بازاریابی تلفنی روش قدیمی برای جذب مشتری بوده و هست . این نوع بازاریابی هنوز هم یکی از راه های مورد استفاده توسط کسب و کارهاست،درسته که تعداد اون نسبت به قبل کمتر شده و یا برای مشتری ها جذابیتی نداره که اغلب اونها حتی حین مکالمه تماس رو قطع میکنن ولی یکی از انواع بازاریابی هست و میخوایم بررسی کنیم ببینیم چه راهکارهایی باعث جذابیت و سودمند بودن این شیوه ی بازاریابی میشه.

بازاریابی تلفنی و جذب مشتری از طریق تماس تلفنی

بازاریابی تلفنی نیاز به مهارت های ویژه داره .یک فروشنده باید توانایی ایجاد ارتباط با مشتری و حفظ توجه فرد رو حین مکالمه تلفنی داشته باشه تا  بتونه به هدف خودش که فروش محصولات هست برسه. اما برای یک تماس تلفنی موفق نیاز به استراتژی ، آشنایی به اصول بازاریابی ، تسلط به فن بیان و روانشناسی و…. داریم.

بازاریابی تلفنی

خیلی ها می گن دیگه زمان بازاریابی تلفنی گذشته. دیگه داشتن شماره تلفن و تماس با اونها کارایی نداره. اما این طور نیست. باید استراتژی تماس شما معلوم باشه. خدمات و محصولاتی که ارائه می دهید مهمه. مهمه که تماس شما برای جذب مشتری جدیده یا حفظ مشتری قدیم. یا ایجاد هویت برند براتون مهمه. چیزی که مشخصه اینه که با یه بار زنگ زدن به مشتری و معرفی خدماتتون کاری از پیش نمی برید . پس دقت کنید. برای شروع یک بازاریابی تلفنی موفق باید به اصول زیر توجه کنیم.

اول باید هدف خودمون رو تعیین کنیم و بدونیم به چه چیزی میخوایم دست پیدا کنیم.

سوالاتی که میخوایم از مشتری بپرسیم رو بنویسیم.

پاسخ های احتمالی که از مشتری انتظار داریم بشنویم هم بنویسیم.

میتونیم برای تمرین بیشتر مقابل آینه یا برای خودمون بارها مکالمه تلفنی خودمون رو انجام بدیم و ضبط کنیم تا به تسلط برسیم.

تصور کنیم مشتری در مقابل ما نشسته و یک تصویر برای او در نظر بگیریم و طوری صحبت کنیم که انگار با او رابطه ی چشمی برقرار کردیم و باید در کلام قاطع باشیم.

بهترین زمان تماس تلفنی 8تا10 صبح هست.

میتونیم حین مکالمه دست خودمون رو برای تاکید کلام و قدرت نفوذ آن یا بالا و پایین کردن تن صدا حرکت بدیم. چون حرکات دست حالت های چهره رو میسازن،حالت چهره تن صدا رو تغییر میده و مشتری میتونه تفاوت رو بشنوه و بفهمه.

مهارت های لازم برای یک بازاریابی تلفنی موفق

این موارد ،کارهای معمولی هستن که برای ایجاد یک مکالمه تلفنی باید رعایت کنیم. ولی ما باید یک سری مهارت هم داشته باشیم ،چه مهارت هایی؟؟؟

وقتی تماس تلفنی برقرار میشه باید نسبت به مکالمه خودمون با مشتری مشتاق باشیم و این اشتیاق رو در لحن خودمون قرار بدیم.

بهتره صبور باشیم. بعضی از مشتری ها آروم حرف میزنن یا ممکن زمان بخوان تا درباره نیاز خودشون درباره محصول فکر کنن و بعد پاسخ بدن ،ما باید این حق انتخاب در گفتار یا پاسخ گویی از طرف اونها رو با شکیبایی براشون قائل بشیم.

در حین مکالمه باید علاقمندی خودمون رو نسبت به محصول نشون بدیم نه اینکه اغراق و بزرگنمایی کنیم . مثلا من به عنوان بازاریاب اگر از محصول استفاده کردم به مشتری تجربه خودم رو بگم یا با دادن توضیحات جامع نشون بدم که چقدر نسبت به محصول آشنایی دارم و اون رو میشناسم. و از اینکه نظرات خودم رو میگم اصلا احساس نگرانی نکنم. بهتر هست این نکته رو در نظر بگیرم که داشتن لبخند روی صورت خیلی به آرامش من و داشتن صدای آروم کمک میکنه و فرکانس صدا رو متناسب با مکالمه تغییر میده حتی اگر مشتری لبخند منو نمیبینه!

صدا یکی از فاکتورهای مهم بازاریابی تلفنی:

در حین یک مکالمه صدای من مهمترین ابزار هست پس بهتره مواردی که برای داشتن یک صدای قدرتمند لازم دارم رو تمرین کنم تا به حالت ثابتی برسم .

تن صدا:

بهتر هست نه بلند حرف بزنم که شنونده آزرده بشه و نه آرام که اصلا صدای من رو نشنود.

درجه صدا:

مثل مکالمه ی معمولی که فرد در مقابل ما نشسته ،موقع بیان کلمات یا احساسات درجه صدای ما تغییر میکنه،بهتر هست که این نکته رو در حین مکالمه تلفنی رعایت کنیم تا یک مکالمه واقعی به نظر برسه نه یک مکالمه خشک و بی روح.

سرعت بیان:

در این مورد باید فرز و سریع عمل کنیم،محتوا رو جامع و خلاصه برای مشتری بیان کنیم تا نه با توضیحات اضافه وقت او رو بگیریم که مکالمه رو قطع کنه و نه وقت خودمون .

وضوح:

ادای کلمات و وضوح مکالمه خیلی مهم هست تا مشتری منظور ما رو بفهمه.

زمان شروع مکالمه از مشتری عذرخواهی نکنید چون اینطور به نظر میرسه که کار اشتباهی کردیم . بهتر هست که طوری عمل کنیم که نشون بدیم  که تماس ما با مشتری یک لطف به اوست.

تماس ما با مشتری چه چیزی رو انتقال میده؟؟؟

زبان بدن:

با وجود اینکه مشتری زبان بدن ما رو نمیبینه ولی چون روی لحن کلام ما تاثیر مستقیم داره 55% روی تماس ما با مشتری تاثیر میذاره.

واژگان صحیح:

انتخاب درست کلمات در مکالمه 7%تاثیر داره.

نحوه صحیح بیان کلمات:

اگر حین مکالمه تپق بزنیم و نتونیم کلمات رو صحیح ادا کنیم که 38%در تماس ما تاثیر داره ،دچار مشکل میشیم.

حالت فیزیکی ما حین مکالمه تلفنی به چه صورت باشه؟؟

باید روی صندلی محکم بشینیم و برای راحتی از هدفون با میکروفون استفاده کنیم. میتونیم اصوات غیرکلامی مثل نفس کشیدن ،خندیدن یا آه کشیدن رو استفاده کنیم .

گفتیم که بهتر هست که سوالات یا پاسخ های احتمالی رو بنویسیم،بهتر هست که در نوشته ها از اصطلاحات عامیانه و تکراری استفاده نکنیم بلکه عبارت ها  کوتاه و ساده باشن و همین طور از کلمات به روز و تاثیرگذار در صحبت به کار ببریم تا بتونیم دقت کلام نشون بدیم.

موقع مکالمه از روی نوشته نخونیم چون صمیمیت گفتار رو کم میکنه ،بهتر هست از قبل روی نوشته تسلط داشته باشیم.

حقوقی که برای مشتری در حین مکالمه باید رعایت کنیم:

زمانی که مشتری حرف میزنه صبر کنیم و حرف او رو قطع نکنیم و احترام بذاریم. با استفاده از کلماتی مثل “بله” و ” متوجه هستم” به مشتری ثابت کنیم که برای شنیدن حرف های او شنونده خوبی هستیم.

محیطی که برای مکالمه انتخاب میکنیم بدون سروصدا و آرام باشد تا حرف های او رو به درستی بشنویم.

هنگام مکالمه سرعت صحبت کردن خودمون رو تنظیم کنیم نه بیش از حد آرام و نه بیش از حد تند،تا مشتری صدای ما رو به درستی بشنوه و بتونه مفهوم رو دقیق درک کنه تا پاسخ بده.

هنگام مکالمه زبان مثبت با مشتری داشته باشیم و از عبارت هایی مثل:

لطفا، مطمئن باشید،سپاسگزارم،خواهش میکنم ،صددرصد و …

استفاده کنیم تا هم به او احترام بذاریم و هم اعتماد او رو جلب کنیم.

باید ها و نباید هایی که حین مکالمه تلفنی بهتر است رعایت کنیم.

بایدها: مودب باشیم،صداقت داشته باشیم ،نام طرف مقابل رو به کار ببریم، مالکیت او رو نسبت به مکالمه در نظر بگیریم.

نبایدها:منفی نباشیم،عذرخواهی نکنیم،سرزنش نکنیم ،دروغ نگیم.

چطور مکالمه رو تمام کنیم؟؟؟

بررسی کنیم که همه موارد رو گفتیم و از کلمات مناسب برای جمع بندی مکالمه استفاده کنیم و در پایان از مشتری به خاطر وقتی که به ما داده تشکر کنیم.

یک نکته مهم و مستتر در مکالمه تلفنی زمان بندی هست که خیلی اهمیت داره که در زمان مناسب محتوای جامع و کامل رو به مشتری ارائه بدیم .

 

 

avatar

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

  عضویت  
اصلاع رسانی