آموزش توئیتر، پیام رسان و شبکه ی اجتماعی منحصر به فرد۲۰۲۲

آموزش توئیتر . کسب و کار باهوشانه

آموزش توئیتر، پیام رسان و شبکه ی اجتماعی یکی از آموزش های اساسی در دیجیتال مارکتینگ هست.در توئیتر پیام های متنی شامل ۲۸۰ کارکتر به سرعت و سادگی منتشر می شود. توئیتر در سال ۲۰۰۶  بوسیله ی جک دورسی ارائه شد.

در توئیتر، امکان ارسال توییت در حجم زیاد با اهداف مختلف مانند اهداف سیاسی، اجتماعی ، تجاری و… وجود دارد. توئیتر مانند یک شمشیر دولبه عمل می کند. در کمترین زمان میشه توئیت زد یا از توئیت دیگران مطلع شد. متاسفانه و یا خوشبختانه ایجاد هویت مجازی در این پلتفرم وجود داره. نوتیفیکیشن توئیت ها به صورت های مختلف در سایت، ایمیل و… قابل مشاهده است.

آموزش توئیتر

گام اول آموزش توئیتر . ساخت اکانت

توئیتر هم نیاز به فیلتر شکن داره. به سایت www.twitter.com وارد میشم  و گزینه sign up که درپایین صفحه قرار داره رو انتخاب می کنیم. یه صفحه باز میشه که ازت می پرسه می خوای با اکانت گوگل و فیس بوک ( راحت تر ) اکانت بسازی یا مستقیم ایمیل و شماره تلفن وارد می کنی.تصویر این بخش آموزش توئیتر رو اینجا می بینی.

آموزش توئیتر

خب اگه با اکانت گوگل یا فیس بوک وارد بشی، یه سری از کارها رو برای احراز هویت لازم نداری. اما من اینجا از طریق ایمیل وارد میشم که ببینید چه مراحلی لازمه. اگه انتخا کنید که از طریق ایمیل و تلفن اکانت بسازید، صفحه ی زیر باز میشه که اطلاعات اونو باید پر کنید. نام اکانت، شماره موبایل یا ایمیل، تاریخ تولد و… اگه قدم به قدم با آموزش توئیتر پیش بیای مشکل کتری خواهی داشت و هر جا مشکل داشتی پایین همین صفحه بپرس.

آموزش توئیتر

بعد از شما می پرسه که( Connect with people you know ) یعنی اجازه می دید که با دوستانی که شما می شناسید یا شما رو می شناسن ارتباط ایجاد بشه تا تعامل بهتر بشه؟( بهتره این رو موافقت کنیم). و همچنین در مورد کنترل نمایش دادن تبلیغات می پرسه: Personalized ads که این هم بعدا قابل مدیریت هست.

آموزش توئیتر
آموزش توئیتر، پیام رسان و شبکه ی اجتماعی منحصر به فرد۲۰۲۲ ۱۰

بعد از تایید، صفحه ای باز میشه که از شما می خواد اطلاعاتی که تا حالا وارد کردید رو تایید کنید. با تایید اطلاعات به قسمت Authenticate your account میرسید که قراره ثابت کنه شما ربات نیستید و انسان هستید. یه سری تصویر و… می بینید که باید اون چیزی که ازتون خواسته پیدا کنید. با عبور از این مرحله نوبت به تایید شماره موبایل با ارسال sms میرسه. یه کد براتون sms میشه که باید تو کادر مشخص شده وارد کنید و….تا اینجا بخش اول آموزش توئیتر تکمیل شد. اگه سوالی داری پایین صفحه بپرس.

گام دوم آموزش توئیتر -وریفای کردن

در بخش ادیت و فیلد Choose a username یه نام کاربری که قبلا کسی انتخاب نکرده، انتخاب می کنیم. اگه این نام کاربری تایید شد یک تیک سبزرنگ در کنار فیلد نام کاربری ظاهر میشه.  بعد بر روی دکمه Next بزنید عکس پروفایل رو انتخاب کنیم.

آموزش توئیتر
آموزش توئیتر، پیام رسان و شبکه ی اجتماعی منحصر به فرد۲۰۲۲ ۱۱

سپس گزینه Continue را انتخاب و پیام خوشامد گویی توئیتر رو دریافت می کنیم. روی گزینه lets go کلیک کنید. حالاصفحه ای باز می شه که باید علاقه مندی های خودمون رو در اون مشخص کنیم.

حالا می تونیم  انتخاب کنیم که با دوستانتان در gmail یا outlook در ارتباط باشیم یا نه.

در قسمت بعد افراد مشهور به ما پیشنهاد میشه  تا فالو کنیم. برای این کار باید گزینه Follow & continue را انتخاب کنید تا صفحه مورد نظر فالو شود.

دیگه کار تمومه! و می تونیم انتخاب کنیم برامون نوتیفیکیشن ها فعال شوند (  Turn on notification ) یا نه!  (  Not now  ).

حالا برای تکمیل اطلاعات به قسمت  Edit Profile بریم و فیلدهای زیر را تکمیل کنیم:

    Name: اینجا که معلومه، باید اسمی رو بنویسی که می خوای بقیه با اون بشناسنت..

    Bio: اینجا هم چند جملهی کوتاه درمورد خودت ، سوابق و علاقمندیها یا کارهایی که می خوای انجام بدی می نویسی.

    Location: بهتره موقعیت مکانی محل زندگی یا کارت رو مشخص کنی.

    Website: اینجا هم که آدرس سایت اگه داری بنویس. هم به سایت کمک میشه( سئو) و هم اعتبار توئیترت بالا میره.

    Theme color: اینم که شکل ظاهری صفحه ی اصلی توئیترت رو مشخص می کنه.

 حالا Save Changes رو بزن و…

آموزش توئیتر
آموزش توئیتر، پیام رسان و شبکه ی اجتماعی منحصر به فرد۲۰۲۲ ۱۲

خب تبریک می گم،اکانت توییتر ما راه اندازی شد  و میتونیم  توئیت کنیم.

گام سوم آموزش توئیتر – اصطلاحات متداول

یه بخش مهم از آموزش توئیتر مربوط به اصطلاحات متداول اون هست. اینجا پر کاربرد ترین اصطلاحات رو براتون می گم.

    توییت (Tweet): یک متن ۲۸۰ کارکتر که می تونه شامل، لینک، تصویر، ویدئو و … باشه

    ریتوییت (Retweet): همان کپی کردن یا فوروارد کردن پیام یک شخص در صفحه شخصی خودمونه.

    توییت آپ (Tweet Ups): استفاده از توئیتر برای ملاقات با سایر اعضا.

    موضوعات داغ (Trending Topics): یا ترند؛ زمانیه که، هشتگ بیشتر از دیگر پیام‌ها مورداستفاده قرار بگیره و به بخش ترند توییتر بره تا کاربران دیگه هم از دغدغه عمومی مردم باخبر بشن. ترندها می تونه مربوط به کشور یا جهانی باشه.

    توییت تجاری (Promoted Tweets): این بخش مربوط به تبلیغاته که با ید براش هزینه پرداخت بشه.

    رشتو( یک رشته توئیت): این ویژگی به  کاربران اجازه می‌دهد در مورد یک موضوع خاص و به طور پیوسته، با هم بحث و تبادل داشته باشن و بدون به هم ریختگی در توییت‌ها آنها را یک جا داشته باشن.

    فالوور (Follower): افرادی که ما را دنبال می کنن.

    فالوئینگ(Following): افرادی که ما آن ها را دنبال می کنیم.

    تایم لاین (Timeline): صفحه ای که توییت های دیگر افراد قابل مشاهده هستند که شبیه به اینستاگرام و…

    دی اکتیو (Deactivate): غیر فعال کردن اکانت  توئیتر.

    دایرکت (Direct): پیام به صورت مستقیم و خصوصی برای فرد خاص.

    توییت پین (Pin Tweet): با این قابلیت می توان، یک توییت را در صفحه اول پین کنیم تا به مخاطبان نشان داده بشه. ( پیام مهم)

    طوفان توییتری: ترند شدن نیاز به یک طوفان توییتری داره، واین نیاز به کاربران هم عقیده  و همسوداره.

    فیواستار (Favstar): اگر یه توییت بیش از ۱۰۰۰ لایک دریافت کنه فیو استار می شه.

گام چهارم آموزش توئیتر – شروع کار

حالا رسیدیم به شروع کار. قراره در آموزش توئیتر، قدم به قدم پیش بریم و به مرور زمان هم این آموزش توئیتر به روز بشه و… برای توئیت زدن یا ارسال مطلب باید روی گزینه “Whats happening?”  یا علامت + کلیک کن.( این کار ساده است) یه متن حداکثر ۲۸۰ کارکتری بنویس. می تونی از گیف، نظرسنجی، تصویر هم استفاده کنی. حالا روی گزینه Tweet کلیک کن و…یادت باشه در هر توییت تنها می تونی از ۴ عکس یا یک گیف یا یک ویدیو و یا یک متن ۲۸۰ کاراکتری استفاده نمود.

آموزش توئیتر
آموزش توئیتر، پیام رسان و شبکه ی اجتماعی منحصر به فرد۲۰۲۲ ۱۳

جستجو در توییتر

در قسمت Moments موضوعات مختلف توئیتر در دسته های اخبار، ورزش و سرگرمی و… وجود داره که می تونی از اون استفاده کنی. می تونی در فیلد جستجو اسم شخص خاص و…رو هم جستجو کنی تا از فعالیت هاش مطلع بشی و اگه خواستی دنبالش کنی.در بخش اکسپلور می تونی هشتگ خاص یا موضوع خاص رو جستجو کنی.

آموزش توئیتر
آموزش توئیتر، پیام رسان و شبکه ی اجتماعی منحصر به فرد۲۰۲۲ ۱۴

ری توییت کردن

می تونی توئیت دیگران رو با دنبال کننده های صفحه ات به اشتراک بگذاری. ری توئیت ها هم مثل توتوئیت های خودت در تایم لاین نشون داده میشه.فقط بالای اون آیکون ری توئیت و نام ری توئیت کننده هم هست.

اگه از ری توئیت کردن پشیمون شدی، کافیه روی دکمه ریتوییتی که رنگی شده کلیک کنی تا به حالت بی رنگ برگردد.

لایو در توییتر

مثل اینستاگرام، توئیتر هم امکان برگزاری لایو داره. برای شروع کافیه روی توئیت جدید کلیک کنی و سپس Live video را انتخاب کنی. با کلیک روی گزینه ی میکروفون، می تونی لایو رو به صورت صوتی تبدیل کنی. برای تموم کردن لایو، روی صفحه لایوانگشت خود را چند ثانیه نگه دارید و به سمت پایین بکشید و سپس با انتخاب Stop broadcast لایو پایان تموم میشه. البته ما در این بخش آموزش توئیتر به هر کدوم از قابلیت ها اشاره می کنیم تا شما برید، تمرین کنید، تجربه کنید و بیاین اشکالاتتون رو بپرسید و…

گام پنجم آموزش توئیتر – تعاملات و امکانات

بعد از راه اندازی ، در این بخش آموزش توئیتر می خوایم نحوه استفاده بهتر رو یاد بگیریم. ( این بخش ها مدام به روز خواهد شد).میشه روی هر توئیت، مثل سایر شبکه های اجتماعی، ریپلای کرد و دکمه توئیت رو زد. میشه از @ برای منشن کردن استفاده کرد. میشه توئیت ها رو لایک کرد.(وقتی لایک کردن انجام شد قلب تو خالی به قلب پر تبدیل می شه.) می تونی توئیت های خودت رو که نمی خوای حذف کنی.( البته یکی یکی)

می تونی اکانت خودت رو عمومی کنی تا همه توئیت هات رو ببینن یا خصوصی باشه و فقط دنبال کننده هات توئیت هات رو ببینن. میشه یه توئیت رو پین کرد تا در بالای تایم لاین بمونه. میشه در توئیتر هم مثل اینستاگرام چند اکانت داشت و اونها رو مدیریت و بین اونها سوئیچ کرد.

کوت کردن در توئیتر:

کوت کردن یعنی برای یه توئیت نظر بدی و اونو به اشتراک بگذاری.اگه یه توئیت شما کوت بشه در بخش  Notification  اون رو می بینید. در کامپیوتر روی علامت Retweet کلیک کنید و بعد از نوشتن کوت روی Tweet بزن. در موبایل بعد از اینکه روی گزینه Retweet کلیک کردی، در پاپ آپی که باز می شه گزینه Retweet with comment را انتخاب کن و …

بهبود عملکرد در توییتر

در آموزش توئیتر هم مثل همه ی شبکه های اجتماعی نیاز به دنبال کننده یا فالوئر داریم. اینجا هم داشتن عکس پروفایل ، بیوگرافی ، تعامل، هشتگ گذاری ( خیلی مهمه) و انتشار منظم و با برنامه، می تونه موثر باشه. خدمات عمومی توئیتر رایگانه. امکان ارسال پیام خصوصی هم وجود داره. امکان ارتباط با بسیاری از افراد به راحتی صورت می گیره. امنیت توئیتر بالاست!( بستگی به تنظیمات خودمون داره). فعلا از تبلیغات ناخواسته استفاده نمی کنه و…

فقط یادمون باشه که همون قدر که انتشار سریع اطلاعات در توئیتر به نفع ماست، ممکنه به ضرر ما هم تموم بشه.حساب های غیر فعال برای ارسال اسپم و افزایش مخاطب هم درتوئیتر وجود داره!

 ارسال توئیت طولانی:

برای ارسال توئیت طولانی تر از ۲۸۰ کارکتر میشه از توئیت های متصل به هم ( دکمه + در کنار دکمه توئیت) استفاده کرد.بعد از نوشتن تمام متن ها از دکمه Tweet all استفاده می کنیم. یا بعضی از کاربران متن خودشون رو دریک نوت می نویسن و بعد از اون اسکرین شات می گیرن و عکس رو توئیت می کنن!

این بخش آموزش توئیتر برای شروع کار بود. اما آموزش توئیتر، مثل همه ی آموزش های دیگه نیاز به تمرین و تجربه داره. یه سری مطالب و موضوعات هم هست که به تدریج با آپدیت های جدید ، به آموزش توئیتر اضافه میشه.

۰ ۰ رای ها
رأی دهی به مقاله

محمد گنجیمشاهده نوشته ها

Avatar for محمد گنجی

محمد گنجی مدرس ، مولف و کارشناس ارشد کسب و کار تالیف ۳۲ جلد کتاب تدریس و مشاوره از ۱۳۷۰

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments