loading

ایمیل مارکتینگ یه روش پر سود و کم هزینه است که هنوز هم به نسبت بقیه ی روش ها  بازدهی بسیار بالایی داره . به ارسال ایمیل های تجاری شرکت درباره برند یا محصول به افرادی که مشتری ما هستن یا قرار هست مشتری ما بشن ،ایمیل مارکتینگ میگن. لیتموس طبق نظرسنجی از ۳۷۲ دیجیتال مارکت اعلام کرد که از بین هر ۳۸ ایمیل ارسالی یک مشتری واقعی پیدا میشه.
ایمیل مارکتینگ یا بازاریابی ایمیلی پرسود و کم هزینه
ایمیل مارکتینگ و استراتژی های مناسب ، به ما کمک میکنه تا محصولات خودمون رو از کانال ایمیل به فروش برسونیم و نرخ بازگشت سرمایه رو به حداکثر برسونیم . چه استراتژی هایی لازم داریم؟؟؟ یعنی کسب و کار ما برای رونق بیشتر علاوه بر تبلیغات و سایر روش های بازاریابی به ایمیل مارکتینگ هم باید نگاه ویژه ای داشته باشه.

 شروع ایمیل مارکتینگ

گام اول :ایمیل های ارسالی به مشتری ها رو شخصی سازی کنیم ولی دیگه از نام گیرنده استفاده نکنیم.

در ایمیل مارکتینگ هدف برقراری ارتباط هست . ما باید بدونیم آیا ممکن افراد به ما اعتماد کنن؟؟؟در اولین برخورد ممکن برند ما  رو بشناسه؟؟ چه چیزی میخوایم به او بگیم؟؟

اگر در ابتدای ایمیل یا متن ایمیل از نام گیرنده استفاده کنیم ممکن باعث آزرده خاطر فرد گیرنده بشه و اصلا به ما اعتماد نکنه . ناراحت بشه چرا اطلاعات شخصی او رو داریم  ،و از این راه تاثیر متقابل رو دریافت نکنیم.

برای گیرنده باید ایمیل رو شخصی سازی کنیم:

الف) گیرنده بتونه بفهمه ما چه موضوعاتی رو برای او ارسال میکنیم.اینطوری موضوعات متفرقه رو دریافت نمیکنه و محتویات مورد علاقه خودش رو میگیره و احتمال باز کردن ایمیل های ما توسط او بیشتر میشه.

ب) گیرنده بدونه ما در چه بازه های زمانی برای او ایمیل ارسال میکنیم،هر روز ،هر ماه یا هفتگی از ما ممکن ایمیل دریافت کنه.

گام دوم :باید بدونیم ارسال ایمیل حتما زمان خاصی نداره.

ما باید از مخاطب بخواهیم که در چه بازه های زمانی مایل هست ایمیل دریافت کنه . لزومی نداره که حتما در یک ساعت مشخص ایمیل ارسال کنیم. نکته مهم اینه که ایمیل های تجاری ما تیترهای مشابه اسپمرها نداره و احتمال اینکه مخاطب ایمیل ما رو باز کنه بسیار زیاده.

گام سوم :کوتاه یا بلند بودن تیتر ایمیل

افزایش باز کردن ایمیل ها ربطی به اندازه عنوان یا تیتر و تعداد کارکتر ایمیل نداره ،بلکه مهم اینه که عنوان ما در لحظه اول چقدر جذاب باشه تا با مخاطب ارتباط برقرار کنه. میتونیم از کپی رایتر برای تعیین عنوان مناسب استفاده کنیم ، اینطور که هدف خودمون از ارسال ایمیل و هدف های بازاریابی رو برای تعیین محتوای ایمیل به او میگیم و  ما  رو برای پیدا کردن تیتر بهتر راهنمایی میکنه.

گام چهارم : محتوای رایگان تهیه کنیم.

باید در کسب و کار خودمون بهترین پیشنهادی که میتونیم رایگان در اختیار مخاطب قرار بدیم  رو عملی کینم .مخاطبان ما خیلی وقت  ندارن و تمایلی هم به هزینه کردن ندارن ، بیشتر دوست دارن ایمیل هایی رو دریافت کنن که یک ابزار یا پیشنهاد رایگان در اختیار اونها قرار بدیم . آمارها نشون داده کسب و کارهایی که این شیوه رو عملی میکنن به مراتب بازدید سایت بیشتری دارن.

گام پنجم : موبایل

امروزه بیشتر افراد ایمیل های خودشون رو با موبایل باز میکنن ،پس ما باید تدابیری در نظر بگیریم که موقع باز کردن ایمیل ها در گوشی طراحی اونها به هم نخوره ،حالا چه نکاتی رو در نظر بگیریم:

ایمیل ها رو به صورت تک ستونی تهیه کنیم تا بهتر در موبایل دیده بشن.

برای نوشتن فونتی استفاده کنیم که در موبایل هم به خوبی دیده بشه.

برای افرادی که از موبایل استفاده میکنن دکمه ها رو باید ۴۴پیکسل در ۴۴پیکسل در نظر بگیریم.

Call to action   دکمه هایی هستن که باید به راحتی قابل لمس شوند

تا افراد که متن رو با انگشت شصت خودشون بالا و پایین میکنن راحت باشن.

گام ششم :بیش از ۷۵%لیست ما غیرفعال هستن،باید اونها رو فعال کنیم.

بر اساس تحقیق از یکی از پلتفرم های ارسال ایمیل ،میانگین اعضای غیرفعال در ایمیل مارکتینگ ۶۳% هست که عدد بزرگی میشه یعنی حدود ۳/۲ از افراد غیرفعال هستن.

برای این کار باید به موارد زیر عمل کنیم:

برای افراد نباید ایمیل های یادآوری بفرستیم ،مثلا “شما بیش از ۳۰ روز است که به ما سر نزده اید”

این ایمیل ها در تجربه ی اونها تاثیر منفی میگذارد و حس خوبی از ما نمیگیرن.

اگر افراد ایمیل های ما رو باز نمیکنن باید پیشنهادهای هیجان انگیز بیشتری برای اونها داشته باشیم تا جذب بشن تا احتمال باز شدن ایمیل بیشتر بشه.

شاید در مواردی تیتر ایمیل های ما برای افراد انگیزشی نبوده تا ایمیل ها رو باز کنن پس باید مدام تیترهای انگیزشی بیشتری جایگزین کنیم و ایمیل ها رو ارسال کنیم.

گام هفتم : نباید لیست مخاطب ها رو بخریم ،بلکه باید جمع کنیم.

مهمترین نکته در اینجا فقط تولید محتوای هوشمند و خلاقانه در زمینه تجارت خودمون هست. محتوا میتونه مخاطب رو جذب کنه و باعث بشه که مخاطب به خوندن مطالب مرتبط علاقمند بشه. بعد از اینکار میتونیم از مخاطب برای ثبت نام در خبرنامه درخواست کنیم که باید موارد زیر رو در نظر بگیریم:

ebook قالب محتوایی مورد نظر ماست، میتونیم از مخاطب بخوایم تا ایمیل خودش رو وارد کنه و محتوا رو دریافت کنه . اینطوری میتونه تجربه خوبی در ارتباط با ما داشته باشه.

باید برای افرادی که در خبرنامه ثبت نام میکنن هدیه ویژه ای در نظر بگیریم یا دسترسی ها ی خاصی قائل بشیم.

در موقع ثبت نام میتونیم از مخاطب بخوایم که در چه بازه های زمانی مایل هست که چه تعداد ایمیل دریافت کنه ، یا بهش بگیم ما چه تعداد ایمیل برای او خواهیم فرستاد.

گام هشتم : باید از محتوای تعاملی استفاده کنیم.

یک راهی که میتونیم گیمیفیکیشن خیلی خوب  در متن ایمیل بسازیم ، استفاده  از  محتوای تعاملی هست . مثلا میتونیم با توجه به مطالبی که قبلا برای مخاطب فرستادیم یک سوال مطرح کنیم و گزینه های مورد نظر رو نمایش بدیم تا بتونه انتخاب کنه، بعد بتونیم پاسخ صحیح رو برای او نمایش بدیم و در صورت غلط یا درست بودن جواب او یک توضیح جامع برای او بدیم و به وب سایت خودمون راهنماییش کنیم.

سازو کار ایمیل مارکتینگ

ما از ارسال ایمیل برای بعد از  زمانی که محصول یا خدماتی رو هم فروختیم میتونیم استفاده کنیم که بیشترین تاثیر مثبت رو روی مخاطب میتونیم بذاریم. مثلا وقتی شخص خدمات یا محصول ما رو خرید میتونیم ایمیل او رو دریافت کنیم و با او در ارتباط باشیم. نوعی پشتیبانی در خدمات پس از فروش هست که برای مشتری دلگرمی میشه.

انواع محتوای ایمیل در ایمیل مارکتینگ

۱٫فرد در وبسایت ما ثبت نام کرده ،برای ارسال کد اکتیویشن میتونیم از ارسال ایمیل استفاده کنیم.

۲٫زمانی که شخص ثبت نام کرده و ما میخواهیم پیام خوش آمدگویی برای او ارسال کنیم.

۳٫کاربری که مراحل خرید محصول رو نیمه کاره رها کرده میتونیم ایمیل کمک ارسال کنیم.

۴٫بعد از خرید محصول میتونیم پیشنهاد های تکمیلی ارسال کنیم.

زمانی که برای افراد ایمیل ارسال میکنیم ، بهتره تصویر خودمون به همراه امضا و مثلا عبارت ” محمد گنجی از تیم بازاریابی” یا “محمد گنجی از تیم پشتیبانی” رو ارسال کنیم تا افراد اعتماد بیشتری به ما کنن. به نوعی ارتباط چشمی با شخص برقرار میکنیم.

 

بازاریابی و فروش

محمد گنجیمشاهده نوشته ها

محمد گنجی مدرس ، مولف و کارشناس ارشد کسب و کار تالیف 32 جلد کتاب تدریس و مشاوره از 1370

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.