادق است و هرچه او بیشتر با شما ارتباط برقرار کند، شانس بیشتری دارید که بیشتر پست‌های شما به او نشان داده شود.

زمان‌بندی

درسته که فیدها دیگر بر اساس آخرین پست مرتبط نمی‌شوند ولی الگوریتم اینستاگرام همچنان می‌خواهد که پست‌های جدیدتر را اولویت دهد. خصوصاً این قضیه در خصوص پیج‌هایی که ارتباط بیشتری با آن‌ها دارید، صادق است. زمان‌بندی حالا بیشتر به این معنی است که شما شانس کمی دارید تا پستی که دو هفته پیش بارگذاری شده را ببینید. این فاکتور می‌تواند با استفاده از آنالیتیکس برای فهمیدن بهترین زمان‌های پست‌گذاری، بسیار به کمک شما بیاید. در زمان‌هایی پست بگذارید که کاربرانتان بیش از همیشه فعال هستند.

استمرار

استمرار به تعداد دفعاتی که افراد اپلیکیشن اینستاگرام را باز می‌کنند، مربوط می‌شود. هرچه افراد با فاصله‌ی زمانی کمتری اینستاگرام را بازکنند، پست‌ها برای آن‌ها بیشتر به زمان وابسته می‌شود و پست‌های جدید بیشتری را می‌بیننذ.

فالو

هرچه افراد بیشتری را دنبال کنید، الگوریتم اینستاگرام پیج‌های بیشتری برای انتخاب در دسترس دارد. وقتی این اتفاق می‌افتد، رابطه‌ی شخص با پیج‌ها بیشتر به چشم می‌آید.

استفاده

استفاده بسیار به فاکتور استمرار نزدیک است و به میزان زمان صرف شده در فضای مجازی مربوط می‌شود. هرچه افراد تایم کمتری را در این نرم‌افزار بگذرانند، پست‌های گزینش‌ شده تری‌ خواهند دید. هرچه زمان بیشتری را صرف گشتن در این اپلیکیشن کنند، پست‌های بیشتری را می‌بینند. افرادی که زمان زیادی در این اپلیکیشن می‌گذرانند، ممکن است تمام پست‌ها را بییند و در این حالت، الگوریتم اینستا به آن‌ها پست‌ها و اکانت‌هایی براساس علایقشان پیشنهاد می‌کند.

علاقه

اینستاگرام خیلی پیشنهادهای مختلفی به مخاطبین خود می‌کند و به عمین علت حجم زیادی از کاربران بر حسب دانش اینستاگرام از علایق آن‌ها به حوزه‌های مختلف، با محتوای جدید آشنا می‌شوند. این الگوریتم اگر تشخیص دهد که شما همیشه با پست‌هایی در حوزه‌هایی مشخص ارتباط دارید، پست‌های مرتبط با آن حوزه را به شما نشان می‌دهد.

الگوریتم اینستاگرام چطور از Engagement استفاده می‌کند؟

اینگیجمنت همیشه اهمیت بسیار زیادی داشته است. مهم‌ترین فاکتورهای آن لایک، شیر، کامنت و ویوی ویدیو هستند. اینستاگرام در حقیقت به طور قدم به قدم، این کار را انجام می‌دهد:

 1. وقتی شما تصویری را پست می‌کنید، به درصد کمی از مخاطبان شما نشان داده می‌شود.
 2. اینستاگرام سرعت و میزان ارتباط با آن پست را اندازه می‌گیرد.
 3. اینستاگرام این میزان را با انگیجمنت پست‌های قبلی که در همین زمان به اشتراک گذاشته شده‌اند، مقایسه می‌کند.
 4. اگر پست شما میزان زیادی مخاطب جمع‌آوری کند، اینستاگرام آن را به تعداد بیشتری از مخاطبان نشان می‌دهد و حتی شاید پست به اکسپلور هم راه پیدا کند.
 5. اگر پست شما همانطور اینگیجمنت بیشتری جذب کند، تصویر شما بر صدر فید مخاطبانتان باقی می‌ماند. اگر از اول مخاطب زیادی را جلب نکند، افراد کمتری آن را خواهند دید.

آپدیت‌های سال ۲۰۲۱

اینستاگرام از سال ۲۰۱۶ به بعد، زیاد تغییرات الگوریتم خود را اعلام نکرده است. برای همین اگر تفاوتی در میزان اینگجیمنت خود می‌بینید، بیشتر به رشد مخاطبین این اپلیکیشن مربوط می‌شود تا به تغییرات الگوریتم. هرچه تعداد افراد حاضر در این پلفترم بیشتر بشود، رقابت هم سهمگین‌تر می‌شود.

تغییرات اخیر الگوریتم اینستاگرام

به تازگی، اینستاگرام تعداد لایک‌های پست‌های مختلف را به شما نشان نمی‌دهد. این قابلیت هنوز برای تمامی افراد اعمال نشده است. این به این علت است که اینستاگرام باور دارد نمایش تعداد لایک‌ها نوعی فرهنگ را باب می‌کند که افراد نیاز دارند تعداد مشخصی لایک داشته باشند. هرچند هنوز خود افراد می‌توانند تعداد لایک‌ها را ببینند.

چطور پست‌هایمان به تعداد بیشتری مخاطب نمایش داده شود؟

زمانی که مخاطبانتان فعال هستند، پست بگذارید.

وقتی زمانی که مخاطبانتان فعال هستند پست بگذارید، یک موج اولیه‌ی مخاطبان را دریافت می‌کنید. می‌توانید از آنالیتیکس‌ها برای فهمیدن این زمان فعال بودن، استفاده کنید.

محتوایی بگذارید که مخاطب دوست دارد.

باز از آنالیتیکس استفاده کنید. بفهمید مخاطبانتان کدام محتواها را بیشتر دوست دارند. میزان این محتواها را افزایش دهید. تصاویر با کیفیت، ویدیو‌های پشت صحنه، یا ریل‌های اینستاگرام می‌توانند بسیار کاربردی باشند. مخاطب با مطلبی که دوست دارد، ارتباط بیشتری برقرار می‌کند.

از هشتگ‌های مرتبط با کسب و کار خود استفاده کنید.

هشتگ‌ها به شما کمک می‌کنند تا به الگوریتم نوع محتوای خود را نشان بدهید. اینکار به شما کمک می‌کند تا بیشتر دیده شوید. بیش از اندازه هشتگ نزنید ولی سعی کنید از تمامی هشتگ‌های مرتبط استفاده کنید.

ارتباط و اینگیجمنت را تشویق کنید.

ارتباط با صفحه‌ی شما تا حد زیادی به طور طبیعی رخ می‌دهد. با این حال، تشویق برقراری ارتباط با پیج، می‌تواند موفق باشد. کپشن‌های جذابی بنویسید که مخاطبان را تشویق می‌کند که برایتان کامنت بگذارند. با مخاطبان خود حرف بزنید تا مخاطبانی وفادار ایجاد و به بازگشت تشویقشان کنید. همچنین می‌تواند از المان‌هایی مثل نظرسنجی در استوری‌ها برای افزایش میزان ارتباط با خود بهره بگیرید. همچنین هرچه افراد با شما ارتباط بیشتری برقرار کنند، بیشتر آن‌ها را خواهید شناخت و می‌توانید محتوای مناسب‌تری برایشان تولید کنید.

مستمر فعال باشید

فعالیت مستمر برای الگوریتم اینستاگرام بسیار پراهمیت است. یک جدول انتشار محتوای مستمر برای اینستاگرام ایجاد کنید و به آن وفادار بمانید. اینگونه به طور مستمر از مخاطبان خود بازده می‌گیرید و به الگوریتم کمک می‌کنید تا بهتر شما و مخاطبانتان را بشناسد.

منبع

الگوریتم اینستاگرام چطور کار می‌کند؟

۰ ۰ رای ها
امتیازدهی به مقاله

پاسخ به سوالات

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
0
دوست دارم نظرت رو بدونم! لطفا نظر بده!x