کمپین تبلیغاتی در شبکه‌های اجتماعی ، تبلیغات سوشال

کمپین تبلیغاتی در شبکه‌های اجتماعی

تبلیغات انواع و اقسام گوناگونی داره؛ و شبکه‌های اجتماعی یکی از مهم‌ترین ابزار تبلیغاتی به‌حساب میاد. امروزه بازار کمپین تبلیغاتی در شبکه‌های اجتماعی داغ داغه. سایت‌های متفاوتی از دیجیتال مارکتینگ فعال هستن که میشه تبلیغات مؤثری رو، تو شبکه‌های اجتماعی انجام داد. بااین کار آوازه‌ی محصول و خدمت شما از مرزها عبور کرده و به‌صورت جهانی در میاد.

کمپین تبلیغاتی در شبکه‌های اجتماعی
کمپین تبلیغاتی در شبکه‌های اجتماعی

 سایت‌های دیجیتال مارکتینگ راهکارهایی مثل استفاده از کانال‌ها، بازاریابی‌ها تو شبکه‌های اجتماعی و صفحاتی که مربوط به کسب‌وکار شما هستن، رو تعریف می‌کنن ( اینستاگرام، تلگرام و..) رو پیش رو دارن.

مزیت‌های کمپین تبلیغاتی در شبکه‌های اجتماعی چیه؟

 استراتژی کمپین تبلیغاتی در شبکه‌های اجتماعی به‌این‌علت کاربردی و فراگیر شده؛ چون‌که تبلیغات سنتی نمی‌تونستن معرفی کامل و به‌موقعی از کسب‌وکارها رو داشته باشن و معمولاً بیشتر کسب‌وکارها ناشناخته و منزوی می‌موندن. استراتژی بازاریابی پیشرفته ( دیجیتال مارکتینگ) یکی از گونه‌های تبلیغات موفقه و برای اینکه استراتژی اصولی و مناسب رو طراحی کنین باید به مواردی توجه داشته باشین.

برای شروع این سؤالات رو از خودتون بپرسین؛

  • چه کانال‌های اجتماعی رو باید انتخاب کنم که بیشترین بازده رو داشته باشن؟
  • آیا شناخت خوبی از بازار هدف‌دارم؟
  • ·        علت انتخاب شبکه‌های اجتماعی به‌عنوان مسیر تبلیغات چیه؟
  • ·        مقدار زمانی که می‌تونم برای مدیریت این‌گونه شبکه هابزارم چقدره؟
کمپین تبلیغاتی در شبکه‌های اجتماعی
کمپین تبلیغاتی در شبکه‌های اجتماعی

تبلیغات چند نوعند؟

 کمپین تبلیغاتی در شبکه‌های اجتماعی به دو صورت انجام میشه؛ تبلیغاتی که به‌صورت گسترده هستن و تبلیغات گزینشی.

تبلیغات گسترده

 این نوع تبلیغات طیف وسیعی از افراد رو در بر می‌گیره. هر کدوم از کاربران به ۵۰ الی ۱٠٠ کانال وصل هستن؛ وقتی شما به این افراد متصل بشید مسلماً محتوای تبلیغات شما به‌طور همزمان تو صدها کانال پخش و به وسیله‌ی هزاران نفر دیده میشه. این کانال‌ها، ممکنه از هر نوع موضوعاتی برخوردار باشن؛ مثل کانال‌های هنری، آموزشی، سرگرمی‌ها، تکنولوژی، سلامتی و غیره.

تبلیغات گزینشی

 این تبلیغات به این صورته که شما لیستی از انواع زیاد کانال‌ها رو بررسی  و کانال‌هایی که برای تبلیغات در نظر دارین رو انتخاب می‌کنین. از مزایای این‌گونه تبلیغات آینه که شما دقیقاً کانال‌های بازار هدف ( مخاطبین و مشتری‌ها) رو انتخاب می‌کنین و مستقیماً با اونا وارد تعامل می‌شین. یکی از معایب تبلیغات گزینشی زمان‌بر بودن و قیمت بالای اون در مقایسه با تبلیغات گسترده است.

تبلیغات گزینشی
تبلیغات گزینشی

تبلیغات در اینستاگرام

کمپین تبلیغاتی در شبکه‌های اجتماعی به این روش انجام میشه که درازای انجام کلیک‌هایی که روی تبلیغات شما انجام میشه باید هزینه  پرداخت بشه. وقتی هم که کلیکی صورت نگیره  هزینه براتون در برنداره. بهترین راهبرد اینه که، از اعداد پایین‌تری تبلیغات خودتون رو شروع کنین؛ مثلاً روزی ۱۰ الی ۲۰ دلار. کسانی که تبلیغات خدمت و محصول رو با ارقام ثابت و از پیش تعیین‌شده شروع می‌کنن مسلماً به‌صرفه کارنکرده‌اند و این اشتباه رایج تو بازارهای تبلیغاتی زیاد به چشم می‌خوره.

 تبلیغات اینستاگرام هم به‌صورت تصویری و هم ویدئویی نمایش داده می‌شه و مخاطب با کلیک روی این پست‌های تبلیغاتی، هم می‌تونه اپلیکیشن رو نصب کنه و هم اینکه به وب‌سایتی ورود پیدا کنه. با این آدرس به اینستاگرام در دسترسِ

instagram.Com

تبلیغات در اینستاگرام
تبلیغات در اینستاگرام

تبلیغ در فیس‌بوک:

فضای وب، چندین شبکه‌ی اجتماعی داره که فیس‌بوک مهم‌ترین‌شونه؛ به این دلیل که، کاربرانی که توی فیس‌بوک فعال هستن قبل از ثبت‌نام اطلاعات شخصی خودشون رو باید ارائه کنن و سپس این شبکه می‌تونه به بانک اطلاعاتی مهم و بزرگی از افراد جامعه دسترسی داشته باشه.

مدیران و مبلغان کسب‌وکار به‌راحتی می‌تونن  از این منبع و بانک اطلاعاتی، اشخاص و مخاطببن هدف رو تعیین کنن.

 روزانه تعداد زیادی کاربر وارد این شبکه می شن. فیس‌بوک محیط بسیار مناسبیه تا مدیران هوشمند بتونن برای تبلیغات، اونو درنظر بگیرند. البته باید یادآوری کنیم که راه اندازه یک کمپین تبلیغاتی در شبکه‌های اجتماعی همیشه موفقیت صد درصدی نداره و نمیشه دستورالعمل خاص و معلومی رو برای تبلیغات‌های گوناگون در نظر گرفت.

تبلیغ در فیس بوک
تبلیغ در فیس بوک

برای تبلیغ محصولات و خدماتتون شما به یک کمپین تبلیغاتی در شبکه های اجتماعی احتیاج دارین؛ پس باید به فیس‌بوک مراجعه کرده و برای تعدادی تبلیغ که مدنظر و مورد نیاز تون هست، واحد تبلیغاتی گوناگونی را در نظر می‌گیرین. این موضوع را با یک مثال بیشتر توضیح می‌دیم؛

 شرکتی تولیدکننده‌ی ابزار و آلات کشاورزیه، این شرکت در نظر داره که ابزار جدیدی رو به مخاطبین معرفی کنه قبل از شروع تبلیغ، کمپینی رو در نظر می‌گیره وتو بخش‌های مختلف این کمپین یکی از ویژگی‌های محصول رو تبلیغ می‌کنه، تا مخاطبین آشنایی بیشتری با این محصول پیدا کنن.

یه بخش در مورد دوام و ضدزنگ بودن این ابزار صحبت می‌کنه، بخش دیگه نوع و کارایی محصول رو عنوان می‌کنه و بخشی هم در مورد قیمت و چگونگی اون، محتوایی رو ارائه می‌کنه. یکی از مزایای این نوع تبلیغ اینه که، صاحبان کالا وخدمت، می‌تونن متوجه بهشن که کدوم بخش موردتوجه مخاطبین قرارگرفته و به‌راحتی می‌تونن فیدبک‌های (بازخورد) بازار هدف رو دریافت کنن.

 به کمک این نتایجی که به‌دست میاد قادرن، مدیریت درستی روی تبلیغات منصور داشته و کمپین تبلیغاتی در شبکه‌های اجتماعی رو به بهترین نحو تنظیم کنن. نحوه‌ی نمایش تبلیغات تو فیس‌بوک به این صورته که، مخاطب با کلیک روی پستی که شامل متن و تصویره، به وب‌سایت یا به صفحه‌ی دیگه و یا مجدد به همون پست انتقال داده میشه.

یا اینکه مخاطب به‌محض کلیک تبلیغ، به یه فرم انتقال داده میشه و اطلاعاتی مثل شماره تلفن و نشانی الکترونیکی اون در اختیار گرفته میشه؛ که این اطلاعات برای ایجاد و بعد کامل کردن بانک اطلاعاتی برای ایمیل این افراد استفاده می‌شه.

 با این آدرس فیس‌بوک در دسترسه fasebook.com

تبلیغ در شبکه‌ی لینکدین

برای تبلیغ خاص و ویژه خودتون دنبال به شبکه‌ی اجتماعی حرفه‌ای می گردین؟ بهتره لینکدین رو انتخاب کنین چون این شبکه به اطلاعات شغلی و تخصصی حرفه‌ای افراد دسترسی داره.

شما تولیدکننده‌ی لوازم‌آرایشی و بهداشتی هستین؛ تبلیغات شما برای اون دسته از افرادی به نمایش در میاد که ازنظر شغلی باهم اشتراکات و شباهت‌هایی دارین. این شبکه بهترین مخاطب رو برای شما انتخاب می کنه. با پیشرفته لحظه‌ای علم، سایت‌هایی که زمانی توکار شغل یابی، نقش به سزایی داشتن  کمرنگ می شن و جاشون رو به شبکه لینک دین میدن.

تبلیغ در لینکدین
تبلیغ در شبکه‌ی لینکدین

  افرادی که فعالیت و کسب‌وکاری رودارن، به‌صورت معمول مشخصاتی که حرفه و شغلشون رو تعریف می‌کنه (پروفایل) رو آپدیت (به‌روزرسانی) می کنن؛ این هم کمک بزرگی می‌کنه افراد و مخاطبین ویژه‌ای برای کمپین تبلیغاتی در شبکه‌های اجتماعی شما انتخاب بشن.

 با به‌کارگیری این شبکه قادر هستین که پیام‌های تبلیغاتی خودتون رو به مخاطبینی که به‌عنوان هدف انتخاب‌شدن، به‌صورت پیام داخلی براشون ارسال کنین. انجام تبلیغات تو شبکه ی لینکدین، باعث می‌شه جذب نیروهای متخصص تو هر شغلی مؤثر واقع بشه. تبلیغاتی که تو لینکدین انجام می‌شه با تصاویر و متن‌ها همراه هستن.

 با این آدرس لینکدین تو دسترسه؛ Linkedin.Com

تبلیغ در توییتر

 توییتر یکی دیگه از کمپین تبلیغاتی در شبکه‌های اجتماعی به شمار میاد و انجام تبلیغ تو اون، تقریباً شبیه تبلیغ تو فیس‌بوکه. انتخاب کردن مخاطبین شبکه دست شما رو برای تعیین و دسترسی به بازار هدف باز می‌زاره؛ به این صورت که مخاطبین هدف رو بر اساس سن، جنس علاقه‌مندی می‌تونین دسته‌بندی کنین.

تبلیغ در توئیتر
تبلیغ در توییتر

نتیجه‌گیری

بازاریابی شبکه‌ای، روشی انقلابی و جدید برای کسب‌وکار به‌حساب میاد هر کدوم از شبکه‌های تبلیغاتی ساختار مخصوصی دارن. همونطور که تو مقاله اشاره شد تبلیغات اساس و پایه شناسوندن کسب‌وکار به مخاطبینه. راه‌اندازی کمپین تبلیغاتی در شبکه‌های اجتماعی ، این امکان رو به شما می‌ده که بیزنستون مطرح به شه. با امکانات گسترده‌ای که این شبکه‌ها دارن، تبلیغات به‌راحتی برای طیف گسترده‌ای از جامعه و خصوصاً مخاطبین هدف به نمایش در میاد.

تبلیغات‌ها چه برای یه فروشگاه بزرگ اینترنتی باشه وچه برای وب‌سایت عادی، در هردو صورت از شبکه‌های مهم اجتماعی نباید غافل شد. بودجه‌هایی که برای تبلیغ به این شبکه ها از سمت تبلیغ‌کنندگان زیادی، تزریق میشه نشون دهنده‌ی اهمیت و کارایی زیاد این شبکه‌هاست.

0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله

محمد گنجیمشاهده نوشته ها

Avatar for محمد گنجی

محمد گنجی مدرس ، مولف و کارشناس ارشد کسب و کار تالیف 32 جلد کتاب تدریس و مشاوره از 1370

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments