سرچ کنسول گوگل

سرچ کنسول گوگل یا وبمستر تولز یکی دیگر از ابزارهای مهم و پر استفاده برای سئو است . سرچ کنسول گوگل امکانات زیادی دارد. سرچ کنسول گوگل می تونه نقاط قوت و ضعف وب سایت شما رو نشون می ده. می تونی ببینی هر کدوم از مطالب سایت شما چطور به سئو سایت شما کمک می کنه یا بر عکس! هر کسب و کار اینترنتی به این ابزار نیاز داره.

سرچ کنسول گوگل

وبمستر تولز یا گوگل سرچ کنسول یکی از ملزومات اولیه و اساسی سئو است. این ابزار ، از ابزارهای رایگان گوگل برای وبمسترهاست. می تونی لینک ها ، ورودی ها ، عبارات کلیدی ، مشکلات و… رو پیدا کنید و برای هر کدوم  استراتژی تعیین کنی.

گوگل سرچ کنسول

سرچ کنسول که قبلاً به اسم وبمسترتولز گفته می‌شد یک پنل برای کنترل و مدیریت صفحه های سایت در صفحه نتایج گوگل هست. برای مثال وقتی ما در گوگل عبارتی رو سرچ میکنیم یک صفحه نمایش داده میشه که نتیجه ها به ترتیب در اون چیده شدن. این صفحه که بعد از جستجوی کلمه یا عبارت در گوگل ظاهر میشه و نتایج در اون رتبه بندی می شن، صفحه نتایج جستجو میگن. از طریق سرچ کنسول ما میتونیم جایگاه کلی هر صفحه از سایت خودمون رو در صفحه نتایج گوگل ببینیم . صفحات جدید سایت خودمون را برای رتبه بندی شدن میتونیم به گوگل معرفی کنیم یا صفحات قدیمی سایت را از صفحه نتایج گوگل حذف کنیم.
آشنایی با بخش‌های اصلی سرچ کنسول گوگل
وقتی ثبت نام سایت خودمون رو در سرچ کنسول انجام دادیم ،وارد سرچ کنسول میشیم و اون رو باز می کنیم ،وارد صفحه میشیم که به اون داشبورد می گن. در اینجا ورودی های سه ماه گذشته از گوگل روی نمودار به ما نشون داده میشه و اطلاعات خیلی کلی درباره وضعیت سایت ما در گوگل نمایش داده میشه .برای این که اطلاعات دقیق تری به دست بیاریم باید وارد بخش مرتبط با اون بشیم.

دلایل استفاده از سرچ کنسول گوگل

این ابزار اطلاعات آماری زیادی مثل :بازدید های سایت از گوگل ،کلید واژه های جستجو شده، لینک ها و بک لینک ها ،صفحات ایندکس شده در گوگل، وضعیت دسترسی ربات گوگل به وب سایت ما ،خطای احتمالی در دسترسی، خطاهای امنیتی ،عملکرد وب سایت ما در نتایج جستجوی گوگل و… نمایش میده اما دلایل دیگری هم هستند:

دسترسی

با استفاده از این ابزار اطمینان حاصل می کنیم که ربات های گوگل به سایت ما دسترسی دارند می توانند محتوای آن را بررسی کنن.

حذف از نتایج

به کمک سرچ کنسول میتونیم به گوگل درخواست بدیم مطالب جدیدی که در سایت منتشر کردیم رو بررسی کنه و همچنین برای مطالبی که نمی خواهیم در نتایج جستجوی گوگل نشان داده بشن درخواست حذف آنها را بدیم.

پیدا کردن محتوا های جذاب

سرچ کنسول می تونه محتوای جذاب ایجاد کنه و بر آنها نظارت کنه که باعث نشان دادن نتایج جزاب در لیست نتایج جستجوی گوگل باشند.

حفظ و نگهداری سایت

به وسیله سرچ کنسول میتونیم سایت خودمون رو حفظ و نگهداری کنیم ،بدون اینکه اختلالی در وضعیت سایت در نتایج جستجوی گوگل ایجاد بشه.

حل کردن مشکلات فنی سایت

به وسیله سرچ کنسول میتونیم مشکلاتی که ممکنه به درستی کارکرد و رتبه سایت ما ضربه بزنند رو پیدا کنیم و آنها را حل کنیم.

آیا سایت ما در فهرست نتایج گوگل قرار داره؟

اینکه سایتی در لیست نتایج گوگل قرار بگیره یک کار خیلی راحت و رایگان هست ،و نیازی نیست که خودمون بخوایم سایت رو به صورت دستی در گوگل ثبت و معرفی کنیم .

البته قرار گرفتن در لیست نتایج به معنای حضور در رتبه‌های برتر گوگل نیست و گاهی به راحتی نمیشه در برخی کلمات رتبه بالا به دست آورد و اینجاست که ما نیاز به یک متخصص سئو پیدا میکنیم.

با وجود همه این موارد موتور جستجوی گوگل به صورت کاملا خودکار عمل میکنه و توسط نرم افزار جستجوگر خودش که اصطلاحاً خزنده گفته میشه به صورت منظم در سطح وب مشغول به پیدا کردن سایت ها و صفحه های جدید هست و پیدا کردن هر سایت و صفحه جدیدی رو به فهرست گوگل استفاده می کند.

خیلی از وب سایت هایی که در فهرست گوگل قرار دارن بدون اینکه مدیر اونها بخواد به صورت دستی اقدام به ثبت و معرفی این سایتها کند به صورت خودکار وقتی که ربات ها در سطح وب در حال جستجو و کاوش هستند پیدا و ثبت می شوند. در هر صورت اگر ما بخواهیم گوگل زودتر لینک مقالات و مطالب ما رو شناسایی کنه میتونیم خودمون از طریق سرچ کنسول گوگل لینک خودمون رو معرفی کنیم و درخواست ایندکس بدهیم.

موارد استفاده از سرچ کنسول گوگل

درخواست ایندکس برای لینک های سایت
یافتن عبارات کلیدی مهم
فهمیدن نرخ کلیک
دسترسی داشتن به لیست لینک های داخلی و خارجی سایت
مشخص شدن خطا و اشتباه های سایت

بهتر کمی با گزارش ها و اطلاعات و داده هایی که سرچ کنسول درباره سایت در اختیار ما قرار می دهد آشنا بشیم. زمانی که سایت خودمون رو در کنسول ثبت نام کردیم بعد می تونی وارد خود صفحه سرچ کنسول بشیم و اطلاعات سایت را بررسی کنیم.

گزارش Queries

این قسمت شون میده در سایت ما چه عبارت هایی در نتایج گوگل دیده شده،
کلمات و عبارت هایی که موجود هستند کلمه هایی هستند که افراد آنها را در گوگل سرچ کردن و سایت ما برای افراد باز شده. ما می توانیم تعداد مشاهده هر کلمه یا عبارت رو ببینیم ، وتعداد کلیک که برای آنها خورده .که خود این اطلاعات داده های مهمی برای ما هستند تا بفهمیم چه کلمات یا عبارت هایی را به عنوان کلمات کلیدی برای سایت خودمان انتخاب کنیم.

نمودار Performance

این قسمت نمودارهایی در اختیار ما نشون میده که از نظر منطقی و برای بهبود سایت باید نمودار ها روند صعودی داشته باشن .نمودار ها نشان دهنده تعداد کلیک در هر روز ، تعداد نشان دادن سایت ما در نتایج جستجوی گوگل و همینطور نرخ کلیک سایت ما هستند . اگر موس رو روی هر نقطه از نمودار ها حرکت بدیم ،داده هایی مثل تاریخ اون نقطه، تعداد کلیک شدن سایت ما در این تاریخ و تعداد مشاهده شدن لینک سایت ما در نتایج جستجوی گوگل نمایش داده می شوند.

گزارش Mobile usability

این قسمت دارای تست زنده است اینطور که همون لحظه به ما گزارش میده که لینک مورد نظر ما در موبایل خوب باز میشه یا نه ؟اگر هم مشکلی باشه مثل فونت ریز یا نزدیکی بیش از حد دو کلمه به ما گفته میشه تا اصلاح کنیم

 بخش Sitemap

در اینجا میتونین نقشه سایت خودمون رو وارد گوگل سرچ کنسول کنیم که برای سئو سایت خیلی مفید و کاربردی هست.

گزارش Links

اینجا همه لینک های داخلی و لینک های خارجی سایت قابل مشاهده هستند.

وقتی که درسرچ کنسول گوگل ثبت نام کنیم و سایت خودمون رو معرفی کنیم گزارش‌های کاملی درباره وب سایت خودمون دریافت میکنیم مثل اینکه : چطوری گوگل سایت ما را زیر نظر داره و اطلاعات ما را بررسی می کنه؟ چطور اطلاعات بررسی شده را فهرست بندی و ذخیره میکنه و در آخر چطور این اطلاعات را در نتایج جستجوی خودش به کاربر ها نشون میده. که با کمک گزارش های دقیق و راهنمایی که گوگل توسط سرچ کنسول در اختیار ما میزاره میتونیم رتبه سایت خودمون را در نتایج جستجوی گوگل حفظ کنیم و آن را بالاتر ببریم.

سئو و بهینه سازی سایت برای موتورهای جستجو

محمد گنجیمشاهده نوشته ها

محمد گنجی مدرس ، مولف و کارشناس ارشد کسب و کار تالیف 32 جلد کتاب تدریس و مشاوره از 1370

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.