کنکور کاردانی – رشته ی کامپیوتر

نوشته محمد گنجی شنبه - ۲۲ آذر ۱۳۹۳

زمینه های ادامه تحصیل در رشته های فنی وحرفه ای – کنکور کاردانی – رشته ی کامپیوتر

وبلاگ تخصصی کنکور کامپیوتر

همیشه بچه های  رشته ی فنی و حرفه ای و کار و دانش از کمبود اطلاعات و منابع رنج می برن

یکی از رشته هایی که متقاضی زیادی داره رشته ی کامپیوتره

به طور کلی باید یه سری مطالب رو بدونین که تو سایت به مطلب ”  ادامه تحصیل دیپلمه های فنی حرفه ای و کاردانش ” مراجعه کنین

اما میشه گفت:
الف ): با شرکت و موفقیت در کنکور کاردانی پیوسته وارد مراکز آموزش عالی از جمله دانشگاه آزاد اسلامی- آموزشکده های فنی و مهندسی شده و موفق به اخذ مدرک کاردانی می گردند
ب ): فارغ التحصیلان فنی و حرفه ای بعد از گذراندن دوره کاردانی می توانند بدون گذراندن دوره پیش دانشگاهی در کنکور سراسری شرکت نموده و در صورت موفقیت وارد مراکز آموزش عالی شده و موفق به اخذ مدرک کارشناسی شود
نکته خیلی مهم:
دانش آموزانی که تا پایان شهریور ماه موفق به گذراندن کلیه واحد های درسی نشده بودند تنها در صورتیکه در کد رشته هایی پذیرفته شوند که در بهمن ماه پذیرش داشته باشند اجازه ثبت نام خواهند داشت. ( حتی اگر در دی نیز دیپلم بگیرید می توانید داشگاه بروید )

منابع کنکور کاردانی کامپیوتر
منابع کنکور کاردانی کامپیوتر
منابع کنکور کاردانی کامپیوتر

دانستنیهای دانشگاه
آموزشکده های فنی و حرفه ای
آموزشکده های فنی و حرفه ای ، یک واحد آموزش عالی است که با مجوز وزارت علوم ، تحقیقات و فن آوری ، تحت وزارت آموزش و پرورش اداره می شود و مجری دوره های کاردانی می باشد.
دوره های تحصیلی: شامل دوره های روزانه و شبانه می باشد.
مقطع تحصیلی: مقطع تحصیلی در این دوره ، کاردانی می باشد و طول مدت تحصیل برای دوره روزانه ۲ تا ۳ سال و برای دوره شبانه حد اکثر ۵/۳ سال پیش بینی می شود. کلیه مقررات آموزشی مطابق آیین نامه آموزشی سایر دانشگاهها می باشد.
شرایط اختصاصی: دارا بودن گواهینامه پایان دوره تحصیلات متوسطه نظام جدید (دیپلم) در یکی از شاخه های فنی و حرفه ای و کاردانش تا پایان شهریور ماه سال تحصیلی جاری.
مقررات وظیفه عمومی: داوطلبان مرد در طی دوران تحصیل ( روزانه یا شبانه) می توانند به شرط نداشتن غیبت تا قبل از پذیرفته شدن در آزمون و هرگونه ممنوعیت قانونی دیگر ، از معافیت تحصیلی استفاده کنند.
هر داوطلب منحصرا میتواند در یک رشته امتحانی ، متناسب با دیپلم خود شرکت نمایند. ضمن آن که مجاز خواهد بود حد اکثر ۱۵ کد رشته محل تحصیلی را اعم از دوره های روزانه یا شبانه ، مرتبط با همان رشته انتخابی در فرم ثبت نام درج نماید.
نظام آموزش در تمام دانشگاههای کشور مبتنی بر نظام واحدی است. در نظام واحدی، ارزش هر درس با تعداد واحدهای آن درس سنجیده می شود و قبولی یا عدم قبولی دانشجو در یک درس، به همان درس محدود است.
دوره کاردانی بین ۶۸ تا ۷۲ واحد درسی می باشد. هر واحد درس، مقدار یا میزان درسی است که مفاد آن به صورت نظری ۱۶ ساعت، عملی (یا آزمایشگاهی) ۳۴ ساعت، کارگاهی (یا عمیات میدانی) ۵۱ ساعت، کارآموزی و کارورزی (یا کار در عرصه) ۶۸ ساعت، در طول یک نیمسال تحصیلی(یا دوره تابستانی) و طبق برنامه مصوب شورای عالی برنامه ریزی تدریس می شود. در مورد رشته هایی که دارای پروژه هستند مدت اجرای پروژه متناسب با واحد آن، توسط استاد مربوط تعیین می شود.
هر سال تحصیلی مرکب از دو نیمسال تحصیلی و عندالزوم یک دوره تابستانی است و هر نیمسال تحصیلی شامل ۱۶ هفته و هر دوره تابستانی شامل ۶ هفته آموزش است. البته مدت امتحانات پایانی نیمسال با پایان دوره تابستانی جزو مدت آموزش محسوب نمی شود.
تمام دانشگاهها موظفند برنامه های درسی مصوب شورای عالی برنامه ریزی را اجرا نمایند. ترتیب دروس با رعایت پیشنیازها، روش تدریس، و جابه جا کردن ریز مواد و طرح مطالب جدید در یک درس و انتخاب منابع بر عهده دانشگاهها است.
دانشجویانی که در یک نیمسال تحصیلی دو درسی را اخذ کرده باشند که یکی از آنها همنیاز درس دیگر باشد، مجاز نیستند که درس همنیاز را حذف اضطراری کنند.
دانشگاهها می توانند، در صورت لزوم، به تشخیص گروه آموزشی، در هر رشته، در دوره های کاردانی و کارشناسی ناپیوسته تا ۱۰ ساعت به عنوان حل تمرین به ساعات تدریس رشته، در طول دوره بیفزایند.
هر دانشجو می تواند در هر نیمسال تحصیلی حداقل ۱۲ و حداکثر ۲۰ واحد درسی را انتخاب کند.
در آخرین نیمسال تحصیلی، دانشجو از رعایت شرط انتخاب حداقل ۱۲ واحد معاف است.
اگر دانشجویی در یک نیمسال میانگین کل نمراتش حداقل ۱۷ باشد می تواند با نظر دانشگاه در نیمسال بعد حداکثر تا ۲۴ واحد درسی را انتخاب کند.
دروس پیشنیاز:
آن دسته از پذیرفته شدگان آزمون سراسری ورودی دانشگاهها در دوره های کاردانی، کارشناسی و کارشناسی ارشد پیوسته در همه رشته های تحصیلی که نمره خام امتحان آنها، در آزمون ورودی، در یک یا چند درس، به تشخیص شورای آموزشی دانشگاه پذیرنده، از حد نصاب معینی کمتر باشد،‌ موظفند حسب نیاز رشته دروسی را که آن دانشگاه تعیین می کند به عنوان دروس جبرانی یا (پیشنیاز دانگاهی) علاوه بر دروس مندرج در برنامه مصوب بگذرانند.
حداکثر مدت مجاز تحصیل در دوره های کاردانی و کارشناسی ناپیوسته ۳ سال و در دوره های کارشناسی پیوسته ۶ سال است. در صورتی که دانشجو نتواند واحدهای دوره را در حداکثر مدت مجاز تحصیل با موفقیت بگذراند از دانشگاه مربوط اخراج می شود..
جزئیات پذیرش بدون کنکور دانش آموزان در دوره کاردانی
این آئین نامه در دوره های کاردانی شامل رتبه های اول تا سوم نهایی جشنواره های ملی و بین المللی، نفر اول مسابقه ها و جشنواره های معتبر علمی بین المللی، رتبه های اول تا سوم کشور مسابقه های دانش آموزی ” فنی حرفه ای و کشاورزی” و نیز مسابقه های دانش آموزشی “علمی کاربردی هنرستان های کاردانش” برای ورود به آموزشکده های فنی و حرفه ای، دانشگاه جامع علمی کاربردی و موسسات آموزش عالی غیردولتی غیرانتفاعی و رتبه های اول تا سوم مسابقات جهانی مهارت می شود.

مدارک‌ لازم‌ برای‌ ثبت‌ نام‌ از پذیرفته‌شدگان:
۱- اصل ‌‌مدرک ‌‌دیپلم‌ متوسطه ‌‌نظام‌‌ جدید یا گواهی ‌‌موقت ‌‌پایان ‌‌تحصیلات‌ متوسطه‌ نظام‌ جدید در یکی‌ از شاخه‌های‌ کاردانش‌ یا فنی‌ و حرفه‌ای ‌صادره ‌از محل‌ تحصیل‌ مبنی ‌بر گذراندن۹۶ واحد درسی‌ در دوره ‌سه‌ساله‌، کارورزی و کارآموزی حداکثر تاپایان‌ نیمسال اول‌ سال تحصیلی۸۸ – ۱۳۸۷ که به تایید اداره آموزش وپرورش منطقه رسیده باشد .
۲-  اصل‌ مدرک‌ دیپلم‌ متوسطه‌ نظام‌قدیم‌ آموزش‌ متوسطه‌ یا گواهی‌ موقت‌ پایان‌ تحصیلات‌ نظام‌ قدیم‌ ( هنرستان‌ ) مبنی‌ بر گذراندن‌ کلیه‌ دروس‌چهارساله حداکثر تا پایان نیمسال اول‌ سال تحصیلی۸۸ – ۱۳۸۷ و یا ارائه گواهی‌نامه دیپلم دوره چهاره ساله هنرستان.
۳-  اصل‌ شناسنامه‌ و دوبرگ‌ فتوکپی‌ ازتمام‌ صفحات‌ آن .
۴- شش قطعه‌ عکس‌ ۴×۳ تمام‌ رخ‌ تهیه‌ شده‌ درسال‌جاری‌ .
۵-  فیش پستی درخواست تاییدیه تحصیلی دیپلم به موسسه محل قبولی .
۶-  داوطلبان‌ مرد لازم‌ است‌ مدراکی‌ راکه‌ وضعیت‌ نظام‌ وظیفه‌ آنان‌ را با توجه‌ به‌ بند ۳-۲ مندرج‌ در صفحات ۵ و ۶ دفترچه‌ راهنمای‌ آزمون‌ کاردانی‌ نظام‌ جدید آموزشکده های فنی وحرفه ای مشخص‌ کند، ارائه‌ نمایند.

دوره های کاردانی پیوسته بدون آزمون دانشگاه آزاد:
دوره های کاردانی پیوسته بدون آزمون این دانشگاه برای اولین بار از تیر ماه ۸۴ اجرا و دانشگاه اقدام پذیرش دانشجو بر اساس شرط معدل نمود. ضمن آنکه در ماه آذر ۸۴ نیز ثبت نام مجدد انجام گردید.(تا سال ۸۵ ثبت نام این آزمون هر ساله ۲ بار صورت پذیرفته است اما در سال گذشته آزمون ورودی گرفته شد. ثبت نام در این دوره‌ها خاص فارغ التحصیلان کاردانش و فنی حرفه ای می باشد.
تبصره ۱: علاقه مندان به رشته تربیت بدنی می توانند بدون توجه به نوع دیپلم خود در رشته تربیت بدنی ثبت نام کنند.
تبصره ۲- دارندگان مدارک تطبیقی ( که معدل کل دیپلم برای آنان منظور نمیشود) مجاز به ثبت نام در دوره کاردانی پیوسته نمی باشند. البته در همین جا لازم به ذکر است که اینگونه افراد به استناد رای جلسه شورای عالی آموزش و پرورش می توانند نسبت به رفع این مشکل برابر ضوابط اقدام نمایند.
داوطلبان هنگام ثبت نام نبایستی از نظر نظام وظیفه منعی داشته باشد همچنین بر اساس آخرین اعلام وظیفه عمومی در دی ماه ۸۵ داوطلبان متقاضی ورود به دوره های تحصیلی بدون آزمون نمی توانند از معافیت تحصیلی برخوردار شوند. که در این خصوص ممکن است در آینده تغییراتی به وجود آید.
داوطلبان در هنگام ثبت نام حداکثر می توانند ۲ کد رشته محل را از بین رشته محل های موجود متناسب با دیپلم خود انتخاب کنند . ضمن آنکه انتخاب سوم آنها در صورت تمایل داوطلب با انتخاب دانشگاه خواهد بود.
به منظور کمک به داوطلبان در انتخاب رشته محل ها ، در دفترچه راهنما ، جدول راهنمای معدل به صورت تقریبی در نظر گرفته شده است تا داوطلب بتواند با توجه به معدل دوره متوسط خود انتخاب واقع بینانه تری داشته باشد.
پذیرش دانشجو در تمامی آموزشکده های سما در مقطع کاردانی پیوسته مطابق قانون باید بدون کنکور باشد.

دانشگاه جامع علمی- کاربردی:
هدف از دوره های دانشگاه علمی- کاربردی ارتقا دانش افراد و ایجاد مهارتهای لازم برای احراز شغل و حرفه مناسب می باشد.
برای گزینش دانشجو در هر یک از کد رشته های تحصیلی ، امتیاز کل بر اساس عواملی نظیر سنوات اشتغال مرتبط با رشته انتخابی ( مختص داوطلبین متقاضی سهمیه شاغلین) مرتبط بودن نوع دیپلم با رشته انتخابی، بومی بودن، سهمیه ایثار گران ( در صورت داشتن سهمیه) و همچنین معدل تراز شده داوطلبین تعیین می گردد.
در رشته های نیمه متمرکز مانند نوازندگی،عکاسی،خبری،خبرنگاری و…،گزینش نهایی داوطلبان بر اساس امتیاز کل و پس از انجام مصاحبه یا آزمون عملی صورت می گیرد.
آزمون دوره های کارشناسی پیوسته-دانشگاه علمی-کاربردی
پذیرش داوطلبان آزاد یا شاغل برای دوره های کارشناسی پیوسته از بین دارندگان گواهینامه دوره پیش دانشگاهی یا دیپلم نظری نظام قدیم می باشد.
داوطلبان منعی از نظر نظام وظیفه نداشته باشند.
برای داوطلبان شاغل در رشته انتخابی خود علاوه بر احتساب نمره دروس عمومی و ۲ برابر نمره کل آزمون ( مانند داوطلبان آزاد )، آزمون تخصصی نیز برگزار می گردد و با اعمال ضرایب مربوطه اعمال خواهد شد.
زمان ثبت نام آزمون : نیمه دوم دی ماه بوده ضمن آنکه آزمون مربوطه در بهمن ماه برگزار خواهد شد.
از پذیرفته شدگان آزمون مطابق سر فصل های مصوب شهریه اخذ خواهد شد.
سدر سالهای قبل دانشگاه علمی کاربردی بعضی از استانها در رشته کاردانی شامل نرم افزار کامپیوتر، نرم افزار سیستم، معماری، شهرسازی، عمران، فناوری اطلاعات و ارتباطات ICT، بهداشتیار دامپزشکی، سفال و سرامیک، مدیریت بازرگانی، اموراداری ،حسابداری عمومی و حسابداری مالیاتی به پذیرش دانشجو مبادرت ورزید.
همچنین دانشگاه جامع علمی کاربردی در رشته کاردانی شامل نرم افزار کامپیوتر ، فناوری اطلاعات و ارتباطات (IT) ، انتقال آب،امور دامی( تکنولوژی پرورش طیور )، احیا و بهره برداری بیابان، بهداشتیار دامپزشکی،امور اداری،حسابداری مالیاتی،و مدیریت بازرگانی پذیرش دانشجو داشت.

دانشگاه پیام نور و رشته های بدون کنکور پیام نور:
گزینش دانشجو در دانشگاه پیام نور به دو شیوه است ، یکی از طریق آزمون سراسری ، که شرایط آن در دفترچه راهنمای آزمون سراسری درج میشود و دیگری از طریق دوره های فراگیر و با شرط معدل ، در حال حاضر دوره های فراگیر دانشگاه پیام نور در رشته های آمار، الهیات و معارف اسلامی جغرافیای انسانی، حسابداری، روانشناسی عمومی، ریاضی(محض و کاربردی)، زبان و ادبیات فارسی، زیست شناسی و زمین شناسی و … در مقطع کارشناسی دانشجو می پذیرد . دارندگان دیپلم متوسطه نظام قدیم یا مدرک پیش دانشگاهی نظام جدید که طول دوره تحصیلات آنان مجموعا ۱۲ سال باشد می توانند در یکی از رشته های دانشگاه پیام نور (دوره های فراگیر کارشناسی) ثبت نام کنند.
دانشپذیر باید تعداد واحدهایی را که دانشگاه فوق برای هر رشته معین نموده مطالعه کرده و در زمان تعیین شده در آزمون شرکت کند ، میانگین نمرات دانشپذیر باید حداقل ۱۲ باشد و در هیچ درسی نمره کمتر ۱۰ کسب نکند.

دوره های فراگیر پیام نور در مقطع کارشناسی
یکی دیگر از زمینه های ادامه تحصیل دانش آموزان دیپلمه ی فنی و حرفه ای و کاردانش، شرکت در دوره های فراگیر پیام نور می باشد. بر این اساس کلیه دانش آموزان فوق الذکر که موفق به اخذ دیپلم خود شده اند ، مجاز هستند در یکی از ۳ دوره این دانشگاه ثبت نام و شرکت نمایند که در ذیل به توضیح هر یک از این ۳ دوره خواهیم پرداخت.
الف) دوره های فراگیر نیمه حضوری چند بخشی
ب) دوره های فراگیر غیر حضوری چندبخشی(آزمون محور و رادیو تلوزیونی)
ج) دوره های فراگیر غیر حضوری چند بخشی آزمون الکترونیکی ( مجازی)
ذکر این نکته در همین جا ضروری به نظر می رسد که یکی دیگر از دوره های این دانشگاه دوره های نیمه حضوری عادی می باشد که چون دانش آموزان فنی و حرفه ای و کاردانش مجاز به انتخاب رشته های مربوط به این دوره نیستند از معرفی آن ها صرف نظر شده است.
کلیات:
– زمان ثبت نام این دوره ها در دهه ی دوم اسفندماه تعیین گردید.
– زمان برگزاری آزمون تبدیل وضعیت از دانشپذیری به دانشجویی در شهریور اعلام گردید.
توضیح این که با توجه به ماهیت دوره های فراگیر دانشگاه پیام نور کلیه داوطلبین واجد شرایط ثبت نام در این دوره ها ملزم هستند که تعداد مشخصی واحد های درسی دانشگاهی(عمومی-اختصاصی) را متناسب با رشته ی دلخواه خود در اولین نیمسال ثبت نامی انتخاب و با موفقیت بگذرانند که به این نیمسال، نیمسال دانشپذیری گفته می شود. به عبارت دیگر دوره دانشجویی پس از پشت سر گذراندن دوره دانش پذیری امکان پذیر خواهد بود.
– اخذ حداقل نمره قبولی ۱۰ در هر یک از دروس عمومی و اختصاصی و همچنین کسب حداقل میانگین نمره ۱۲ در کلیه دروس برای تغییر وضعیت از دانش پذیری به دانشجویی ضروری می باشد.
در صورتی که در یک یا دو درس نمره داوطلب کمتر از ۱۰ باشد می تواند به صورت مشروط در مقطع کارشناسی ثبت نام کند لیکن داوطلب مکلف است حداکثر تا پایان نیمسال دوم تحصیلی درس یا دروس مربوط را با موفقیت بگذرانند و در غیر این صورت از ادامه تحصیل محروم است.
– در نیمسال دانشپذیری معافیت تحصیلی به دانش پذیران ذکور این دانشگاه تعلق نمی گیرد.
– هزینه تحصیل در نیمسال دانشپذیری و دوران دانشجوئی منطبق با سر فصل های مصوب اخذ خواهد شد.
– فهرست منابع و دروس عمومی و اختصاصی هر رشته در دفتر چه ثبت نام درج شده است.
رشته ها و گرایش های مورد تقاضای داوطلبان که در سال ۸۵ معرفی شدند عبارتنداز : ادیان و عرفان اسلامی- تاریخ فرهنگ و تمدن ملل اسلامی – علوم قرآن و حدیث- فلسفه و کلام اسلامی – فقه و مبانی حقوق اسلامی- روانشناسی عمومی –آموزش و پرورش پیش دبستانی و دبستانی – مشاوره و راهنمایی – مدیریت و برنامه ریزی آموزشی – علوم اقتصادی ( اقتصاد نظری) – مدیریت جهانگردی- مدیریت صنعتی- مدیریت دولتی –
مدیریت بازرگانی- حسابداری- زبان وادبیات فارسی – مهندسی کامپیوتر ( نرم افزار)- مهندسی فناوری اطلاعات – علوم کامپیوتر – مهندسی ماشین های کشاورزی و مکانیزاسیون- مهندسی کشاورزی(علوم دامی) – مهندسی منابع طبیعی( محیط زیست) مهندسی آب و خاک- مهندسی و مدیریت و آبادانی روستاها- مهندسی علوم کشاورزی- مهندسی اقتصاد کشاورزی – مهندسی صنایع- مهندس مدیریت پروژه.
هریک از استان های کشور ، بسته به امکانات موجودشان تعدادی از رشته های فوق را دارا می باشد.
دوره های فراگیر غیر حضوری چند بخشی (آزمون محور و رادیو تلوزیونی(
دوره های فوق از ویژگیهای نظام آموزشی با از راه دور است که دانشجو، نیازی به سر کلاس ندارد.
در این نظام آموزشی داوطلب دارای شرایط ثبت نام می تواند صرفا یکی از رشته های تحصیلی در یکی از بخش های اموزشی را انتخاب نماید. همچنین می تواند در هر کجای کشور داوطلب یک رشته تحصیلی باشد و بومی بودن داوطلب شرط نیست. این افراد با انتخاب یکی از دانشگاهای جامع استانی ( استان مورد نظر داوطلب) در هنگام ثبت نام در زمان مقرر جهت شرکت در آزمون دانش پذیری اقدام خواهند نمود.
رشته های تحصیل مربوط به این دوره عبارتتند از : ادیان و عرفان اسلامی- علوم قرآن و حدیث – فلسفه و کلام اسلامی – فقه و مبانی حقوق اسلامی- روانشناسی عمومی – آموزش پیش دبستانی و دبستانی- مشاوره و راهنمایی – مدیریت و برنامه ریزی آموزش – علوم اقتصادی گرایش اقتصاد نظری- مدیریت جهانگردی- مدیریت صنعتی- مدیریت دولتی- مدیریت بازرگانی – حسابداری- زبان وادبیات فارسی- مهندسی مدیریت و آبادانی روستاها – مهندسی کشاورزی گرایش اقتصاد کشاورزی .
لازم به ذکر است اکثر رشته ها ی فوق در نیمسال دانشپذیری ، طبق برنامه تنظیمی به صورت رادیو تلوزیونی و از طریق شبکه آموزش پشتیبانی می گردد. ضمن آنکه توصیه موکد دانشگاه به داوطلبان، استفاده از برنامه های آموزشی تلوزیونی ( منطبق با رشته انتخابی)، پس از قبولی در دوره ی دانشپذیری می باشد.
دروس دانشپذیری شامل دروس عمومی و اختصاصی منطبق با منابع از پیش تعیین شده می باشد.(در دفترچه ی ثبت نام ذکر شده است) .
دوره های فراگیر غیر حضوری چند بخشی آموزش الکترونیکی(مجازی)
آموزش الکترونیکی و اینترنتی که اصطلاحا آموزش مجازی نامیده می شود شیوه ای از ارائه ی آموزش دانشگاهی است که با الگو برداری از تجارت نوین جهانی آموزش از راه دور با استفاده از جدید ترین ابزارهای چند رسانه ای سازمان دهی شده است.در این شیوه آموزشی کلیه آموزش های لازم از طریق لوح های فشرده و مواد آموزشی چند رسانه ای و با استفاده از اینترنت و به صورت تحت وب ارائه می شود.
رشته های تحصیلی موجود در این دوره عبارتند از علوم کامپیوتر – مهندسی فناوری اطلاعات و مهندسی کامپیوتر با گرایش نرم افزار که دانش پذیر می تواند در هر کجای کشور داوطلب یک رشته ی تحصیلی باشد و بومی بودن داوطلب شرط نیست. و لذا دانشپذیر باید یکی از دانشگاههای جامع استانی را ( مطابق جدول دانشگاها در دفتر چه ثبت نام) جهت شرکت در آزمون دوره دانش پذیری که در شهریورماه برگزار می شود انتخاب نماید.
در صورتی که دانش پذیر در آزمون موفق شد دانشجوی دانشگاه پیام نور استان محل سکونت خود می باشد . ولی برای شرکت در امتحانات پایان هر درس دانشگاهی در دوران دانشجویی به یکی از ۳ حوزه انتخابی از بین مراکز و واحد های انتخابی خود که قبلا هنگام ثبت نام در فرم تقاضانامه ی ثبت نام انتخاب نموده است ، معرفی و امتحانات مربوطه برگزار خواهد شد.
فهرست منابع و دروس عمومی و اختصاصی شرکت کنندگان در آزمون دوره دانش پذیری در دفترچه ی ثبت نامی این دانشگاه موجود می باشد.

ورود به دانشگاه از طریق کنکور سراسری:
یکی دیگر از راههای ادامه تحصیل فارغ التحصیلان هنرستان فنی و حرفه ای و کاردانش از طریق شرکت در کنکور سراسری دانشگاهها و موسسات آموزش عالی می باشد. این قبیل افراد باید برای نیل به این هدف دارای مدرک پیش دانشگاهی باشند . به عبات دیگر توانسته باشند کلیه واحد های مربوط به دوره پیش دانشگاهی (۲۴ واحد درسی) را با موفقیت پشت سر گذاشته باشد. تحقق این مسئله به ۲ طریق زیر امکان پذیر خواهد بود.

از طریق ادامه تحصیل به صورت داوطلب آزاد:
این روش از طریق ثبت نام در زمان مقرر در مراکز پیش دانشگاهی بزرگسالان و اخذ ۱۲ واحد درسی مربوط به پیش دانشگاهی در هر رشته دلخواه اعم از ریاضی و فیزیک،علوم تجربی،انسانی و یا هنر در هر ترم از یکسال تحصیلی به شیوه داوطلب آزاد صورت می پذیرد. بدیهی است ثبت نام به شیوه داوطلبان آزاد منجر به معافیت تحصیلی نخواهد شد و داوطلبان پسری که به این روش عمل می کنند بایستی حتما از راهنمایی مشاوران بهره ببرند.
از طریق حضور در امتحان تغییر رشته:
کلیه فارغ التحصیلان فنی و حرفه ای و کاردانش و حتی دانش آموزان متقاضی ورود به رشته غیر متناظر با دیپلم خود با هدف استفاده از معافیت تحصیلی و حضور در کلاسهای درسی دوره پیش دانشگاهی می توانند در آخرین سال یا ترم تحصیلی خود در دبیرستان در فرصت مقتضی در یکی از دبیرستانهای بزرگسالان ناحیه یا منطقه تحصیلی خود که از طرف اداره آموزش و پرورش ناحیه یا منطقه تعیین می گردد ثبت نام و برابر جدول امتحانات تغییر رشته (که نزد مشاوران می باشد ) در امتحان دروس مربوطه شرکت نمایند. بدیهی است در صورت کسب حد نصاب نمره لازم در هر درس ) که در بعضی دروس رشته هنر ۱۲ می باشد.) این قبیل افراد می توانند در ترم آتی با رعایت ظوابط و مقررات متقاضی ورود به مراکز پیش دانشگاهی روزانه یا بزرگسالان شوند.
تذکر الف): نمرات تغییر رشته هر درس قابل ذخیره برای ترم بعدی نیز می باشد.
تذکر ب) : در صورتی که متقاضی امتحانات تغییر رشته بعضی یا تمامی دروس مربوط به تغییر رشته را در دوره متوسطه گذرانده و حد نصاب قبولی لازم را کسب نموده باشد از شرکت در امتحان تغییر رشته آن درس یا دروس معاف می باشد.
مقاطع بالاتر تحصیلی
دوره های کاردانی به کارشناسی ناپیوسته
ثبت نام ورود به دوره کارشناسی ناپیوسته از دوره های کاردانی ( فوق دیپلم) پیوسته و ناپیوسته هر ساله در اردیبهشت ماه برگزار می گردد.
دانشجویان سال آخر مقطع کاردانی که حداکثر تا تاریخ سی ام بهمن ماه هر سال فارغ التحصیل می گردند مجاز به ثبت نام می باشند.
آزمون کارشناسی نا پیوسته در دو سطح رشته های گروه پزشکی و گروه غیر پزشکی برای دوره های روزانه یا شبانه دارای پذیرش می باشد.
رشته های گروه غیر پزشکی شامل رشته های مربوط به گروه فنی و مهندسی – کشاورزی- گروه هنر – گروه علوم انسانی – و رشته های علوم آزمایشگاهی ، دامپزشکی و رشته آمار می باشد.
هزینه مربوط به دوره شبانه و موسسات آموزش عالی غیر انتفاعی و غیر دولتی این آزمون مطابق سر فصل های مصوب دریافت می گردد.
دارندگان مدرک کاردانی پیوسته نظام جدید آموزش متوسطه ، مجاز به شرکت در آزمون پذیرش دانشجو از دوره کاردانی به کارشناسی ناپیوسته رشته های تحصیلی گروه آموزش پزشکی نمی باشند.
لازم به تذکر است تناسب و تجانس رشته انتخابی با رشته فارغ التحصیلی ضروری است.
روشن بودن وضعیت نظام وظیفه برای داوطلبان مرد ، وفق ضوابط و مقررات الزامی است.

نکته مهم:
ادامه تحصیل دارندگان مدرک کاردانی ( اعم از فنی و حرفه ای یا کاردانش) از طریق کنکور سراسری دانشگاهها و موسسات آموزش عالی ، بدون داشتن گواهینامه پیش دانشگاهی بلا مانع است.
جزئیات پذیرش بدون کنکور در دوره کارشناسی پیوسته و ناپیوسته
همچنین دانشجویان رتبه اول دوره کاردانی در بین دانشجویان هم رشته و هم ورودی دانشگاه محل تحصیل که ظرف مدت ۴ نیم سال دانش آموخته شوند و دارای میانگین کل حداقل ۱۸ باشند نیز می توانند بدون آزمون وارد دوره کارشناسی ناپیوسته شوند. بر اساس آئین نامه جدید رتبه های اول تا سوم کشور مسابقه های دانشجویی آموزشکده های فنی و حرفه ای برای ورود به دوره کارشناسی ناپیوسته در آموزشکده های فنی و حرفه ای، دانشگاه علمی کاربردی و موسسه های آموزش عالی غیردولتی غیرانتفاعی نیز شامل برگزیدگان علمی برای ادامه تحصیل در دوره کارشناسی می شوند.

سوال و جواب برای آشنایی بیشتر:
۱-  آیا دانشگاههای علمی – کاربردی هزینه بردارند؟
بله تمامی دانشگاهها به غیر از روزانه هزینه بردار هستند .
۲- دانشگاه جامع علمی – کاربردی وابسته به کدام موسسه است و آیا مدرک آن معتبر می باشد؟
این دانشگاه وابسته به وزارت علوم ، تحقیقات وفناوری است و مدرک فارغ التحصیلان این دانشگاه نیز کاملاً معتبر است .
۳- منظور از پیوسته و نا پیوسته چیست ؟
منظور از پیوسته در یک مقطع یا دوره ی تحصیلی آن است که تا دادن آن مدرک آزمونی یا کنکور دیگری در کار نخواهد بود . مثلا کارشناسی ارشد پیوسته به این معناست که پس از قبولی فرد درکنکور سراسری تاگرفتن کارشناسی یاگرفتن کارشناسی ارشد (فوق لیسانس) این رشته هایی که لفظ پیوسته با آنها همراه است کنکور دیگری ندارند . مثلا معماری به صورت کارشناسی ارشد پیوسته است این بدان معناست که تا گرفتن فوق لیسانس می توان بدون وقفه ادامه تحصیل داد و کنکوری برای ورود به کارشناسی ارشد، برای دانشجویان معماری(کارشناسی ارشد پیوسته معماری) وجود نخواهد داشت. اما در مورد کاردانی در دانشگاه چیزی به نام کاردانی پیوسته وجود ندارد، بلکه کاردانی پیوسته برای دانشکده های فنی و حرفه ای است .
۴-  کاردانی یا کارشناسی یعنی چه ؟
مقاطع تحصیلی عبارتند از:
الف) کاردانی (فوق دیپلم)
ب) کارشناسی (لیسانس)
ج) کارشناسی ارشد پیوسته (فوق لیسانس)
د) دکترای حرفه ای PH.D
۵- آیا کسانی که مدرک کاردانی خود را ازآموزشکده فنی حرفه ای گرفته اند،می توانند در دوره های کاردانی به کارشناسی دانشگاه پیام نور (دوره های فراگیر) ودانشگاه جامع علمی – کاربردی ادامه تحصیل دهند ؟
طبق ضوابط مندرج در دفترچه راهنمای پذیرش دانشپذیر دوره های فراگیر دانشگاه پیام نور، دارندگان مدارک دوره های ضمن خدمت، فنی و حرفه ای، کاردانش و دارندگان گواهینامه معادل کاردانی و سایر موارد مشابه نمی توانند در دوره های فراگیر دانشگاه پیام نور به عنوان دانشپذیر ثبت نام کنند .
طبق ضوابط مندرج در دفترچه راهنمای آزمون دانشگاه جامع علمی – کاربردی دارندگان مدرک فوق دیپلم یا کاردانی موردتأییدوزارت علوم،تحقیقات و فناوری ویا شورای انقلاب فرهنگی می توانند در آزمون کاردانی به کارشناسی ناپیوسته دانشگاه جامع علمی-کاربردی ثبت نام کرده و شرکت نمایند و بر حسب ضوابط نسبت به انتخاب رشته مبادرت کنند.
۶- لطفا در مورد اعتبار مدرک فارغ التحصیل دانشکده های دولتی، آزاد، پیام نور، علمی – کاربردی و دانشگاه مجازی توضیح دهید ؟
مدرک فارغ التحصیلان دانشگاه های دولتی، پیام نور، علمی – کاربردی و دانشگاه مجازی مورد تأیید وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و معتبر است. مدرک فارغ التحصیلان دانشگاه آزاد اسلامی نیز معتبر است، اما این دانشگاه مستقل کار می کند و تحت نظارت وزارت علوم، تحقیقات و فناوری نیست. در نهایت مدرک فارغ التحصیل هر دانشگاه با نام و نشان دانشگاهی که در آن تحصیل نموده اند، ارائه می گردد
۷- فرق رشته های متمرکز و نیمه متمرکز چیست ؟
رشته هایی که پذیرش دانشجو درآنها نیاز به مصاحبه، معاینه و آزمون عملی و علمی دارد، رشته های نیمه متمرکز نامیده می شود و رشته هایی که پذیرش دانشجو در آن بدون طی مراحل فوق و فقط بر اساس نمرات آزمون سراسری صورت می گیرد رشته های متمرکز هستند. برخی رشته‌های نیمه‌متمرکز: هنرهای تجسمی(نقاشی)، گرافیک و تربیت بدنی
۸-  فرق نمره ی کل و رتبه چیست ؟
نمره ی کل داوطلب بر اساس نمره ی کل حاصل از نمره ی کل آزمون عمومی به علاوه سه برابر نمره ی کل آزمون اختصاصی ( با توجه به ضرایب ) تقسیم بر مجموع کل ضرایب محاسبه می شود و رتبه ی داوطلب بر اساس نمره ی کل آزمون و سهمیه ی ثبت نامی تعیین می شود
۹-  سهمیه ی مناطق بر چه اساسی تعیین می شود ؟
سهمیه مناطق برای داوطلبان نظام قدیم بر اساس شهرستان محل تحصیل سه سال آخر دوره متوسطه یا هنرستان و برای فارغ التحصیلان و دانش آموزان دوره ی پیش دانشگاهی نظام جدید بر اساس بخش محل اخذ مدرک تحصیلی دوره ی پیش دانشگاهی و دو سال آخر دبیرستان یا هنرستان تعیین می گردد.
۱۰- مدرک کدام دانشگاه معتبر است ؟
از لحاظ قانون استخدامی هیچ فرقی بین مدارک وجود ندارد.
۱۱-  آیا با مدارک کارشناسی پیام نور می توان در کارشناسی ارشد سراسری شرکت کرد ؟
بله
۱۲- آدرس سایت سنجش چیست ؟
www.sanjesh.org
۱۳-  آدرس سایت آزمون دانشگاه آزاد چیست؟
www.azmoon.org
۱۴- لطفا در مورد اعتبار مدرک فارغ التحصیل دانشکده های دولتی، آزاد، پیام نور، علمی – کاربردی و دانشگاه مجازی توضیح دهید ؟
مدرک فارغ التحصیلان دانشگاه های دولتی، پیام نور، علمی – کاربردی و دانشگاه مجازی مورد تأیید وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و معتبر است. مدرک فارغ التحصیلان دانشگاه آزاد اسلامی نیز معتبر است، اما این دانشگاه مستقل کار می کند و تحت نظارت وزارت علوم، تحقیقات و فناوری نیست. در نهایت مدرک فارغ التحصیل هر دانشگاه با نام و نشان دانشگاهی که در آن تحصیل نموده اند، ارائه می گردد.
۱۵-  آیا کسانی که مدرک کاردانی خود را ازآموزشکده فنی حرفه ای گرفته اند،می توانند در دوره های کاردانی به کارشناسی دانشگاه پیام نور (دوره های فراگیر) ودانشگاه جامع علمی – کاربردی ادامه تحصیل دهند ؟
طبق ضوابط مندرج در دفترچه راهنمای پذیرش دانشپذیر دوره های فراگیر دانشگاه پیام نور، دارندگان مدارک دوره های ضمن خدمت، فنی و حرفه ای، کاردانش و دارندگان گواهینامه معادل کاردانی و سایر موارد مشابه نمی توانند در دوره های فراگیر دانشگاه پیام نور به عنوان دانشپذیر ثبت نام کنند .
طبق ضوابط مندرج در دفترچه راهنمای آزمون دانشگاه جامع علمی – کاربردی دارندگان مدک فوق دیپلم یا کاردانی موردتأییدوزارت علوم،تحقیقات و فناوری ویا شورای انقلاب فرهنگی می توانند در آزمون کاردانی به کارشناسی ناپیوسته دانشگاه جامع علمی-کاربردی ثبت نام کرده و شرکت نمایند و بر حسب ضوابط نسبت به انتخاب رشته مبادرت کنند
۱۶-  آیا در آزمون کاردانی فنی و حرفه ای رشته انتخابی باید متناسب با رشته تحصیلی مان باشد یا در هر رشته ای که بخواهیم می توانیم ثبت نام و آزمون بدهیم؟
در آزمون کاردانی دوره فنی و حرفه ای رشته انتخابی باید متناسب با رشته تحصیلی باشد و نمی توانید در رشته های دیگر آزمون دهید.
۱۷- آیا فارغ التحصیلان دانشکده های فنی و حرفه ای می توانند در آزمون دانشگاه جامع علمی- کاربردی شرکت کنند؟
بله . می توانید در آزمون دانشگاه جامع علمی – کاربردی شرکت کنید.
۱۸- دفترچه کاردانی پیوسته آموزشکده های فنی و حرفه ای چه موقع توزیع می شود؟
مشخصات برگزاری آزمون های ورودی مراکز آموزشی دوره‌های کاردانی پیوسته کامپیوتر:
الف) دانشگاه آزاد اسلامی: زمان توزیع دفترچه ها: تیر ماه – زمان آزمون: شهریورماه
ب) دانشگاه جامع علمی-کاربردی بصورت ترمی: زمان توزیع دفترچه ها: مهرماه – زمان آزمون: دی ماه
ج) دانشگاه جامع علمی-کاربردی بصورت پودمانی: پذیرش دانشجو در شهریورماه و بهمن ماه بصورت فراگیر انجام می گردد.
د) آموزشکده های فنی و حرفه ای: زمان توزیع دفترچه ها : اردیبهشت ماه – زمان آزمون: مرداد ماه
۱۹-  آیا کسانی که در هنرستان تحصیل می کنند، فقط مجاز به شرکت در آزمونهای کاردانی هستند؟
– کسانی که در هنرستان تحصیل می کنند تنها می توانند در آزمون کاردانی پیوسته شرکت کنند. این دسته از داوطلبان چنانچه مایل باشند می توانند در آزمونهای سراسری شرکت نمایند اما باید دوره پیش دانشگاهی را بگذرانند.
۲۰- تکمیل ظرفیت چیست؟
با توجه به اینکه برخی از هنرجویان رشته های فنی نتوانسته اند تا پایان شهریور دیپلم خود را کسب نمایند ولی در دانشگاه قبول شده اند جایگاه اینان خالی می باشد و در آذرماه از طریق سازمان سنجش از تمام کسانی که در آزمون ورودی سال ذکر شده شرکت کرده اند دعوت می‌شود بار دیگر ثبت نام کرده و بر اساس تراز قبلی در صورت کسب نتیجه قبول خواهند شد.
۲۱-  تراز چیست و چه تفاوتی با نمره خام دارد؟
تراز نمره ای است که داوطلب با توجه به درصد هایی ( نمره خام ) که کسب کرده در مقابل دیگر داوطلبان سنجیده می‌شود. مثلا هنرجویی دو درس را ۱۰ درصد نمره خام گرفته است. در درس الف داوطلبان دیگر اکثرا نمرات خام خوبی کسب کرده اند ولی در درس ب بهترین نمره ۲۰ درصد است. با توجه به این مسئله هنرجو در درس الف تراز پائینی دارد ولی در درس ب تراز خیلی خوبی خواهد داشت.
۲۲- بالاترین تراز و پائین ترین تراز چه اعدادی می توانند باشند؟
بالاترین تراز بسته به آزمون ۹۰۰۰ یا ۱۰۰۰۰ می باشد و اگر کسی نمره خام ۰ درصد داشته باشد تراز او حدود ۳۵۰۰ است و اگر کسی تمام تستها را غلط بزند نمره خام منهای ۳۳ درصد داشته و تراز نزدیک ۲۰۰۰ است

 

بازدید: ۴۱۰۲